„ქურდული სამყაროს“ წინააღმდეგ კანონპროექტის განხილვის დახურვა გამჭვირვალობის პრინციპებს არღვევს
საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი 13 მარტს განიხილავდა „ორგანიზებული დანაშაულისა და რეკეტის შესახებ“ საქართველოს კანონსა და სხვა თანმდევ საკანონმდებლო აქტებში შესატან ცვლილებებს.[1] საკანონმდებლო პაკეტის მიზანს „ქურდული სამყაროს“ წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლისა და სრულფასოვანი მართლმსაჯულების განხორციელებისთვის ადეკვატური სისხლისსამართლებრივი ინსტრუმენტების ჩამოყალიბება წარმოადგენს.[2]
საკანონმდებლო პაკეტზე, მომხსენებლის - შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის მოხსენების შემდეგ, მიღებული იქნა საკომიტეტო მოსმენის დახურვის გადაწყვეტილება. ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის მიერ გაკეთებული განმარტების თანახმად, სხდომის დახურვის მიზეზს ორგანიზებული დანაშაულის თაობაზე ინფორმაციის მოსმენა წარმოადგენდა, რასაც კავშირი ჰქონდა განსახილველ საკანონმდებლო პაკეტთან.
მიგვაჩნია, რომ კანონშემოქმედებითი პროცესი უნდა იყოს გამჭვირვალე და ინკლუზიური. ამასთან, მნიშვნელოვანია საზოგადოებას ჰქონდეს ინფორმაცია იმ მოტივაციისა და არგუმენტების შესახებ, რომელზე დაყრდნობითაც საკანონმდებლო ორგანო იღებს გადაწყვეტილებას. ისევე, როგორც ყველა დაინტერესებულ პირს უნდა გააჩნდეს შესაძლებლობა უშუალოდ გახდეს კანონშემოქმედებითი პროცესის მონაწილე და ასეთი შესაძლებლობის არსებობისას დააფიქსიროს საკუთარი აზრი. ცხადია, როგორც კანონშემოქმედებითი საქმიანობისას, ასევე საზედამხედველო ფუნქციის შესრულებისას შესაძლებელია არსებობდეს გარკვეული სენსიტიური ინფორმაციის დაცვის საჭიროება, თუმცა კანონშემოქმედებითი პროცესის ღიაობა უპირობოდ წარმოადგენს ისეთ მნიშვნელოვან ღირებულებას, რომელიც არ შეიძლება გახდეს კომპრომისის საგანი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის დღეს მოქმედი რედაქცია განსაკუთრებული შემთხვევის არსებობისას ითვალისწინებს დახურული საკომიტეტო განხილვის ჩატარების შესაძლებლობას. [3] ზემოთ დასახელებული შემთხვევა ცხადყოფს, რომ არსებული ნორმატიული შინაარსი იძლევა საკითხის გაუმართლებლად ფართო ინტერპრეტირების შესაძლებლობას. შესაბამისად, პარლამენტის რეგლამენტის რეფორმის ფარგლებში, მნიშვნელოვანია ცალსახად განისაზღვროს რომ დაუშვებელია კანონშემოქმედებითი საქმიანობისას საკომიტეტო და პლენარული სხდომების დახურულ ფორმატში წარმართვა. რაც შეეხება პარლამენტის საზედამხედველო საქმიანობას, ამ შემთხვევაში აუცილებელია არსებობდეს გონივრული ბალანსი გამჭვირვალობასა და სენსიტიური ინფორმაციის დაცვას შორის. დამატებით, მნიშვნელოვანია რომ პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების განხორციელებამდე საქართველოს პარლამენტმა თავი შეიკავოს კანონშემოქმედებითი საქმიანობის დახურულ ფორმატში წარმართვისგან.

Closure of sessions over the draft law against "Thieves’ World" violates the principles of transparency
Date: 14 Mar 2018
On March 13, the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia was discussing the amendments to be introduced to the Law of Georgia on Combating Organized Crime and Racketeering and other subsequent legal acts. [1] The purpose of the legislative package is to establish adequate legal mechanisms for fighting effectively "Thieves’ World" and implementation of comprehensive justice.[2]
After the report of the Deputy Minister of Internal Affairs on the legislative package, the committee made a decision to close the hearing. According to the statement made by the Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee, the reason for closing the session was to listen to information about an organized crime which had a connection to the legislative package.
We believe that a lawmaking process must be transparent and inclusive. In addition, public should have information about motivations and arguments based on which lawmaking bodies take decisions. Also, every interested person should have the opportunity to become a member of the lawmaking process and express his / her opinion. It is certain that during lawmaking activities and in executing supervisory functions, sensitive information must be protected, but openness of the lawmaking process is definitely an important value that cannot become a subject of compromise.
It is noteworthy that the current edition of the rules of procedure of the Parliament of Georgia envisages the possibility of holding a closed committee session in the event of an urgent case. [3] The above mentioned case shows that the existing normative content allows the opportunity of giving an unjustifiably wide interpretation to the issue. Consequently, within the framework of reforming the rules of the procedure of the Parliament, it shall be clearly defined that it is inadmissible to conduct closed committee and plenary sessions during lawmaking activities. As for the supervisory activities of the parliament, there must be a reasonable balance between transparency requirements and protection of classified information. In addition, it is important that prior to introducing amendments to the rules of the procedure of the Parliament, the parliament of Georgia must refrain from conducting lawmaking activities in a closed format.