საია ავიაციაში დასაქმებული პირისათვის დახმარების შემცირებას საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
საიამ სამოქალაქო ავიაციის ყოფილი ბორტმექნიკოსის, რუსლან გვარაძის სახელით მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს მთავრობის დადგენილებით მისთვის ფულადი დახმარების შემცირების კონსტიტუციურობის საკითხზე. 1987 წლის 14 ივნისს რუსლან გვარაძის ვერტმფრენი ასრულებდა ფრენას თბილისი-თელავი-ომალოს მიმართულებით. დაშვებისას ვერტმფრენი ჩავარდა ხევში, ამის გამო რუსლან გვარაძემ მიიღო საწარმოო ტრავმა, დაკარგა შრომის უნარი 80%-ით და გახდა მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირი (იმდროისათვის „მეორე ჯგუფის ინვალიდი“).
1997 წლის 11 დეკემბერს იმდროინდელმა საბურთალოს რაიონის სასამართლომ საწარმოო ტრავმისათვის რუსლან გვარაძეს ყოველთვიურად დაუნიშნა დახმარება 292 ლარისა და 48 თეთრის ოდენობით. საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 9 თებერვალს მიღებული ბრძანებულების საფუძველზე, საქართველოს საჰაერო ტრანსპორტის დეპარტამენტმა 2000 წლიდან რუსლან გვარაძეს დახმარება გაუზარდა 773 ლარის და 60 თეთრის ოდენობით.
2007 წლის 6 თებერვალს გამოცემული საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებით, გაუქმდა საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 9 თებერვლის ბრძანებულება. პრეზიდენტის გაუქმებული ბრძანებულების ნაცვლად მიღებული იქნა 2007 წლის 24 მარტის მთავრობის დადგენილება. ამ დადგენილებით, სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის ლიკვიდაციის გამო სამოქალაქო ავიაციაში დასაქმებულ პირებს, რომლებსაც მიღებული ჰქონდათ საწარმოო ტრავმა, შეუწყდათ დახმარების გაცემა. საქართველოს მთავრობამ რუსლან გვარაძეს უარი უთხრა 773 ლარის და 60 თეთრის გადახდაზე.
ამის მიუხედავად, რუსლან გვარაძემ მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს და მოითხოვა საბურთალოს რაიონის 1997 წლის 11 დეკემბერის გადაწყვეტილებაზე სააღსრულებლო ფურცლის გაცემა. საბურთალოს რაიონის სასამართლოს გადაწყვეტილებით რუსლან გვარაძისათვის 292 ლარისა და 48 თეთრის ოდენობით თანხის გადახდა არ ეფუძნებოდა ერთი წლის შემდეგ მიღებულ პრეზიდენტის 1999 წლის 9 თებერვლის ბრძანებულებას. თბილისის საქალაქო სასამართლომ, 2007 წლის 23 აგვისტოს განჩინებით, დააკმაყოფილა რუსლან გვარაძის მოთხოვნა და გასცა სააღსრულებო ფურცელი საბურთალოს რაიონის სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსასრულებლად. სააღსრულებლო ფურცლით საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს რუსლან გვარაძის სასარგებლოდ დაეკისრა, საბურთალოს რაიონის სასამართლოს გადაწყვეტილებაში მითითებული, 292 ლარისა და 48 თეთრის ოდენობით თანხის ყოველთვიურად გადახდის ვალდებულება. ეს განჩინება ძალაში დატოვა თბილისის სააპელაციო სასამართლომაც. საქართველოს ეკონომიკური განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო დღემდე აგრძელებს აღნიშნული თანხის გადახდას რუსლან გვარაძისათვის.
2013 წლის 1 მარტს, საქართველოს მთავრობამ მიიღო ახალი დადგენილება, რომლითაც სამოქალაქო ავიაციაში დასაქმებულ პირებს, რომლებსაც 2007 წლის 17 აგვისტოს ან ამ წლის 1 სექტემბერს დახმარების მიღება შეუწყდათ მთავრობის 2007 წლის 6 თებერვლის დადგენილებით, სრულად აღუდგებოდა ის დახმარება, რასაც ისინი იღებდნენ 2007 წლის 17 აგვისტომდე ან 1 სექტემბრამდე. ამ დადგენილების საფუძველზე, რუსლან გვარაძეს სოციალური მომსახურების სააგენტოს უწყებათშორისმა კომისიამ უარი უთხრა 773 ლარის და 60 თეთრის ყოველთვიურად გადახდაზე. ეს არის თანხა, რომელსაც რუსლან გვარაძე იღებდა 2007 წლის 17 აგვისტომდე. სოციალური მომსახურების სააგენტოს უწყებათშორისი კომისიის უარის მიზეზი იყო ის, რომ რუსლან გვარაძეს 2007 წლის 17 აგვისტოს შემდეგ კი არ შეუწყდა, არამედ შეუმცირდა დახმარების ოდენობა, 292 ლარამდე და 48 თეთრამდე. სოციალური მომსახურების სააგენტოს უწყებათაშორისი კომისიის გადაწყვეტილებით, მთავრობის 2013 წლის 1 მარტის დადგენილება ითვალისწინებდა ფულადი დახმარების გაცემას იმ პირებისათვის, რომლებსაც 2007 წლის 17 აგვისტოს სრულად შეუწყდათ დახმარების გაცემა. ეს დადგენილება საერთოდ არ ეხებოდა იმ პირებს, რომლებსაც 2007 წლის 17 აგვისტოს შეუმცირდათ დახმარების ოდენობა. ამასთან, სამოქალაქო ავიაციის თანამშრომელი, რომელსაც 2007 წლის 17 აგვისტოს სრულად შეუწყდა დახმარების მიღება, ხოლო 2013 წელს ეს დახმარება აღუდგა, იღებს ზუსტად იმ ოდენობის თანხას, რასაც იღებდა 2007 წლის 17 აგვისტომდე.
საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის მიხედვით,[1] პენსიის/კომპენსაციის შემცირება წარმოადგენს საქართველოს კონსტიტუციის მე-19 მუხლის პირველი პუნქტით დაცული საკუთრების უფლების შეზღუდვას. მთავრობის 2013 წლის 1 მარტის დადგენილება ადასტურებს რუსლან გვარაძისათვის 2007 წლის 17 აგვისტოს ფულადი დახმარების შემცირებას, ამით კი ზღუდავს სამოქალაქო ავიაციის წარმომადგენელის საკუთრების უფლებას. საკუთრების უფლების შეზღუდვა მოცემულ შემთხვევაში არ არის აუცილებელი საბიუჯეტო სახსრების დაზოგვისათვის, ვინაიდან სამოქალაქო ავიაციაში დასაქმებულ პირებს, რომელებსაც 2007 წლის 17 აგვისტოს ფულადი დახმარების მიღება სრულად შეუწყდათ, 2013 წლიდან შესაძლოა იღებდნენ 773 ლარზე მეტი ოდენობის თანხას. შესაბამისად, საკუთრების უფლებაში ჩარევა გაუმართლებელია და 2013 წლის 1 მარტის მთავრობის დადგენილება არღვევს კონსტიტუციის მე-19 მუხლის პირველი და მეორე პუნქტის მოთხოვნებს.

GYLA, on behalf of Ruslan Gvaradze, a former civil aviation air mechanic, appealed to the Constitutional Court on the constitutionality of the reduction of financial assistance to him. On June 14th, 1987, Ruslan Gvaradze's helicopter was performing a flight in the direction of Tbilisi-Telavi-Omalo. During the landing, the helicopter crashed into a ravine, due to which Ruslan Gvaradze received an industrial injury, lost 80% of his ability to work, and became a person with significant disabilities (at that time a "second group disabled person").
On December 11th, 1997, the then Saburtalo District Court ordered that Ruslan Gvaradze be given monthly financial assistance in 292 GEL and 48 Tetri for an industrial injury he sustained. Based on the decree of the President of Georgia of February 9th, 1999, the Department of Air Transport of Georgia has increased the assistance to Ruslan Gvaradze since 2000 by 773 GEL and 60 Tetri.
By the decree of the President of Georgia issued on February 6, 2007, the decree of the President of Georgia of February 9, 1999, was repealed. Instead of a repealed presidential decree, a Government Resolution of March 24, 2007, was passed. With this Resolution, due to the liquidation of the Civil Aviation Administration, the civil aviation employees who had sustained an industrial injury have been terminated from getting an assistance. The Georgian government refused to pay 773 GEL and 60 tetri to Ruslan Gvaradze.
Nevertheless, Ruslan Gvaradze applied to the Tbilisi City Court and requested the issuance of a writ of execution on the Saburtalo District Judgment of December 11, 1997. According to the Saburtalo District Court Judgment, the payment of 292 GEL and 48 Tetri to Ruslan Gvaradze was not based on the Presidential Decree of 9 February 1999 issued a year later. Ruling of August 23, 2007, Tbilisi City Court granted Ruslan Gvaradze's request and issued a writ of execution to enforce the Saburtalo District Court Judgment. According to the writ of execution, the Ministry of Economic Development of Georgia was obliged to pay the amount of 292 GEL and 48 Tetri per month indicated in the Saburtalo District Court Judgment in favor of Ruslan Gvaradze. This Ruling was upheld by the Tbilisi Court of Appeals also. The Ministry of Economic Development and Infrastructure of Georgia continues to pay this amount to Ruslan Gvaradze.
On March 1, 2013, the Government of Georgia adopted a new resolution by which civil aviation employees who were suspended from receiving assistance on August 17, 2007, or September 1, 2007, by the Government Resolution of February 6, 2007, will be fully reimbursed for the assistance they have been receiving before August 17, 2007, or Until September 1st. Based on this resolution, Ruslan Gvaradze was refused to be paid 773 GEL and 60 tetri per month by the Interagency Commission of the Social Service Agency. This is the amount that Ruslan Gvaradze was receiving until August 17, 2007. The reason for the refusal of the Interagency Commission of the Social Service Agency was that Ruslan Gvaradze’s assistance was not terminated after August 17, 2007, but the amount of assistance was reduced to 292 GEL and 48 Tetri. According to the decision of the Interagency Commission of the Social Service Agency, the Government Resolution of 1 March 2013 provided for the provision of financial assistance to those persons who were completely suspended from getting assistance on 17 August 2007. This resolution did not apply at all to those whose aid was reduced on 17 August 2007. However, a civil aviation employee who was completely suspended from receiving assistance on 17 August 2007 and this assistance was restored in 2013, receives the exact amount he/she was receiving before 17 August 2007.
According to the case-law of the Constitutional Court[1], the reduction of the pension/compensation is a restriction of the property right protected by the first paragraph of Article 19 of the Constitution of Georgia. The Government Resolution of March 1, 2013, confirms the reduction of financial assistance to Ruslan Gvaradze on August 17, 2007, thus restricting the property rights of a civil aviation representative. Restriction of property rights, in this case, is not necessary to save budget funds, as civil aviation employees, who were completely suspended from receiving financial assistance on August 17, 2007, may have received more than 773 GEL since 2013. Consequently, interference with the property right is unjustified and the Government Resolution of 1 March 2013 violates the requirements of the first and second paragraphs of Article 19 of the Constitution.