პროექტის „ichange.gov.ge პეტიციების პორტალის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებისა და განათლების კამპანია“ დახურვა
თარიღი: 10 ივლ 2018
დღეს, 10 ივლისს, საიამ გამართა პროექტის ichange.gov.ge პეტიციების პორტალის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებისა და განათლების კამპანია“ დახურვის ღონისძიება.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას მიეწოდა ინფორმაცია პროექტის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობის შესახებ, ასევე, წარდგენილი იქნა პეტიციების პორტალთან დაკავშირებით შემუშავებული რეკომენდაციები.
პორტალ ichange.gov.ge-ის გაცნობისა და პეტიციების შედგენის მიზნით, საიამ საქმიანობის პერიოდში, თბილისსა და საქართველოს რეგიონებში, საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფების წარმომადგენლებთან გამართა 20 შეხვედრა, რომელსაც დაესწრო 500-ზე მეტი მონაწილე.
სამოქალაქო აქტივიზმის გააქტიურებისა და პოპულარიზაციის მიზნით, ასევე, შეიქმნა ინფოგრაფიკები, ხუთი პოდკასტი, ვიდეო და ბეჭდური სახელმძღვანელოები და ინფორმაცია პორტალის შესახებ გავრცელდა როგორც რადიო, ასევე სატელევიზიო რეკლამების სახით. პეტიციის თემატიკის უკეთ გაცნობისთვის კი, საია და AGC, აგრეთვე, აქტიურად თანამშრომლობდნენ პეტიციის ინიციატორებთან, რის შედეგადაც სოციალურ ქსელში განთავსდა ფოტო ისტორიები და სტატიები.
ამასთან, აღსანიშნავია, რომ პორტალის ichange.gov.ge-ის ფუნქციონირებასთან დაკავშირებით, ACT-მ ჩაატარა მოქალაქეების ონლაინ გამოკითხვა - სულ გამოიკითხა 241 ადამიანი. გამოკითხვის შედეგების გათვალისწინებით კი, შემუშავებული იქნა სხვადასხვა სახის რეკომენდაციები, მათ შორის:
- პეტიციაზე ხელმოწერების აუცილებელი რაოდენობის შემცირება;
- პორტალზე რეგისტრაციის გამარტივება;
- პორტალის ინტერფეისის გაუმჯობესება;
- აუცილებელია მთავრობის ადმინისტრაციის მეტი ჩართულობის უზრუნველყოფა.
პროექტის განხორციელების პერიოდში, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, ელექტრონული პეტიციების პორტალზე დარეგისტრირებული იქნა 188 პეტიცია.
პროექტი ichange.gov.ge პეტიციების პორტალის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებისა და განათლების კამპანია“ განხორციელდა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა“ ფინანსური მხარდაჭერით.
ზემოაღნიშნული პროექტის დახურვის ღონისძიებაზე, ასევე, გაიმართა პროექტის ერთ-ერთი პარტნიორის - არასამთავრობო ორგანიზაცია „სიდას“ მიერ ორგანიზებულ მედია კონკურსში გამარჯვებული ჟურნალისტების დაჯილდოება. აღნიშნული კონკურსის მიზანი იყო აქტიური მოქალაქეობის იდეისა და მოქალაქეთა ელექტრონული პეტიციების პლატფორმის ichange.gov.ge პოპულარიზაცია. კონკურსის გამარჯვებულები გახდნენ:
- საუკეთესო სატელევიზიო სიუჟეტი - სულხან მესხიძე (TV 25);
- საუკეთესო რადიო სიუჟეტი - ანი ბურდული (რადიო თავისუფლება);
- საუკეთესო საგაზეთო/ინტერნეტ სტატია - თეა თოფურია (რადიო თავისუფლება);
- საუკეთესო ბლოგი - ოლიკო ცისკარიშვილი (ეკოფაქტი).
პროექტ „ichange.gov.ge პეტიციების პორტალის შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებისა და განათლების კამპანია“ დახურვის ღონისძიებას ესწრებოდნენ პროექტის პარტნიორები, სამოქალაქო საზოგადოებრივი და არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საქართველოში აკრედიტებული საელჩოების წარმომადგენლები.

Today June 10, GYLA held the closing ceremony of the project “IChange.gov.ge - Public Awareness and Education Campaign”. People attending the meeting were informed about the activities carried out within the framework of the project, and the recommendations for the portal of petitions were also presented.
In order to introduce the portal ichange.gov.ge and to create petitions, during its activity GYLA held 20 meetings with representatives of different groups of society in Tbilisi and regions of Georgia, which was attended by more than 500 participants.
With the purpose of civil activism and promotion of the portal, info graphics, five podcasts, video and printed guidebooks were also created and information about portal was spread by radio and TV commercials. To understand better the theme of the petition, GYLA and AGC have been actively cooperating with initiators of a petition, which resulted in photo stories and articles posted in a social network.
In addition, it is noteworthy that ACT has conducted online survey about the portal ichange.gov.ge and in total, 241 people were interviewed. Considering the results of the survey, various recommendations have been made, including:
- Reducing the required number of signatures on petition;
- Simplifying of the registration on the portal;
- Improving of the mobile interface;
- It is necessary to ensure greater involvement of government administration.
During the implementation of the project, according to the Administration of the Government of Georgia, 188 petitions were registered on the electronic petition portal.
The project “IChange.gov.ge - Public Awareness and Education Campaign” was implemented with financial support of “Good Governance Initiative in Georgia”, the project of United States Agency for International Development (USAID).
Awarding of journalists winner of the media competition organized by NGO “SIDA”, one of the project partners was also held at the closing ceremony of this project. The goal of the competition was to promote the idea of active citizenship and the citizen's electronic petition platform ichange.gov.ge. The winners of the competition were:
- The best TV plot - Sulkhan Meskhidze (TV -25);
- The best radio plot - Ani Burduli (radio Tavisupleba);
- The best newspaper/internet article - Tea Topuria (Radio Tavisupleba);
- The best Blog - Oliko Tsiskarishvili (Ekofact).
The closing ceremony of the project “IChange.gov.ge - Public Awareness and Education Campaign” was attended by partners of the project, the representatives of civil society, NGOs and embassies accredited in Georgia.