საია-მ ე. წ. ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეებზე ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტში მოსაზრებები წარადგინა
საიამ „ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან“ (EHRAC) თანამშრომლობით, ე. წ. ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეებზე საქართველოს ხელისუფლების მიერ ინდივიდუალური და ზოგადი ღონისძიებების სახით აღებული ვალდებულებების შესრულებაზე ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტში წერილობითი მოსაზრებები წარადგინა.
მინისტრთა კომიტეტი, ამჟამად, ზედამხედველობს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ საქართველოს წინააღმდეგ მიღებული 4 გადაწყვეტილებისა და 11 განჩინების აღსრულების პროცესს (ე. წ. ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეები), მათ შორის, არის საიას წარმოებაში არსებული 3 საქმე: „ცინცაბაძე საქართველოს წინააღმდეგ“, „ბექაური და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“ და „სტუდია მაესტრო და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“. მოცემული სამი საქმე მომჩივნების სიცოცხლის უფლების ხელყოფას, არასათანადო მოპყრობას, ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლასა და აღნიშნულ ფაქტებზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტურობას შეეხება.
მინისტრთა კომიტეტში წარდგენილ წერილობით მოსაზრებებშუ საია-მ აღნიშნულ საქმეებთან მიმართებით საქართველოს ხელისუფლების მიერ ინდივიდუალური ღონისძიების შესასრულებლად გატარებული ზომების - ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიების ეფექტურობის საკითხი მიმოიხილა. ამასთან, საია-მ ყურადღება გაამახვილა იმ ზომებზე, რაც აუცილებელია გატარდეს სახელმწიფოს მიერ მოცემულ საქმეებზე მიღებული გადაწყვეტილების/განჩინებების ეფექტურად აღსრულებისა და გამოძიების ეტაპზე დაშვებული ხარვეზების გამოსწორების მიზნით.
რაც შეეხება ზოგად ღონისძიებებს, ამ მიმართულებით საია-მ ყურადღება გაამახვილა დღეისათვის საქართველოში მოქმედ, საბჭოთა პერიოდიდან შემორჩენილ, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსზე, რომელიც ვერ აკმაყოფილებს სამართლიანი პროცესის მოთხოვნებს და სავარაუდო სამართალდამრღვევი პირისთვის არ შეიცავს საკმარის პროცედურულ გარანტიებს. მაგალითად, კოდექსი არ ითვალისწინებს ისეთ უმნიშვნელოვანეს საკითხებს, როგორებიცაა: გონივრულ ეჭვს მიღმა სტანდარტით ხელმძღვანელობა; უდანაშაულობის პრეზუმფციის დაცვა; ეფექტური წარმომადგენლობის განხორციელება და სხვა. მართალია, სახელმწიფომ მინისტრთა კომიტეტში, ჯერ კიდევ, 2016 წელს, წარდგენილ სამოქმედო გეგმაში აღნიშნა, რომ იგეგმებოდა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ჰარმონიზაცია საერთაშორისო სტანდარტებთან, დღეის მდგომარეობით ხელისუფლებას ამ მიმართულებით ქმედითი ნაბიჯები არ გადაუდგამს.
საია-მ წარდგენილ მოსაზრებებში, ასევე, მიუთითა იმ პრობლემებზე, რაც სახელმწიფოს მიერ გატარებული გარკვეული პოზიტიური ნაბიჯების მიუხედავად, კვლავ იკვეთება არასათანადო მოპყრობის პრევენციის კუთხით, მათ შორის:
- სისხლის სამართლის საქმეთა საგამოძიებო ქვემდებარეობის შესახებ არსებული კანონმდებლობა კვლავ იძლევა საშუალებას დანაშაული გამოიძიოს იმ უწყებამ, რომლის თანამშრომლებიც შესაძლოა იყვნენ დამნაშავენი. შესაბამისად, არსებული რეგულაციები ვერ უზრუნველყოფს საგამოძიებო ორგანოების დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობას;
- იმ პირობებში, როდესაც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს არ გააჩნია ყველა მნიშვნელოვანი საგამოძიებო ღონისძიების დამოუკიდებლად განხორციელების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სასამართლოში წარმომადგენლობის უფლებამოსილება, სამსახური ვერ განახორციელებს სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან ჩადენილი შესაძლო დანაშაულების ეფექტურ გამოძიებას;
- დღეს მოქმედი კანონმდებლობა ვერ უზრუნველყოფს დაზარალებულის სათანადო ჩართულობას და ინფორმირებულობას გამოძიების ეტაპზე თუ სასამართლო პროცესების მიმდინარეობისას;
- მიუხედავად იმისა, რომ წამებისა და არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლთათვის ეფექტური იურიდიული დახმარების გაწევა არასათანადო მოპყრობის წინააღმდეგ ბრძოლის მნიშვნელოვან ასპექტს წარმოადგენს, ამ მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ დღემდე არ გადადგმულა შესაბამისი ნაბიჯები. ასევე, სახელმწიფოს მიერ არ განხორციელებულა მსხვერპლთა დაცვა და რეაბილიტაცია.
საია-მ ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ ცენტრთან ერთად, მინისტრთა კომიტეტს ზემოაღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით დეტალური ანალიზი წარუდგინა შესაბამის რეკომენდაციებთან ერთად, რომელიც საია-ს მოსაზრებით, ე. წ. ცინცაბაძის ჯგუფის საქმეებზე მიღებული გადაწყვეტილების/განჩინებების ეფექტურად აღსრულებას უზრუნველყოფს.

GYLA's Submissions to the Council of Ministers of the CoE about Tsintsabadze Group Of Cases
The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), in partnership with the European Human Rights Advocacy Center (EHRAC), lodged written submissions to the CoE Committee of Ministers about fulfillment of obligations undertaken by the Georgian authorities in the form of individual and general measures regarding "Tsintsabadze group of cases."
The Committee of Ministers is currently overseeing execution of 4 decisions and 11 judgments made by the European Court of Human Rights against Georgia (Tsintsabadze group of cases), which include the following three cases litigated by GYLA: Tsintsabadze v Georgia, Bekaui and Others v Georgia and Studio Maestro LTD and Others v Georgia. The three cases involve violation of applicants’ right to life, ill-treatment, interference with journalistic reporting and ineffectiveness of investigation into these facts.
In the written submissions GYLA comments on effectiveness of investigations carried out by the national authorities for fulfillment of individual measures undertaken by the Georgian Government. It also focuses on measures that the government should implement for effective execution of the decisions/judgments of the European Court and in order to remedy shortcomings of the investigative stage.
With regard to general measures, GYLA noted that Georgia continues to retain the Code of Administrative Offences inherited from the Soviet era, which falls short of requirements of a fair trial and fails to provide adequate procedural guarantees for defendants. For instance, the case overlooks important issues like applying the reasonable doubt standard; protecting presumption of innocence; effective representation, etc. Although in its Action Plan submitted to the Committee of Ministers back in 2016, the State pledged to harmonize the Code of Administrative Offences with international standards, the government has not made any meaningful steps in this regard.
In its submissions, GYLA also underlined problems that continue to exist in with regard to prevention of ill-treatment, despite certain positive steps made by the State in this area. These problems include:
- The existing legislation about subordination of criminal investigations allows crimes to be investigated by the agency whose employees may be implicated in the very same crimes. In this way, existing regulations fail to ensure independence and impartiality of investigative authorities;
- While the State Inspector’s service lacks the power to carry out all important investigative measures independently and functions of criminal prosecution and court representation, the Service will not be able to effectively investigate crimes possibly perpetrated by law enforcement representatives;
- The existing legislation fails to ensure victim’s effective involvement in the pending investigation and keeping him/her adequately informed;
- Although provision of effective legal aid for victims of torture and ill-treatment is an important element of combating ill-treatment, the State has not yet made any steps in this area. Further, the State has not ensured protection and rehabilitation of victims of ill-treatment.
GYLA and EHRAC submitted detailed analysis about the foregoing issues to the Committee of Ministers, as well as recommendations to ensure effective execution of decisions/judgments in Tsintsabadze group of cases.