საია ლონდა თოლორაიას საქმეზე საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიის საოქმო ჩანაწერს ეხმიანება
28 თებერვალს, საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ, რომელიც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის დაშლისა და მის თანამდებობიდან ვადაზე ადრე გათავისუფლების შესახებ ლონდა თოლორაიას სარჩელს განიხილავს, საოქმო ჩანაწერით არ დააკმაყოფილა მოსარჩელის მოთხოვნა სადავო ნორმების შეჩერების შესახებ. საოქმო ჩანაწერს თან ახლავს მოსამართლე გიორგი კვერენჩხილაძის განსხვავებული აზრი, რომელიც არ დაეთანხმა კოლეგიის 3 მოსამართლეს და მიიჩნია, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს უნდა შეეჩერებინა სადავო ნორმების მოქმედება საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე. საიას მოსაზრებით, საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიის მიერ მიღებული საოქმო ჩანაწერი მოკლებულია სამართლებრივ დასაბუთებას და ეწინააღმდეგება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკას.
საკონსტიტუციო სასამართლო მოსარჩელეს მიუთითებს, რომ თუ საკონსტიტუციო სასამართლო სადავოდ გამხდარ ნორმებს არაკონსტიტუციურად მიიჩნევს, ,,ისინი სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობას შეზღუდავენ იმ მომენტიდან, როდესაც ფაქტობრივ და სამართლებრივ შედეგებს დააყენებენ, კონკრეტულად კი პირველი მარტიდან. შესაბამისად, მოსარჩელისთვის სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობის შეწყვეტა არაკონსტიტუციური იქნება ნორმების ძალაში შესვლის მომენტიდან.“[1]საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების სამართლებრივ ეფექტებს განსაზღვრავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ ორგანული კანონი[2], რომლის მიხედვითაც, ორგანული კანონის მე-19 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“, „ე“ და „ლ“ ქვეპუნქტებით გათვალისწინებულ საკითხებზე კონსტიტუციური სარჩელის დაკმაყოფილება, აგრეთვე იმავე მუხლის პირველი პუნქტის „მ“ ქვეპუნქტითა და მე-2 პუნქტით გათვალისწინებულ შემთხვევებში ნორმატიული აქტის ან მისი ნაწილის არაკონსტიტუციურობის დადასტურება, იწვევს არაკონსტიტუციურად ცნობილი ნორმატიული აქტის ან მისი ნაწილის ძალადაკარგულად ცნობას საკონსტიტუციო სასამართლოს შესაბამისი გადაწყვეტილების გამოქვეყნების მომენტიდან. მაშინ, როდესაც ორგანული კანონი საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით არაკონსტიტუციურად ცნობილი ნორმის ძალადაკარგულად ცნობას იწვევს გადაწყვეტილების გამოქვეყნების მომენტიდან, გაუგებარია, რომელ სამართლებრივ ნორმაზე დაყრდნობით მიუთითებს საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგია, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობის შეწყვეტა არაკონსტიტუციური იქნება ნორმების ძალაში შესვლის მომენტიდან.
საოქმო ჩანაწერის მიხედვით, „საკონსტიტუციო სასამართლო ვერ დარწმუნდა იმაში, რომ მხოლოდ სადავო ნორმების შეჩერების პირობებში იქნება შესაძლებელი მოსარჩელის დარღვეულად ნაგულები უფლებების აღდგენა, ხოლო შეუჩერებლობის შემთხვევაში კი ეს შეუძლებელი გახდება.“[3] როგორც საოქმო ჩანაწერიდან დგინდება, საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველ კოლეგიას მიაჩნია, რომ სადავო ნორმების შეუჩერებლობის შემთხვევაშიც სარჩელის დაკმაყოფილების შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება მოსარჩელის უფლებებში აღდგენა. ამის მიუხედავად, საკონსტიტუციო სასამართლო არ ასახელებს კანონმდებლობით გათვალისწინებული რომელი მექანიზმი აძლევს მოსარჩელეს უფლებების აღდგენის შესაძლებლობას. ამგვარად, საკონსტიტუციო სასამართლომ მოსარჩელე მხარეზე გადაიტანა მტკიცების ტვირთი იმ გარემოებაზე, რომლის დადასტურებაც შეუძლებელია.
საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ საკითხის გადაწყვეტისას ერთმანეთს შეუპირისპირა მოსარჩელისა და საქართველოს პარლამენტის მიერ არჩეული სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსის სამართლებრივი მოლოდინები. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ მოსარჩელემ საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა 2022 წლის 28 იანვარს, ხოლო ორი ახალი სამსახურის უფროსი საქართველოს პარლამენტმა აირჩია 2022 წლის 15 თებერვალს. საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის სარჩლის შეტანის მომენტში ცნობილი იყო, რომ პარალელურად მიმდინარეობდა ორი ახალი სამსახურის უფროსის არჩევის პროცედურა, შესაბამისად, მას შეეძლო მათ არჩევამდე განეხილა სადავო ნორმების შეჩერების საკითხი, რითაც თავიდან აირიდებდა აღნიშნულ პირთა უფლებრივ კონფლიქტს. ამის საპირისპიროდ, საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიის მიერ საოქმო ჩანაწერი ოფიციალურად გამოქვეყნდა 28 თებერვალს 17 საათსა და 14 წუთზე. საკითხის ამგვარი გაჭიანურება აჩენს ეჭვს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგია, საკითხის გაჭიანურებით დაელოდა ორი ახალი სამსახურის უფროსის არჩევას, რათა მათი სამართლებრივი ინტერესები მოსარჩელის ინტერესის შესაპირისპირებლად გამოეყენებინა, რაც საბოლოო გადაწყვეტილებაზე იქონიებდა გავლენას.
ბოლოს, საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიისთვის მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა სადავო ნორმის მიღების ლეგიტიმური მიზნისა და მოსარჩელის ინტერესების შეპირისპირება. საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ მოსარჩელის ინტერესებისა და სადავო ნორმების მიღების ლეგიტიმური მიზნის შეპირისპირებისას, სასწორის პინა ამ უკანასკნელის სასარგებლოდ ისე გადახარა, რომ საფუძვლიანად არ გამოუკვლევია რამდენად რეალური იყო ინტერესთა კონფლიქტის საფრთხის წარმოშობა.
საია მიიჩნევს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიის სამი მოსამართლის მიერ მიღებული საოქმო ჩანაწერი მოკლებულია სამართლებრივ არგუმენტაციას, ეფუძნება თეორიულ მსჯელობებს და არ შეესაბამება საკონსტიტუციო სასამართლოს აქამდე დადგენილ პრაქტიკას სადავო ნორმების შეჩერების საკითხთან დაკავშირებით.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2022 წლის 28 თებერვლის N1/1/1673 საოქმო ჩანაწერი საქმეზე „ლონდა თოლორაია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II-22.

GYLA Responds to Court Minutes of First Panel of Constitutional Court in Londa Toloraia Case
On February 28, the First Panel of the Constitutional Court, which is considering the claim of Londa Toloraia against the dissolution of the Office of the State Inspector Service and her early dismissal, rejected the plaintiff's request for suspension of the disputed norms by Court Minutes (Recording notice). The Court Minutes (Recording notice) are accompanied by a DissentingOpinion of Judge Giorgi Kverenchkhiladze, who disagreed with the three judges of the Panel and considered that the Constitutional Court should suspend the validity of the disputed norms until a final judgment is made on the case. According to GYLA, the Court Minutes (Recording notice) adopted by the First Panel of the Constitutional Court lack legal justification and contradict the practice of the Constitutional Court of Georgia.
The Constitutional Court points out to the plaintiff that if the Constitutional Court finds the disputed norms unconstitutional, “they will limit the position of the State Inspector Service from the moment they set the factual and legal consequences, specifically from the first of March. Therefore, termination of the position of State Inspector Service for the plaintiff will be unconstitutional from the moment the norms come into force."[1] The legal effects of the judgment of the Constitutional Court are determined by the Organic Law on the Constitutional Court of Georgia[2], according to which the satisfaction of the constitutional claim on the issues provided for in Article 19 paragraph 1, sub-paragraphs (a) (e) and (l) of the Organic Law, as well as in the cases provided for in sub-paragraph “m” of paragraph 1 of the same Article and paragraph 2, confirmation of the unconstitutionality of a normative act or part of it, shall result in the declaration of invalidity of the normative act or its part as invalid from the moment of publication of the relevant Judgment of the Constitutional Court. While the Organic Law invalidates a norm known unconstitutional by a Judgment of the Constitutional Court from the moment the Judgment is published, it is unclear on what legal basis the First Panel of the Constitutional Court indicates that the termination of the position of the State Inspector Service will be unconstitutional from the moment the norms enter into force.
According to the Court Minutes (Recording notice), "the Constitutional Court could not be convinced that only in the case of suspension of the disputed norms it would be possible to restore the violated rights of the plaintiff, and in case of non-suspension it will be impossible." [3] As stated in the Minutes (Recording notice), the First Panel of the Constitutional Court considers that even if the disputed norms are not suspended, if the claim is satisfied, it will be possible to restore the rights of the plaintiff. Nevertheless, the Constitutional Court does not name which mechanism provided by law allows the plaintiff to restore his/her rights. Thus, the Constitutional Court shifted the burden of proof to the plaintiff on a circumstance that could not be confirmed.
The First Panel of the Constitutional Court juxtaposed the legal expectations of the plaintiff and the head of the Special Investigation Service elected by the Parliament of Georgia and the head of the Personal Data Protection Service in resolving the issue. It is important to note that the plaintiff appealed to the Constitutional Court on January 28, 2022, and the heads of the two new services were elected by the Parliament of Georgia on February 15, 2022. At the time of filing a claim with the Constitutional Court, it was known that the procedure for electing two new heads of service was going on in parallel, so it could consider suspending the disputed norms before their election, thus avoiding conflict of rights between the said persons. In contrast, the Minutes (Recording notice) were formally published by the First Panel of the Constitutional Court on 28 February at 17:14. Such a delay raises the suspicion that the First Panel of the Constitutional Court, by delaying the issue, waited for the election of two new heads of service to use their legal interests to juxtapose the plaintiff's interests, which would influence the final judgment.
Finally, for the First Panel of the Constitutional Court, the juxtaposition between the legitimate aim of adopting the disputed norm and the plaintiff's interests proved to be important. Juxtaposing the legitimate objective of the plaintiff's claims and the adoption of the impugned norms, the First Panel of the Constitutional Court shifted the scales in favor of the latter in such a way as not to thoroughly examine how real the threat of conflict of interest was.
GYLA considers that the Minutes (Recording notice) taken by the three judges of the First Panel of the Constitutional Court lack legal argument, are based on theoretical reasoning, and are not in line with the current practice of the Constitutional Court on the issue of suspending disputed norms.
[1] Minutes (Recording notice) of the Constitutional Court of Georgia N1/1/1673 of February 28, 2022 in the case “Londa Toloraia v. Parliament of Georgia, II-22