პლატფორმა „არა-ფობიას!“ იუსტიციის სახლთან მიმდინარე მოვლენებს ეხმაურება
პლატფორმა „არა-ფობიას!“ ეხმაურება იუსტიციის სახლთან მიმდინარე მოვლენებს და მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებს, დაუყოვნებლივ მიიღონ სათანადო ზომები ადმინისტრაციული დაწესებულების შესასვლელის ბლოკირების საწინააღმდეგოდ, რაც ხელს უშლის მის ფუნქციონირებასა და იუსტიციის სახლის სერვისებით სარგებლობას.
გავრცელებული კადრებით იუსტიციის სახლის შესასვლელთან შეკრებილები არიან პირები, რომლებიც ეთნიკურად არაქართველებს შენობაში შესვლის უფლებას არ აძლევენ. ისინი აპროტესტებენ საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2018 წლის 7 დეკემბერს მიღებულ გადაწყვეტილებას, რომლითაც კიდევ ერთხელ გაუქმდა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე დაწესებული შეზღუდვა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების შეძენასთან დაკავშირებით. შეკრებილთა განცხადებით, ისინი არ დაუშვებენ დარჩენილ მცირე პერიოდში (კონსტიტუციის ახალი რედაქციის ამოქმედებამდე) უცხოელების მიერ ქართული მიწების მისაკუთრებას. აქციაზე ისმოდა ქსენოფობიური გამონათქვამებიც.
ხაზგასასმელია, რომ სახელმწიფო დაწესებულების შესასვლელის ბლოკირება და მისი ფუნქციონირებისათვის ხელშეშლა დაუშვებელია[1] და წარმოადგენს შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლების შეზღუდვის ლეგიტიმურ საფუძველს. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ „დაუშვებელია შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზებისას და ჩატარებისას მოწოდება რომელიც... აღვივებს ეროვნულ, კუთხურ, რელიგიურ ან სოციალურ შუღლს და ქმნის ამ პუნქტით გათვალისწინებული ქმედების აშკარა, პირდაპირ და არსებით საფრთხეს.“ ამ მოთხოვნათა დარღვევის შემთხვევაში კი სამართალდამცავმა ორგანოებმა უნდა მიიღონ შესაბამისი ზომები და აღკვეთონ უკანონო მანიფესტაცია[2], მათ შორის, დააკავონ ის პირები, რომლებიც არ დაემორჩილებიან სამართალდამცველთა კანონიერ მოთხოვნას.
უკიდურესად შემაშფოთებელია ბოლო პერიოდში მომძლავრებული რასიზმი, ქსენოფობია და აგრესიული დამოკიდებულება განსხვავებული შეხედულებებისა თუ იდენტობის მქონე ადამიანების მიმართ. სამწუხაროდ, ხშირ შემთხვევაში, ძალადობრივი ფაქტების წახალისებას თავად სახელმწიფო ახდენს, რომელიც იღებს უცხოელების მიმართ დისკრიმინაციულ კანონმდებლობას და არ აქვს სტრატეგია რასიზმთან და ქსენოფობიასთან საბრძოლველად. ამდენად, ნაცვლად მოძალადეთა მიმართ მკაცრი პოლიტიკის გატარებისა სახელმწიფო, ერთი მხრივ, თავად აწარმოებს აგრესიულ კამპანიას პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ, მეორე მხრივ კი ძალადობრივი მოვლენების მიმართ აქვს შემწყნარებლური დამოკიდებულება (ბასიანის სპეცოპერაციის საპასუხოდ მშიდობიანად შეკრებილი მოქალაქების დაშლა ნაცვლად მათ წინააღმდეგ შეკრებილი აგრესიულად განწყობილი ჯგუფისა, წინასაარჩევნო პერიოდში ახალქალაქში განხორციელებულ თავდასხმაზე ხელისუფლების წარმომადგენლების საპასუხო რეაქცია, პოლიტიკურ ოპონენტებზე თავდასხმის სხვა შემთხვევები და ა.შ.). ამას ემატება პოლიტიკოსების ქსენოფობიური რიტორიკაც. გასათვალისწინებელია დღევანდელ აქციასთან დაკავშირებით პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის, ოთარ დანელიას მიერ გაკეთებული განცხადება: “მე რომ არ ვიყო დეპუტატი, მეც იქ ვიქნებოდი”- აღნიშნა მან.
ამდენად, მოვუწოდებთ:
სამართალდამცავ ორგანოებს: დაუყოვნებლივ მიიღონ სათანადო ზომები უკანონო მანიფესტაციის აღსაკვეთად;
საქართველოს ხელისუფლებას: გაატაროს მკაცრი პოლიტიკა ქსენოფობიის ნებისმიერი გამოვლინების მიმართ და შეიმუშავოს სტრატეგია რასიზმსა და ქსენოფობიასთან საბრძოლველად.
თანასწორობის მოძრაობა (Equality Movement)
საერთაშორისო გამჭირვალობა-საქართველო
[1] „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, „აკრძალულია შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარებისას შენობების შესასვლელების, ავტომაგისტრალებისა და რკინიგზის ბლოკირება.“

PLATFORM "NO TO PHOBIA!" RESPONDS TO THE EVENTS TAKING PLACE AT THE PUBLIC SERVICE HALL
Platform "No To Phobia!" responds to the events taking place at the Public Service Hall and call the law enforcement bodies for taking immediate measures to prevent blocking of the entrance of the administrative office that hinders its functioning and the services provision of the Public Service Hall.
The video footage demonstrates demonstrates that people are assembled at the entrance of the Public Service Hall, who do not allow Non-Georgian citizens to enter the building. They protest against the decision of the Constitutional Court on December 7, 2018, which once again annulled the restriction on acquisition of agricultural land by foreign citizens. According to the statements of the participants of the assembly, they will not allow the appropriation of Georgian lands by foreigners in the remaining period (before the new edition of the Constitution is enacted). Xenophobic statements were also heard at the rally.
It should be noted that blocking of the entrance of the state agencies and preventing it from functioning is inadmissible [1] and it is a legitimate basis for limiting the right to freedom of assembly and manifestation. It should also be noted that "during the assembly or demonstration it shall be prohibited to call for actions ... that incite national, regional, religious or social hostility and pose an obvious, direct and essential threat to actions considered in this article." If these requirements are violated, law enforcement bodies shall take appropriate measures to terminate illegal manifestation [2], including to detain who are not subject to the legal requirement of law enforcement.
Extremely disturbing is the recent facts of strengthening the racism, xenophobia and aggressive attitude towards people with different opinions or identity. Unfortunately, in many cases, the state itself encourages violence by adopting discriminatory law against foreigners and not having the strategy to fight against racism and xenophobia. Thus, instead of implementing strict policy towards abusers, on the one hand, the state itself is running an aggressive campaign against political opponents, on the other hand, it has a tolerant attitude towards violence. (Breaking up the peaceful assembly in response to special operation of Basiani, instead of the aggressive group gathered against the assembly, the response of the government representatives to the attack in Akhalkalaki during the pre-election period, the other cases of assault on political opponents, etc.). The xenophobic rhetoric of politicians is added to this. The statement of Otar Danelia, the chairman of the Agrarian Issues Committee of Parliament about the rally should be taken into consideration: "If I were not the MP, I would have been there," he said.
Thus, we call:
To the law enforcement bodies - to take immediate action to prevent illegal manifestation;
To the Georgian Government - to take a strict policy towards any manifestation of xenophobia and to develop a strategy for fighting against racism and xenophobia.
Georgian Democracy Initiative, GDI
Institute Democracy and Safe Development, IDSD
Union Safari
Media Development Foundation, MDF
Tolerance and Diversity Institute, TDI
Georgian Young Lawyers Association, GYLA
Georgian Reforms Association, GRASS
Transparency International Georgia, TI
Human Rights Centre, HRC
[1] According to Article 9, paragraph 3 of the Law of Georgia on Assembly and Demonstrations "it is prohibited to block the entrances, motorways, and railways during the assembly or manifestation."