რუსეთს დეპორტირებული მოქალაქეებისთვის კომპენსაციის გადახდა ინდივიდუალურ საქმეებშიც დაეკისრა
დღეს, 2019 წლის 26 მარტს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გამოიტანა გადაწყვეტილება, რომლითაც რუსეთის ფედერაციას 2006 წელს რუსეთიდან კოლექტიური გამოძევების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეების, მათ შორის საიას დაცვის ქვეშ მყოფი 8 პირის, სასარგებლოდ კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა.
აღნიშნულმა პირებმა ინდივიდუალური საჩივრები რუსეთის წინააღმდეგ ევროპულ სასამართლოში ჯერ კიდევ 2007 წელს გააგზავნეს. გამოძევების შედეგად დაზარალებული 8 პირის ინტერესებს წარმოადგენს საია საქმეზე „ჩოხელი და სხვები რუსეთის წინააღმდეგ“.
ინდივიდუალურ საჩივრებზე ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ 2016 წლის 20 დეკემბერს გამოიტანა. სასამართლოს განმარტებით, 2006 წლის ოქტომბერში საქართველოს მოქალაქეები გახდნენ დაკავების, დაპატიმრებისა და გამოძევების ადმინისტრაციული პრაქტიკის მსხვერპლნი რუსეთის ფედერაციის მხრიდან, რა დროსაც შეილახა მათი ფუნდამენტური უფლებები. შესაბამისად, ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ მომჩივნების მიმართ რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ადგილი ჰქონდა კონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა), მე-5 (თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის უფლება), მე-4 ოქმის მე-4 მუხლის (უცხოელთა კოლექტიური გაძევების აკრძალვა) და მე-13 (სამართლებრივი დაცვის ქმედითი საშუალების უფლება) მუხლების დარღვევას.
რაც შეეხება მომჩივანთა მიერ განცდილი ზიანის ანაზღაურების საკითხს, ევროპულმა სასამართლომ 2016 წლის 20 დეკემბრის გადაწყვეტილებით მოცემული საკითხის განხილვა გადადო, რადგან იმ მომენტისთვის სახელმწიფოთაშორის საჩივარში საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ კომპენსაციის საკითხი გადაწყვეტილი არ იყო და მისი განხილვა კვლავ მიმდინარეობდა სასამართლოს დიდ პალატაში.
2019 წლის 31 იანვარს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ გამოიტანა გადაწყვეტილება სახელმწიფოთაშორის საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“ (I), რომლითაც რუსეთის ფედერაციას საქართველოს მოქალაქეების სასარგებლოდ 10 მილიონი ევროს გადახდა დააკისრა. სასამართლოს განმარტებით, ამ თანხიდან 2,000 ევრო უნდა მიეღოთ იმ ადამიანებს, ვინც კოლექტიური გაძევების მსხვერპლნი გახდნენ, ხოლო 10,000 ევროდან 15,000 ევრომდე უნდა მიეღოთ იმ პირებს, ვინც კოლექტიური გაძევების პარალელურად ასევე, გახდნენ დაკავებისა და დაკავების პროცესში არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის მსხვერპლნი. ამასთან, სასამართლომ განმარტა, რომ სახელმწიფოს მიერ წარდგენილი სიიდან 290 პირთან მიმართებით არ უნდა მომხდარიყო კომპენსაციის გადახდა სხვადასხვა მიზეზის გამო. სასამართლომ ერთ-ერთ მიზეზად მიუთითა, რომ რამდენიმე მსხვერპლს ინდივიდუალური საჩივრით იგივე საკითხთან დაკავშირებით უკვე მიმართული ჰქონდა სასამართლოსთვის.
სახელმწიფოთაშორის საჩივარზე გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, ევროპულმა სასამართლომ განაახლა ინდივიდუალური საჩივრების განხილვა და 2019 წლის 26 მარტის გადაწყვეტილებით რუსეთის ფედერაციას მომჩივნების სასარგებლოდ გამოძევების შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურება დააკისრა. კომპენსაციის ოდენობის განსაზღვრის დროს სასამართლომ მხედველობაში მიიღო თითოეული მომჩივნის მიმართ ჩადენილი დარღვევის არსი, მათ შორის მათი დაკავების ხანგრძლივობა. დღევანდელი გადაწყვეტილებით რუსეთის ფედერაციას დაეკისრა:
- 2,000 ევროს გადახდა იმ მომჩივნებისთვის, რომლებიც გახდნენ კოლექტიური გამოძევების მსხვერპლნი, თუმცა, დაკავებული არ ყოფილან.
- 10,000 ევრო - იმ პირებისთვის, რომლებიც დაკავებულნი იყვნენ დაახლოებით 48 საათის განმავლობაში, ხოლო სასამართლო პროცესის შემდეგ გათავისუფლდნენ (საიას დაცვის ქვეშ მყოფი 1 პირი);
- 12,500 ევრო იმ ადამიანთა მიმართ, რომელთა დაკავება გაგრძელდა ორიდან ათ დღემდე (საიას დაცვის ქვეშ მყოფი 5 პირი);
- 15,000 ევრო იმ მომჩივანთა სასარგებლოდ, რომელთა დაკავების ხანგრძლივობა აღემატებოდა 10 დღეს (საიას დაცვის ქვეშ მყოფი 2 პირი).
აღნიშნული გადაწყვეტილების გამოქვეყნებიდან სამი თვის განმავლობაში, საქმის მონაწილე ნებისმიერ მხარეს შეუძლია, მოითხოვოს საქმის დიდი პალატისთვის გადაცემა. ამ ვადის გასვლის შემდეგ გადაწყვეტილება ძალაში შედის. რუსეთის ფედერაციამ აღნიშნული თანხა დაზარალებულებს გადაწყვეტილების ძალაში შესვლიდან სამი თვის ვადაში უნდა გადაუხადოს. გადაწყვეტილების აღსრულებაზე ზედამხედველობას ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტი განახორციელებს.

Russia will have to pay compensation to deported citizens on individual cases
Today, on March 26, 2019, the European Court of Human Rights rendered the decision, based on which Russian Federation will have to pay compensation to citizens who were collectively expulsed from Russian Federation in 2006, including 8 persons represented by GYLA.
The mentioned persons have lodged complaints to the European Court against Russia in 2007. GYLA represents 8 persons affected by the expulsion in the case “Chokheli and others against Russia”.
The European Court rendered decision on individual cases on December 20, 2016. According to the Court’s judgement, in October 2006 the citizens of Georgia became the victims of detain, arrest and expulsion from Russian Federation that violated their fundamental rights. Accordingly, the European Court has established that Russian Federation violated Article 3 (Prohibition of torture), Article 5 (Right to liberty and security) of the Convention and Article 4 (Prohibition of collective expulsion of aliens) and Article 13 (Right to effective remedies for legal protection).
As regards the issue of compensation of damage caused to the applicants, the European Court has postponed the consideration of this issue with the decision rendered on December 20, 2016 as for that moment the issue of compensation in the complaint Georga v. Russia inter-state case was not decided yet and the case was being discussed at the Grand Chamber.
On January 31, 2019 the Grand Chamber of European Court of Human Rights rendered the decision on the inter-state case Georgia v. Russia(I), pursuant to which the Russian Federation has been imposed the payment of 10,000,000 Euros to Georgian citizens. According to the Court, EUR 2,000 from the compensation should be granted to the persons who became victims of collective expulsion and EUR 10,000 to EUR 15,000 shall be allocated to those who had also became victims of inhuman and degrading treatment during the detention process in parallel with the collective expulsion. Furthermore, the Court held in relation to 290 persons the view that the compensation shall not be granted to them for different reasons. One of the reasons indicated by Court was that some of the victims have already lodged the complaints to the Court on the same issue with individual complaints.
After rendering the decision on inter-state case, the Court resumed discussion of individual complaints and with the decision rendered on March 26, 2019 imposed the Russian Federation the compensation of damage caused by the expulsion in favor to Georgian citizens. The Court acknowledged the essence of the violation against each applicant, including the duration of detention, when determining the compensation. Based on today's decision, Russian Federation was imposed the following:
- EUR 2,000 to the applicants that have become the victims of collective expulsion but were not detained;
- EUR 10,000 to those persons that were detained for about 48 hours and were released after the court trial (1 person represented by GYLA);
- EUR 12,500 for the persons that were detained for two to ten days (5 persons represented by GYLA);
- EUR 15,000 for those applicants that were detained for more than 10 days (2 persons represented by GYLA).
Within three months after publishing the mentioned decision any party to the case is authorized to request the transfer of the case to the Grand Chamber. After expiration of this term, the decision enters into force. The Russian Federation shall pay the victims the compensation within three months. Minister’s Committee of European Council will supervise the enforcement of the decision.