საარჩევნო კამპანიის პროცესში სიძულვილის ენის გამოყენება და სხვა ქვეყნის მოქალაქეების მონაწილეობა გრძელდება
თარიღი: 6 ნოე 2018
საია აკვირდება საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურამდე პერიოდს. ამ დროისთვის კამპანია აქტიურად მიმდინარეობს. ამ პერიოდში იკვეთება როგორც უკანონო აგიტაციის შემთხვევები, რა დროსაც უცხო ქვეყნის მოქალაქეები/მოქალაქეობის არმქონე პირები აქტიურად მონაწილეობენ კამპანიაში, ასევე კვლავ გრძელდება საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერების მიერ სიძულვილის ენის ტირაჟირება.
საარჩევნო სუბიექტებსა და მათ მხარდამჭერებს:
- კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში წარმართონ საარჩევნო კამპანია და საკუთარ გამოსვლებში აღკვეთონ სიძულვილის ენის შემცველი ან ძალადობრივი, ეროვნული შუღლისა და მტრობისკენ, რელიგიური და ეთნიკური დაპირისპირების შემცველი განცხადებები;
საარჩევნო ადმინისტრაციას:
- შეისწავლოს უკანონო აგიტაციის ფაქტები და მიიღოს შესაბამისი გადაწყვეტილებები.
დეტალური ინფორმაცია:
უცხო ქვეყნის მოქალაქეების/მოქალაქეობის არმქონე პირთა მონაწილეობა კამპანიაში და ქსენოფობიური განცხადებები - აგიტაციაში აქტიურად არიან ჩართულები სავარაუდოდ უცხო ქვეყნის მოქალაქეები/მოქალაქეობის არმქონე პირები. კერძოდ:
- ხელისუფლებისგან მხარდაჭერილი პრეზიდენტობის დამოუკიდებელი კანდიდატის, სალომე ზურაბიშვილის შვილი, თეიმურაზ გორჯესტანი აქტიურად მონაწილეობს სალომე ზურაბიშვილის კამპანიაში. მისი განცხადებით კანდიდატი აუცილებლად მოიგებს და ეს იქნება გამარჯვება მთელი ქვეყნისთვის. მისივე განცხადებით, საზოგადოება არჩევნებზე მივა იმისთვის, რომ ევროპული მომავალი აირჩიოს.
„მომავალი მარტო ერთია: საქართველოს გამარჯვება! სხვა მომავალი არ არის! ეს არის მნიშვნელოვანი არჩევნები ამ ქვეყნის მომავლისთვის და თავისუფლებისთვის. სალომე ზურაბიშვილი მოიგებს, ამ მოგებით კი მთელი საქართველო გაიმარჯვებს. არჩევნებზე საზოგადოება გამოვა იმისთვის, რომ სიმართლე და ევროპული მომავლის საქართველო აირჩიონ და რუსეთის კანდიდატს გამარჯვების საშუალება არ მისცენ.“
- კამპანიაში აქტიურად არის ჩართული საქართველოს მესამე პრეზიდენტი - მიხეილ სააკაშვილიც. აგიტაციაში უკანონო მონაწილეობის გარდა (მიხეილ სააკაშვილი 2016-2017 წლებშიც აქტიურად მონაწილეობდა წინასაარჩევნო კამპანიაში და საიას არაერთი განცხადებისა და საჩივრის მიუხედავად, საარჩევნო ადმინისტრაციამ მისი მონაწილეობა აგიტაციაში სამართალდარღვევად არ ჩათვალა), იგი 2018 წლის 4 ნოემბერს სოციალური მედიით გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში სიძულვილის ენასაც იყენებს. მიმართვაში მიხეილ სააკაშვილი აცხადებს: ,,ჩვენ გვჭირდება მდიდარი ტურისტები ყველა მხრიდან. ეს გაძვალტყავებული, ბოდიში და, ჯღანები რომ შემოდიან, თავისი ძეხვი რომ მოაქვთ და კონსერვები, ამით ჩვენ ვერ გავმდიდრდებით. ჩვენ გვჭირდება ემირატებიდან არა ბანგლადეშელები, ვინც იქ ცხოვრობენ, არ ვერჩი არაფერს ბანგლადეშელებს, უბრალოდ, მუშები არიან ვინც ჩადიან, ინდუსები – მათ არ აქვთ იმდენი შემოსავალი...“ მიხეილ სააკაშვილი ბანგლადეშელი და ინდუსი ტურისტების მიმართ იყენებს სიტყვა ,,ჯღანს“, რასაც ქართულ ენაში უარყოფითი შინაარსი აქვს. აღსანიშნავია, რომ სიტყვა ჯღანის წარმოთქმის წინ სააკაშვილი იხდის ბოდიშს, რაც აშკარად მიუთითებს იმაზე, რომ იგი აღნიშნულ სიტყვას სრულიად გააზრებულად, ნეგატიური შინაარსით იყენებს.
კონკრეტული ეროვნული, ეთნიკური და რელიგიური ჯგუფის მოხსენიება ნეგატიური ლექსიკით წარმოადგენს ქსენოფობიური ხასიათის სიძულვილის ენას. ამგვარი განცხადება ხელს უწყობს დაუცველი ჯგუფის მიმართ საზოგადოებაში ნეგატიური სტერეოტიპების დამკვიდრებას და, საბოლოო ჯამში, ახდენს სიძულვილის ტირაჟირებას. ბანგლადეშელებისა და ინდუსების ,,ჯღანად“ მოხსენიებით მესამე პრეზიდენტის განცხადება გასცდა ტურიზმის პოლიტიკასთან დაკავშირებით ლეგიტიმური დისკუსიის ფარგლებს და აშკარად ქსენოფობიური ხასიათი შეიძინა.
სამწუხაროდ, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერები იყენებენ სიძულვილის ენას და ძალადობის, ეროვნული შუღლისა და მტრობის, რელიგიური და ეთნიკური დაპირისპირების მქონე განცხადებების ტირაჟირებას ახორციელებენ.

Use of hate speech in the election campaign process and the participation of foreign citizens still continues
Date: 6 Nov 2018
GYLA is observing the period prior the second round of presidential election. The campaign is actively in progress currently. This period revealed cases of unlawful agitation, during which, foreign citizens/individuals without citizenship were actively involved in the campaign, also, the supporters of election subjects still continue practicing hate speech.
GYLA calls on:
The election subjects and their supporters:
To conduct the election campaign in the compliance with legislation and prevent statements containing hate speech, violence, national hatred and hostility, religious and ethnic confrontation;
The Election Administration (EA):
To explore the facts of illegal agitation and take appropriate decisions.
Detailed information:
Participation of foreign citizens/individuals without citizenship in the campaign and xenophobic statements – alleged citizens of foreign countries/stateless citizens are actively engaged in agitation. Namely:
- Teimuraz Gorjestan, a son of independent presidential candidate Salome Zurabishvili, who is supported by the government, actively participates in the campaign of Salome Zurabishvili. By his estimate, the candidate will win and this will be the victory for the whole country. According to him again, the society will vote to choose the European future.
,, There is only one future: the victory of Georgia! There is not another future! These are important elections for the future and liberty of this country. Salome Zurabishvili will win, and the whole country will win by this victory. The society will vote to choose the truth, running parallel to Georgia with European future and will not let the candidate of Russia to win.’’
- The third president of Georgia - Mikheil Saakashvili actively participates in the campaign as well. In addition to illegal participation in agitation (Mikheil Saakashvili took an active part in the pre-election campaign 2016-2017 too, despite numerous statements and complaints of GYLA, the Election Administration did not consider his involvement to be illegal), he is also using hate speech in the video footage spread on social media on November 4, 2018.
Mikheil Saakashvili says in his address: ,,We need rich tourists from everywhere. The arrival of the scrawny, sorry but, the ugly with their own sausage and can, will not make us rich. We need from Emirates, not the Bangladeshis living there, I have nothing against the Bangladeshis, just, they are workers, Hindus who arrive there – they do not have so much income…’’ Mikheil Saakashvilin is applying the word ,,ugly’’ to the address of the Bangladeshi and Indus tourists, the term noted has a negative context in Georgian. Noteworthy, before applying the word ugly, Saakashvili apologizes, the late clearly indicates that he is using the word in the negative content utterly judiciously.
Applying a negative vocabulary against the concret national, ethnic and religious group, represents the xenophobic hate speech. Such statements promote the establishment of negative stereotypes in society towards the vulnerable group and, ultimately, replicate hate speech. By applying the term ,,ugly’’ against the Bangladeshis and Hindus, the third president went beyond the legitimate discussion scopes of tourism policy and obviously acquired xenophobic nature.
Unfortunately, this is not the first time when the supporters of election subjects use hate speech and replicate statements containing violence, national hatred and hostility, religious and ethnic confrontation.
GYLA continues to monitor the election process and will introduce the results of the monitoring to the public.