რა თქვა სტრასბურგის სასამართლომ 2008 წლის აგვისტოს ომის საქმეზე
2021 წლის 21 იანვარს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ გამოაცხადა გადაწყვეტილება სახელმწიფოთაშორის საქმეზე საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ (II) (no. 38263/08), რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან განხორციელებულ დარღვევებს შეეხება.
საქმის ფაქტობრივი გარემოებები:
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს შეიარაღებული კონფლიქტის კონტექსტში, რუსეთის მიერ განხორციელებული ქმედებების შედეგად საქართველოს არაერთი მოქალაქე დაზარალდა. ასობით ადამიანი დაშავდა ან გარდაიცვალა ომის დროს რუსეთის მიერ განხორციელებული საჰაერო დაბომბვისადა სროლების შედეგად. ასევე ხშირი იყო მოქალაქეთა უკანონოდ დაკავება და მათ მიმართ არასათანადო მოპყრობის განხორციელება. ათასობით მოქალაქის ქონება გაიძარცვა და განადგურდა, შედეგად მოქალაქეებმა დაკარგეს წვდომა საკუთრებაზე. ამასთან, 300 000 ადამიანზე მეტი იძულებული გახდა დაეტოვებინა სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის ტერიტორიები.
წარდგენილ საჩივარში საქართველო ამტკიცებდა, რომ რუსეთმა ადმინისტრაციული პრაქტიკის სახით, რუსულ შეიარაღებულ ძალებს და მათ კონტროლქვეშ მოქმედ სეპარატისტულ ძალებს ხელი შეუწყო/ნება დართო, განეხორციელებინათ განურჩეველი და არაპროპორციული თავდასხმები მშვიდობიანი მოსახლეობის და მათი ქონების წინააღმდეგ.
საჩივარი ევროპული კონვენციის 8 მუხლის დარღვევას შეეხებოდა, კერძოდ, სიცოცხლის უფლება (მე-2 მუხლი); წამების, არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობის ან დასჯის აკრძალვა (მე-3 მუხლი); თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება (მე-5 მუხლი); პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობის უფლება (მე-8 მუხლი); სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება (მე-13 მუხლი); საკუთრების დაცვა (1-ლი დამატებითი ოქმის 1-ლი მუხლი); განათლების უფლება (1-ლი დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი); მიმოსვლის თავისუფლება (მე-4 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი).
2008 წლის 11 აგვისტოს საქართველომ სტრასბურგის სასამართლოს მიმართა, ხოლო სახელმწიფომ სრული საჩივარი 2009 წლის 6 თებერვალს წარადგინა.
ევროპული სასამართლოს ძირითადი არგუმენტები 2008 წლის აგვისტოს ომის საქმეზე
2008 წლის 12 აგვისტოდან, საომარი მოქმედებების შეწყვეტის შემდეგ (ოკუპაციის ფაზა)მომხდარ მოვლენებზე რუსეთის ფედერაციის იურისდიქცია ვრცელდებოდა - სასამართლოს განმარტებით, რუსეთის ფედერაცია ახორციელებდა ეფექტიან კონტროლს სამხრეთ ოსეთზე, აფხაზეთსა და ე.წ. „ბუფერულ ზონაზე“ 2008 წლის 12 აგვისტოდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდში, რუსული სამხედრო ძალების ოფიციალურ გაყვანამდე. ამ პერიოდის შემდეგ რუსული სამხედრო ძალების ყოფნა სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის ტერიტორიაზე და ამ ტერიტორიების ხელისუფლების დაქვემდებარება რუსეთზე,მიუთითებს სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთზე ეფექტიანი კონტროლის არსებობას. შესაბამისად, სასამართლომ განმარტა, რომ 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შემდეგ მომხდარი მოვლენები ექცეოდა რუსეთის ფედერაციის იურისდიქციის ფარგლებში კონვენციის პირველი მუხლის მიზნებისთვის.
ადმინისტრაციული პრაქტიკის არსებობა ევროპული კონვენციის მე-2, მე-8 და პირველი დამატებითი ოქმის პირველი მუხლების საწინააღმდეგოდ - სასამართლომ დაადგინა, რომ საქმეში არსებული მტკიცებულებები ადასტურებდა ადმინისტრაციული პრაქტიკის არსებობას კონვენციის მე-2, მე-8 და პირველი დამატებითი ოქმის პირველი მუხლების საწინააღმდეგოდ. სასამართლოს განმარტებით, სამოქალაქო პირების მკვლელობა, ქართულ სოფლებში სახლების გადაწვა და გაძარცვა ადმინისტრაციულ პრაქტიკას წარმოადგენდა, რაც გულისხმობდა მსგავსი ქმედებების განმეორებით ჩადენას და რუსეთის ოფიციალურ შემწყნარებლობას ამ აქტების მიმართ. სასამართლომ ასევე განმარტა, რომ მსხვერპლების მიმართ ჩადენილი ქმედებები, მათი სერიოზულობის გათვალისწინებით,კვალიფიცირდება როგორც არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა და აღნიშნული პირები ამ ქმედებას დაექვემდებარნენ მათი ეთნიკურობის გამო. აღნიშნულის გათვალისწინებით, სასამართლომ დაადგინა სიცოცხლის უფლების, წამების აკრძალვის, პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობის და საკუთრების უფლების დარღვევა.
სამხრეთ ოსეთის ძალების მიერ სამოქალაქო ტყვეები დაკავებულ იქნენ უკანონოდ და მათ მიმართ განხორციელდა არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა, რაზეც პასუხისმგებლობა რუსეთს ეკისრებოდა - სასამართლომ აღნიშნა, რომ საქართველოს 160 მოქალაქე, რომელთა უმრავლესობაც იყო ასაკოვანი და მათი ერთი მესამედი იყო ქალი, სამხრეთ ოსეთის ძალებმა დააკავეს და ჰყავდათ პატიმრობაში სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო შინაგან საქმეთა სამინისტროს შენობის სარდაფში ქალაქ ცხინვალში 2008 წლის 10-დან 27 აგვისტომდე პერიოდში. სასამართლოს განმარტებით, მართალია, რუსეთის სამხედრო ძალების პირდაპირი ჩართულობა სამოქალაქო პირების დაკავებაში ცხადად არ დასტურდებოდა, თუმცა, ამ პირთა დაკავება შეერაცხება რუსეთის ფედერაციას იმის საფუძველზე, რომ რუსეთი იყო პასუხისმგებელი სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების ქმედებებზეც და მათ არ მიიღეს სათანადო ზომები არასათანადო მოპყრობის პრევენციისთვის. ამასთან, სასამართლომ არ გაიზიარა რუსეთის ფედერაციის არგუმენტი, რომ სამოქალაქო პირთა დატყვევება ხორციელდებოდა მათივე უსაფრთხოების მიზნით. განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ დაკავებულებისთვის არ ხდებოდა დაკავების მიზეზების განმარტება. შესაბამისად, სასამართლომ დაადგინა ადმინისტრაციული პრაქტიკის არსებობა და წამების აკრძალვის და თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლების დარღვევა სამოქალაქო პირების ნაწილში.
2008 წლის 8-17 აგვისტოს პერიოდში დაკავებული სამხედრო ტყვეები დაექვემდებარნენ წამებას, რაზეც პასუხისმგებლობა რუსეთს ეკისრებოდა - ქართველი სამხედრო ტყვეების მიმართ ჩადენილი არასათანადო მოპყრობა უტოლდებოდა წამებას და აღნიშნული დარღვევები ადმინისტრაციულ პრაქტიკას წარმოადგენდა. სასამართლოს განმარტებით, ქართველ სამხედრო ტყვეთა წამებაში რუსეთის შეიარაღებული ძალების პირდაპირი მონაწილეობა არ იკვეთებოდა, თუმცა, ამის მიუხედავად, ტყვეები მოქცეული იყვნენ რუსეთის ფედერაციის იურისდიქციის ქვეშ. შესაბამისად, რუსეთს ეკისრებოდა პასუხისმგებლობა სამხრეთ ოსეთის ძალების ქმედებაზე და ამასთან, მათ არ მიიღეს შესაბამისი ზომები არასათანადო მოპყრობის აღსაკვეთად. შესაბამისად, სასამართლომ დაადგინა წამების აკრძალვის დარღვევა სამხედრო ტყვეებთან მიმართებით.
რუსეთმა მოქალაქეების მიმართ მიმოსვლის თავისუფლების უფლება დაარღვია - სასამართლოს განმარტებით, მის ხელთ არსებული ინფორმაცია ადასტურებდა, რომ სამხრეთ ოსეთის და აფხაზეთის დე-ფაქტო ხელისუფლება არ აძლევდა ეთნიკურ ქართველებს სახლებში დაბრუნების შესაძლებლობას. სასამართლომ აღნიშნა, რომ აღნიშნული ტერიტორიების დე-ფაქტო ხელისუფლებას და რუსეთის ფედერაციას, როგორც ამ ტერიტორიებზე ეფექტიანი კონტროლის განმახორციელებელ სახელმწიფოს, კონვენციით ეკისრებოდა ვალდებულება მოსახლეობისთვის მათ სახლებში დაბრუნების უფლება მიეცა კონვენციის მე-2 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლის საწინააღმდეგოდ.
კონვენციის 38-ე მუხლის დარღვევა რუსეთის მიერ - სასამართლომ დაადგინა, რომ რუსეთის ფედერაციამ, როგორც მოპასუხე სახელმწიფომ, სასამართლოს არ წარუდგინა მნიშვნელოვანი მტკიცებულებები, მათ შორის საბრძოლო ანგარიშები, რის გამოც მან ვერ შეასრულა თავისი ვალდებულება - საქმის გარემოებათა დასადგენად უზრუნველეყო სასამართლო ყველა აუცილებელი საშუალებით.
ეფექტიანი გამოძიების ჩაუტარებლობა სიცოცხლის უფლების ჭრილში - სასამართლომ აღნიშნა, რომ რუსეთს ჰქონდა ვალდებულება, გამოეძიებინა, არა მარტო, ის მოვლენები, რომლებიც განხორციელდა საომარი მოქმედებების შეწყვეტის შემდეგ, არამედ, ასევე, ის მოვლენები, რომლებიც საბრძოლო მოქმედებების აქტიური ფაზის დროს მოხდა. თუმცა, ამის მიუხედავად, რუსეთის ფედერაციამ არ ჩაატარა ეფექტიანი და ადექვატური გამოძიება კონვენციის მე-2 მუხლის პროცედურული ნაწილის მოთხოვნების საწინააღმდეგოდ.
საბრძოლო მოქმედებების აქტიური ფაზის დროს მომხდარ მოვლენებზე (2008 წლის 8 აგვისტოდან 12 აგვისტომდე) რუსეთის ფედერაციას არ ჰქონდა იურისდიქცია ევროპული კონვენციის 1 მუხლის მიზნებიდან გამომდინარე - სასამართლოს განმარტებით, შეიარაღებული დაპირისპირება და საბრძოლო მოქმედებები მხარეთა სამხედრო ძალებს შორის, რომელთა მიზანს ტერიტორიაზე კონტროლის დამყარება წარმოადგენდა, მიმდინარეობდა ქაოსის ფარგლებში, რაც იმ კონკრეტულ ტერიტორიაზე კონტროლის არარსებობას ნიშნავდა და ასევე გამორიცხავდა სახელმწიფო წარმომადგენლის უფლებამოსილებას და კონტროლს ინდივიდებზე. შესაბამისად, სასამართლომ განმარტა, რომ საომარი მოქმედებების აქტიური ფაზის დროს (8-12 აგვისტო) მომხდარი მოვლენები არ ექცეოდა რუსეთის იურისდიქციის ფარგლებში კონვენციის პირველი მუხლის მიზნებისთვის.
განათლების უფლება და სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების არარსებობა - სასამართლომ აღნიშნა, რომ მას არ ჰქონდა საკმარისი მტკიცებულებები განათლების უფლების დარღვევის დადგენისთვის. სასამართლომ საჭიროდ არ ჩათვალა ცალკე ემსჯელა კონვენციის მე-13 მუხლის დარღვევაზე.
სამართლიანი დაკმაყოფილების საკითხი (კონვენციის 41-ე მუხლი) - ევროპულმა სასამართლომაღნიშნული საკითხის განხილვა ერთი წლის ვადით გადადო და ამ ვადაში მხარეებს - საქართველოსა დარუსეთს კომპენსაციის ირგვლივ მორიგების საშუალება მისცა.
საია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს წინაშე ასევე იცავს, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს 350-ზე მეტ დაზარალებულ ადამიანს. საიას ჯამში 53 საჩივარი აქვს წარდგენილი, რომელიც ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ევროპული კონვენციით გათვალისწინებული სხვადასხვა უფლებების დარღვევას შეეხება. საიას მიერ წარდგენილი საჩივრების განხილვა სასამართლოს მიერ უახლოეს პერიოდში დაიწყება.

What the Strasbourg court has established on the August 2008 war case
On 21st January 2021, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights has announced its judgment in the inter-State case of Georgia v. Russia (II) (no. 38263/08) concerning violations committed by the Russian Federation during the August 2008 war.
Factual circumstances of the case:
In the context of the 2008 Russia-Georgia armed conflict, many Georgian citizens have been affected by Russia's actions. Hundreds of people were injured or killed resulted by Russian airstrikes and shootings during the war. There were many cases of illegal detention and ill-treatment of civilians. Thousands of civilians property was looted and destroyed, due to which civilians had lost access to their property. At the same time, more than 300,000 people were forced to flee South Ossetia and Abkhazia.
In the lodged application, Georgia alleged that Russia, as an administrative practice, caused/ allowed indiscriminate and disproportionate attacks against civilians and their property by the Russian armed forces and the separatist forces placed under their control.
The application concerned a violation of eight Articles of the European Convention, namely the right to life (Article 2); prohibition of torture, inhuman or degrading treatment or punishment (Article 3); the right to liberty and security (Article 5); the right to protection of private and family life (Article 8); the right to an effective remedy (Article 13); protection of property (Article 1 of Protocol No. 1); the right to education (Article 2 of Protocol No. 1); freedom of movement (Article 2 of Protocol No. 4).
Georgia applied to the Strasbourg Court on 11th August 2008, and the state lodged a full application on 6th February 2009.
The main arguments of the European Court on the case of the August 2008 war
From 12th August 2008, the events following the cessation of hostilities (occupation phase) fell within the jurisdiction of the Russian Federation - according to the court, the Russian Federation had exercised effective control over South Ossetia, Abkhazia, and the so-called the "buffer zone" during the period from 12 August to 10 October 2008, until the official withdrawal of Russian troops. The strong presence of Russian troops on the territory of South Ossetia and Abkhazia after this period, and the dependency of these territories' authorities on Russia, indicates the existence of effective control over South Ossetia and Abkhazia. Accordingly, the Court established that the events following the ceasefire of 12 August 2008 fell within the jurisdiction of the Russian Federation for the purposes of Article 1 of the Convention. Existence of an administrative practice contrary to Articles 2, 8 of the European Convention and Article 1 of Additional Protocol No. 1 - The Court found that the evidence in the case established the existence of an administrative practice contrary to Articles 2, 8 of the Convention and Article 1 of Protocol No. 1. According to the court, the killing of civilians, the torching (burning) and looting of houses in Georgian villages was an administrative practice, which meant repetition of such acts and Russia's official tolerance for these acts. The court also clarified that the acts committed against the victims, given their seriousness, classify as inhuman and degrading treatment and that the said persons were targeted to these acts because of their ethnicity. Given the above, the court found violations of the right to life, the prohibition of torture, the protection of private and family life, and the property right.
Georgian civilians had been illegally detained by South Ossetian forces and had been subjected to inhuman and degrading treatment, on which Russia was responsible - the Court noted that 160 Georgian civilians, most of whom were elderly and one-third of whom were women, were detained and held in the basement of the building of the de facto Ministry of Internal Affairs of South Ossetia in the city of Tskhinvali by South Ossetian forces, from 10 to 27 August 2008. According to the court, the direct involvement of Russian military forces in the detention of civilians was not clearly established, however, the detention of these persons is attributed to the Russian Federation on the basis that Russia was responsible for the actions of the de facto authorities in South Ossetia and they did not take appropriate measures to prevent ill-treatment. The court did not share the Russian Federation's argument that the detention of civilians was for their own safety, especially considering that the reasons for the detention were not explained to the detainees. Accordingly, the court found the existence of an administrative practice and a violation of the prohibition of torture and the right to liberty and security, on the part of civilians.
Prisoners of war, who were detained between 8 to 17 August 2008, were subjected to torture, for which Russia was responsible - the ill-treatment of Georgian prisoners of war amounted to torture, which constituted an administrative practice. According to the court, even if the direct participation of the Russian forces has not been clearly demonstrated in the torture of Georgian prisoners of war, the prisoners of war fell within the jurisdiction of the Russian Federation. Consequently, Russia was responsible for the actions of the South Ossetian forces, and at the same time, they did not take appropriate measures to prevent ill-treatment. Accordingly, the court found that there has been a violation of the prohibition of torture in respect of prisoners of war.
Russia has violated the freedom of movement of displaced persons – as the court established, according to available information the de facto authorities of South Ossetia and Abkhazia did not allow ethnic Georgians to return home. The Court notes that the de facto authorities of those territories and the Russian Federation, as the State exercising effective control over those territories, had a duty under the Convention to enable inhabitants of Georgian origin to return to their homes according to Article 2 of Protocol No. 2 to the Convention.
Violation of Article 38 of the Convention by Russia - The Court found that the Russian Federation, as the respondent State, did not submit to the court important evidence, including combat reports, for which it failed to fulfill its obligation to furnish the court with all necessary facilities to establish the circumstances of the case.
Failure to conduct an effective investigation into the right to life - The court noted that Russia had an obligation to investigate not only the events that took place after the cessation of hostilities, but also the events that took place during the active phase of hostilities. Nevertheless, the Russian Federation has not conducted an effective and adequate investigation against the requirements of the procedural part of Article 2 of the Convention.
The Russian Federation had no jurisdiction over the events of the active phase of the hostilities (from 8 August to 12 August 2008) for the purposes of Article 1 of the European Convention - the Court explained that armed confrontations and hostilities between the parties’ military forces seeking to establish control over the territory in a context of chaos, meant a lack of control over that particular area and also excluded State agent authority and control over individuals. Accordingly, the Court held that the events that took place during the active phase of the hostilities (August 8-12) did not fall within the jurisdiction of Russia for the purposes of Article 1 of the Convention.
Right to Education and Lack of Effective Remedies - The court noted that it did not have sufficient evidence to establish a violation of the right to education. The Court did not consider it necessary to examine separately the violation of Article 13 of the Convention.
The issue of just satisfaction (Article 41 of the Convention) - The European Court postponed the consideration of the issue for a period of one year, during which time the parties - Georgia and Russia - were allowed to reach a settlement on compensation.
GYLA represents more than 350 victims of the August 2008 war before the European Court of Human Rights. GYLA has lodged a total of 53 applications which concern the violation of various rights under the European Convention by the Russian Federation during the war. The consideration of the applications submitted by GYLA will start by the court in the nearest future.