დღეს, 23 თებერვალს დილის 7:30 საათზე საქართველოს მთავრობამ საპოლიციო ძალის გამოყენებით ნაციონალური მოძრაობის ოფისში შესვლა დაიწყო. სპეციალური ღონისძიების მიზანს სასამართლოს მიერ 17 თებერვალს მიღებული პოლიტიზირებული გადაწყვეტილების აღსრულება და ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიას დაკავება წარმოადგენდა. იმ მომენტისთვის შენობაში ნიკა მელიას მხარდასაჭერად სხვადასხვა ოპოზიციური პარტიის ლიდერები, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები და აქტივისტები იყვნენ შეკრებილი. საბოლოოდ, სამართალდამცველებმა ნიკა მელია დააკავეს.
ვგმობთ საქართველოს მთავრობის ამ გადაწყვეტილებას, რომელიც კიდევ უფრო გაამწვავებს ქვეყანაში არსებულ პოლიტიკურ კრიზისს. მიგვაჩნია, რომ საქართველოს ხელისუფლებას არსებული ვითარების განმუხტვა სამართლებრივი და არაძალადობრივი მეთოდებითაც შეეძლო. სამწუხაროა, რომ ხელისუფლება არ დაელოდა სააპელაციო სასამართლოში მელიას საჩივრის განხილვას და არ აჩვენა მძიმე ვითარების განმუხტვის და პოლიტიკური პროცესის მშვიდ გარემოში წარმართვის ნება. ცხადია, ყველაზე დიდი ოპოზიციური პარტიის თავმჯდომარის დაკავება საქართველოს ახლად არჩეული პრემიერ მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილი აგრესიული რიტორიკის გაგრძელებაა. საქართველოს მთავრობის ამ გადაწყვეტილებამ, საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან გასული დღეების განმავლობაში გამოთქმული გაფრთხილებებისა და მოწოდებების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვნად დააზიანა ქვეყნის საერთაშორისო რეპუტაცია.
საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საქართველოში პოლიტიკური პროცესები თანდათან მძიმდებოდა. დღეს კი ის სრულიად ჩიხშია შესული. საქართველოს მთავრობას სიტუაციის განმუხტვის რეალური პოლიტიკური ნება კრიზისის გამწვავების არც ერთ ეტაპზე არ გამოუჩენია. აღნიშნული ქმედებით კი სიტუაციის კიდევ უფრო მეტად ესკალაციისკენ გადადგა ნაბიჯი, რაც შესაძლოა ქვეყნისთვის გამოუსწორებელი ზიანის მომტანი იყოს. ცხადია, რომ პროცესების მომავალ გამწვავებაზე სრული პასუხისმგებლობა სწორედ მმართველ ძალას ეკისრება. იმის გათვალისწინებით, რომ ხელისუფლება ცალსახად ესკალაციის გზას ადგას, რთულია მისგან ადექვატური გადაწყვეტილების მოლოდინი.
შექმნილ სიტუაციაში მნიშვნელოვანია შევაჩეროთ საზოგადოების კიდევ უფრო მეტი პოლარიზაცია და არ დავუშვათ სამოქალაქო დაპირისპირება. მოვუწოდებთ ჩვენი ქვეყნის მეგობარი სახელმწიფოების წარმომადგენლებს და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შესაბამისი რეაგირებისკენ. დღეს როგორც არასოდეს, საქართველოს სჭირდება ჩვენი დასავლელი პარტნიორების მხარდაჭერა, ვინაიდან, სიტუაციის უფრო მეტად ესკალაციის შემთხვევაში, ქვეყანამ შესაძლოა დამოუკიდებლობის პერიოდში მოპოვებული ყველა მიღწევა დაკარგოს.

The Georgian Government sent police forces into the office of the United National Movement [UNM] at 7:30 today, 23 February. This special measure aimed to enforce the politically motivated court ruling of 17 February and arrest UNM leader Nika Melia. Leaders of different opposition parties, members of the Georgian Parliament, and activists had gathered in the building at that point to support Nika Melia. The law enforcement officers eventually arrested Nika Melia against the backdrop of confrontation.
We condemn this decision by the Georgian Government that will further aggravate the current political crisis in the country. We believe that the Georgian authorities could have defused the situation by legal and non-violent means. Regrettably, the authorities did not wait for the consideration of Melia’s appeal in the Court of Appeals and did not demonstrate the will to defuse the difficult situation and conduct the political process in a calm environment. Clearly, the arrest of the chairman of the largest opposition party is a continuation of newly elected Prime Minister Irakli Gharibashvili’s aggressive rhetoric. Considering the warnings and the calls by the international partners in recent days, this decision by the Georgian Government has done serious harm to the country’s international reputation.
The political process has gradually deteriorated since the parliamentary elections. It has currently reached a complete impasse. The Georgian Government has not demonstrated a real will to defuse the situation at any stage of the deterioration of the crisis. Through this latest step, it has moved toward further escalation of tension, which could have ruinous consequences for the country. Obviously, the ruling party bears full responsibility for the possible future deterioration of the situation. Considering the fact that the authorities have clearly set upon the path of escalation, one can hardly expect them to make reasonable decisions.
In the current situation, it is important to avert further polarization in society and prevent civil confrontation. We call on the representatives of friendly countries and international organizations to react to these events appropriately. Today, as never before, Georgia needs the support of its Western partners because, if the situation escalates further, the country could lose everything it has achieved since gaining independence.