საია მმართველი პარტიის მიერ შემოთავაზებულ საარჩევნო სისტემას აფასებს
დღეს, 24 ივნისს, მმართველი პარტიის თავმჯდომარემ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების ჩატარება სრულად პროპორციული წესით, ნულოვანი (ბუნებრივი) ბარიერით დაანონსა. დღევანდელ განცხადებაში ბოლომდე ნათელი არ არის პროპორციული საარჩევნო სისტემის რომელ მოდიფიკაციაზე საუბრობს მმართველი პარტია, მაგრამ ვინაიდან ყველაზე აქტუალური 150-ივე დეპუტატის ერთიანი პროპორციული სისტემით არჩევაა საია ამ მოდელს შეაფასებს. ასეთ პირობებში ბუნებრივი ბარიერის პირობებში პარტიებისთვის პარლამენტში ერთი მანდატის მისაღებად საჭირო დაახლოებით 0.67%-იანი ბარიერის გადალახვა იქნება.
თავდაპირველად უნდა ითქვას, რომ არ არსებობს უნაკლო საარჩევნო სისტემა და ზემოთ განხილულ ვერსიასაც გააჩნია სუსტი მხარეები. კერძოდ, ის ზრდის როგორც ფარდის უკან პარტიული გარიგებების, ისე გადაწყვეტილებების მიღების ტემპის შეჩერების ალბათობას.
თუმცა, შემოთავაზებულ სისტემას რამდენიმე უპირატესობა აქვს:
1. ფაქტობრივად ყველა ამომრჩეველს ჰყავს წარმომადგენელი პარლამენტში, შედეგად „ჰაერში გაფანტული ხმების“ (ხმები, რომელთა ერთობლიობა არ არის საკმარისი ამ ხმების ადრესატი პარტიის მიერ ბარიერის გადასალახად) ოდენობა მინიმუმამდე მცირდება. მაგალითად, 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ხმების 19.2% დაიკარგა, რაც იმას ნიშნავს რომ დღეს ყოველ მე-5 ამომრჩეველს პოლიტიკაში წარმომადგენელი არ ჰყავს;
2. პარტიების მიერ მიღებული საპარლამენტო მანდატების რაოდენობა და მათ ელექტორალური მხარდაჭერა თითქმის სრულად ემთხვევა ერთმანეთს, რაც ნიშნავს, რომ მინიმუმამდეა დაყვანილი შემთხვევა, როდესაც პარტიას მიღებული ხმების არაპროპორციული წარმომადგენლობა აქვს საკანონმდებლო ორგანოში. მაგ. 2016 წლის არჩევნებში მმართველმა გუნდმა ხმების 48.68% მიიღო, ხოლო მანდატების 76.7% ერგო;
3. ამგვარად ფორმირებული პარლამენტი მაქსიმალური სიზუსტით ასახავს ამომრჩევლის განწყობას. ბუნებრივი ბარიერი იძლევა შესაძლებლობას, საკანონმდებლო ორგანომ სარკისებურად, მაქსიმალური სიზუსტით ასახოს ის პოლიტიკური შეხედულებები, რაც საზოგადოებას აქვს.
ეს არგუმენტები ურთიერთდაკავშირებულია და ერთმანეთისგან გამომდინარეობს, თუმცა, თავს იყრის მთავარ შედეგში: თითქმის არ რჩება საზოგადოების სეგმენტი, რომელიც მსჯელობის პროცესში არ არის ჩართული და რომლის პოზიციაც მაღალი ტრიბუნიდან არ ისმის. ეს კი ზრდის საკანონმდებლო ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების ლეგიტიმურობას და ხელს უწყობს სტაბილური პოლიტიკური პროცესების განვითარებას.

GYLA’s Assessment of the Electoral System, Proposed by the Ruling Party
Today, June 24th, the chairperson of the ruling political party has announced that 2020 parliamentary elections would be held entirely through proportional system, with zero (natural) threshold. Today’s statement did not fully clarify exactly, which part of the electoral system would be modified; however, given that election of all 150 through proportional system is an important issue, GYLA will assess this model. In those conditions, the natural barrier means that in order to obtain one mandate in the parliament, a political party must overcome 0.67% threshold.
Firstly, it must be emphasized that there is no perfect electoral system and the proposed system is no exception – it also has its weaknesses. Specifically, this system increases the likelihood of bargaining between the parties behind the closed doors, as well as increases the likelihood of slowing down the decision-making process.
However, the proposed system has a number of advantages:
1. In the proposed system, practically every voter can have their representative in the parliament, as a result, the number of “lost” votes (votes, which are not enough for the party to overcome the minimal threshold) is minimized. For example, 19.2% of votes were lost in 2016 elections, meaning that today, one in every five voters has no representative in the politics as a result;
2. In the proposed system, the number of the obtained parliamentary mandates and their electoral support are almost matching, meaning that disproportionality of the political party representation is minimized. For example, in 2016 elections, the ruling political party obtained 76.7% of mandates with only 48.68% of votes;
3. In the proposed system, the new parliament will maximally reflect the attitudes of the voters. The natural barrier provides possibility for the legislative body to reflect the political views of the public, with maximum possible exactness.
Those arguments are mutually connected and mutually causal; however, all arguments are related to the most important anticipated result: almost every group of society will be involved in the deliberations and almost no-one will be left out of the policy-making process. This increases the legitimacy of the decisionsof the parliament and supports the development of healthy political processes.
GYLA calls upon the government to introduce the announced amendments, following detailed discussions.