რუსეთის ფედერაციას დღემდე არ გადაუხდია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2019 წლის 31 იანვრისა და 26 მარტის გადაწყვეტილებებით 2006 წელს რუსეთიდან კოლექტიური გამოძევების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეებისთვის მიკუთვნებული კომპენსაცია.
2019 წლის 31 იანვარს ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ სახელმწიფოთაშორის საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“ (I) რუსეთიდან დეპორტირებულებისთვის კომპენსაციის მინიჭების თაობაზე იმსჯელა და რუსეთის ფედერაციას საქართველოს მოქალაქეების სასარგებლოდ 10 მილიონი ევროს გადახდა დააკისრა. იქიდან გამომდინარე, რომ წინამდებარე გადაწყვეტილება ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ მიიღო, იგი გამოქვეყნებისთანავე საბოლოო გახდა. რუსეთის ფედერაციას განესაზღვრა სამ-თვიანი ვადა სასამართლოს მიერ დაკისრებული თანხის გადასახდელად. აღნიშნული ვადა 2019 წლის 30 აპრილს ამოიწურა ისე, რომ რუსეთმა კომპენსაცია არ გადაიხადა.
სახელმწიფოთაშორისი საჩივრის გარდა, რუსეთს კოლექტიური გამოძევების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეებისთვის კომპენსაციის გადახდა ინდივიდუალური საჩივრების ფარგლებშიც დაეკისრა. კერძოდ, ევროპული სასამართლოს 2019 წლის 26 მარტის გადაწყვეტილებით რუსეთს დაზარალებული მოქალაქეებისთვის, მათ შორის საიას დაცვის ქვეშ მყოფი 8 პირის, სასარგებლოდ სხვადასხვა ოდენობის კომპენსაცია (2000 ევრო ან/და 10,000-დან 15,000 ევროს ფარგლებში) უნდა გადაეხადა. კომპენსაციის ოდენობა თითოეულ მომჩივანთან მიმართებით ინდივიდუალურად განისაზღვრა მათ მიმართ დარღვეული უფლებების სიმძიმის, ინტენსივობისა და ხანგრძლივობის გათვალისწინებით.
წინამდებარე გადაწყვეტილება ევროპული სასამართლოს პალატამ მიიღო, რომელიც მიღებიდან სამი თვის შემდეგ, 2019 წლის 26 ივნისს გახდა საბოლოო. გადაწყვეტილების თანახმად, რუსეთის ფედერაციას მისთვის დაკისრებული თანხა გადაწყვეტილების ძალაში შესვლიდან სამი თვის ვადაში უნდა გადაეხადა. აღნიშნული ვადა 2019 წლის 26 სექტემბერს გავიდა. თუმცა, რუსეთს ამ დრომდე საიას დაცვის ქვეშ მყოფი პირებისთვის თანხა არ გადაუხდია, მიუხედავად იმისა, რომ მომჩივნებმა რუსეთის შესაბამის ორგანოებს მათი საბანკო ანგარიშის რეკვიზიტები მიაწოდეს.
2019 წლის 23-25 სექტემბერს ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა, რომელიც ევროპული სასამართლოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებების აღსრულებას ზედამხედველობს, სახელმწიფოთაშორისი საქმის ფარგლებში რუსეთისთვის დაკისრებული ინდივიდუალური ღონისძიებების შესრულების პროცესი შეაფასა. მინისტრთა კომიტეტმა რუსეთის ფედერაციას მისთვის დაკისრებული 10 მილიონის ოდენობის კომპენსაციის დაუყოვნებლივი გადახდისკენ მოუწოდა. აღნიშნული საქმის განხილვა მინისტრთა კომიტეტში 2019 წლის დეკემბერში განახლდება.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები წევრი სახელმწიფოებისთვის სავალდებულოა შესასრულებლად. რუსთის ფედერაცია, როგორც კონვენციის ხელშემკვრელი სახელმწიფო ვალდებულია, დაემორჩილოს სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებას და უზრუნველყოს მისი დროული აღსრულება. ამასთან, საქართველოს მოქალაქეების მიმართ უფლებების დარღვევის დადგენის პარალელურად, მიკუთვნებული კომპენსაციის გადახდა მნიშვნელოვანია სამართლიანობის და დაზარალებული პირების უფლებრივი მდგომარეობის აღდგენისთვის.
შესაბამისად, მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას:
- დაყოვნების გარეშე უზრუნველყოს სახელმწიფოთაშორისი და ინდივიდუალური საქმეების ფარგლებში მისთვის დაკისრებული კომპენსაციის გადახდა დარიცხულ პროცენტთან ერთად;
- გააძლიეროს მოლაპარაკებები ევროპის საბჭოს წევრ სახელმწიფოებთან, რათა მათ თავის მხრივ მოუწოდონ რუსეთის ფედერაციას დეპორტაციის საქმეებზე მიღებული გადაწყვეტილებების დროულად აღსრულება;
ევროპის საბჭოს და მის ორგანოებს:
- მოუწოდოს რუსეთის ფედერაციას დაკისრებული კომპენსაციის დროული გადახდა;
- მიიღოს შესაბამისი შუალედური რეზოლუციები რუსეთის წინააღმდეგ ამ უკანასკნელის მიერ გადაწყვეტილებების შეუსრულებლობის შემთხვევაში და გამოიყენოს მისი მანდატის ფარგლებში არსებული სხვა ღონისძიებები.

RUSSIA HAS NOT YET PAID COMPENSATION TO DEPORTEES
The Russian Federation has not yet paid compensations based on the decisions of the European Court of Human Rights of 31 January and 26 March 2019 to citizens affected as a result of collective deportations from Russia in 2006.
On 31 January 2019, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights heard the inter-state case "Georgia v. Russia" (I) on awarding compensation to deportees from Russia and ordered the Russian Federation to pay €10 million in favour of Georgian citizens. Given that the decision was rendered by the Grand Chamber of the European Court, it was final upon its publication. The Russian Federation was allocated a three-month deadline for the payment of the compensation imposed by the Court. The term expired on 30 April 2019, but Russia has not paid compensation yet.
In addition to the interstate application, Russia was also imposed to pay compensation to affected citizens for the collective expulsion within individual applications. In particular, the European Court ruled on 26 March 2019, that Russia was obliged to pay different amounts (2,000 euro and / or 10,000 to 15,000 Euros) for the victims, including eight clients of GYLA. The amount of the compensation for each applicant was determined individually based on the severity, intensity and duration of the violated rights.
The above decision was delivered by the Grand Chamber of the European Court of Justice, which became final three months after its rendering on 26 June 2019. According to the judgment, the Russian Federation had to pay the imposed amount within three months after the entry of the court ruling into force. The term expired on 26 September 2019. However, Russia has so far not paid the GYLA’s clients despite the fact that the applicants provided their bank account details to relevant Russian authorities.
On 23-25 September 2019, the Committee of Ministers of the Council of Europe, which oversees the enforcement of judgments rendered by the European Court of Justice, assessed the implementation of the individual measures imposed on Russia within the interstate case. The Committee of Ministers called on the Russian Federation to pay the compensation of 10 million Euros immediately. The case hearing is scheduled to be resumed in the Committee of Ministers in December 2019.
The judgments of the European Court of Human Rights are binding for the Member States. The Russian Federation, as a Member State, is obliged to comply with the final decision of the Court and to ensure its timely enforcement. In addition, along with the determination of violations of human rights against Georgian citizens, payment of compensation is important for the restoration of justice and the legal status of the victims.
Therefore, we call on the Russian Federation to:
• ensure without delay the payment of the compensation imposed within the interstate and individual cases together with any accrued interest;
• Intensify talks with Council of Europe member states to call on the Russian Federation to timely enforce the judgments rendered into the deportation cases;
To the Council of Europe and its bodies:
• Call on the Russian Federation to timely pay the compensation;
• Adopt appropriate interim resolutions against Russia in the event of non-compliance of the latter with the Court’s decisions and carry out other measures within its mandate.