საია ბაიკერების წინააღმდეგ სამართლებრივ რეპრესიებს აფასებს
2024 წლის 2 ოქტომბერს საიამ გამოაქვეყნა ანგარიში „ბაიკერები რუსული კანონის წინააღმდეგ (სამართლებრივი რეპრესიები რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებში მონაწილეობის გამო)“. დოკუმენტი მიმოიხილავს და აფასებს „რუსული კანონის“ საპროტესტო აქციებში მონაწილე მოტოციკლეტის მძღოლების წინააღმდეგ დაწყებული ადმინისტრაციული სამართალწარმოების ფაქტებსა და სამართლებრივ ასპექტებს, რასაც აქვს კამპანიური ხასიათი და არ არის განყენებული, ინდივიდუალური შემთხვევები.
ანგარიში საზოგადოებას აცნობს კონკრეტული ჯგუფის, მოტოციკლეტის მძღოლების, წინააღმდეგ მიმართული ადმინისტრაციული სამართალწარმოების შესახებ, მიმოიხილავს სატრანსპორტო საშუალებებით პროტესტის სამართლებრივ რეგულირებას და აფასებს დადგენილებებს პრობლემურ ადმინისტრაციულ საჩივრებზე. ამასთანავე, ანგარიში გამოკვეთს, რამდენად შეიძლება გახდეს ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი წარმოება მოტოციკლეტის მძღოლების წინააღმდეგ საშიში პრეცედენტი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებებით დაცული სფეროსთვის.
შეგახსენებთ, რომ 2024 წლის 28 მაისს, საქართველოს პარლამენტმა დაძლია პრეზიდენტის ვეტო, და მიუხედავად ფართომასშტაბიანი პროტესტისა, თუ კანონის დასაბუთებული კრიტიკისა, მიიღო რუსული სტილის „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი. საპროტესტო აქციების დროს ხშირი იყო ადამიანის უფლებებისა და შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების უხეში დარღვევები. გარდა ამისა, კანონპროექტის ინიციირებიდან დღემდე, ხელისუფლება ძალადობრივი მეთოდებით ცდილობს სამოქალაქო სივრცის შევიწროებას. საპროტესტო აქციების დროს ადგილი ჰქონდა აქციის მონაწილეების, პროტესტის მხარდამჭერების, სამოქალაქო აქტივისტების, ჟურნალისტების, პოლიტიკოსების და მათი ოჯახის წევრების (მათ შორის, ბავშვების და ოჯახის ხანდაზმული წევრების) დაშინებას, მათ მიმართ ფსიქოლოგიური ძალადობის სხვადასხვა მეთოდის გამოყენებასა და ფიზიკურ ძალადობას (ამ ფაქტებზე იხ. საიას ანგარიში „საქართველო: ადამიანის უფლებები რუსული კანონის პირისპირ, ადამიანის უფლებათა მდგომარეობა უცხოური გავლენის გამჭირვალობის კანონპროექტის რეინიციირებიდან 60 დღის განმავლობაში, 2024).
ერთ-ერთ სპეციფიკურ ჯგუფს, რომელიც რეპრესიების მსხვერპლი გახდა, მიეკუთვნებიან სწორედ მოტოციკლეტის მძღოლები (ბაიკერები), რომლებიც ხშირად მონაწილეობდნენ კანონის საწინააღმდეგო საპროტესტო აქციებში, მარშით უერთდებოდნენ აქციებს და შეჰქონდათ მუხტი. მიუხედავად იმისა, რომ საპროტესტო აქციებში მონაწილეობის დროს, მათ წინააღმდეგ არანაირი სანქცია არ დაწესებულა, შემდგომ პერიოდში, ქუჩაში მოძრაობის დროს, პოლიციის ეკიპაჟებმა დაიწყეს მძღოლების გაჩერება და მათთვის ადმინისტრაციული ჯარიმის დაწერა. აღსანიშნავია, რომ დაჯარიმებულთა შორის ისეთი ადამიანებიც აღმოჩნდნენ, რომლებსაც მოტოციკლეტისტთა მარშებში მონაწილეობა არ მიუღიათ. საიას ხელთ არსებული ინფორმაციით, ზემოაღნიშნულ გარემოებებთან დაკავშირებით 20 ინდივიდუალური ჯარიმა დაიწერა.
დოკუმენტის მიზნებისთვის, საიამ ღია წყაროების მიხედვით შეისწავლა ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში მიმდინარე პროცესები და შესაბამისი ადმინისტრაციული საქმის მასალები.

On October 2, 2024, GYLA published the report "BIKERIDERS AGAINST THE RUSSIAN LAW (LEGAL REPRESSIONS IN RESPONSE TO PARTICIPATION IN THE DEMONSTRATIONS AGAINST THE RUSSIAN LAW)." The document reviews and evaluates the facts and legal aspects of the administrative proceedings initiated against motorcyclists participating in the "Russian Law" protests, highlighting that these cases form part of a broader campaign rather than isolated incidents.
The report informs the public about the administrative proceedings targeting a specific group, namely motorcycle riders, and reviews the legal regulation surrounding vehicular protests. It also evaluates the resolutions of problematic administrative complaints. Furthermore, the report highlights how the administrative-legal actions against motorcyclists could set a dangerous precedent in areas protected by the freedoms of assembly and expression.
We remind you that on May 28, 2024, the Parliament of Georgia overrode the President's veto and, despite widespread protests and well-founded criticism, adopted the Russian-style "Transparency of Foreign Influence" law. During the protests, there were frequent violations of human rights, particularly the right to assembly and demonstration. Since the initiation of the draft law, the government has persistently attempted to narrow civil space through violent methods. Protesters, supporters, civil activists, journalists, politicians, and even their family members (including children and the elderly) faced intimidation, psychological and physical violence. For more details on these violations, refer to GYLA’s report, "Georgia: Human rights Amidst the Russian law, Human Rights 60 Days Following the Revival of the Foreign Influence Transparency Bill, 2024."
One of the specific groups that became victims of repression are motorcycle drivers (bikers), who often participated in anti-law protests, marching and carrying slogans. Despite no sanctions being imposed on them during the protests, later, while driving on the streets, police crews began stopping these drivers and issuing administrative fines. It is important to note that among those fined, there were also individuals who did not participate in the motorcycle marches. According to the information available to GYLA, 20 individual fines have been issued in connection with these circumstances.
For the purposes of the document, GYLA has studied the processes and relevant administrative case files over the past few months based on open sources.