საია 2018 წელს ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობას აჯამებს
10 დეკემბერი ადამიანის უფლებათა დაცვის დღეა. 70 წლის წინ, 1948 წლის 10 დეკემბერს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაცია მიიღო. დეკლარაცია ეფუძნება იმ საერთო ღირებულებას, რომ ყველა ადამიანი იბადება თავისუფალი და თანასწორი თავისი ღირსებითა და უფლებებით; ადამიანის უფლებების დაცვა და პატივისცემა არის ყველა სახელმწიფოს ვალდებულება და მიზანი, რომლისაკენაც დემოკრატიული საზოგადოებები უნდა მიისწრაფოდნენ.
2018 წლის განმავლობაში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ადამიანის უფლებების დაცვას სამართალწარმოების, მონიტორინგისა და ადვოკატირების გზით აგრძელებდა. 2018 წელს საიას უფასო სამართლებრივი დახმარებით 36 500-ზე მეტმა პირმა ისარგებლა, 4700-ზე მეტ პირს მოუმზადდა სამართლებრივი დოკუმენტი (სარჩელი, საჩივარი, განცხადება და ა.შ.), 120 საქმე დასრულდა წარმატებით. საიას მიერ სტრატეგიულმა სამართალწარმოებამ და ადვოკატირებამ მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა ადამიანის უფლებების სხვადასხვა სფეროში კანონმდებლობისა და პრაქტიკის გაუმჯობესებაზე. საიას მიერ ადამიანის უფლებების დაცვის მონიტორინგის პროცესმა შესაძლებელი გახადა იმ საკითხების იდენტიფიცირება, რომელთა აღმოფხვრა დამატებით ძალისხმევას საჭიროებს.
ქვემოთ წარმოდგენილია ადამიანის უფლებათა სფეროში ის ძირითადი გამოწვევები, რომლის იდენტიფიცირებაც საიამ 2018 წლის განმავლობაში განხორციელებული საქმიანობის შედეგად მოახდინა:

GYLA Summarizes 2018 Human Rights Situation
December 10 is the day of protection of human rights. 70 years ago, on December 10, 1948, the General Assembly of the United Nations has adopted the Universal Declaration of Human Rights. The declaration is based upon the common values of each person being born free and equal in their dignity and rights. Protection and respect towards human rights is the obligation of each state and the goal, towards which every democratic state must aspire.
Throughout 2018, Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has been maintaining its human rights protection work through litigation, monitoring and advocacy. In 2018, over 36’500 persons have benefited from the free legal aid of GYLA. Legal documents were prepared for over 4’700 persons (lawsuits, applications, statements, etc.), 120 cases have completed successfully already. Strategic litigation and advocacy of GYLA have made an important impact towards improvement of legislation and practice in various spheres of human rights. Monitoring efforts of GYLA have allowed revealing those issues, where additional efforts are necessary to resolve existing problems.