პარლამენტის თავმჯდომარისადმი კოალიციის მიმართვა ზაზა ხარებავას, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტის შესახებ
თარიღი: 14 მაის 2019
მიმართვა
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს
ბ-ნ ირაკლი კობახიძეს
მოგახსენებთ, რომ საგამოძიებო ჟურნალისტიკის ფარგლებში, „სტუდია მონიტორის” მიერ მომზადებული სიუჟეტით (https://bit.ly/2H3D9Ai) და სხვადასხვა მედია საშუალებებით, გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პარლამენტის მიერ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ერთ-ერთი არამოსამართლე წევრის, ზაზა ხარებავას არჩევის დროს, დარღვეულ იქნა „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის მოთხოვნა. კანონმდებლობით, ამ მოთხოვნის დარღვევა საბჭოს წევრისათვის უფლებამოსილების შეწყვეტის საფუძველია.
კოალიცია დაინტერესდა მოცემული შემთხვევით, შეისწავლა დოკუმენტაცია, რომლის საფუძველზეც ზაზა ხარებავა თანამდებობაზე აირჩიეს და მიაჩნია, რომ ის თანამდებობაზე კანონის დარღვევით იქნა განწესებული. შესაბამისად, მოგმართავთ განცხადებით, პარლამენტმა იმსჯელოს და პარლამენტის რეგლამენტის 212-ე მუხლის მე-4 პუნქტის საფუძველზე უფლებამოსილება შეუწყვიტოს ზაზა ხარებავას.
პარლამენტის რეგლამენტის 219-ე მუხლის მე-3 პუნქტის, ზაზა ხარებავას წარდგენის მომენტისთვის (2017 წლის 2 ივნისი), მოქმედი რედაქციის მიხედვით „[...]არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს უფლება აქვს, წარადგინოს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატი, თუ კონკურსის გამოცხადებამდე ბოლო 2 წლის განმავლობაში მისი საქმიანობის ერთ-ერთი სფერო იყო წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელება სასამართლოებში განხორციელებულ სამართალწარმოებაში.” მსგავს მოთხოვნას ითვალისწინებს ასევე „საერთო სასამართლოების შესახებ” კანონის 47-ე მუხლის მე-5 პუნქტიც.
მოცემული ნორმების ანალიზიდან ცალსახაა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის, რომელიც საბჭოს წევრობის კანდიდატს წარადგენს, საქმიანობის ერთ-ერთი სფერო უნდა იყოს სასამართლოში წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელება, რაც სხვა ფიზიკური ან იურიდიული პირებისათვის იურიდიული მომსახურების გაწევას გულისხმობს (სასამართლო დავებში წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელება).
ზაზა ხარებავა პარლამენტს 2017 წლის 2 ივნისს ა(ა)იპ საქველმოქმედო ჰუმანიტარულმა ცენტრმა „აფხაზეთი” წარუდგინა. ორგანიზაციამ იმის დასადასტურებლად, რომ კონკურსის გამოცხადებამდე 2 წლის მანძილზე, მისი საქმიანობის ერთ-ერთ სფეროს სასამართლოში წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელება წარმოადგენდა, გარკვეული დოკუმენტაცია წარადგინა. ყველა წარდგენილ დოკუმენტში, ა(ა)იპ საქველმოქმედო ჰუმანიტარული ცენტრი „აფხაზეთი”, დავის მხარეს თავად წარმოადგენს და ორგანიზაცია არცერთ მითითებულ საქმეში სხვა პირის ინტერესებს არ იცავს. დოკუმენტების წარდგენის მომენტში, ზაზა ხარებავას წარმდგენი ორგანიზაცია, ვერ აკმაყოფილებდა კანონის მოთხოვნას, კერძოდ კი არ დასტურდებოდა ორგანიზაციის საქმიანობის ერთ-ერთ სფეროდ სასამართლოში წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელება. შესაბამისად, ეს ორგანიზაცია არ იყო უფლებამოსილი წარედგინა საბჭოს წევრობის კანდიდატი, ხოლო პარლამენტის მიერ არაუფლებამოსილი ორგანიზაციის წარდგენილი კანდიდატის საბჭოს წევრად არჩევა, პარლამენტის რეგლამენტისა და „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის ცალსახა დარღვევაა.
„საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის 48-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის „ლ” ქვეპუნქტის მიხედვით საბჭოს წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტის ერთ-ერთი საფუძველია „წევრად არჩევა ან დანიშვნა არაუფლებამოსილი ორგანოს მიერ ან ამ კანონით დადგენილი წესის დარღვევით.”
გამომდინარე იქედან, რომ ზაზა ხარებავას არჩევის პროცესში დარღვეულია როგორც „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის 47-ე მუხლის მე-5 პუნქტი, ასევე პარლამენტის რეგლამენტის (ზაზა ხარებავას წარდგენის მომენტისთვის მოქმედი რედაქციის) 219-ე მუხლის მე-3 პუნქტი, მოგმართავთ განცხადებით, იმსაჯელოთ და რეგლამენტის 212-ე მუხლის მე-4 პუნქტის საფუძველზე, უფლებამოსილება შეუწყვიტოთ საბჭოს არამოსამართლე წევრს, ზაზა ხარებავას.

The Coalition's Open Letter to the Speaker of the Parliament on the Termination of Authority of Zaza Kharebava, a High Council of Justice Member
Date: 14 May 2019
Open Letter
Attention: Mr. Irakli Kobakhidze, Speaker of the Parliament of Georgia
This statement concerns the Freedom Monitor’s investigative report and information circulated by different media outlets (https://bit.ly/2H3D9Ai), which reveal that the requirements of the Law of Georgia on Common Courts were violated in the process of selecting Zaza Kharebava, a non-judge member of the High Council of Justice, by the Parliament of Georgia. Under the law, a violation of this requirement is the basis for terminating the authority of a member of the Council.
This case attracted the Coalition’s interest. We studied documentation supporting Zaza Kharebava’s selection available on the Parliament’s website and came to the conclusion that he was confirmed in violation of the law. Correspondingly, we are calling on the Parliament to consider this issue and terminate Zaza Kharebava’s authority under Point 4, Article 212 of the Parliament Rules of Procedure.
Under Point 3, Article 219 of the Parliament Rules of Procedure, effective at the moment of Zaza Kharebava’s nomination (June 2, 2017), “a non-entrepreneurial (noncommercial) legal entity is eligible to nominate a candidate for the membership of the High Council of Justice, if for 2 years prior to the announcement of the competition this organization has been providing representation in court lawsuits.” A similar requirement is envisioned in Point 5, Article 47 of the Law of Georgia on Common Courts.
These norms clearly require a nongovernmental organization nominating candidates to be engaged in court representation, implying legal aid services for physical or legal persons (an authority to represent clients in court disputes).
Zaza Kharebava was nominated by Nonentrepreneurial Noncommercial Legal Entity (NNLE), Charity Humanitarian Center Apkhazeti. The nominating organization submitted certain documentation to prove that court representation has been one of the spheres of its work for 2 years prior to the announcement of the competition. All of these documents refer to cases where NNLE Charity Humanitarian Center Apkhazeti was one of the parties, instead of representing someone else’s interests. At the moment of submission of documents, the organization nominating Zaza Kharebava did not meet the requirement established in the law. More specifically, no evidence was presented to confirm that one of the organization’s spheres of activities is court representation. Thus, this organization was not eligible to nominate a candidate for membership of the High Council of Justice, while confirmation of an unqualified organization’s candidate by the Parliament clearly violated the Parliament Rules of Procedure and the Law of Georgia on Common Courts.
Point 1, sub-point “K” of Article 48 of the Law on Common Courts establishes that one of the grounds for terminating a HCOJ member’s authority is “selection or appointment of this candidate by an ineligible body or in violation of the rules established in this law.”
In view of these circumstances, the process of selection for Zaza Kharebava violated Point 5, Article 47 of the Law of Georgia on Common Courts, as well as Point 3, Article 219 of the Parliament Rules of Procedure (effective at the moment of his nomination). Thus we are addressing you to consider this case and terminate the office of Zaza Kharebava, a non-judge member of the Council, based on Point 4, Article 212 of the Rules of Procedure.