საარჩევნო სისტემაზე მმართველი პარტიის გადაწყვეტილება მიუღებელია
19 ივნისს ცნობილი გახდა მმართველი გუნდის გადაწყვეტილება 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის შეინარჩუნოს შერეული საარჩევნო სისტემა და სრულად პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა მოხდეს 2024 წლის არჩევნებისთვის. ამასთან, უმრავლესობის წარმომადგენლების განცხადებით 2020 წლის არჩევნებისთვის ბარიერი ერთჯერადად 3%-მდე შემცირდება. ამავე დროს, ძალაში დარჩება გადაწყვეტილება საარჩევნო ბლოკების გაუქმების შესახებ.
ცალსახად და ხაზგასმით უნდა აღვნიშნოთ, რომ „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილება სრულიად მიუღებელი და გაუმართლებელია.
მიუხედავად ჩვენი მკვეთრად უარყოფითი დამოკიდებულებისა საკონსტიტუციო ცვლილებების ინიცირებულ პაკეტში შემოთავაზებული გაუნაწილებელი მანდატების გამარჯვებული პარტიისთვის მიკუთვნების წესისა და ბლოკების გაუქმებისადმი 5% ბარიერის შენარჩუნების პირობებში, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა მაინც დადებითად შევაფასეთ პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა. ეს მოსაზრება გაიზიარა ასევე ვენეციის კომისიამ და პოზიტიურ ნაბიჯად შეაფასა პროპორციული სისტემის შემოღება.
საკონსტიტუციო კომისიაში გამართული 4 თვიანი მუშაობის, ვენეციის კომისიასთან შემდგარი შეხვედრების და მისი შეფასების გამოქვეყნების შემდეგ, სრულიად არაადეკვატურია მმართველი პარტიის მიერ ერთპიროვნულად მიღებული გადაწყვეტილება პროპორციული სისტემის ძალაში შესვლის კიდევ უფრო გადავადების შესახებ. მსგავსი მიდგომა აზრს უკარგავს საკონსტიტუციო კომისიის მუშაობას, რომლის უმთავრესი მიზანი საზოგადოებრივი აზრის კონსოლიდირება და კონსენსუსზე დამყარებული კონსტიტუციის მიღება უნდა ყოფილიყო. ამის სანაცვლოდ, „ქართულმა ოცნებამ“ დაინტერესებული მხარეების ყოველგვარი ჩართულობის გარეშე და მათი მოლოდინის საწინააღმდეგოდ, ერთპიროვნულად, ვიწრო პარტიული ინტერესებიდან გამომდინარე, შეცვალა გადაწყვეტილება 2020 წლის არჩევნებისთვის პროპორციულ სისტემაზე გადასვლის შესახებ.
მმართველი პარტიის მიერ მოყვანილი არგუმენტი, პარტიის შიგნით აზრთა სხვადასხვაობის შესახებ, რამაც აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღება გამოიწვია, დაუსაბუთებელი და არადამაჯერებელია. რჩება შთაბეჭდილება, რომ შერეული სისტემის შენარჩუნებით, მმართველი გუნდი ცდილობს შეიქმნას გარანტიები, რომელიც ხელს შეუწყობს უპირატესობის მოპოვებაში 2020 წლის არჩევნებზე.
გვსურს შევახსენოთ მოქმედ საპარლამენტო უმრავლესობას, რომ წინა მოწვევის პარლამენტში, კოალიცია „ქართულმა ოცნებამ“ უარი განაცხადა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე შეეცვალა საარჩევნო სისტემა. ამის ნაცვლად, მათ პარლამენტში საკონსტიტუციო ცვლილებების ინიცირება მოახდინეს, რომელიც ითვალისწინებდა პროპორციულ სისტემაზე გადასვლას 2020 წლის არჩევნებისთვის. მათი განცხადებით ეს გადაწყვეტილება იყო კომპრომისის შედეგი კოალიციაში, რისი საბოლოოდ განხორციელება ვერ მოხერხდა ოპოზიციის მხარდაჭერის არ არსებობის გამო. დღეს, უკვე საკონსტიტუციო უმრავლესობის პირობებში, „ქართული ოცნება“ კვლავაც აჭიანურებს საკუთარი ინიციატივის მიღებას, ამჯერად პარტიის შიგნით უთანხმოების მიზეზით. მსგავსი ლავირება და საარჩევნო სისტემის ცვლილებისთვის მუდმივად თავის არიდება, საარჩევნო სისტემის ცვლილებაზე ფართო კონსესუსის პირობებში, არასერიოზული და გაუმართლებელია.
სამწუხაროდ, ასეთი მიდგომა სერიოზული კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს არასამთავრობო სექტორის და სხვა დაინტერესებული მხარეების სამომავლო თანამშრომლობას უმრავლესობასთან ამ თუ სხვა საკითხებთან დაკავშირებით, რადგან იქმნება შთაბეჭდილება, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა მოჩვენებითია და თანამშრომლობის კონსტრუქციული ფორმატების მიუხედავად, არსებითი ცვლილებების მიღწევა ვერ ხერხდება.
გვსურს ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით 19 ივნისს გაცხადებული გადაწყვეტილების კონსტიტუციაში ასახვის შემთხვევაში, განხორციელებული ცვლილებები იქნება არა კონსენსუსის და ფართო საზოგადოების შეთანხმების საგანი, არამედ ერთი პარტიის მიერ დახურულ კარს მიღმა მიღებული გადაწყვეტილების შედეგი. მივიჩნევთ, რომ პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა უნდა მოხდეს დაუყოვნებლივ, ყოველგვარი გადავადების გარეშე, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების გათვალისწინებით.
აქედან გამომდინარე, კიდევ ერთხელ დაბეჯითებით მოვუწოდებთ მმართველ პარტიას:
- გაითვალისწინოს ვენეციის კომისიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების რეკომენდაციები, ასევე საკუთარი დაპირება საზოგადოების მიმართ და საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებები მიიღოს მაქსიმალური კონსესუსის შედეგად და აუჩქარებლად, რათა საკონსტიტუციო ცვლილებები არ ტოვებდეს ერთი პარტიის ინტერესებზე მორგებულის შთაბეჭდილებას.

The Ruling Party’s Decision about the Election System is Unacceptable
On June 19, the ruling party unveiled its decision to keep the mixed election system for the 2020 parliamentary elections and to replace it with a fully proportional election system for the 2024 elections. In addition, according to representatives of the majority, the threshold for the 2020 elections will be reduced to 3% as a one-time initiative, while the decision about the abolishment of party blocks (electoral coalitions) will remain intact.
We must unequivocally underline that the decision of the Georgian Dream is completely unacceptable and unreasonable.
Although we have vocally criticized the rule about giving unallocated mandates to the winning party and abolishment of party blocks while maintaining the 5% threshold, as introduced by the package of the Constitutional amendments, we welcomed the move to the proportional election system. The Venice Commission shares this opinion and believes that introduction of the proportional election system is a positive step.
After four months’ of deliberations within the Constitutional Commission, meetings with the Venice Commission, and publishing of the Commission’s opinion, the unilateral decision made by the ruling party to further postpone moving to the proportional election system is completely inadequate. Such approach undermines the work of the Constitutional Commission, as the primary purpose of the Commission is to consolidate public opinion and adopt the Constitution based on a consensus. Instead, the Georgian Dream made a unilateral decision and changed its mind about moving to the proportional elections system for the 2020 elections. They did it without involving the stakeholders and by going against their expectations.
The argument cited by the ruling party about the difference of opinion within the party that led to the making of the said decision is unsubstantiated and unconvincing, and it seems that by maintaining the mixed election system the ruling party is trying to guarantee that they will be at an advantage in the 2020 elections.
We would like to remind the current parliamentary majority that in the previous parliament the coalition Georgian Dream refused to change the election system for the 2016 parliamentary elections; instead, they initiated a draft of Constitutional amendments for moving to the proportional election system for the 2020 elections. They said that the decision was a result of a compromise within the coalition but the proposal didn’t pass due to lack of the opposition support. Today even though the Georgian Dream has a constitutional majority, it continues to delay adoption of its own initiative, this time citing a disagreement within the party as a reason. Such maneuvering and constantly avoiding change of the current electoral system when there is a broad consensus about it is frivolous and unreasonable.
Unfortunately, such approach raises serious questions about the future cooperation of the NGO sector and other stakeholders with the majority about a range of issues, because it gives an impression that participation of civil society is done for the sake of appearance only, and although constructive formats of cooperation exist no substantial changes can be achieved.
We would like to highlight that if the decision unveiled on June 19 about the election system is incorporated into the Constitution, the changes to be implemented will not be the subject of a consensus or a broad agreement but rather, the result of a decision made by a single party behind closed doors. We believe that the move to the proportional system must be done immediately, without any delays, and in consideration of recommendations of the Venice Commission.
In light of the above, we would like to once again strongly urge the following to ruling party:
• take into account recommendations of the Venice Commission and NGOs, as well as the pledge that it has made to the public, and make decisions related to the electoral system with maximum consensus and without haste, to ensure that the constitutional amendments do not seem to be tailored to interests of a single party.