საია ,,მაესტროს“ ჟურნალისტის მიმართ მუქარას და ,,ნაციონალური მოძრაობის წევრების“ დაკავებას ეხმაურება
თარიღი: 16 სექტ 2015
2015 წლის 15 სექტემბერს პრემიერ-მინისტრის ოზურგეთში ყოფნისას ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრებმა ქალაქის ერთ-ერთი კორპუსის ფასადზე გადმოფინეს ნაჭრის ბანერი, სადაც გაკეთებული იყო წარწერა ,,მატყუარა მთავრობა.“ აღნიშნული ქმედების ჩადენისათვის ოზურგეთის შს სამმართველოს თანამშრომლებმა მომენტალურად დააკავეს ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი დავით მჟავანაძე და ილია მალაზონია, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,თავისუფალი ზონის“ წევრი ბესო ქათამაძე. დაკავებულთა განცხადებით, მათ მიმართ შეადგინეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (დაკავებულთა განცხადებით ოქმის ასლი პასუხისგებაში მიცემულ პირებს ამ დრომდე არ გადასცემიათ) ,,სხვადასხვა სახის წარწერების, ნახატების, სიმბოლოების თვითნებური შესრულება შენობათა ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებზე, ხე-ნარგავებზე, ასევე პლაკატების, ლოზუნგების, ბანერების განთავსება ისეთ ადგილებზე, რომლებიც საამისოდ არ არის გამოყოფილი, ჩადენილი განმეორებით - ითვალისწინებს ჯარიმას 500 ლარის ოდენობით.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრების და „თავისუფალი ზონის“ წევრის დაკავებასთან დაკავშირებით, იმავე დღეს, ტელეკომპანია ,,მაესტროს“ რეპორტიორმა ირაკლი ვაჩიბერაძემ კითხვით მიმართა პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს. ირაკლი ვაჩიბერიძე აღნიშნავს, რომ ამ კითხვის დასმის გამო მის მიმართ ადგილი ჰქონდა მუქარას შსს გურიის სამხარეო სამმართველოს უფროსის კობა ცერცვაძის მხრიდან. ჟურნალისტი აღნიშნავს, რომ კობა ცერცვაძემ მას არ მისცა საშუალება მოეპოვებინა პრემიერის პასუხი მის შეკითხვებზე.
აღნიშნულ ინფორმაციას განცხადებით გამოეხმაურა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო. განცხადებაში აღნიშნულია შემდეგი: „იმის მიუხედავად, რომ დღეს ქალაქ ოზურგეთში დაგეგმილ ღონისძიებებს ყველა მედიასაშუალება და ჟურნალისტი დაუბრკოლებლად აშუქებდა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექცია მზად არის ტელეკომპანია „მაესტროს“ ჟურნალისტის განცხადების საფუძველზე დაიწყოს მოკვლევა და სამართალდარღვევის შემთხვევაში, აღნიშნულზე რეაგირება მოახდინოს.“
საია გთავაზობთ ოზურგეთში განვითარებული მოვლენების სამართლებრივ შეფასებას:
ჟურნალისტის მიმართ მუქარა
ირაკლი ვაჩიბერიძის მიერ განცხადებაში აღწერილი გარემოებები იმასთან დაკავშირებით, რომ კობა ცერცვაძემ იძულებით გაიყვანა ჟურნალისტი და არ მისცა საშუალება კითხვები დაესვა პრემიერ-მინისტრისთვის, შესაძლოა შეიცავდეს ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობისათვის უკანონოდ ხელის შეშლის დანაშაულის ნიშნებს. გარდა ამისა, ჟურნალისტის თქმით, კობა ცერცვაძემ მას შემდეგი სიტყვებით მიმართა: „აქედან მოგაშორებ და აგაორთქლებ“, რაც შესაძლოა ქმნიდეს მუქარის დანაშაულის შემადგენლობას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ზემოაღნიშნული განცხადება თავიდანვე, ყოველგვარი მოკვლევისა თუ გამოძიების ჩატარების გარეშე, გამორიცხავს რომ შესაძლოა ადგილი ჰქონოდა ჟურნალისტის მიმართ დანაშაულს, რაც ეჭვქვეშ აყენებს ამ საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს ობიექტურობას. ამასთანავე, სახეზეა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამდებობის პირის მიერ შესაძლო დანაშაულის და არა სამართალდარღვევის ჩადენის ნიშნები, როგორც ეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებაშია აღნიშნული, რის გამოც აღნიშნული საქმე უნდა გამოიძიონ პროკურატურის ორგანოებმა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის მიერ მოკვლევის ჩატარება გააჭიანურებს საქმეზე ეფექტურ რეაგირებას და ხელს შეუშლის გამოძიების დროულად და ეფექტურად ჩატარებას.
მოვუწოდებთ საქართველოს მთავარ პროკურატურას, დაუყოვნებლივ დაიწყოს ჟურნალისტის წინააღმდეგ შესაძლო დანაშაულის გამოძიება. ვინაიდან საქმე შეეხება ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლას, რაც გავლენას ახდენს ქვეყანაში მედიის თავისუფლების ხარისხზე, აღნიშნული საქმე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს წარმოადგენს და მისი გამოძიება უნდა განხორციელდეს პრიორიტეტულად, სწრაფი და ეფექტური გამოძიების სტანდარტების დაცვით.
ამასთანავე, ვაცხადებთ, რომ საია ყურადღებით მიადევნებს თვალს ირაკლი ვაჩიბერაძის განცხადებასთან დაკავშირებით სამართალდამცავი ორგანოების რეაგირებას და მოახსენებს საზოგადოებას აღნიშნული რეაგირების ეფექტურობის თაობაზე.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრების და „თავისუფალი ზონის“ წევრის დაკავება
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის დისპოზიციის ინტერპრეტაცია უნდა ხდებოდეს ვიწროდ, იმისათვის, რომ თავიდან იქნეს აცილებული სიტყვის თავისუფლებაში გაუმართლებელი ჩარევა. ,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-3 მუხლის მე-2 პუნქტის ,,ბ“ ქვეპუნქტი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს პოლიტიკური სიტყვის თავისუფლებას. შენობის ფასადზე გამოფენილ ბანერზე გაკრიტიკებული იყო მთავრობა. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე სურეკი თურქეთის წინააღმდეგ მიღებულ გადაწყვეტილების 61-ე პარაგრაფში განაცხადა: მთავრობის დასაშვები კრიტიკის ფარგლები უფრო ფართოა ვიდრე კერძო პირების ან თუნდაც პოლიტიკოსების მხრიდან კრიტიკაზე თმენის ვალდებულება http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-58279
,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მე-8 მუხლის პირველი პუნქტით, სიტყვისა თავისუფლების შემზღუდველი კანონი უნდა იყოს ვიწროდ მიზანმიმართული. შენობის ფასადზე კუსტარულად დამაგრებული ბანერი არ აყენებს შენობის იერსახეს ისეთივე ზიანს როგორც შენობის ფასადზე საღებავით გაკეთებული წარწერა, რომლის მოცილებაც ხშირად ძალიან რთული ან შეუძლებელია. ფანჯრიდან საპროტესტო ბანერის გამოფენის შემთხვევის ისევე მოქცევა კოდექსის 150-ე მუხლის დისპოზიციაში, როგორც ეს საღებავებით წარწერების გაკეთების შემთხვევაში ხდება, აქცევს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლს არა ლეგიტიმური მიზნის მისაღწევად ვიწროდ შემზღუდველ კანონად, არამედ გამოხატვის თავისუფლების ყოვლისმომცველი, ბლანკეტური შეზღუდვების დამწესებელ ინსტრუმენტად. ამ შედეგის თავიდან ასაცილებლად სასამართლომ ვიწროდ უნდა განმარტოს 150-ე მუხლი.
,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მე-10 მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, ,,შინაარსობრივად ნეიტრალური რეგულირება შეიძლება ითვალისწინებდეს მხოლოდ გამოხატვის ადგილის, დროისა და ფორმის მიხედვით ისეთ არადისკრიმინაციულ შეზღუდვას, რომელიც გავლენას არ ახდენს ინფორმაციის ან იდეების შინაარსზე ან გამომხატველობით ეფექტზე ან ტოვებს მათი სხვა გზებით გამოხატვის ეფექტიან შესაძლებლობას.“
შენობის აივანზე დროებით დამაგრებული ბანერი შესაძლოა უფრო მეტი გამომხატველობითი ეფექტის მატარებელი აღმოჩნდეს, ვიდრე ის შემთხვევა, როდესაც ტროტუარზე განთავსებულ პირთა მცირერიცხოვან ჯგუფს იმავე შინაარსის ბანერი უჭირავთ ხელში. ამასთან შინაარსობრივად ნეიტრალური შეზღუდვები არ უნდა ეხებოდეს მხოლოდ გამოხატვის ადგილს - მოცემულ შემთხვევაში შენობის ფასადს. აუცილებელია ადგილთან ერთად შეზღუდვა დაეფუძნოს დროით კრიტერიუმს, მაგალითად, შენობის ფასადზე ბანერი გამოფენილი იყოს გონივრული ვადით, რაც აუცილებელია პროტესტის ადრესატისათვის მესიჯის მისაწოდებლად. მოცემულ შემთხვევაში დროის თვალსაზრისით გამოხატვის თავისუფლებაზე შინაარსობრივად ნეიტრალური შეზღუდვის დაწესება გამართლებული იქნებოდა პრემიერ-მინისტრის ქალაქ ოზურგეთში ყოფნის დროით. ხელისუფლებას ბანერის შენობის ფასადზე განთავსების ფაქტთან დაკავშირებით თმენის ვალდებულება უნდა გამოემჟღავნებინა იმ დრომდე, ვიდრე ბანერზე გამოხატული გზავნილი მიაღწევდა პრემიერ-მინისტრამდე. მას შემდეგ, რაც პრემიერ-მინისტრი დატოვებდა ქალაქ ოზურგეთს, მხოლოდ ამის შემდეგ ჰქონდათ სამართალდამცავებს ბანერის შენობის ფასადიდან გატანის მოთხოვნა. გონივრულ ვადაში შეკრების შეუფერხებელი ჩატარებისა და ამავე ვადაში პროტესტის დასრულებას განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო იხილეთ (Cisse v France http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-60413)
მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს ქალაქის იერსახის დამახინჯების თავიდან აცილების ღონისძიების გატარებისას სამართალდარღვევათა კოდექსის გამოყენება მოახდინონ ,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონით და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართლით დადგენილი სტანდარტების შესაბამისად.

Statement of GYLA in reaction to threats against Maestro journalists and arrest of UNM members
On September 15, 2015, during the visit of Prime Minister in Ozurgeti, members of the United National Movement (UNM) hung up a fabric banner on façade of one of the buildings in Ozurgeti bearing words “Government is a liar”. This was followed by immediate arrest of UNM members Davit Mzhavanadze and Ilia Malazonia, as well as a member of NGO Free Zone, Beso Katamadze by Ozurgeti Police under para.2, Article 150 of the Code of Administrative Offences – Making various types of inscriptions, drawings or symbols on building facades, shop windows, fences, columns, trees or other plantings without authorization, also putting up placards, slogans, banners at places not allocated for this purpose, or leaving fences and buildings unpainted, committed repeatedly, which carries a fine of 500 laris. Authorities drew up corresponding protocol of administrative offence but the detainees allege that they never received a copy of the document.
The same day Maestro TV reporter Irakli Vachiberidze asked Prime Minister Irakli Gharibashvili to comment on the detention of members of the UNM and Free Zone but Chief of Guria Police Koba Tsertsvadze allegedly disrupted his inquiry and threatened him.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia released a statement about the incident, saying: “although all media outlets and reporters were free to cover today’s events in Ozurgeti without, the General Inspection of the Ministry is willing to launch a probe into the contention of Maestro TV reporter and take further actions if an infraction is detected.”
Below please find GYLA’s legal assessment of the developments in Ozurgeti
Threats against a reporter
Irakli Vachiberidze’s contention that Koba Tsertsvadze forced him away and disrupted his inquiry may amount to illegal interference in journalistic reporting. In addition, the reporter alleges that Koba Tsertsvadze threatened to “remove” and “evaporate” him, which is also a crime.
The MIA was quick to dismiss allegations about crime against the reporter by releasing a statement, without performing any examination or investigation, which calls the Ministry’s objectivity into question. In addition, because the case involves alleged crime by MIA official as opposed to an infraction (as stated by the MIA in its official statement), it must be investigated by the prosecution service. Otherwise, examination by the MIA General Inspection will delay effective further actions and hinder timely and effective investigation.
We urge the Office of the Chief Prosecutor of Georgia to launch immediate probe into the alleged crime against the reporter because the case involves possible disruption of journalistic reporting that will negatively impact degree of freedom of media in the country. In light of the high public interest in the case, the authorities should carry out prompt and effective investigation.
GYLA will closely follow and keep public updated about effectiveness of actions taken by the law enforcement authorities in reaction to Irakli Vachiberidze’s statement.
Arrest of UNM, Free Zone members
In order to prevent unfair interference in freedom of speech, applicable provision of Article 150 of the Code of Administrative Offences must be narrowly interpreted. Para.2b of Article 3 of the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression attributes great importance to freedom of political speech. The banner hung up on façade of a building criticized the government. In para.61 of its judgment in SÜREK v. TURKEY the ECHR stated: “the limits of permissible criticism are wider with regard to the government than in relation to a private citizen or even a politician”.
By virtue of para.1 of Article 8 of the law on Freedom of Speech and Expression, any restriction of freedom of speech can be established only if it is introduced by a clear and foreseeable, narrowly tailored law. Simply attaching a banner to a building façade does not do nearly as much damage as graffiti, which is often very difficult or impossible to remove. When authorities are acting within the scope of Article 150 to respond to posting of a banner the same way as they would to graffiti, the said Article becomes an instrument of blanket prohibition to limit freedoms as opposed to an instrument of narrow prohibition to achieve legitimate goal. In order to avoid such outcome, court should offer a narrow interpretation of Article 150.
By virtue of para.2 of Article 10 of the Law on Freedom of Speech and Expression, “content neutral regulation can only provide for a non-discriminative restriction of the place, time and form, which does not affect the content of the information or ideas or their the expressive effect or leaves a possibility of their expression through different means.” A temporary banner on a building can have more expressive effect than a small group of individuals holding similar banner on a sidewalk. In addition, content neutral restrictions should not be based solely on place of expression – or in this case, a building façade. Instead, it should also be based on time of expression; for instance, a banner can only be displayed for a reasonable period of time necessary to deliver the message to intended audience, or in this case – for the duration of Prime Minister’s visit in Ozurgeti. The authorities should have tolerated the banner for the time before the message reached the Prime Minister. Beyond that, it would have been reasonable to expect the authorities to remove the banner. The European Court of Human Rights lays particular emphasis upon the importance of holding an assembly freely, without any interference for a reasonable period of time and ending the protest after the reasonable period of time has lapsed (Cisse v France).
In their work to prevent defacement of appearance of a self-governing entity, law enforcement authorities should practice applicable provisions of the Code of Administrative Offences in abidance by the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression and the standards established by the ECHR case law.