საია-მ მუსტაფა ემრე ჩაბუქის ექსტრადიციის საქმეზე სასამართლო მეგობრის მოსაზრებები წარადგინა
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ თბილისის საქალაქო სასამართლოში წარადგინა სასამართლო მეგობრის მოსაზრებები მუსტაფა ემრე ჩაბუქის ექსტრადიციის საქმეზე. პროკურატურამ ექსტრადიციის დასაშვებობის საკითხის გადასაწყვეტად თბილისის საქალაქო სასამართლოს უკვე მიმართა.
სასამართლო მეგობრის მოსაზრებებში საია მიმოიხილავს საქართველოს კანონმდებლობისა და საქართველოსთვის შესასრულებლად სავალდებულო საერთაშორისო სამართლის ნორმების შესაბამისად, რა სტანდარტების და პრინციპების გათვალისწინებით უნდა იხელმძღვანელოს სასამართლომ საკითხის გადაწყვეტისას. კერძოდ, განხილულია ყველა ის საფუძველი, რა შემთხვევაშიც ქვეყანას (სასამართლოს) არ შეუძლია მიიღოს გადაწყვეტილება პირის ექსტრადირების თაობაზე. დეტალურადაა განხილული, რა ფაქტობრივ-სამართლებრივი გარემოებები უნდა შეისწავლოს სასამართლომ საიმისოდ, რომ დაადგინოს, ან გამორიცხოს აღნიშნული საფუძვლების არსებობა კონკრეტულ საქმეში. ასევე მიმოხილულია თურქეთში ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით არსებული საგანგაშო ვითარება, რაც, ზემოაღნიშნული სტანდარტების გათვალისწინებით, აუცილებელია, გადაწყვეტილების მიღებისას სასამართლომ სათანადოდ შეაფასოს და გაითვალისწინოს.
საია მიიჩნევს, რომ საქართველო ვალდებულია არ მოახდინოს ჩაბუქის ექსტრადირება, რადგან:
- საქმეში არსებული გარემოებები ამყარებს იმ ვარაუდს, რომ თურქეთის მხრიდან დაყენებულ მოთხოვნას ექსტრადირების თაობაზე საფუძვლად უდევს არა სამართლებრივი, არამედ - პოლიტიკური მოტივი;
- არსებობს სერიოზული და აშკარა საფუძველი იმის სარწმუნებლად, რომ ჩაბუქს თურქეთისათვის გადაცემის შემთხვევაში ემუქრება რეალური საშიშროება, დაექვემდებაროს წამებას, არაადამიანურ და ღირსების შემლახავ მოპყრობას ან/და ვერ ისარგებლოს სამართლიანი სასამართლოს უფლებით;
- თურქეთში ადამიანის უფლებათა საგანგაშო მდგომარეობისა და წამებისა და არასათანადო მოპყრობის პრაქტიკის ფონზე, დიპლომატიური გარანტიები წარმოადგენს მხოლოდ დაპირებას, რომელიც არაეფექტურია ადამიანის წამების რისკების თავიდან ასარიდებლად.

GYLA Files Amicus Curiae on the Case of Mustafa Emre Çabuk’s Extradition
Today, the Georgian Young Lawyers' Association has filed Amicus Curiae to Tbilisi City Court on the case of Mustafa Emre Çabuk’s extradition. The Prosecutor's Office has already applied to Tbilisi City Court to solve the issue of admissibility of the extradition.
In the Friend of the Court, GYLA overviews the standards and principles of Georgian legislation and the legal norms of the international law compulsory for Georgia, which the court should be guided by in deciding the above issue. In particular, the Amicus Curiae looks at the grounds under which the country (court) cannot decide on the extradition of the person, it offers a detailed discussion of factual-legal circumstances which the Court shall examine to establish or exclude the absence of these grounds in the specific case. It also reviews the alarming situation in terms of human rights protection in Turkey, which, in the light of the abovementioned standards, the Court shall properly assess and take into consideration when delivering a decision.
GYLA believes that Georgia shall not extradite Çabuk, because:
- The actual circumstances in the case strengthen the assumption that Turkey's request for the extradition is based not on legal, but on a political motivation;
- There is a serious and obvious ground to become convinced that Çabuk will face a real danger if extradited to Turkey, he will be subjected to torture, inhuman and degrading treatment or / and will not be allowed to enjoy the right to a fair trial;
- In the background of the alarming situation of human rights protection and the practice of torture and ill-treatment in Turkey, diplomatic guarantees are only promises which are not effective to prevent the risk of human torture.