სასამართლომ დააკმაყოფილა ქამრან მამედოვის სარჩელი განათლების საერთაშორისო ცენტრის წინააღმდეგ
უზენაესი სასამართლოს განჩინებით უცვლელად დარჩა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2017 წლის 12 ივლისის გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც დაკმაყოფილდა ქამრან მამედოვის სარჩელი სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრის მიმართ. მოსარჩელის ინტერესებს სასამართლოში საია იცავდა.
ქამრან მამედოვი 2015 წელს ჩაირიცხა შვედეთის სამეფოს მალმოს უნივერსიტეტის მაგისტრატურის ერთწლიან პროგრამაზე სოციალური მეცნიერებების (საერთაშორისო მიგრაცია და ეთნიკური უმცირესობა) მიმართულებით. შესაბამისად, უცხოეთში სწავლის დაფინანსების მოსაპოვებლად მიმართა სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრს საკონკურსო პირობების შესაბამისად. კონკურსის სამივე ეტაპის გავლის შემდეგ კონკურსანტის სარეიტინგო ქულა არ აღმოჩნდა საკმარისი დაფინანსების მოსაპოვებლად, რადგან იგი იყო საჭირო შეფასებაზე 1.3 ქულით ნაკლები. კონკურსანტის ეს შედეგი განპირობებული იყო იმით, რომ კომისიის ერთ-ერთმა წევრმა სრულიად დაუსაბუთებლად მოსარჩელეს კონკურსის მეორე ეტაპზე ყველა კომპონენტში დაუწერა ნული ქულა.
მოსარჩელის მოთხოვნა შეეხებოდა სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრის 2015 წელს ჩატარებული კონკურსის შედეგების ნაწილობრივ ბათილად ცნობას და შესაბამისად, შვედეთში მალმოს უნივერსიტეტის სამაგისტრო პროგრამის დაფინანსებას. სააპელაციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ ხსენებული ცენტრის გადაწყვეტილება მოსარჩელისთვის დაფინანსებაზე უარის ნაწილში იყო უკანონო და დაავალა მას დაშვებული ხარვეზების აღმოფხვრით საკითხის ხელახალი შესწავლა.
სააპელაციო და უზენაესი სასამართლოების მოსაზრებით კომისიის გადაწყვეტილება იყო სრულიად დაუსაბუთებელი. სრულიად დაუსაბუთებელი იყო ასევე ცენტრის პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, თუ რის საფუძველზე დაუწერა კომისიის ერთ-ერთმა წევრმა კონკურსანტს კონკრეტულ კრიტერიუმებში ნული ქულა, მაშინ როდესაც შეფასების ფორმა არ ითვალისწინებდა ასეთი ქულის დაწერის შესაძლებლობას. ასევე სრულიად უკანონოდ არ დაემატა მოსარჩელის სარეიტინგო ქულას სოციალური ბონუს 1 ქულა, რომელიც გათვალისწინებული იყო იმ კონკურსანტებისთვის, რომლებიც იყვნენ რეგიონიდან. საყურადღებო იყო ის გარემოებაც, რომ მოსარჩელე კონკურსის პირველ ეტაპზე განათლების კომპონენტში შეაფასა არა უშუალოდ კომისიამ, არამედ ცენტრის ადმინისტრაციის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა, რომელიც არ იყო კომისიის წევრი და შესაბამისად, არ იყო უფლებამოსილი შეეფასებინა კონკურსანტები.
ამდენად, სასამართლო თვლის, რომ კონკურსანტების შეფასება დადგენილი კრიტერიუმების შესაბამისად არსებითია იმისთვის, რომ შედეგი იყო გამჭვირვალე, ობიექტური და პირთა თანასწორობაზე დამყარებული. სწორედ ეს გამორიცხავს კომისიის მხრიდან თვითნებობას და ობიექტურ დამკვირვებელს, მათ შორის სასამართლოს, მისცემს საშუალებას არ შეიტანოს ეჭვი კომისიის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაში.

Court Rules in Favor of Kamran Mamedov in the Case against the International Education Center
The Supreme Court upheld the 12 July 2017 ruling of Tbilisi Appellate Court in favor of Kamran Mamedov in the case against the LEPL International Education Center. The plaintiff was represented by GYLA in court.
Kamran Mamedov was admitted to a yearlong master’s degree program in social sciences (international migration and ethnic minorities) at the Swedish Malmo University. He then applied to the LEPL International Education Center for a study abroad scholarship, pursuant to terms of the competition. Having gone through all three stages of the competition, his final score was found insufficient for the scholarship - he was 1.3 points short. This was due to the fact that in the second stage of the competition one of the members of the commission gave the plaintiff zero points in all components without any justification.
The plaintiff demanded that results of the competition held by the LEPL International Education Center in 2015 be partially invalidated and the IEC be compelled to provide a scholarship for his graduate studies at the Swedish Malmo University. The Appellate Court found that the refusal of the IEC to provide scholarship for the plaintiff’s studies was illegal and ordered the IEC to eliminate the gaps and reexamine the issue.
In view of the Appellate Court and the Supreme Court, the decision of the commission was completely ill-founded, so was the position of the IEC as to why the commission member had given zero points to the contestant for concrete criteria while the form of evaluation did not provide an opportunity of giving zero points to contestants. In addition, the plaintiff was absolutely illegally denied a bonus point (a “social point”) reserved for contestants from regions. Of note is the fact that during the first stage of the competition, in the component on education the plaintiff was evaluated by an employee of the administration of the IEC instead of the commission. The employee was not a member of the commission and therefore, she had no right to evaluate contestants.
In this way, the court believes that evaluation of contestants based on the established criteria is essential in order for the outcome to be transparent, objective and based on equality of individuals. This rules out any arbitrariness of the commission and allows objective observers including court to not question decisions of the commission.