საია-ე.წ კაბელების საქმეზე სასამართლომ უკანონო, უსამართლო და დაუსაბუთებელი განაჩენი გამოიტანა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ეხმიანება თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიის მოსამართლის ბესიკ ბუგიანიშვილის მიერ თავდაცვის სამინისტროს დაკავებული მაღალჩინოსნების, ე.წ. “კაბელების” საქმეზე გამოტანილ გამამტყუნებელ განაჩენს და მიიჩნევს, რომ განაჩენი არის უსამართლო, უკანონო და დაუსაბუთებელი.
საიას მიაჩნდა და მიაჩნდა, რომ ამ საქმეზე დაკავებული პირები არიან უდანაშაულოები. ბრალდების დაუსაბუთებლობას ადასტურებს საქმის არსებითი განხილვის დროს ბრალდებულების და არაერთი მოწმისა და ექსპერტის მიერ მიცემული ჩვენება, ასევე წერილობითი მტკიცებულება.
უმნიშვნელოვანესია იმის აღნიშვნა, რომ საქმეში არსებული მტკიცებულებებით არ დასტურდება დანაშაულის შემადგენელი უმნიშვნელოვანესი ელემენტის - მოტივის - არსებობა. კერძოდ, არსებული მტკიცებულებებით არ დადასტურდა ბრალდებულ პირთა მხრიდან ანგარებითი მიზნის არსებობა, რის გარეშეც არ არსებობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული 182-ე მუხლის მეორე ნაწილის ,,ა“, ,,დ“ და მე-3 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტებით (წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, მათ მართლზომიერ მფლობელობაში არსებული, დიდი ოდენობით, სხვისი ნივთის მართლსაწინააღმდეგო გაფლანგვა) შემადგენლობა.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ბრალდების მხარის მიერ გაფლანგულად შერაცხული თანხა არასოდეს ყოფილა ბრალდებულ პირთა მართლზომიერ მფლობელობაში ან გამგებლობაში. ამასთან, საფუძველს არის მოკლებული ბრალდების პოზიცია იმის შესახებ, რომ არსებობდა წინასწარ შეთანხმებული ჯგუფი ბრალდებულთა და თავდაცვის სამინისტროს სხვა ხელმძღვანელ პირთა მონაწილეობით, რომლებმაც თითქოს გადაწყვიტეს სახელმწიფოს კუთვნილი ფულადი თანხის მართლსაწინააღმდეგოდ გაფლანგვა. მნიშვნელოვანია, რომ ბრალდების მხარემ საერთოდ ვერ დაასაბუთა, რომ სამინისტროს თანამშრომელთა მხრიდან არსებობდა განზრხვა რომ ვინმეს სასიკეთოდ გაეფლანგათ სახელმწიფო ბიუჯეტის თანხა.
ზემოაღნიშნული გარემოებების საწინააღმდეგოდ, ბრალდების მხარემ ვერ წარმოადგინა უტყუარი, ურთერთშეთანხმებული და გონივრულ ეჭვს მიღმა არსებულ მტკიცებულებათა ერთობლიობა, რაც საქართველოს კანონმდებლობით წარმოადგენს გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანისათვის აუცილებელ წინაპირობას. ნიშანდობლივია ისიც, რომ მოსამართლეს განაჩენის გამოსატანად მხოლოდ ორი არასამუშაო დღე დასჭირდა საქმეზე, მაშინ როცა პროცესი 18 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა, დაიკითხა ათეულობით მოწმე, გამოკვლეულ იქნა ათეულობით წერილობითი მტკიცებულება, ამასთან აღნიშნული საქმე პრობლემური იყო სამართლებრივი თვალსაზრისითაც, რადგან ბრალდების ნაწილში არ იყო დასაბუთებული ბრალის სუბიექტი, სუბიექტური მხარე და მოტივი.
ზემოაღნიშნული ფაქტობრივი გარემოებები ამყარებს საზოგადოებაში აქამდე არაერთხელ გამოთქმულ ეჭვს იმის თაობაზე, რომ აღნიშნულ საქმეში არ არსებობს სამართლებრივი და ფაქტობრივი საფუძვლები, არამედ საქმე პოლიტიკურად მოტივირებულია.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, როგორც ერთ-ერთი მსჯავრდებულის ინტერესების დამცველი, აღნიშნულ განაჩენს სამართლებრივი პროცედურების დაცვით ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრებს. საია იმედოვნებს რომ ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოს ეყოფა გამბედაობა და საქმის განხილვისას იმსჯელებს მხოლოდ სამართლებრივად და გამოიტანს ერთადერთ სამართლიან განაჩენს და უდანაშაულო პირებს გაამართლებს.

GYLA – The court has delivered an unlawful, unfair and unsubstantiated verdict in the so-called “cable case”
Date: 16 May 2016
The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) responds to the judgment of conviction passed by Besik Bugianishvili, a judge of the Criminal Panel of the Tbilisi City Court, in the so-called “cable case” of detained high-ranking officials of the Ministry of Defense and believes that the verdict is unfair, unlawful, and unsubstantiated.
The GYLA believed and continues to believe that the persons detained in connection with this case are innocent. The lack of substantiation of the charges was confirmed by testimonies of the defendants and a number of witnesses and experts at the time of the substantive consideration of the case, as well as by written evidence.
It is paramount to mention that the existing evidence does not confirm the existence of the most important element of the crime – the motive. Specifically, the existing evidence fails to confirm the existence of mercenary purpose on the part of the accused persons, without which the elements of the crime envisaged by Paragraphs A and D of Part 2 and Paragraph B of Part 3 of Article 182 of the Criminal Code of Georgia (unlawful embezzlement of another person's property – with a prior agreement by a group, using the official position, and in large quantities – provided that this property was lawfully held or managed by the embezzler) do not exist.
It is also important that the funds the prosecution deemed as embezzled had never been lawfully held or managed by the accused persons. At the same time, the stance of the prosecution – that there was a group composed of the defendants and other senior officials of the Ministry of Defense that, on the basis of a prior agreement, ostensibly decided to unlawfully embezzle funds owned by the State – has no basis. It is important to note that the prosecution completely failed to prove that the employees of the Ministry had intended to embezzle the funds of the state budget for anyone’s benefit.
Despite the aforementioned circumstances, the prosecution failed to present a totality of reliable and mutually supportive evidence that is beyond reasonable doubt, which, according to the Georgian legislation, is a necessary precondition for passing a judgment of conviction. It is also noteworthy that it only took the judge two non-working days to pass the judgment, whereas the trial had been going on for 18 months, tens of witnesses had been interrogated, and tens of pieces of written evidence had been studied. The case was also problematic from a legal point of view, as the prosecution had failed to substantiate the subject of the crime, the subjective aspect, and the motive.
The aforementioned factual circumstances reinforce the doubts – which have already been expressed on many occasions – that the case has no legal and factual grounds and that the case is politically motivated.
The Georgian Young Lawyers’ Association, as the defender of the interests of one of the convicts, is going to appeal this verdict in a higher instance court in compliance with legal procedures. The GYLA hopes that the court of higher instance will show enough courage to deliberate only with legal arguments and to acquit the innocent persons, which will be the only fair decision in this case.