პლაკატების და ბანერების განთავსებასთან დაკავშირებით სანქციების გამკაცრებას საია არ ეთანხმება
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) საქართველოს პარლამენტს წერილობითი მოსაზრებები წარუდგინა პარლამენტის წევრების, ზაზა გაბუნიას, არჩილ თალაკვაძის, მარიამ ჯაშის, ბექა ოდიშარიას და ალექსანდრე ქანთარიას მიერ ინიცირებულ საკანონმდებლო პაკეტზე, რომლითაც იგეგმება ცვლილებების შეტანა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში.[1]
წარმოდგენილი კანონპროექტის თანახმად, კოდექსს ემატება 1502 მუხლი, რომლითაც ხდება ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის იერსახის დამახინჯების 150-ე მუხლიდან ცალკე გამოყოფა და დაწესებულია უფრო მაღალი ჯარიმები, ვიდრე ეს 150-ე მუხლით დღეისათვის არის დადგენილი. კერძოდ, 1502 მუხლი იმეორებს 150-ე მუხლის შინაარსს (სამართალდარღვევას წარმოადგენს სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებური შესრულება შენობათა ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებზე, ხე-ნარგავებზე, ფეხით მოსიარულეთა და სატრანსპორტო საშუალებების სავალ ნაწილზე, ასევე პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი), თუმცა, აღნიშნული ქმედების ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე განხორციელება, იწვევს უფრო მაღალე ჯარიმებს, ვიდრე ეს დღეისათვის არის დადგენილი.
საია მიიჩნევს, რომ:
- სანქციების გამკაცრება იმ ვითარებაში, როდესაც ადმინისტარციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობით დადგენილი საქმის განხილვის პროცედურული ნაწილი შესაბამისობაში არ არის მოყვანილი საქართველოს კონსტიტუციასა და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით ნაკისრ ვალდებულებებთან, არის გაუმართლებელი და ზრდის ადამიანის უფლებებში არამართლზომიერი ჩარევის რისკს;
- 150-ე მუხლის პრაქტიკაში გამოვლენილი განმარტებები პოლიციას აძლევს შესაძლებლობას, ხელისუფლებისთვის არასასურველი შინაარსის გამოხატვის ფორმები „იერსახის დამახინჯებად“, და შესაბამისად, სამართალდარღვევად დააკვალიფიციროს[2]. საია-ს მოსაზრებით, აღნიშნული მუხლი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 24-ე (გამოხატვის თავისუფლება), 25-ე (მშვიდობიანი შეკრების უფლება) და 26-ე (გაერთიანების თავისუფლება) მუხლებს;
- წარმოდგენილი კანონპროექტით არ აღმოიფხვრება ის შინაარსობრივი პრობლემა, რომლითაც 150-ე მუხლი ხასიათდება. კერძოდ, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლი, ისევე როგორც კანონპროექტით გათვალისწინებული 1502 მუხლი, არ არის ვიწროდ მიზანმიმართული და აწესებს ზედმეტად ფართო შეზღუდვებს;
- აღნიშნული ნორმები ერთმანეთისაგან ვერ განასხვავებს ბანერის განთავსებას, რასაც ზიანი საერთოდ არ მოაქვს საჯარო და კერძო საკუთრებაში არსებული ქონებისათვის იმგვარი ქმედებისაგან, რომელსაც შესაძლოა მოჰყვეს იერსახის დამახინჯება;
-განსახილველი ნორმებით არ არის დაცული გონივრული ბალანსი ქალაქის ესთეტიკის დაცვის ლეგიტიმურ ინტერესსა და გამოხატვის, შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლებებს შორის. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, როგორც 150-ე, ასევე 1502 მუხლები ჩამოყალიბდეს იმგვარი შინაარსით, რომ არ იწვევდეს სპონტანური გამოხატვის სამართალდარღვევად მიჩნევას. წინააღმდეგ შემთხვევაში, დასახელებული ნორმებით გათვალისწინებული ჯარიმა (რამდენად მინიმალურიც არ უნდა იყოს ის), ისევე როგორც სიტყვიერი შენიშვნაც კი, აიძულებს პირს, უარი თქვას სამოქალაქო აქტივობაზე და კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებებით სარგებლობაზე.
[1] https://info.parliament.ge/#law-drafting/15374;
[2] იხ. საია-ს ანგარიში ,,სამართალდარღვევად მიჩნეული პროტესტი“, გამოცემულია 2017 წელს https://goo.gl/ajguSs;

GYLA Disapproves Tightening Sanctions on Posters and Banners
Today, Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) has submitted written opinions on the legislative package initiated by the MPs Zaza Gabunia, Archil Talakvadze, Mariam Jashi, Beka Odisharia and Aleksandre Kantaria, which aims at introducing amendments to the Administrative Offenses Code of Georgia.[1]
According to the draft law, Article 1502 shall be added to the Code, under which altering the appearance of Tbilisi municipality must be separated from Article 150 and establish higher fines rather than it is prescribed by Article 150. In particular, Article 1502 reiterates the contents of Article 150 (arbitrary altering the appearance of a self-governing unit, including various inscriptions, drawings and symbols on the facades of buildings, shop windows, fences, columns, trees and plants, sidewalks and roads, as well as placement of posters, slogans, banners in such places which are not allocated for the same shall be an offense), however, carrying out the abovementioned actions on the territory of the Tbilisi municipality shall result in imposition of higher fines than it is currently established.
GYLA believes that:
- Tightening the sanctions in the condition when the procedures for reviewing a case under the Administrative Offenses Code of Georgia are not in line with the Constitution of Georgia and commitments undertaken under international treaties, is unjustified and increases the risk of unlawful interference in human rights;
- Interpretations of Article 150 identified in practice allow police qualify the forms of expressions undesirable for the government as "altering the appearance" and, consequently, determine them as an offense. [2] According to GYLA, the Article contradicts Article 24 (freedom of expression), Article 25 (right to peaceful assembly) and Article 26 (freedom of association) of the Constitution of Georgia;
- The proposed draft law will not eradicate the contextual problem that Article 150 is characterized by. In particular, Article 150 of the Administrative Offenses Code of Georgia, as well as Article 1502 envisaged by the draft law, are not targeted and impose excessive restrictions;
- The norms under question do not distinguish between placement of banners that cannot cause damage to public and private property and actions that may result in distorting the appearance;
- The proposed provision does not ensure a reasonable balance between the legitimate interest of the city's aesthetics and the right to freedom of expression, assembly and association. Therefore, Articles 150 and 1502 shall be formulated so that not to allow deeming any spontaneous expression as an offense. Otherwise, the fine provided under the proposed norms (no matter how small it is), as well as a verbal notice, may force a person to refrain from participating in a civil activity and enjoyment of the rights guaranteed by the constitution.