საია და მწვანე ალტერნატივა ნამახვანის ჰესების კასკადზე გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოქმედების შეჩერებას ითხოვენ
თარიღი: 5 მარ 2021
საია და მწვანე ალტერნატივა ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესების დასაცავად თბილისის საქალაქო სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართავენ და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის იმ ბრძანების მოქმედების შეჩერებას მოითხოვენ, რომლითაც ნამახვანის ჰესების კასკადზე დადებითი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება გაიცა.
საქმისათვის სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რადგან გასაჩივრებული აქტის აღსრულება არსებით და შეუქცევად ზიანს აყენებს როგორც ბუნებრივ, ასევე კულტურულ გარემოს, საფრთხეს უქმნის ადამიანების სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას და შეუძლებელს ხდის მათი კანონიერი უფლებებისა და ინტერესების დაცვას. აქტის მოქმედებით დამდგარ ზიანსა და უკანონობას ადასტურებს წყალტუბოს მაგისტრატ სასამართლოში მიმდინარე ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეც შპს „ენკა რინიუებლზის“ მიერ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებით განსაზღვრული მთელი რიგი პირობების შეუსრულებლობასთან დაკავშირებით.
საიამ და მწვანე ალტერნატივამ ადგილობრივების ინტერესების დასაცავად ჯერ კიდევ 2020 წლის 06 აპრილს მიმართეს სარჩელით სასამართლოს და მოითხოვეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2020 წლის 28 თებერვლის ბრძანების ბათილად ცნობა, რომლითაც ნამახვანის ჰესების კასკადის პროექტზე დადებითი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება გაიცა. თუმცა, დღემდე მოსამზადებელი სხდომაც კი არ არის ჩანიშნული. იმ პირობებში, როდესაც სარჩელის არსებითი განხილვა ჭიანურდება, მხოლოდ აქტის მოქმედების შეჩერების შემთხვევაში ენიჭება მნიშვნელობა სასამართლოში დავას, რადგან სამშენებლო სამუშაოების კანონდარღვევით გაგრძელების და ჰესის აშენების შემთხვევაში, თუნდაც დაკმაყოფილდეს სარჩელი, ვერ მოხდება სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულება, ზიანი იქნება არსებითი, შეუქცევადი და ვეღარ აღდგება პირვანდელი გარემო.
გასაჩივრებული აქტი გამოცემულია ისე, რომ შპს ,,ენკა რინიუებლზმა“ არ უზრუნველყო ადამიანების ჯანმრთელობისა და გარემოს უსაფრთხოების შესამოწმებლად სავალდებულო კვლევების ჩატარება. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ კი ნაცვლად იმისა, რომ შეეჩერებინა ადმინისტრაციული წარმოება და მოეთხოვა ინფორმაციის სრულყოფილად წარმოდგენა, ან უარი ეთქვა პროექტზე დადებითი გადაწყვეტილების გაცემაზე, გასცა დადებითი გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილება და კომპანიას შემდგომში დაავალა იმ ინფორმაციის წარმოდგენა, რომელიც კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იყო, რათა განსაზღვრულიყო პროექტის განხორციელების შედეგად გარემოს, ადამიანის სიცოცხლის ან/და ჯანმრთელობის, კულტურული მემკვიდრეობისა და მატერიალური ფასეულობებისათვის შექმნილი საფრთხის დონე და ამ საფრთხის შემსუბუქებისა, თუ თავიდან არიდების შესაძლებლობები.

GYLA and Green Alternative Demand Suspension of Environmental Decision on Namakhvani Cascade
GYLA and Green Alternative are filing a motion with the Tbilisi City Court to protect the local population's interests and demand the suspension of the Order of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, which issued a positive Environmental Decision on the Namakhvani HPP cascade.
The application of a measure to secure a claim for a case is critical, as the enforcement of the appealed act substantially and irreversibly damages both the natural and cultural environment, endangers people's lives, health and makes it impossible to protect their legal rights and interests. The case of administrative violation also confirms the damage and illegality established by the act in the Tskaltubo Magistrate Court in connection with the failure to fulfil several conditions determined by the Environmental Decision from Enka Renewables' LLC side.
GYLA and Green Alternative filed a lawsuit in the court yet on April 6, 2020, to protect the interests of the locals, requesting the annulment of the February 28, 2020 Order of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, which issued a positive Environmental Decision on the Namakhvani HPP cascade project. However, to date, not even a preparatory session has been scheduled. In cases where the hearing on the merit of the lawsuit is protracted, only in case of suspension of the validity of the act, a dispute in court has importance because if the construction works continue with a violation of the law and the HPP is built, even if the lawsuit is upheld, the court judgment will not be enforceable, the damage will be substantial, irreversible and the original environment can no longer be restored.
The appealed act was issued in a way so that Enka Renewables LLC did not provide mandatory study to check human health and environmental safety. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, instead of suspending the administrative proceedings and demanding full submission of information, or refusing to make a positive decision on the project, issued a positive Environmental Decision and instructed the company afterwards to submit the information, which had critical importance for the project to determine the level of threat to the environment, human life and/or health, cultural heritage and material valuables as a result of the project implementation and the possibilities to mitigate or avoid this threat.