საარჩევნო სისტემის რეფორმის მცდელობა კვლავ წარუმატებლად დასრულდა
მედიით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, პარლამენტის დღის წესრიგიდან მოიხსნა საარჩევნო სისტემის ე.წ. „გერმანული მოდელის“ მოდიფიცირებული ვერსიის შესახებ კანონპროექტის განხილვა. პროექტი ინიცირებული იყო „რესპუბლიკური პარტიის“ მიერ და მათვე გაითხოვეს უკან. აღნიშნულის მიზეზად, რესპუბლიკური პარტიის წევრმა ლევან ბერძენიშვილმა, პროექტის მისაღებად არასაკმარისი ხმების რაოდენობა დაასახელა.
მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული პროექტი საარჩევნო სისტემის გაჯანსაღების რეალურ შესაძლებლობას წარმოადგენდა. აღსანიშნავია, რომ წინასწარ გამართული კონსულტაციებისას საპარლამენტო ოპოზიციურმა პარტიებმა თანხმობა და მზადყოფნა გამოთქვეს მხარი დაეჭირათ ე.წ. „გერმანული მოდელის“ მიღებისთვის. ამის მიუხედავად, 1 ივნისს ხმების არასაკმარისი რაოდენობის გამო კანონპროექტი პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტში პირველი მოსმენით განხილვისას ჩავარდა. აღნიშნული კი განპირობებული იყო იმ ფაქტით, რომ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი დეპუტატები ბოიკოტის მიზეზით არ ესწრებოდნენ კომიტეტის სხდომას. ამ ფაქტთან დაკავშირებით, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა მოვუწოდეთ პარლამენტის წევრებს, მეტი პასუხისმგებლობით მოკიდებოდნენ წარდგენილი პროექტის განხილვას და მხარი დაეჭირათ მისი მიღებისთვის.
იმის ნაცვლად, რომ პოლიტიკურ პარტიებს სრული მობილიზება მოეხდინათ საარჩევნო სისტემის შესაცვლელად, ცვლილებების პროექტი საერთოდ აღარ განიხილება. აღნიშნული პროექტის პლენარულ სხდომაზე განხილვის შესაძლებლობა ყველა საპარლამენტო პოლიტიკურ ძალას მისცემდა შესაძლებლობას, საჯაროდ დაეფიქსირებინათ საკუთარი პოზიცია შემოთავაზებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით, ამასთან, მსჯელობისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესი და არგუმენტები იქნებოდა გამჭვირვალე და ხელმისაწვდომი საზოგადოებისათვის. კანონპროექტის სესიაზე განხილვა დამატებით შესაძლებლობას ქმნიდა საჭირო ხმების შეგროვების, ხოლო საკითხის საერთოდ მოხსნამ დღის წესრიგიდან პრაქტიკულად ნულამდე დაიყვანა სისტემის შეცვლის შესაძლებლობა.
სამწუხაროა, რომ პოლიტიკურმა პარტიებმა მსგავსი არათანმიმდევრულობა და უპასუხისმგებლობა გამოიჩინეს საარჩევნო სისტემის შეცვლასთან დაკავშირებით და რეალურად ხელიდან გაუშვეს ის შესაძლებლობა, რაც მნიშვნელოვნად განაპირობებდა საპარლამეტო არჩევნების არსებითად უკეთეს გარემოში ჩატარებას.

Attempt to reform the electoral system has failed yet again
Media has reported that the draft law on modified German model of the electoral system has been removed from the parliamentary hearing agenda after it was withdrawn by its initiator - the Republican Party. According to a member of the party, Levan Berdzenishvili the bill was withdrawn because it did not receive enough votes.
We believe that this draft represents a meaningful opportunity to improve the electoral system. During preliminary consultations, parliamentary opposition parties agreed and expressed their readiness to support the German model. However, on June 1, the bill did not receive enough votes during the first hearing at the Legal Affairs Committee, as a result of the fact that five members of the minority (the United National Movement – UNM) were absent from the meeting as they had boycotted the parliament and did not participate in voting. NGOs have urged MPs to take discussions about the initiative more seriously and support the bill.
Instead of fully mobilizing to support the electoral system reform, the parties are no longer considering the draft law. The opportunity to debate the proposal during plenary session of the parliament would have allowed all political parties to publicly express their position about proposed amendments. In addition, debates, decision-making processes and the arguments about the bill would have been transparent and available to public. Debating the bill at the plenary session would have provided an additional opportunity for the draft law to garner enough votes. Instead, it was removed from the parliamentary agenda, making it almost impossible to make any changes in the current electoral system.
Regrettably the political parties have shown inconsistency and irresponsibility towards reforming the electoral system. They have missed an opportunity to make any substantial improvements in the environment for the upcoming Parliamentary elections.