საია ბათუმში მომხდარი არასათანადო მოპყრობის ფაქტის დროულ გამოძიებას ითხოვს
2 აპრილს საზოგადოებისათვის ცნობილი გახდა ქ. ბათუმში, კომენდანტის საათის დროს დაკავებული პირის ისტორია, რომელშიც იგი პოლიციელთა მხრიდან ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტზე საუბრობს. აღნიშნულზე გამოძიება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა 4 აპრილს დაიწყო. საია, რომელიც დაზარალებულის ინტერესებს იცავს, მოუწოდებს საგამოძიებო ორგანოს, დროულად ჩაატაროს ეფექტიანი, ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება სამართალდამცავი პირების ქმედებებში სავარაუდო დანაშაულის ნიშნების გამოკვეთისა და მათთვის პასუხისმგებლობის სათანადო ზომების დაკისრების მიზნით.
დაზარალებულმა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გამომძიებელს 04 აპრილს დეტალური ჩვენება მისცა. მისი განმარტებით, 2020 წლის 02 აპრილს დაახლოებით 23:45 სთ-ზე სახლიდან აფთიაქში მედიკამენტის შესაძენად გამოვიდა. ერთ-ერთ აფთიაქში მან შესაბამისი მედიკამენტი ვერ იყიდა და ქუჩის მეორე მხარეს მდებარე აფთიაქში გადასასვლელად ნებართვა იმავე ქუჩაზე გაჩერებულ პოლიციის ეკიპაჟს სთხოვა. საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა სიტყვიერი თანხმობა მისცა, რის შემდგომაც მან გზა მეორე აფთიაქისკენ განაგრძო. მალევე, მას ამავე ქუჩაზე მოძრავი საპატრულო პოლიციის სხვა ეკიპაჟი მიუახლოვდა. მანქანიდან პოლიციის ფორმაში ჩაცმული ორი და სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული ერთი პირი გადმოვიდა. ერთ-ერთმა პოლიციელმა მიმართა სიტყვებით: „ბიჭო, შენ სად მიდიხარ, არ იცი, რომ კომენდატის საათია“, რაზეც მან განუმარტა, რომ წამლის შესაძენად აფთიაქში მიდიოდა და აღნიშნულზე სიტყვიერი თანხმობა პოლიციის სხვა თანამშრომლებისგან ჰქონდა. დაზარალებული იხსენებს, რომ პოლიციის თანამშრომლებმა აგრესიულად მიმართეს, რის გამოც მან მობილური ტელეფონით საუბრის გადაღება დააპირა. ამან პოლიციელების კიდევ უფრო მეტად გაღიზიანება გამოიწვია. ერთ-ერთმა პოლიციელმა ძალის გამოყენებით გამოართვა ტელეფონი და ხმამაღლა მიმართა დანარჩენ პოლიციელებს - „დავაი ჩატენეთ მანქანაში.“
შემდგომ, ძალის გამოყენებით დააგდეს ძირს და გაუკეთეს ხელბორკილები. მისი განმარტება, რომ ხერხემალზე ჰქონდა პრობლემები და თავად ჩაჯდებოდა მანქანაში, პოლიციელებმა არ გაითვალისწინეს და ძალის გამოყენებით ჩასვეს მანქანაში. აღნიშნულ პროცესში მან მანქანის ძარას თავი რამდენჯერმე მიარტყა. პოლიციელთა მხრიდან მის მიმართ ზეწოლა მანქანაშიც გაგრძელდა. ერთ-ერთი პოლიციელი მუხლებით დააწვა თავზე, ასევე, ურტყამდა ხერხემლის არეში. ტრანსპორტირების დროს მის მიმართ განხორციელებული ფიზიკური ზეწოლის შედეგად მან განიცადა ძლიერი ფიზიკური ტკივილი. ტრანსპორტირებისას ასევე, აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას იგი ქ. ბათუმის პოლიციის მე-2 განყოფილებაში გადაიყვანეს, სადაც ასევე გაგრძელდა მისთვის ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენება.
პოლიციის განყოფილებაში იგი დაახლოებით 2 საათის განმავლობაში, ადვოკატის გარეშე იმყოფებოდა. მიუხედავად მისი მოთხოვნისა, მიეცათ შესაძლებლობა, დაკავშირებოდა ადვოკატს, პოლიციის თანამშრომლებმა უარი უთხრეს და განუმარტეს, რომ იყო კომენდანტის საათი და ადვოკატი ვერ მივიდოდა. პოლიციის განყოფილებიდან იგი დროებითი მოთავსების განყოფილებაში გადაიყვანეს, ტრანსპორტირებისას პოლიციელების მხრიდან მასზე დამატებით ფსიქოლოგიური ზეწოლა და მუქარა განხორციელდა. იზოლატორში შეყვანისას მან დააფიქსირა, რომ სხეულზე არსებული დაზიანებები პოლიციელებმა მიაყენეს.
მეორე დილით იგი იზოლატორიდან ისევ პოლიციის მე-2 განყოფილებაში გადაიყვანეს. განყოფილებაში იმავე პოლიციელთაგან ერთ-ერთმა მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და თავის მოჭრით დაემუქრა. პოლიციის განყოფილებაში მას ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის (173-ე) მუხლით შეუდგინეს და ბათუმის საქალაქო სასამართლოში გადაიყვანეს. ბათუმის საქალაქო სასამართლომ იმავე დღეს, ადვოკატის მონაწილეობის გარეშე განიხილა სამართალდარღვევის საქმე, იგი სამართალდამრღვევად ცნო და 1000 ლარით დააჯარიმა. პოლიციის თანამშრომლებმა მას საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევის გამო 3000 ლარიანი ჯარიმაც შეუდგინეს.
საია ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საგანგებო მდგომარეობა და დაწესებული შეზღუდვები ვერ გაამართლებს პოლიციელთა მხრიდან არაადამიანური და ღირსების შემლახავი მოპყრობის ჩადენას და პირის დაცვის უფლების გარეშე დატოვებას.
წამება, არაადამიანური თუ ღირსების შემლახავი მოპყრობა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის თანახმად აკრძალულ ქმედებას წარმოადგენს. არასათანადო მოპყრობის აბსოლუტური აკრძალვა იმდენად ფუნდამენტურია, რომ მას არ გააჩნია შეზღუდვები ან რაიმე გამონაკლისები. კონვენციის მე-15 მუხლი, რომელიც საგანგებო მდგომარეობის დროს უფლებების შეზღუდვის საკითხს არეგულირებს, ცალსახად ადგენს, რომ დაუშვებელია კონვენციის მე-3 მუხლიდან გადახვევა ნებისმიერ დროს. შესაბამისად, საგანგებო მდგომარეობის დროსაც, წამების აკრძალვა სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლებს აკისრებს ნეგატიურ ვალდებულებას - თავი შეიკავონ არასათანადო მოპყრობის ჩადენისგან და მეორეს მხრივ, პოზიტიური ვალდებულების ფარგლებში, სახელმწიფოს ავალდებულებს, ჩაატაროს ეფექტიანი გამოძიება.
გარდა ამისა, საქართველოს მთავრობასთან კოორდინაციით განისაზღვრა პროფესიული საქმიანობის შესრულების მიზნით ადვოკატის შეუფერხებლად გადაადგილების წესი. კერძოდ, საქართველოს მთავრობის #204 დადგენილების თანახმად, საგანგებო მდგომარეობის ვადით ჩერდება ნებისმიერი ეკონომიკური საქმიანობა, გარდა … საადვოკატო საქმიანობისა”. ამავე დადგენილების მიხედვით, გადაადგილების შეზღუდვა არ ვრცელდება ოპერაციულ შტაბთან შეთანხმებულ სიაში მყოფ იმ პირებზე/მათ ავტოსატრანსპორტო საშუალებებზე, რომელთა გადაადგილებაც კრიტიკულად აუცილებელია საგანგებო მდგომარეობის დროს სამსახურებრივი მოვალეობის შესასრულებლად.
შესაბამისად, თუკი საგანგებო მდგომარეობის ვადით 21:00 საათიდან 06:00 საათამდე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა წესით პირის დაკავების შემთხვევაში, დაკავებული პირი საჭიროებს ადვოკატის დახმარებას, დაუშვებელია, მისთვის ადვოკატის ყოლის უფლების შეზღუდვა კომენდატი საათის მოქმედების საფუძვლით.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით საია მოუწოდებს:
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს - დროულად ჩაატაროს ეფექტიანი, ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება სამართალდამცავი პირების ქმედებებში სავარაუდო დანაშაულის ნიშნების გამოკვეთისა და მათთვის პასუხისმგებლობის სათანადო ზომების დაკისრების მიზნით.
შინაგან საქმეთა მინისტრს:
- გააკეთოს მკაფიო განცხადება აღნიშნულ ფაქტზე და მოუწოდოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრუქტურაში დასაქმებულ პირებს, სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას განუხრელად დაიცვან საქართველოს კონსტიტუციით და საერთაშორისო ხელშეკრულებებით აღიარებული უფლებები;
- სამინისტროს სტრუქტურაში დასაქმებულ პირებს მიეცეთ მკაფიო მითითება, საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დაცვის უზრუნველყოფის პროცესში არ იმოქმედონ ფორმალურად და გაითვალისწინონ ინდივიდუალური გარემოებები, რომლებიც შესაძლოა გამორიცხავდეს პირისათვის ადმინისტრაციული სახდელის დაკისრებას.

GYLA demands prompt investigation on the ill-treatment taken place in Batumi
On April 2, a story of a person detained in Batumi during a curfew became known to the public, in which he talks about the physical and verbal abuse by the policemen. The State Inspector’s Service launched an investigation into the above mentioned on April 4. GYLA, who defends interests of the injured person, calls upon the investigative body to conduct an effective, objective and unbiased investigation in a timely manner in order to identify signs of the alleged offence in the actions of the law enforcement officers and to impose proper measures of liability upon them.
On April 4, the injured person gave detailed testimony to the investigator of the State Inspector’s Service. According to him, on April 2, 2020, at approximately 23:45 p.m., he left home to buy medicine at the pharmacy. He could not buy desirable medicine at one of the pharmacies and asked the police crew stationed on the same street for permission to get to a pharmacy located on the other side of the street. The patrol police crew gave him verbal consent, after which he continued the way to the second pharmacy. Shortly after that, he was approached by another patrol police crew moving on the same street. Two persons dressed in police uniforms and one person dressed in civilian clothes got out of the car. One of the policemen addressed him with the following words: “Boy, where are you going, don’t you know that it’s a curfew”, to which he explained that he was going to the pharmacy to buy medicine and had verbal consent for that from other police officers. The injured person recalls that police officers aggressively addressed him, that is why he was about to film the conversation on his cell phone, which irritated the policemen even more. One of the police officers forcibly took the phone from him and addressed other policemen out loud - “Go ahead, put him in the car.”
Afterwards, they forcibly laid him down to the ground and handcuffed him. His explanation, that he had problems on the spine and he would get into the car himself, was not taken into account by the policemen and he was forcibly put in the car. In the meantime, he hit his head on the car body several times. The policemen kept putting pressure on him even in the car. One of the policemen pressed down on his head with knees, and also he was hitting him in the area of the spine. He suffered severe physical pain as a result of the physical pressure exerted on him during transportation. During the transportation, he was also verbally abused. He was taken to Batumi Police Station #2, where he was also physically and verbally abused.
He was at the police station for approximately 2 hours, without a lawyer. Despite his request, to give him the possibility to contact a lawyer, the police officers refused him and explained that, it was a curfew time and the lawyer could not come. He was taken from the police station to a temporary detention department. During transportation, additionally, he was subjected to psychological pressure and threat by the policemen. Upon entering the temporary detention isolator, he noticed that the injuries on his body were inflicted by the policemen.
The next morning he was transferred from the temporary detention isolator again to the Police Station #2. In the department, one of the same police officers verbally insulted and threatened him to cut his head off. A protocol of Administrative Offense under the Article on non-compliance (# 173) with a lawful demand of police was drawn up against him at the police station and he was transferred to the Batumi City Court. On the same day, the Batumi City Court considered the case of the offense without participation of a lawyer, finding the detainee guilty and imposing fine of 1,000 GEL on him. The police officers also fined him with 3,000 GEL for violating the state of emergency.
GYLA emphasizes, that the state of emergency and the imposed restrictions cannot justify the inhuman and degrading treatment by the policemen and leaving a person without the right of defence.
Torture, inhuman or degrading treatment is prohibited under Article 3 of the European Convention on Human Rights. The absolute ban on ill-treatment is so fundamental that it has no restrictions or any exceptions. Article 15 of the Convention which regulates restriction of the rights in the time of emergency, explicitly establishes, that derogation from Article 3 of the Convention is inadmissible at any time. Correspondingly, even in a state of emergency, the prohibition of torture imposes negative liability on representatives of law enforcement body to refrain from committing ill-treatment and on the other hand, within positive liability, obliges the state to conduct an efficient investigation.
In addition, in coordination with the Government of Georgia, the rules for the smooth movement of a lawyer have been defined, in order to perform professional activities. In particular, according to the decree #204 of the Government of Georgia, any economic activity, except for … work of attorneys at law, shall be suspended for the period of emergency.” According to the same decree, restriction of movement does not apply to the persons/their vehicles on the list agreed with the Operating Headquarter, movement of which is critically necessary to perform job duties during the state of emergency.
Accordingly, in case of arrest of a person under the rules of administrative offenses during the state of emergency from 21:00 to 06:00 o’clock, if the detainee needs the assistance of a lawyer, it is inadmissible to restrict her/his right to have an attorney on the grounds of curfew.
Considering all of the above, GYLA calls upon:
The State Inspector’s Service:
-To conduct an effective, objective and unbiased investigation in a timely manner in order to identify signs of the alleged offence in the actions of the law enforcement officers and to impose proper measures of liability upon them.
The Minister of Internal Affairs:
-To make a clear statement on the mentioned fact and to call on the persons employed in the structure of the Ministry of Internal Affairs to steadily protect the rights recognized by the Constitution of Georgia and international treaties while performing their job duties;
-To give clear instructions to the persons employed in the structure of the Ministry not to act formally while ensuring maintenance of the state of emergency and to take into account individual circumstances, which may exclude the imposition of an administrative penalty on a person.
-To implement preventive measures in order not to restrict the right of the detained persons to have an attorney.