საია „ანტისაზოგადოებრივი საქმიანობის“ კონსტიტუციურობის დადგენას ითხოვს
2019 წლის 3 აპრილს საკონსტიტუციო სასამართლო არსებითად განიხილავს საიას კონსტიტუციურ სარჩელს, რომელიც გიორგი ბერუაშვილის სახელით არის შეტანილი. საია სადავოდ ხდის სისხლის სამართლის კოდექსის 171-ე მუხლის პირველი ნაწილის იმ ნორმატიულ შინაარსს, რომელიც ითვალისწინებს სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას არასრულწლოვანის ანტისაზოგადოებრივ საქმიანობაში ჩართვისათვის.
არც სისხლის სამართლის კოდექსი და არც სხვა საკანონმდებლო აქტი, არ განმარტავს რას ნიშნავს ანტისაზოგადოებრივი საქმიანობა. ამასთან, საქართველოს უზენაეს სასამართლოს ამ საკითხთან დაკავშირებით აქვს ურთიერთსაწინააღმდეგო პრაქტიკა. ერთ-ერთი ასეთი განჩინებით, რომელიც 2007 წლის 6 ივლისს არის გამოტანილი, უზენაესმა სასამართლომ მიიჩნია, რომ ანტისაზოგადოებრივ საქმიანობას წარმოადგენს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულში არასრულწლოვნის ჩაბმა. 2008 წლის 3 იანვარს უზენაესმა სასამართლომ მიიღო მეორე განჩინება. ამჯერად უზენაესმა სასამართლომ მიიჩნია, რომ 171-ე მუხლით გათვალისწინებული ანტისაზოგადოებრივი ქმედება უკავშირდებოდა არა დანაშაულში არასრულწლოვანის ჩართვას, არამედ ისეთ ანტისაზოგადოებრივ ქმედებას, რაც დანაშაულთან არ არის დაკავშირებული (მაგალითად, არასრულწლოვნის ჩართვა აზარტულ თამაშებში).
საიას მიაჩნია, რომ სისხლის სამართლის კოდექსის 171-ე მუხლის პირველი ნაწილის სიტყვები „ანტისაზოგადოებრივი ქმედება“ არ არის განჭვრეტადი და შესაბამისად, არ შეესაბამება კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-9 პუნქტის მიერ სისხლის სამართლის კანონმდებლობისათვის წაყენებული განჭვრეტადობის მოთხოვნებს. სადავო ნორმა ურთიერთსაწინააღმდეგო შინაარსით მისი გამოყენების შესაძლებლობას ქმნის, რაც საქართველოს კონსტიტუციით აკრძალულია. აღსანიშნავია ისიც, რომ არსებობს სხვა განჭვრეტადი საკანონმდებლო ნორმები, რომლითაც იკრძალება არასრულწლოვანის წაქეზება დანაშაულის ჩასადენად. ასევე არსებობს სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსების ნორმები, რომლებიც სრულწლოვან პირებს უკრძალავს ბავშვის ინტერესების უგულვებელყოფას, მისთვის სიგარეტის, ალკოჰოლური სასმელების მიყიდვას, აზარტულ თამაშებში არასრულწლოვანის ჩართვას. შესაბამისად, სადავო ნორმა ვერც კანონთან წინააღმდეგობაში მყოფი ბავშვის ინტერესებს იცავს და სხვების მიმართაც შეიცავს შერჩევითი მართლმსაჯულების გამოყენების საფრთხეს.

GYLA demands to determine constitutionality of “ANTI-SOCIAL ACTIVITIES”
On 3 April 2019, the Constitutional Court will hold a hearing on merits to consider the GYLA’s constitutional complaint filed on behalf of Giorgi Beruashvili. GYLA argues the normative contents of Article 171(1) of the Criminal Code of Georgia that envisages criminal liability for engagement of minors into anti-social activities.
Neither the Criminal Code nor any other legislative acts explains what the anti-social activity includes. In addition, the Supreme Court of Georgia has a contradictory case-law regarding the issue. Pursuant to a court ruling delivered on 6 July 2007, the Supreme Court found that anti-social activities include involvement of a minor in criminal offences envisaged under the Criminal Code. On 3 January 2008, the Supreme Court passed another judgment. This time the Supreme Court held that the anti-social activities envisaged by Article 171 were related not to the involvement of juveniles in crime, but to those anti-social acts which are not associated with crime (for example, engagement of a minor in gambling).
GYLA believes that the term "anti-social activities" provided for in Article 171(1) of the Criminal Code of Georgia is not foreseeable and therefore, does not comply with the foreseeability requirement envisaged by Article 31(9) of the Constitution towards the Criminal Law. The disputed norm creates the possibility of using it with contradictory meaning, which is prohibited by the Constitution of Georgia. It is also noteworthy that there are other foreseeable legislative norms that prohibit incitement of a juvenile to commit crime. The Criminal Code and Administrative Offenses Code contain the provisions that prohibit adults of neglecting the child’s interests, selling cigarettes and alcoholic beverages to juveniles, and involving minors in gambling. Therefore, the impugned norm does not protect the interests of the child conflicting with the law, and contains the threat of applying selective justice to others.