საია - კვალიფიციურმა საარჩევნო სუბიექტებმა წინაასარჩევნო დებატების ფორმატში საზოგადოებრივ მაუწყებელთან აქტიურად უნდა ითანამშრომლონ
თარიღი: 5 ოქტ 2016
როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონის თანხმად, საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი ვალდებულია წინაასარჩევნოდ დებატები გამართოს. კერძოდ, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა არადისკრიმინაციულად უნდა უზრუნველყოს ყველა კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტის თანაბარი მონაწილეობა წინასაარჩევნო დებატებში.
მიმდინარე წლის 3 ოქტომბერს, მაუწყებელმა საზოგადოებას სპეციალური გადაცემა - „საპარლამენტო არჩევნები 2016 დებატები“ შესთავაზა. თუმცა, დებატებში მოწვეული 9 კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტის სიის პირველი ნომრებიდან მხოლოდ ოთხმა მიიღო მონაწილეობა. დებატებში მონაწილეობა არ მიიღეს - ქართულმა ოცნებამ, ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ, თავისუფალმა დემოკრატებმა, საქართველოს ლეიბორისტულმა პარტიამ და პატრიოტთა ალიანსმა.
მიგვაჩნია, რომ კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტის მხრიდან, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ ორგანიზებულ წინასარჩევნო დებატებში მონაწილეობაზე უარის თქმა, წარმოადგენს ამომრჩევლებისადმი და თავად საზოგადოებრივი მაუწყებლისადმი, როგორც ინსტიტუციისადმი უპატივცემულობას.
საია მოუწოდებს კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტებს, რომ მაქსიმალურად მეტი პატივისცემით მოეკიდონ საზოგადოებრივ მაუწყებელს, მის მაყურებელს და აქტიურად ითანამშრომლონ საზოგადოებრივ მაუწყებელთან წინაასარჩევნო დებატების ფორმატში.

GYLA – qualified election subject should cooperate with Public Broadcaster within the frameworks of pre-election debates
Date: 5 Oct 2016
As public is aware, according to the Law on Broadcasting, the Public Broadcaster of Georgia is obliged to hold debates before the elections. Namely, the Public Broadcaster should, in non-discriminative way, ensure equal participation of all qualified election subjects in pre-election debates.
On October 3, current year, the Public Broadcaster presented special program for the public – “Parliamentary elections 2016 debates”. However only 4 out of first names from the lists of invited nine qualified election subjects participated. Georgian Dream, National Movement, Free Democrats, Labor Party of Georgia and Alliance of Patriots did not participate in debates.
We consider that refusal of the qualified election subjects on participation in pre-elections debate organized by the Public Broadcaster is expression of disrespect towards the electorate and towards the Public Broadcaster.
GYLA urges the qualified election subjects to treat Public Broadcaster and its audience with more respect and cooperate with Public Broadcaster within frameworks of pre-election debate.