საია და კონსტიტუციის 42-ე მუხლი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანს გიორგი მიქაუტაძეს გადადგომისაკენ მოუწოდებენ
თარიღი: 21 მარ 2018
საია და კონსტიტუციის 42-ე მუხლი ეხმიანებიან ორ სისხლის სამართლის საქმეს, რომლებშიც სავარაუდოდ სასამართლო ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირი, გიორგი მიქაუტაძე ფიგურირებს. ერთ შემთხვევაში პროკურატურის მიერ გამოძიების გაჭიანურება, ხოლო მეორე შემთხვევაში პროკურატურისა და სასამართლოს მიერ ამ დრომდე განხორციელებული ხარვეზიანი მართლმსაჯულება ზიანს აყენებს სასამართლოს ავტორიტეტს, მის მიმართ ნდობას და საფრთხეს უქმნის სასამართლოს დამოუკიდებლობას.
2016 წლის აგვისტოში დაიწყო და კვლავ ჭიანურდება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის, გიორგი მიქაუტაძის მიერ არასრულწლოვნის სავარაუდო ცემის ფაქტთან დაკავშირებული გამოძიება. მიუხედავად იმისა, რომ ამავე ფაქტიდან გამომდინარეობს და იმავე დღეს დაიწყო გამოძიება მოქალაქე თამარ ხაჭაპურიძის მიერ გიორგი მიქაუტაძის მიმართ სისხლის სამართლის კოდექსის 365-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე (მოსამართლის მიმართ მუქარა სასამართლოში საქმის განხილვასთან დაკავშირებით), ამ საქმის გამოძიება დასრულებულია და ამჟამად საქმეს განიხილავს ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლო. ორივე საქმეზე წელიწად ნახევრის განმავლობაში განვითარებული მოვლენები მიუთითებს შერჩევით მიდგომაზე და აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ სასამართლო ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირის მონაწილეობა ამ საქმეებში, კანონის უზენაესობის საწინააღმდეგოდ, ხელს უშლის მოქალაქის მიმართ სამართლიანი მართლმსაჯულების განხორციელებას.
გიორგი მიქაუტაძის მონაწილეობით მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეებში ერთი მხრივ, საფრთხის ქვეშ არის მოქალაქეების სამართლიანი სასამართლოს უფლების რეალიზაციის მაღალი ინტერესი, ხოლო მეორე მხრივ, ის ფაქტი, რომ მიმდინარეობს გამოძიება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის, გიორგი მიქაუტაძის მიერ არასრულწლოვნის შესაძლო ცემის ფაქტთან დაკავშირებით (ფაქტზე გავრცელებულია ვიდეო ჩანაწერიც), სერიოზულ ზიანს აყენებს მთლიანად სასამართლო ხელისუფლების ავტორიტეტს და სანდოობას. ასევე, არასრულწლოვნის ცემის ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების გაჭიანურება სერიოზულ საფრთხეს უქმნის სასამართლოს დამოუკიდებლობას.
მოვუწოდებთ გიორგი მიქაუტაძეს:
სასამართლო ხელისუფლების რეპუტაციის და მართლმსაჯულების განხორციელებისადმი საზოგადოების ნდობის დაცვის მიზნით, გადადგეს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის და შესაბამისად, საბჭოს მდივნის თანამდებობიდან;
მოვუწოდებთ საქართველოს მთავარ პროკურატურას:
სწრაფად, ყოველმხრივ და ობიექტურად გამოიძიოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის მიერ თამარ ხაჭაპურიძის არასრულწლოვანი შვილის სავარაუდო ცემის ფაქტი.
მოვუწოდებთ საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს:
შეასრულოს სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობისა და რეპუტაციის დაცვის მასზე დაკისრებული ფუნქცია და პროკურატურას მიმართოს მიმდინარე გაჭიანურებული გამოძიებების სწრაფად, ყოველმხრივ და ეფექტურად გამოძიების, საზოგადოებისათვის შესაბამისი ინფორმაციის დაუყოვნებლივ მიწოდების მიზნით.
დანართი:
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის, გიორგი მიქაუტაძის მონაწილეობით დაწყებული ორი სისხლის სამართლის საქმის გარემოებები
საია იცავს თამარ ხაჭაპურიძის ინტერესებს სისხლის სამართლის საქმეში 2016 წლის 26 აგვისტოს მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, სადაც მას ბრალად ედება სისხლის სამართლის კოდექსის 365-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა (მუქარა ან ძალადობა სამართალწარმოების განხორციელებასთან, გამოძიებასთან ან დაცვის განხორციელებასთან დაკავშირებით) მოსამართლე გიორგი მიქაუტაძის მიმართ. ასევე, საია იცავს თამარ ხაჭაპურიძის არასრულწლოვანი შვილის ინტერესებს სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების პროცესში, რომელიც ეხება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნის და მოსამართლის გიორგი მიქაუტაძის მიერ არასწრულწლოვანი ბავშვის სავარაუდო ცემის ფაქტს.
აღნიშნული საქმეების წარმოებისას, თავიდანვე გაჩნდა საფუძვლიანი ეჭვი სამართალდამცავი ორგანოების და სასამართლოს მიუკერძოებლობის თაობაზე. შესაძლოა მათი მოქმედებები სცილდებოდეს მართლმსაჯულების ინტერესებს და კანონის უზენაესობის საწინააღმდეგოდ, მიზნად ისახავდეს თამარ ხაჭაპურიძის მიმართ მკაცრი მოპყრობის დემონსტრირებას, ან, გიორგი მიქაუტაძის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისაგან არიდებას, მათ შორის, გამოძიების მიზანმიმართული გაჭიანურების გზით. ხსენებულ ფაქტს საია საჯარო განცხადებით ჯერ კიდევ 2016 წლის სექტემბერში გამოეხმაურა, სადაც მითითებულია იმ გარემოებების შესახებ, რამაც თავიდანვე კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა თამარ ხაჭაპურიძის მიმართ სამართლიანი მართლმსაჯულების განხორციელება: თამარ ხაჭაპურიძე და მისი მეუღლე დააკავეს გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძვლით, თუმცა, აღნიშნული საფუძვლის არსებობა სათანადოდ არ იყო დასაბუთებული; არასათანადოდ იყო დასაბუთებული სასამართლოს განჩინება ხაჭაპურიძის მიმართ ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების - პატიმრობის შეფარდების შესახებ; კითხვის ნიშნის ქვეშ იდგა ბრალდებაში აღნიშნული ქმედების კვალიფიკაციის სისწორე და სასჯელის პროპორციულობა.
საქმეების ირგვლივ დღემდე განვითარებული მოვლენები კიდევ უფრო აღრმავებს ეჭვებს შერჩევით მართლმსაჯულებასთან და სასამართლოს დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით:
სახეზეა შერჩევითი მიდგომა ერთი ფაქტის გარშემო დაწყებული ორი სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების სისწრაფესთან დაკავშირებით
მიუხედავად იმისა, რომ ორივე სისხლის სამართლის საქმე ერთ შემთხვევას ეხება და მტკიცებულებები ორივე საქმისთვის საერთოა, გამოძიება ჩატარდა, დევნა დაიწყო და სასამართლოში საქმე წარიმართა მხოლოდ ერთ საქმეზე, სადაც გიორგი მიქაუტაძე დაზარალებულია, ხოლო თამარ ხაჭაპურიძე ბრალდებული. ხოლო მეორე საქმე, სადაც შესაძლოა გიორგი მიქაუტაძის ბრალეული მოქმედება იკვეთებოდეს, თამარ ხაჭაპურიძის არასრულწლოვანი შვილის ცემის ფაქტზე, კვლავ გამოძიებაშია, სისხლისსამართლებრივი დევნა არ არის დაწყებული და წელიწადნახევარია გამოძიება ჭიანურდება. ამგვარი შერჩევითი მიდგომა არღვევს სახელმწიფოს ვალდებულებას, ყოველმხრივ, სრულყოფილად და მიუკერძოებლად აწარმოოს გამოძიება.
თამარ ხაჭაპურიძის ბრალდების საქმეზე გიორგი მიქაუტაძე ცნობილი იქნა დაზარალებულად. შესაბამისად, მას არ ჰქონია შეზღუდული საქმის მასალების გაცნობის, გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ ინფორმაციის მიღების შესაძლებლობა. თამარ ხაჭაპურიძის შვილის ცემის საქმეზე ბავშვი არ არის ცნობილი დაზარალებულად, თამარ ხაჭაპურიძეს ხელი არ მიუწვდება მისი შვილის ცემის საქმესთან დაკავშირებულ მასალებზე, არ აქვს ინფორმაცია გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ. ამასთან, საიას ხელთ არსებული ინფორმაციით, ამ საქმეზე გიორგი მიქაუტაძის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა დაწყებული არ არის. აღნიშნული გარემოებებიც მიანიშნებს შერჩევითი მართლმსაჯულების განხორციელებაზე.
სამართლებრივად გაუმართავია თამარ ხაჭაპურიძისთვის ბრალის წარდგენა დანაშაულის დამამძიმებელ გარემოებაში, ჯგუფურად ჩადენის საფუძვლით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს 7-დან 10 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას.
გამოძიების ვერსიით, თამარ ხაჭაპურიძემ დანაშაული ჩაიდინა იმის გამო, რომ ჯერ კიდევ 2015 წელს მოსამართლე მიქაუტაძემ სასამართლოში მისი საქმე განიხილა. გამოძიების ვერსიის გათვალისწინების შემთხვევაში, მაშინაც კი თუ ხაჭაპურიძემ ჩაიდინა დანაშაული მოსამართლე მიქაუტაძის საქმიანობასთან დაკავშირებით, სამართლებრივად გაუმართავია თამარ ხაჭაპურიძის მიერ დანაშაულის ჯგუფურად ჩადენა. ჯგუფურად ჩადენილი დანაშაული უნდა ატარებდეს ურთიერთშეთანხმებად ხასიათს საერთო მიზნის მისაღწევად.
საქმის მასალების მიხედვით, თამარ ხაჭაპურიძის მეუღლე მას შემდეგ ჩაერთო კონფლიქტში, როდესაც ურთიერთობა დაიძაბა მოსამართლე მიქაუტაძესა და თამარ ხაჭაპურიძეს შორის, შესაბამისად, კახაბერ ხაჩიძის ქმედებები მიმართული არ ყოფილა მოსამართლის მიერ განხილულ საქმესთან დაკავშირებით. შესაბამისად, კახაბერ ხაჩიძის ქმედება არ ჯდება სსკ-ის 365-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ფარგლებში. მის მიერ განხორციელებული ქმედების სსკ-ის 365-ე მუხლით კვალიფიკაციამ გამოიწვია ქმედების დამამძიმებელ გარემოებად მიჩნევა. კერძოდ, დანაშაულის ჯგუფურად ჩადენა. აღნიშნული, თავის მხრივ, იწვევს თამარ ხაჭაპურიძისა და მისი მეუღლის მიმართ მოსალოდნელი სასჯელის გამკაცრებას.
თამარ ხაჭაპურიძეს უკანონოდ ეზღუდება უფლება საქმეზე მოიპოვოს მისთვის სასარგებლო მტკიცებულება. პროკურატურის მხრიდან იკვეთება ხარვეზები გამოძიების ყოველმხრივ, სრულად და ობიექტურად წარმართვასთან დაკავშირებით.
მიუხედავად მიმართვისა, პროკურორმა დაუსაბუთებლად უთხრა უარი თამარ ხაჭაპურიძეს ექსპერტიზის დასკვნის გადაცემაზე, რომლითაც დასტურდება, რომ მის შვილს მიღებული აქვს ჯანმრთელობის დაზიანება. აღნიშნული მტკიცებულება არც პროკურატურამ დაურთო თამარ ხაჭაპურიძის ბრალდების საქმეს. აღნიშნული წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის დარღვევას. ბრალდების მხარე ვალდებულია დაცვის მხარეს გადასცეს მის ხელთ არსებული გამამართლებელი მტკიცებულებები. ხოლო საქმის მწარმოებელი გამომძიებელი/პროკურორი ვალდებულნი არიან გამოძიება აწარმოონ ყოველმხრივ, სრულად და ობიექტურად.
გიორგი მიქაუტაძის იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნად ყოფნის პერიოდში თამარ ხაჭაპურიძის საქმის განმხილველი მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილი უვადოდ იქნა დანიშნული მოსამართლის თანამდებობაზე ისე, რომ არც გიორგი მიქაუტაძემ და არც ხვიჩა კიკილაშვილმა არ უზრუნველყვეს არსებული ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან აცილება.
2018 წლის 22 თებერვალს თამარ ხაჭაპურიძის საქმის განმხილველი მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილი მოსამართლის თანამდებობაზე უვადოდ დაინიშნა. არც ხვიჩა კიკილაშვილს და არც გიორგი მიქაუტაძეს აღნიშნულ პროცესში არ განუცხადებიათ აცილების შესახებ მიუხედავად იმისა, რომ სახეზე იყო ინტერესთა კონფლიქტის შემთხვევა. გიორგი მიქაუტაძემ მონაწილეობა მიიღო ხვიჩა კიკილაშვილთან დახურულ გასაუბრებაში. მხოლოდ ამ ინფორმაციის მედიაში გავრცელების შემდეგ განაცხადა გიორგი მიქაუტაძემ, რომ მან ინტერესთა კონფლიქტის გამო ხვიჩა კიკილაშვილის დანიშვნის შესახებ კენჭისყრის პროცედურაში მონაწილეობა არ მიიღო. აღნიშნულმა გაამყარა ეჭვები იმის თაობაზე, რომ გიორგი მიქაუტაძე შესაძლოა გავლენას ახდენდეს საქმეზე მისაღებ გადაწყვეტილებაზე, ხოლო ხვიჩა კიკილაშვილი ექცეოდეს აღნიშნული გავლენის ქვეშ.
გიორგი მიქაუტაძე მოიაზრება სასამართლო სისტემაში არსებული გავლენიანი ჯგუფის წევრად, რომელიც არასათანადო გავლენას ახდენს სასამართლოს და ინდივიდუალური მოსამართლეების დამოუკიდებლობაზე.
საზოგადოებაში მყარად არის ჩამოყალიბებული აზრი იმის თაობაზე, რომ სასამართლო სისტემაში მოქმედებს მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფი, რომელიც არასათანადო გავლენას ახდენს სასამართლოს და ინდივიდუალური მოსამართლის დამოუკიდებლობაზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით დაწყებულია 38 საზოგადოებრივი ორგანიზაციის კამპანია სახელწოდებით „მინდა ვენდო სასამართლოს“, რომლის ერთ-ერთი მოთხოვნა არის სასამართლო სისტემაში არსებული კლანური მმართველობის დაშლა. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანი მოიაზრება აღნიშნული გავლენიანი ჯგუფის წევრად, რაც ძირს უთხრის გიორგი მიქაუტაძის მონაწილეობით მიმდინარე სასამართლო განხილვებისადმი სისხლის სამართლის საქმეში ბრალდებულისა და საზოგადოების ნდობას და აზიანებს სასამართლოს რეპუტაციას.
მოსამართლე გიორგი მიქაუტაძის მონაწილეობით მომხდარ ფაქტზე გამოძიება ჭიანურდება.
თამარ ხაჭაპურიძის შვილის ცემის ფაქტზე მიმდინარე გამოძიება წელიწადნახევარია ჭიანურდება. სისხლის სამართლის საქმეზე, რომელშიც ფიგურირებს მოსამართლე, გამოძიების ამგვარი გაჭიანურება სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ამ მოსამართლის დამოუკიდებლობას, მით უფრო, როცა აღნიშნული მოსამართლე იკავებს სასამართლო ხელისუფლებაში ერთ-ერთ მაღალ თანამდებობას - არის იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანი, ხოლო 2016-2017 წლებში იყო თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე. გარდა მოსამართლის უფლებამოსილებებისა, გიორგი მიქაუტაძეს აქვს ბევრი სხვა უფლებამოსილება, რომელიც დაკავშირებულია სასამართლოს დამოუკიდებლობასთან, მართლმსაჯულების ადმინისტრირებასთან, ინდივიდუალური მოსამართლეების საქმიანობასთან.

GYLA and Article 42 of the Constitution call upon Giorgi Mikautadze, the Secretary of the High Council of Justice, to resign from office
Date: 21 Mar 2018
GYLA and Article 42 of the Constitution are responding to two criminal cases that presumably involve Giorgi Mikautadze, a high official of the judicial branch of government. Protraction of investigation by the Prosecutor’s Office in one case and administration of flawed justice by the Prosecutor’s Office and the court in another undermine the authority of and confidence in the judiciary and pose a threat to judicial independence.
The investigation into an alleged beating of an underage person by Giorgi Mikautadze, the Secretary of the High Council of Justice, was launched in August 2016 and is still being protracted. Despite the fact that the investigation into the commission of a crime prescribed by Article 365 of the Criminal Code (threat against a judge with respect to examination of a case in a court) by Tamar Khachapuridze against Giorgi Mikautadze proceeds from the same incident and was launched on the same day, the investigation into this case has been completed, and the case is being examined by the District Court of Khelvachauri. The developments related to both of these cases during the past year and a half point to a selective approach and give rise to a well-founded doubt that the participation of the high official of the judicial branch in these cases interferes with the administration of fair justice in relation to a citizen, contrary to the principle of the rule of law.
One the one hand, the ongoing criminal cases that involve Giorgi Mikautadze pose a threat to the high interest of the realization of citizens’ right to a fair trial. On the other hand, the very fact that the investigation is underway into the alleged incident of beating of the underage person by Giorgi Mikautadze, Secretary of the High Council of Justice (there is also a video recording of the incident), undermines the authority of and confidence in the judicial branch as a whole. At the same time, protraction of the investigation into the incident of beating of an underage person poses a serious threat to the independence of the judiciary.
We call upon Giorgi Mikautadze to:
resign from the office of member and, accordingly, Secretary of the High Council of Justice of Georgia, in order to protect the reputation of the judicial branch and the public’s confidence in the administration of justice;
We call upon the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to:
investigate the incident of the alleged beating of Tamar Khachapuridze’s underage son by the Secretary of the High Council of Justice quickly, thoroughly, and objectively;
We call upon the High Council of Justice of Georgia to:
fulfill the function of protecting the independence and reputation of the judicial branch and request the Prosecutor’s Office to ensure the completion of protracted investigations quickly, thoroughly, and effectively and to immediately provide the public with relevant information.
Appendix
Circumstances of two criminal cases involving Giorgi Mikautadze, Secretary of the High Council of Justice
GYLA is defending the interests of Tamar Khachapuridze in a criminal case related to an incident that took place on August 26, 2016. In this case, she is charged with committing a crime prescribed by Article 365 of the Criminal Code (threat or violence with respect to legal proceedings, investigation, or conduct of defense) against Judge Giorgi Mikautadze. The GYLA is also defending the interests of Tamar Khachapuridze’s underage son in a criminal investigation relating to an incident of alleged beating of the underage child by a judge and Secretary of the High Council of Justice, Giorgi Mikautadze.
From the very start of the litigation of the said cases, there have been well-founded doubts about the impartiality of the law enforcement bodies and the court. Their actions might go beyond the interests of justice and, contrary to the principle of the rule of law, might be aimed at demonstrating strict treatment against Tamar Khachapuridze or at saving Giorgi Mikautadze from criminal liability, including by means of intentional protraction of the investigation. The GYLA responded to the said incident with a public statement as early as in September 2016. The statement pointed to the following circumstances that brought fair administration of justice in relation to Tamar Khachapuridze under question from the very beginning: Tamar Khachapuridze and her spouse were detained on the pretext of urgent necessity, although such necessity was not appropriately substantiated; the court’s ruling on imposing the strictest measure of restraint – imprisonment – on Ms. Khachapuridze was not appropriately substantiated; the correctness of the legal qualification of the act mentioned in the indictment and the proportionality of the punishment were under question.
The developments that have surrounded the cases up to now further deepen the doubts about selective justice and about the independence and impartiality of the judiciary:
We are witnessing a selective approach with regard to the speed of the investigations of two criminal cases launched in connection with a single incident.
Despite the fact that both criminal cases concern a single incident and involve common evidence, the investigation, prosecution, and legal proceedings were conducted in one case only where Giorgi Mikautadze is a victim and Tamar Khachapuridze is the accused. Meanwhile, the second case which may involve Giorgi Mikautadze’s culpable action related to the beating of Tamar Khachapuridze’s underage son is still under investigation, the criminal prosecution has yet to be started, and the investigation has been protracted for a year and a half. Such a selective approach violates the State’s obligation to conduct the investigation thoroughly, fully, and impartially.
In the case in which Tamar Khachapuridze is the accused, Giorgi Mikautadze was recognized as a victim and had unlimited access to the case materials and to information about the progress of investigation. In the case of beating of Tamar Khachapuridze’s son, the child has yet to be recognized as a victim, and Ms. Khachapuridze does not have access to the case materials and to information about the progress of investigation. In addition, according to the information at the GYLA’s disposal, criminal prosecution against Giorgi Mikautadze has not started in this case. The aforementioned circumstances also point to selective administration of justice.
Charging Tamar Khachapuridze with commission of the crime under aggravating circumstances – together with a group, which is punishable by imprisonment from seven to 10 years, is flawed from the legal point of view.
According to the version of the investigation authorities, Tamar Khachapuridze committed the crime because Judge Mikautadze had examined her case in the court as early as in 2015. Even if we suppose that the commission of the crime by Tamar Khachapuridze was related to the past activity of Judge Mikautadze, the argument that Tamar Khachapuridze committed the crime together with a group is flawed from the legal point of view. A crime committed by a group must be based on a common agreement and be aimed at achieving a common goal.
According to the case materials, Tamar Khachapuridze’s spouse got involved in the conflict after the relations between Judge Mikautadze and Tamar Khachapuridze became tense; accordingly, the actions of Kakhaber Khachidze were not related to the case examined by the judge. Therefore, the action of Kakhaber Khachidze does not coincide with the crime prescribed by Article 365 of the Criminal Code. Qualification of his action under Article 365 of the Criminal Code caused this action to be deemed as an aggravating circumstance, specifically, commission of the crime together with a group. The foregoing, in its turn, causes the toughening of the expected punishment of Tamar Khachapuridze and her spouse.
Tamar Khachapuridze’s right to obtain evidence that will benefit her has been restricted unlawfully. The Prosecutor’s Office fails to conduct the investigation thoroughly, fully, and objectively.
Despite her appeal, the prosecutor unjustifiably refused to hand over the expert’s report – which confirms that her son sustained damage to his health – to Tamar Khachapuridze. The Prosecutor’s Office also failed to enclose this evidence with the case file of Tamar Khachapuridze. This is a violation of the Criminal Procedure Code of Georgia. The prosecution authorities are obliged to hand over the acquitting evidence at their disposal to the defense, while the investigator/prosecutor is obliged to conduct the investigation thoroughly, fully, and objectively.
Khvicha Kikilashvili, the judge examining the case of Tamar Khachapuridze, was appointed to office for life when Giorgi Mikautadze was already the Secretary of the High Council of Justice; neither Giorgi Mikautadze nor Khvicha Kikiliashvili ensured the avoidance of the existing conflict of interest.
On February 22, 2018, Khvicha Kikilashvili, the judge who is examining the case of Tamar Khachapuridze, was appointed to office for life. Neither Khvicha Kikilashvili nor Giorgi Mikautadze made a statement of recusal during this process, despite the fact that there was a conflict of interest, and Giorgi Mikautadze took part in the closed job interview with Kvicha Kikilashvili. It was only after this information was reported by the media that Giorgi Mikautadze stated that he had not taken part in the procedure of voting on the appointment of Khvicha Kikilashvili due to the conflict of interest. The foregoing has reinforced doubts that Giorgi Mikautadze might be exerting an influence on the decision to be taken in the case, while Khvicha Kikilashvili might be under this influence.
Giorgi Mikautadze is believed to be a member of an influential group within the judicial system which exerts undue influence on the independence of the judiciary and individual judges.
The public has a firmly established belief that there is an influential group of judges within the judicial system which exerts undue influence on the independence of the judiciary and individual judges. In connection with this, 38 civil society organizations have launched a campaign titled “I want to trust the Court”, one of the demands of which is the dissolution of clan governance in the judiciary. The Secretary of the High Council of Justice is believed to be a member of the said influential group, which undermines the confidence of the accused and the public in the court hearings with the participation of Giorgi Mikautadze and damages the reputation of the judiciary.
The investigation into the incident that involved Judge Giorgi Mikautadze is being protracted.
The investigation into the incident of beating of Tamar Khachapuridze’s son has been protracted for a year and a half. Such protraction of investigation in a criminal case that involves a judge poses a serious threat to the independence of this judge, the more so that the said judge holds one of the highest positions in the judicial branch – that of the Secretary of the High Council of Justice, while in 2016-2017 he served as the Chairperson of the Tbilisi City Court. In addition to the powers of a judge, Giorgi Mikautadze has a lot of other powers that are related to the independence of the judiciary, administration of justice, and activity of individual judges.