12 ქართული არასამთავრობო ორგანიზაცია ვაგრძელებთ აპრილი-მაისის პერიოდში ,,რუსული კანონის“ წინააღმდეგ მიმდინარე საპროტესტო აქციების დროს დაკავებული და დაზარალებული პირების უფლებების დაცვას. საპროტესტო აქციების მუხტის შესუსტებისა და აქტივისტების დასჯის მიზნით, ხელისუფლება განაგრძობს არაპროპორციული ძალის გამოყენების, მასობრივი დაკავებების, არაადამიანური მოპყრობის და სისხლის სამართლებრივი დევნის პრაქტიკას.
15 აპრილიდან 15 მაისის ჩათვლით, არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთიან ცხელ ხაზზე შემოვიდა შეტყობინება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) და 173-ე (პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) მუხლების საფუძველზე დაკავებული 189 პირის შესახებ. ასევე, მოგვმართა 30-მდე მშვიდობიანმა დემონსტრანტმა, რომლებსაც აჯარიმებენ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 125-ე (ქალაქში ან სხვა დასახლებულ პუნქტში სატრანსპორტო საშუალებებით ორგანიზებულად გზის გადაკეტვა ან ჯგუფურ მოძრაობაში მონაწილეობა, როდესაც გზის სავალი ნაწილი სრულად არის დაკავებული), 150-ე, 150 (1), 150 (2) (სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებური შესრულება შენობათა ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებზე, ხე-ნარგავებზე, ასევე პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება და მუნიციპალიტეტის იერსახის დამახინჯება) და 174 (1)-ე (შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზებისა და ჩატარების წესის დარღვევა) მუხლების საფუძველზე. პარალელურად, ჩვენი ინფორმაციით, 7 პირის მიმართ დაიწყო სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება.
დაკავებულების უმრავლესობა მიუთითებს დაკავების დროს სამართალდამცავების მხრიდან ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტებზე. აღსანიშნავია, რომ პოლიციის მხრიდან ძალის გამოყენებას უმეტეს შემთხვევებში აქვს ანგარიშსწორების სახე და არ უკავშირდება უკანონო წინააღმდეგობის ან სამართალდარღვევის აღკვეთას. რამდენიმე შემთხვევაში, სამართალდამცავი უწყების წარმომადგენლებმა ძალის გადამეტების იმდენად მძიმე მეთოდები გამოიყენეს, რომ რამდენიმე დაკავებულს, დაზიანების სიმძიმიდან გამომდინარე, სამედიცინო დაწესებულებაში მკურნალობა და გადაუდებელი ოპერაციის ჩატარება მოუწია.
პრობლემურია, იმ დაკავებულების შესახებ ინფორმაციის მოძიება, რომლებიც სამართალდამცველებს პირდაპირ სამედიცინო დაწესებულებაში გადაჰყავთ, რადგან დროულად ვერ ხდება მათი ადგილსამყოფელის დადგენა ადვოკატისა და ოჯახის მხრიდან. რამდენიმე შემთხვევაში, დაზიანებების მქონე დაკავებულები სამედიცინო დაწესებულებებში სამართალდამცავი პირების მიერ მიყვანილ გადაუდებელ პაციენტებად არ დაარეგისტრირეს. ასეთ შემთხვევაში, მკურნალობის დასრულებისას დაკავებულებს თავად უწევთ მკურნალობის გარკვეული ხარჯების დაფარვა. ამასთან, ზოგიერთ საქმეში გამოიკვეთა, რომ დროებითი მოთავსების იზოლატორების მხრიდან არ ხდება დაზიანებების დეტალური აღრიცხვა, რაც პრობლემურია მათ შორის, გამოძიების სათანადოდ წარმართვისთვის.
დაკავებული აქციის მონაწილეთა რაოდენობის, სხეულზე მიყენებული დაზიანებებისა და მათი მონათხრობის გათვალისწინებით, იკვეთება, რომ აქციის მონაწილეებზე ძალადობას, არაადამიანურ და დამამცირებელ მოპყრობას სისტემური ხასიათი აქვს, რაც წახალისებულია გადაწყვეტილების მიმღები პირების მიერ. ხაზი უნდა გაესვას იმასაც, რომ რიგ შემთხვევებში აქციის მონაწილეებზე პოლიციელების მიერ განხორციელებული ძალადობა, თავისი ინტენსივობითა და სისასტიკის ხარისხით წამებას უტოლდება.
ამ ფაქტებთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიეწოდა სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურსაც, სადაც დაწყებულია გამოძიება საპროტესტო აქციის მონაწილეთა მიმართ განხორციელებული სამსახურებრივი უფლებამოსილების ძალადობით შესაძლო გადამეტების ფაქტებზე. თუმცა, გამოძიების შედეგების შესახებ საზოგადოება ამ დრომდე არ არის ინფორმირებული.
აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს სტანდარტების საწინააღმდეგოდ, მიმდინარე აქციებზე მობილიზებული არცერთი პოლიციელი არ ატარებს განმასხვავებელ ნიშანს, მათი უმეტესობა არის შენიღბული, რითაც მნიშვნელოვნად რთულდება დანაშაულთა ჩადენის შემთხვევაში მათი იდენტიფიცირება (იხ. ცაავა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ, nos. 13186/20, პარაგრაფი 223). საგანგაშოა, რომ ამ ადამიანის უფლებათა შეუსაბამო პრაქტიკასთან დაკავშირებით, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს ამ დრომდე არ გაუკეთებია მკაფიო განცხადება.
შემაშფოთებელია, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისა და პროკურატურის უმოქმედობა იმ პოლიციელთა მიმართ, რომელთა ვინაობა იდენტიფიცირებადია და მათი მხრიდან დანაშაულის ჩადენას არაერთი პირდაპირი მტკიცებულება ადასტურებს. მსგავს ფაქტებზე დაგვიანებული რეაგირება მაშინ, როდესაც იმთავითვე ნათელია სისხლისსამართლებრივი დევნისათვის საჭირო მტკიცებულებითი სტანდარტი, სამართალდამცავებში ახალისებს მსგავსი დანაშაულების ჩადენას.
● უარი თქვას კანონსაწინააღმდეგო, ადამიანის უფლებების დაცვასთან შეუთავსებელ და ღირსების შემლახავ ძალადობრივ პრაქტიკაზე;
● არ შეუშალოს ხელი მშვიდობიანი აქციის მონაწილეებს მშვიდობიანი პროტესტის გამოხატვაში.
მოვუწოდებთ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს:
● უზრუნველყოს სამართალდამცავების მხრიდან სავარაუდო თვითნებური დაკავებების, არაპროპორციული ძალის გამოყენების, დაკავებულთა მიმართ ფიზიკური ძალადობის სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიება სათანადო კვალიფიკაციით;
● მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, საზოგადოებას პერიოდულად მიაწოდოს ინფორმაცია გამოძიების დაწყების, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებებისა და გამოძიების შედეგების შესახებ;
● დროულად მიანიჭოს დაზარალებულის სტატუსი იმ პირებს, რომლებსაც აპრილი-მაისის პერიოდში საპროტესტო აქციებზე გამოყენებული საპოლიციო მოქმედებების შედეგად მიადგათ ზიანი.
მოვუწოდებთ საქართველოს პროკურატურას:
● განახორციელოს საკუთარი ექსკლუზიური უფლებამოსილება და სათანადო კვალიფიკაციით დაიწყოს სისხლისსამართლებრივი დევნა იმ პოლიციელთა მიმართ, რომელთა მიერ დანაშაულის ჩადენაც არაერთი მტკიცებულებით არის დადასტურებული.
არასამთავრობო ორგანიზაციების სამართლებრივი დახმარების ქსელი აგრძელებს რუსული კანონის წინააღმდეგ გამართულ საპროტესტო აქციებზე დაკავებულ პირების უფლებების დაცვას.

The government continues to use violence against the participants of the peaceful protest in order to defend “Russian Law”
Date: 16 May 2024
12 Georgian non-governmental organizations continue to defend the rights of those arrested and injured during the protests against the "Russian law" in April-May. In order to dampen the momentum of protests and punish activists, the authorities continue to use disproportionate force, mass arrests, inhumane treatment and criminal prosecutions.
From April 15 to May 15, the unified hotline of non-governmental organizations received notifications about 189 persons arrested on the basis of the following articles of Administrative Offences Code of Georgia: Art. 166 (disorderly conduct) and Art. 173 (non-compliance with a lawful order or demand of a law-enforcement officer). We also got notifications from 30 peaceful demonstrators, who are fined under Articles 125 (blocking a road with vehicles in an organised way or taking part in a group driving in town or in another built-up area during which the roadway is fully occupied), 150, 150 (1), 150 (2) (making various types of inscriptions, drawings or symbols on building facades, shop windows, fences, columns, trees, also, also putting up placards, slogans, banners and defacement of the appearance of a territory of a municipality) and 174 (1) (violating the rules for organizing or holding assemblies or demonstrations) of Administrative Offences Code of Georgia. At the same time, according to our information, a criminal case investigation was started against 7 persons.
The majority of detainees point to the facts of physical and verbal abuse by law enforcement officers during their detention. It should be noted that the use of force by the police in most cases has the form of retribution and is not related to the prevention of illegal resistance or violation of law. In several cases, the representatives of the law-enforcement agency used such severe methods of excessive force that several detainees had to be treated in a medical institution and undergo emergency surgery, depending on the severity of their injuries.
It is problematic to collect information about those detainees who are taken by the law enforcement officers directly to the medical facility, as their location cannot be determined on time by the lawyer and the family. In number of cases, detainees with injuries were not registered as emergency patients brought to medical facilities by law enforcement officers. In such a case, at the end of the treatment, the detainees have to cover some of the costs of the treatment themselves. In addition, in some cases, it was revealed that the temporary placement isolators do not keep a detailed record of injuries, which is problematic for the proper conduct of the investigation.
Taking into account the number of detained protestors, injuries inflicted on their bodies and their narratives, it can be seen that the violence, inhumane and humiliating treatment of the protestors has a systematic character, which is encouraged by the decision-makers. It should also be emphasized that in some cases the violence perpetrated by the police on the participants of the rally is equal to torture in terms of its intensity and degree of cruelty.
Regarding these facts, the information was provided to the Special Investigation Service, where the investigation has been started on the facts of the possible abuse of official authority by violence against
the participants of the protest action. However, the public has not yet been informed about the results of the investigation.
It should be noted that, contrary to the standards of the European Court of Human Rights, none of the police officers mobilized at the current actions wear distinctive signs, most of them are camouflaged, thus making it significantly more difficult to identify them in case of crimes (TSAAVA AND OTHERS v. GEORGIA, nos. 13186/20, paragraph 223). It is alarming that the Special Investigation Service has not made a clear statement regarding this inappropriate practice of human rights.
The inaction of the Special Investigation Service and the Prosecutor's Office of Georgia in relation to those police officers whose identities are identifiable and numerous direct evidences of their commission of crimes is worrying. Delayed response to such facts, when the evidentiary standard required for criminal prosecution is already clear, encourages law enforcement officers to commit similar crimes.
We call on the Ministry of Internal Affairs of Georgia to:
· refuse violent practices that are against the law, incompatible with the protection of human rights and violate dignity;
· do not prevent the participants of the peaceful protest from expressing their peaceful protest.
We call on the Special Investigative Service:
· to ensure a complete and objective investigation of allegedly arbitrary arrests, use of disproportionate force, physical violence against detainees by law enforcement officers with appropriate qualifications;
· due to the high public interest, periodically provide information to the public about the initiation of the investigation, conducted investigative actions and the results of the investigation;
· timely grant victim status to those persons who were harmed as a result of police actions used during protests in April-May period.
We call on the Prosecutor's Office of Georgia to:
· exercise its own exclusive authority and, with appropriate qualifications, initiate criminal prosecution against those police officers whose commission of crimes is proven by numerous evidences.
The Legal Aid Network of non-governmental organizations continues to protect the rights of those arrested during protests against Russian law.