საია ამომრჩევლის ნებაზე სავარაუდო კონტროლის ფაქტს ეხმიანება
საიას მონიტორებისათვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, თბილისსა და რეგიონებში საბავშვო ბაღის აღმზრდელებს, სკოლების პედაგოგებსა და საჯარო მოხელეებს მიცემული აქვთ მითითება, რომ ხვალ კენჭისყრის უბანში მისვლისას და მათ მიერ არჩევანის გაკეთებისას ბიულეტენში არჩევანი განსხვავებული ფორმით დააფიქსირონ. კერძოდ, საარჩევნო სუბიექტის ნომერი შემოხაზონ ოთხკუთხედი ფორმით და პარალელურად განახორციელონ მათ მიერ დაფიქსირებული არჩევანის ფოტო გადაღება.
იმ შემთხვევაში, თუ აღნიშნული ფაქტი შეესაბამება რეალობას, საქმე გვექნება საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევასთან. კერძოდ, საარჩევნო კოდექსით აკრძალულია:
- ნებისმიერი ზემოქმედება, რომელიც ზღუდავს ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენას და კონტროლი ამომრჩევლის ნების გამოვლენაზე;
- ფოტოვიდეოგადაღება კენჭისყრის კაბინაში.
საარჩევნო სუბიექტებსა და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებს:
- არ დაუშვან ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება და ნებისმიერი ზემოქმედება, რომელიც აღქმული იქნება, როგორც კონტროლი ამომრჩევლის ნებაზე.
ამომრჩევლებს:
- არჩევანის დაფიქსირებისას ნება თავისუფლად გამოავლინონ და არ დაარღვიონ საარჩევნო კანონმდებლობა კაბინაში ფოტო-ვიდეო გადაღების წარმოებით.
- ზეწოლის შემთხვევაში მოგვმართონ საიას თბილისისა და რეგიონულ ოფისებში: ბათუმში, ქუთაისში, გორში, დუშეთში, რუსთავში, თელავში, ზუგდიდსა და ოზურგეთში.

The GYLA responds to the case of alleged control over voters’ will
According to the information provided to the GYLA monitors, kindergarten and school teachers and civil servants in Tbilisi and the regions have been instructed to mark the ballot paper in a different form when they cast a vote at the polling stations tomorrow, in particular, to circle the sequence number of the election subject in a square form and, also, to make a photo of the choice they make.
In this case, if the aforementioned is true, we will be dealing with a violation of the electoral legislation. In particular, the Election Code prohibits:
- any influence restricting a free expression of the will of voters, as well as any control over the expression of the will of voters;
- conducting photo and video shooting.
We call upon:
The election subjects and representatives of public agencies:
- not to allow the use of administrative resources and any influence that will be perceived as control over the will of voters.
Voters:
- to express their will freely when marking the ballot paper and not to violate the electoral legislation by making photos or videos in the voting booth;
- in the case of pressure, to approach us in the central office in Tbilisi and in the regional offices in Batumi, Kutaisi, Gori, Dusheti, Rustavi, Telavi, Zugdidi, and Ozurgeti.