პარლამენტმა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო უფლებამოსილების ამოქმედება მეოთხედ გადაავადა
თარიღი: 3 ივლ 2019
2019 წლის 28 ივნისს, საქართველოს პარლამენტმა, მამუკა მდინარაძის, დავით მათიკაშვილის, ანრი ოხანაშვილის, ვანო ზარდიაშვილის, რატი იონათამიშვილისა და გოგა გულორდავას მიერ ინიცირებულ კანონის პროექტს მხარი დაუჭირა, რის შედეგადაც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო უფლებამოსილების ამოქმედება კიდევ ერთხელ, მეოთხედ,გადაიდო - ამჯერად, 2019 წლის 1 ნოემბრამდე. როგორც კანონის მიღებამდე განვითარებული პროცესების, სახელმწიფო ინსპექტორის განცხადებებისა და არასამთავრობო სექტორის მიერ გამოთხოვილი დოკუმენტაციის საფუძველზე მოსალოდნელი იყო, გადავადების მიზეზია იმ ფინანსური სახსრების არარსებობა, რომელიც, თითქმის 1 წლის მანძილზე საქართველოს მთავრობამ არ გახადა ხელმისაწვდომი სამსახურის ლოჯისტიკური და კადრებით უზრუნველყოფისათვის.
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის, ასევე, საქართველოს სახალხო დამცველი, 2018 წლის 21 ივლისიდან („სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიღებიდან) დღემდე, მუდმივად და თანმიმდევრულად უსაბუთებენ და ახსენებენ პასუხისმგებელ სახელმწიფო უწყებებს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის დროულად და ეფექტიანად ამოქმედების მნიშვნელობას.
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის დროულად და ეფექტიანად ამოქმედების უპირობო აუცილებლობა კიდევ უფრო მწვავედ გახდა ნათელი 2019 წლის 20-21 ივნისს, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამართული აქციის მონაწილეების მიმართ, აქციის მიმდინარეობისას, დაკავებისას (დაკავებული იყო 305 ადამიანი) და დაკავების შემდგომ სამართალდამცავების მიერ სავარაუდოდ ჩადენილი დანაშაულების ფონზე. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, გამოძიება საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ დაიწყო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით - იმ მუხლით, რომელზეც, ფინანსური სახსრების გამოყოფისა და დროულად ამოქმედების პირობებში, გავრცელდებოდა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო უფლებამოსილება.
სწორედ, საზოგადოებაში არსებული უნდობლობისა და სამართალდამცავთა დაუსჯელობის გამო, ითხოვს არასამთავრობო სექტორი, წლების განმავლობაში მექანიზმის შექმნას. მხოლოდ ჩვენი შიდა სტატისტიკით, 2017-2019 წლებში 50-ზე მეტი არასათანადო შემთხვევა დაფიქსირდა და შესაბამისი მოთხოვნა გაიგზავნა პროკურატურაში. თუმცა, ამ დრომდე, არც ერთი პირის მიმართ არ დამდგარა განაჩენი.
კოალიცია საგანგაშოდ აფასებს, საქართველოს მთავრობის მიერ კანონმდებლობის მოთხოვნებისა და საერთაშორისო ვალდებულებების შეუსრულებლობას, რაც გახდა დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის ამოქმედების მეოთხედ გადავადების საფუძველი.
ამასთანავე, დროულად ამოქმედების მოთხოვნასთან ერთად, საზოგადოებას, საქართველოს აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლებას კიდევ ერთხელ ვახსენებთ იმ ხარვეზებს, რომელიც არსებობს სახელმწიფო ინსპექტორის კანონმდებლობით გათვალისწინებულ მოდელში:
- სამსახურის მანდატი - მოქმედი კანონი ინსპექტორის მანდატიდან სრულად გამორიცხავს გამოძიების კომპეტენციას ისეთ დანაშაულებზე, რომელიც შესაძლოა ჩადენილი იყოს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრისა და საქართველოსსახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის მიერ. 20 ივნისს განვითარებულმა მოვლენებმა კიდევ უფრო ცხადყო, რამდენად დაუსაბუთებელი და ალოგიკურია იმ პირების მანდატიდან გამორიცხვა, რომელთა ხელში ყველაზე მეტი ძალაუფლება არის კონცენტრირებული და შესაბამისად, მაღალია უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების, გამოძიებაზე ზემოქმედების რისკები.
- სამსახურის კომპეტენცია - მოქმედი კანონმდებლობით, სისხლისსამართლებრივი დევნა კვლავ პროკურატურის უფლებამოსილებაა, რაც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ოპერაციულ დამოუკიდებლობას მნიშვნელოვნად ასუსტებს. აუცილებელია, რომ სამსახური, სულ მცირე, საპროკურორო ზედამხედველობის გარეშე წარმართავდეს გამოძიებას.
- დანაშაულთა წრე, რომელსაც იძიებს სამსახური - აუცილებელია გაფართოვდეს „სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონით სამსახურის საგამოძიებო უფლებამოსილებას დაქვემდებარებულ დანაშაულთა წრე და ამოღებულ იქნეს კანონპროქტიდან ის სპეციალური დათქმები, რომელთა გარეშეც საქმე ვერ მოექცევა ახალი უწყების საგამოძიებო ქვემდებარეობაში. ამასთანავე, მნიშვნელოვანია, რომ, ნებისმიერ შემთხვევაში, როდესაც არსებობს საქმის არასწორად კვალიფიკაციის ეჭვი, უპირატესი იურისდიქცია ავტომატურად ჰქონდეს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს.

THE PARLIAMENT POSTPONES THE APPROVAL OF THE INVESTIGATIVE POWERS OF THE STATE INSPECTOR FOR THE FORTH TIME
Date: 3 Jul 2019
On 28 June 2019, the Parliament of Georgia supported the draft bill initiated by Mamuka Mdinaradze, David Matikashvili, Anri Okhanashvili, Vano Zardiashvili, Rati Ionatamishvili, and Goga Gulordava, based on which the approval of the investigative powers of the State Inspector was postponed for the fourth time already until November 1, 2019. As anticipated, due to the processes prior to the adoption of the law, the statements made by the State Inspector and documents obtained by the NGO sector, the reason for the postponement is the lack of finances that the Georgian Government has not made available for almost a year for ensuring the logistics and staffing of the Service.
The “Coalition for an Independent and Transparent Justice”, as well as the Public Defender of Georgia, since 21 July 2018 (the adoption of the Law of Georgia “On the State Inspector's Service”) have constantly and persistently provided evidence and reminded relevant state agencies of the importance to timely and effectively launch the independent investigative mechanism.
The urgent necessity to timely and effectively enact the State Inspector’s Service has become obvious with respect to alleged violations committed by law enforcement during the public assembly of 20-21 June 2019, in front of the Parliament building, during and after the detention of the protest rally participants (305 persons were arrested). It has been reported that the Chief Prosecutor's Office of Georgia launched an investigation under Article 333, paragraph 3 (b) of the Criminal Code of Georgia - the provision to which the investigative authority of the State Inspector’s Service would have applied if the funds had been allocated and the Service had launched its operations in a timely manner.
Due to the mistrust of the society and the impunity of law enforcers, the non-governmental sector has been requesting to set up the mechanism for years. According to the internal statistics, more than 50 violations were reported and relevant applications were sent to the Prosecutor's Office in 2017-2019. However, no one has been charged yet.
The Coalition is alarmed by the Georgian government's failure to comply with the requirements of the law and international obligations, which has served as the ground for the fourth postponement of the enactment of the independent investigative mechanism.
Apart from the requirement for the timely approval of the Service, we would like to remind the public, the executive and legislative authorities of Georgia of the discrepancies that exist in the model of the State Inspector provided by law:
- The mandate of the Service - the current law completely excludes from the mandate of the Inspector the authority to conduct investigations into violations allegedly committed by the Minister of Internal Affairs of Georgia and Head of the State Security Service of Georgia. The events that developed on 20 June 2019 clearly showed how unreasonable and illogical is to remove from the scope of the Service those individuals in whose hands the power is accumulated and therefore the risks of power abuse and influencing the investigation is high.
- Scope of the Service - under the current law, criminal persecution is still the authority of the Prosecutor's Office, which significantly weakens the operational independence of the State Inspector. The Service must at least have the power to conduct an investigation without the prosecutorial supervision.
- Offences that can be investigated by the Service - it is necessary to broaden the list of the offences within the investigative jurisdiction of the State Inspector which is envisaged by the Law of Georgia “On the State Inspector” and remove special provisions from the draft law which prevent a case from falling within the jurisdiction of the investigative powers of the new agency. Furthermore, in any case, where there is a suspicion about the irrelevant determination of a charge in a specific case, the State Inspector should automatically acquire the superior jurisdiction.