საია მხარს უჭერს სოციალურ მუშაკთა გაფიცვას და მათთვის ღირსეული სამუშაო პირობებისთვის რეალური რეფორმების დაწყებას
თარიღი: 21 მარ 2019
სახელმწიფოს ეფექტიანი სოციალური პოლიტიკის აღსრულებისთვის მნიშვნელოვანი როლი აკისრია სოციალურ მუშაობას, რომელიც გულისხმობს სამიზნე ჯგუფების ინდივიდუალური საჭიროებების იდენტიფიცირებას და მათთვის არსებული სოციალური მხარდაჭერის პროგრამებისა და სერვისების სათანადოდ მიწოდებას. სამწუხარო რეალობაა, რომ წლებია, სოციალური დაცვის დაცვის მიმართულებით რეალური რეფორმები არ განხორციელებულა, შესაბამისად სოციალური მომსახურების სააგენტოს მუშაობის ხარისხი და ეფექტურობა, დიდი ხნის მანძილზე, პრობლემად რჩება.
ძირითადი პრობლემები, რომლის წინაშეც დღეს სოციალური მუშაკები დგანან:
- სოციალური მუშაკების რაოდენობა - სოციალური მომსახურების სერვის ცენტრებში დასაქმებულია თანამშრომლების არასაკმარისი რაოდენობა, რის გამოც, სოციალური მუშაკები ვერ ახერხებენ ეფექტურად განახორციელონ საკუთარი საქმიანობა;
- სამუშაო გარემო და პირობები - სოციალური მომსახურების ცენტრებში შესაბამისი ინფრასტრუქტურის არარსებობის გამო, სოციალური მუშაკები არასათანადო პირობებში მუშაობენ. განსაკუთრებით პრობლემატურია ბენეფიციარებისთვის ინდივიდულური გასაუბრების ოთახების არარსებობა, რაც განაპირობებს მათი პერსონალური ინფორმაციისა და კონფიდენციალობის დარღვევას. არსებული გარემო ღირსებისშემლახავია როგორც სოციალური მუშაკებისთვის, ასევე ბენეფიციარებისთვის.
- აუნაზღაურებელი ტრანსპორტირება - გასვლითი ვიზიტები არ ანაზღაურდება სახელმწიფო ან სხვა ბიუჯეტიდან, რის გამოც სოციალური მუშაკები ტრანსპორტირებისთვის პირად თანხებს ხარჯავენ.
- ფიზიკური უსაფრთხოება - სამუშაოს სპეფიციკიდან გამომდინარე, ხშირად, სოციალური მუშაკები დგანან ფიზიკური საფრთხის წინაშე. იმის მიუხედავად, რომ სოციალური მომსახურების ცენტრები საჯარო დაწესებულებაა, არ არსებობს მათი უსაფრთხოების დაცვის მექანიზმები.
სოციალური სამსახურის სისტემური პრობლემები და სოციალური მუშაკების საგანგაშო სამუშაო პირობები უარყოფითად მოქმედებს არამხოლოდ სოციალური მუშაკების უფლებრივ მდგომარეობაზე, არამედ მნიშვნელოვან დაბრკოლებას წარმოადგენს ქვეყანაში დაუცველი ჯგუფების მიერ სოციალური სერვისების სწრაფად და ხარისხიანად სარგებლობის მხრივ.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საია უერთდება სოციალური მუშაკების მოთხოვნებს და მოუწოდებს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს:
- სამინისტროს ბაზაზე შეიქმნას სამუშაო ჯგუფი, რომელშიც სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად გაერთიანებულნი იქნებიან პრაქტიკოსი სოციალური მუშაკები, პროფესიული თემი, სფეროს ექსპერტები და ის ორგანიზაციები, რომლებიც ჩართულნი იყვნენ „სოციალური მუშაობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შემუშავების პროცესში;
- გადაწყვეტილების მიმღებმა პირებმა გაიაზრონ სოციალური მუშაობის, როგორც პროფესიის მანდატი, სოციალური მუშაკების როლი ბავშვთა კეთილდღეობის სისტემაში და შესაბამისად განისაზღვროს მათი პასუხისმგებლობები, შემუშავდეს და გაუმჯობესდეს სამუშაო ინსტრუმენტები, მეთოდები და მომსახურებები;
- მეურვეობისა და მზრუნველობის სისტემაში მომუშავე სოციალური მუშაკები უზრუნველყოფილნი იყვნენ პროფესიული გაძლიერების/მხარდაჭერისა და სუპერვიზიის გამართული მექანიზმებით;
- გაიმართოს ბავშვებთან მომუშავე უწყებების კოორდინაციის მექანიზმი ბავშვთა მიმართ ძალადობის შემთხვევების იდენტიფიკაციის, რეაგირებისა და მონიტორინგის პროცესში;
- დაუყოვნებლივ გაიზარდოს სოციალური მუშაკების რაოდენობა, განისაზღვროს მათი სამუშაო დატვირთვა და გაუმჯობესდეს მათი სამუშაო გარემო და პირობები.

GYLA supports social workers strike as well as the initiation of substantial l reforms ensuring worthy working conditions
Date: 21 Mar 2019
Social work, which involves identifying the individual needs of target groups and delivering social support programs and services, is crucial while implementing the effective state social policy. The unfortunate actuality is that the social protection has not been subjected to fundamental reforms, therefore, the quality and efficiency of the Social Service Agency work is a long-term problem that still remains.
Major problems social workers are left with:
- The number of Social Workers – Social Service Centers have insufficient number of personnel, respectively, social workers are unable to effectively perform their activity;
- Working environment and conditions – the absence of relevant infrastructure in Social Service Centers leave social workers in improper working conditions. The fact that there are no rooms for interviewing individual beneficiaries is particularly problematic, which in turn violates individuals` personal information and confidentiality. This environment is degrading for both social workers and beneficiaries.
- Unpaid transportation – the state or other types of budget do not refund field visits, therefore, social workers spend their own finances on transportation.
- Physical safety – frequently, social workers face physical hazard on the basis of their job specificity. Although Social Service Centers are the public institutions, no safety mechanisms are found.
The systematic problems in social work and disquieting working conditions negatively affect not only the social rights of social workers, but also represents the important obstacle for vulnerable groups in the country, more precisely, this prevents the qualitative and rapid use of social services.
On the ground of above noted, GYLA joins the social workers` demands and calls on the Ministry of Internally Displaced Persons (IDPs) from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia:
- To create a working group at the basis of the Ministry and set up it with the representatives of the Ministry together with practicing social workers, professional community, field experts and organizations, involved in the process of elaboration of the ,,Law of Georgia on Social Work’’;
- Decision - makers should conceptualize profession mandate of social work, social workers’ role and responsibility in a child welfare system, also, working tools, methods and services should be developed and improved;
- To provide the functioning professional enhancement/support and supervisory mechanisms for those social workers involved in guardianship and parental custody;
- To organize a coordination mechanism in the process of identifying, responding and monitoring the child abuse cases by engaging those institutions, which work with children;
- To increase the number of social workers along with defining their work-load and amending working environment and conditions.