საია მოუწოდებს ცესკოს შეცვალოს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესი
2015 წლის დეკემბერში ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსი გამოაცხადა. კონკურსის მიზანს საოლქო საარჩევნო კომისიებში არსებულ ვაკანტურ ადგილებზე მაღალკვალიფიციურ წევრთა შერჩევა წარმოადგენს. კონკურსი 65 საოლქო საარჩევნო კომისიაში, 193 ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად გამოცხადდა. საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა არჩევა ეტაპობრივად, 2016 წლის 12 იანვრიდან 6 თებერვლის ჩათვლით განხორციელდება. გასათვალისწინებელია ის გარემოება, რომ საოლქო საარჩევნო კომისიის არჩეული წევრები თანამდებობებს მომავალი ხუთი წლის მანძილზე დაიკავებენ და ისინი პასუხისმგებლები იქნებიან 2016 -2018 წლებში გასამართი როგორც საპარლამენტო, ასევე საპრეზიდენტო და ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების თავისუფალ და სამართლიან გარემოში ჩატარებაზე.
საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი და საარჩევნო კომისიებში არსებულ ძალთა გადანაწილება დომინირებულ მდგომარეობას ანიჭებს ერთ პოლიტიკურ ძალას საარჩევნო ადმინისტრაციაში, რის გამოც საარჩევნო კომისიების შექმნის წესი არაერთხელ გახდა კრიტიკის საგანი პოლიტიკური გაერთიანებების მხრიდან. ბოლო წლებში საარჩევნო კანონმდებლობაში მთელი რიგი ცვლილებები განხორციელდა, თუმცა ცვლილებები არ შეხებია საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესს, რასაც წლების განმავლობაში არასამთავრობო ორგანიზაციები და პოლიტიკური პარტიები ითხოვდნენ.
საია წლების განმავლობაში აფიქსირებდა საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტების მონიტორინგის დროს გამოვლენილ ხარვეზებს და საარჩევნო ადმინისტრაციას შესაბამისი რეკომენდაციებით მიმართავდა. საიას დამკვირვებელთა ინფორმაციით, მთელ რიგ შემთხვევებში, საოლქო საარჩევნო კომისიები პროფესიული ნიშნით იმ პირებს ირჩევდნენ საუბნო საარჩევნო კომისიებში, რომლებიც წინა არჩევნებზე პარტიების მიერ იყვნენ წარდგენილნი საარჩევნო ადმინისტრაციაში.[1] მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი შინაარსის აკრძალვას საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობა არ იცნობს, ჩვენი მოსაზრებით, ამგვარი პრაქტიკა ეჭვის ქვეშ აყენებდა დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი წევრებით საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების არსს და უარყოფითად მოქმედებდა საარჩევნო ადმინისტრაციის, როგორც დამოუკიდებელი, მიუკერძოებელი და სანდო ადმინისტრაციული ორგანოს იმიჯზე. ჩვენი მოსაზრებით, საარჩევნო ადმინისტრაციის ზემდგომი ორგანოები (ცესკო, ოლქი) მხოლოდ პროფესიული ნიშნით უნდა დაკომპლექტდეს აპოლიტიკური და დამოუკიდებელი წევრებით. ამასთან, უნდა შემცირდეს კომისიის წევრთა რაოდენობა და შემოღებულ უნდა იქნეს ორი დონის სერტიფიცირება. წევრების შერჩევა უნდა მოხდეს შემთხვევითი შერჩევით, წინასწარ შედგენილი სერტიფიცირებული წევრთა ბაზიდან.
მოქმედი კანონმდებლობით, საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრობის კანდიდატის შერჩევა ხორციელდება ღია კონკურსის წესით. თუმცა, ცესკო კონკურსს ატარებს კანდიდატთან გასაუბრების გარეშე და კომისიაში წარდგენილი დოკუმენტების საფუძველზე იღებს გადაწყვეტილებას თითოეული კანდიდატის დადგენილ მოთხოვნებთან შესაბამისობის თაობაზე.[2] თუ ცესკო ჩათვლის საჭიროდ, მას უფლება აქვს საკუთარი ინიციატივით მოითხოვოს კანდიდატთან გასაუბრება და მიიწვიოს ის კომისიის სხდომაზე.[3]
მიგვაჩნია, რომ კონკურსის ჩატარების არსებული წესი პრობლემურია მთელი რიგი მიზეზების გამო და ის გადახედვას საჭიროებს: კონკურსის უმთავრეს ამოცანას წარმოადგენს კანდიდატის პროფესიული ჩვევების, კვალიფიკაციის, შესაძლებლობებისა და პიროვნული თვისებების დასაკავებელი თანამდებობის მოთხოვნებთან შესაბამისობის დონის განსაზღვრა, რამაც საბოლოოდ ხელი უნდა შეუწყოს საარჩევნო ადმინისტრაციაში მაღალკვალიფიციურ წევრთა შერჩევას.[4] აღნიშნულის გათვალისწინებით, კანდიდატის მოსმენისა და მასთან გასაუბრების გარეშე, მხოლოდ კომისიაში წარდგენილ დოკუმენტაციაზე დაყრდნობით შეუძლებლად მიგვაჩნია კანდიდატის პიროვნული თვისებების, შესაძლებლობებისა და პროფესიული ჩვევების შესაბამისობის დადგენა დასაკავებელი თანამდებობის მოთხოვნებთან. ასეთი პრაქტიკა არ ქმნის ობიექტურ წინაპირობებს საარჩევნო ადმინისტრაციაში კვალიფიციური, დამოუკიდებელი და მაღალი ეთიკის მქონე პირების შესარჩევად.[5]
2015 წლის 11 დეკემბერს საიამ განცხადებით მიმართა ცესკოს და საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევ კონკურსზე დაკვირვება მოითხოვა.[6] მიუხედავად იმისა, რომ ცესკოს განცხადებით, კონკურსის ყველა ეტაპის საჯაროობა გარანტირებულია საარჩევნო კოდექსითა და მის საფუძველზე გამოცემული ცესკოს კანონქვემდებარე აქტით, ცესკომ უარი გვითხრა კონკურსის დაკვირვებაზე. ცესკოს განცხადებით, არც საარჩევნო კოდექსი და არც კონკურსის ჩატარების დებულება არ განსაზღვრავს რეგისტრირებული არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის უფლებას განახორციელოს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის მიმდინარეობაზე დაკვირვება. თუმცა, ვინაიდან კონკურსებთან დაკავშირებული არჩევის ვადები ემთხვეოდა გარდაბნის მუნიციპალიტეტის გამგებლის რიგგარეშე არჩევნების პერიოდს, განგვემარტა, რომ თუ აკრედიტაციას გავივლიდით ცესკოში გარდაბნის არჩევნებისთვის, ამ შემთხვევაში, ცესკოში რეგისტრირებული დამკვირვებლების მეშვეობით შესაძლებლობა გვექნებოდა დავკვირვებოდით საარჩევნო პერიოდში გამართულ ცესკოს სხდომებს.[7]
გვინდა განვმარტოთ, რომ ცესკოს წერილის ის ნაწილი, რომლითაც უარი გვეთქვა საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურის დაკვირვებასა და ცესკოს სხდომებზე დასწრებაზე, არ მოდის შესაბამისობაში როგორც მოქმედი კანონმდებლობის, ასევე ცესკოს მიერ მიღებული დადგენილების მოთხოვნებთან. გვინდა ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ არც საარჩევნო კოდექსი და არც კონკურსის ჩატარების დებულება არ შეიცავს რაიმე მინიშნებას კონკურსის რომელიმე ეტაპის ფარულ პრინციპზე. პირიქით, დებულების თანახმად, კონკურსის ერთ-ერთი პრინციპია საჯაროობა, რაც ჩვენი მოსაზრებით არ უნდა იქნეს გაგებული ვიწრო გაგებით, მხოლოდ კონკურსის შედეგებისა და ზოგადი ინფორმაციების განსაჯაროებით. კონკურსის ყველა ეტაპზე ინფორმაცია უნდა იყოს ხელმისაწვდომი ყველა დაინტერესებული პირისთვის. მიუხედავად იმისა, კონკურსის ჩატარების პერიოდი ემთხვევა თუ არა საარჩევნო პერიოდს, მიგვაჩნია, რომ ცესკოს სხდომები უნდა იყოს ღია და საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შერჩევის პროცედურაზე დაკვირვება უნდა იყოს შესაძლებელი ნებისმიერ დაინტერესებული პირისთვის.
შესაბამისად, ვაპირებთ თვალყური მივადევნოთ საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის პროცესს[8] და მივაწოდოთ საზოგადოებას ინფორმაცია დაკვირვების მიმდინარეობისა და გამოვლენილი ტენდენციების შესახებ. ამასთან, პროცესის მნიშვნელობიდან და მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ ცესკოს, გადახედოს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესს, ჩაატაროს გასაუბრება თითოეულ კანდიდატთან და საკითხის სრულყოფილი შესწავლისა და შეფასების შედეგად უზრუნველყოს ობიექტური და დასაბუთებული გადაწყვეტილებების მიღება.
[1] მაგალითად, 2013 წლის 27 აპრილის საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებზე საუბნო საარჩევნო კომისიებში პროფესიული ნიშნით დანიშნული წევრებიდან საუბნო საარჩევნო კომისიების 14 თავმჯდომარე და 15 მოადგილე 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე საუბნო საარჩევნო კომისიებში ოპოზიციური პარტიების მიერ დანიშნული წევრები იყვნენ. 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში პროფესიული ნიშნით არჩეული წევრები 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე სხვადასხვა პარტიის მიერ საარჩევნო ადმინისტრაციაში იყვნენ დანიშნული. https://gyla.ge/ge/post/arasamtavrobo-organizaciebi-ceskos-ganckhadebas-ekhmaurebian-49
[2] კონკურსში მონაწილეობის მიღების უფლება აქვთ საქართველო ქმედუნარიან მოქალაქეებს 21 წლიდან, რომლებიც ფლობენ სახელმწიფო ენას, აქვთ უმაღლესი განათლება, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატი და რომლებიც აკმაყოფილებენ საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“ მე-20 მუხლის მე-11 და მე-17 პუნქტებით დადგენილ მოთხოვნებს. არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელსაც მხარს დაუჭერს ცესკოს სრული შემადგენლობის უმრავლესობა.
[3] ცესკოს 2012 წლის 2 მარტის დადგენილებით დამტკიცებული „საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის დებულება,“ მუხლი 8.4.
[4] ცესკოს 2012 წლის 2 მარტის დადგენილებით დამტკიცებული „საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა შესარჩევი კონკურსის დებულება,“ მუხლი 2.
[5] საკონკურსოდ წარდგენილ განცხადებაში უნდა მიეთითოს: კანდიდატის სახელი, გვარი; განათლება (უმაღლესი); სპეციალობა, სამეცნიერო ხარისხი (თუ აქვს); მისამართი (საქართველოს მოქალაქის პირადობის (რეგისტრაციის) მოწმობის შესაბამისად); სამუშაო ადგილი და თანამდებობა; საკონტაქტო მისამართი და ტელეფონის ნომერი (თუ აქვს); საარჩევნო ოლქის ნომერი და სახელწოდება, სადაც მას სურს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრობა. განცხადებას ხელს უნდა აწერდეს კანდიდატი და მას უნდა დაერთოს: ა) კანდიდატის 2 ფოტოსურათი; ბ) საქართველოს მოქალაქის პირადობის (რეგისტრაციის) მოწმობის ქსეროასლი; გ) უმაღლესი განათლების (სამეცნიერო ხარისხის – თუ აქვს) დამადასტურებელი დოკუმენტის ქსეროასლი; დ) საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიკატის ქსეროასლი; ე) კანდიდატის შრომითი ბიოგრაფია და არჩევნებში მონაწილეობის გამოცდილების აღწერა (თუ აქვს ასეთი გამოცდილება).

GYLA urges the CEC to amend rules of competition for recruiting DEC members
In December 2015, the CEC announced a competition for recruiting DEC members, with the aim of selecting highly qualified individuals to fill 193 vacancies in 65 district election commissions. DEC members will be selected gradually, From January 12 through February 6, 2016. Candidates will be selected for the term of five years and they will be involved in free and fair administration of parliamentary, presidential and local self-government elections in 2016-2018.
Existing practice of recruitment of election administration members and current distribution of powers at electoral commissions favors a single political force in Georgia’s election administration system, which is the reason why the rules for establishing electoral commissions has been criticized on a number of occasions by political unions. Recent amendments to the election law did not apply to rules of selecting election workers, as requested repeatedly by NGOs and political parties for years.
For over the years GYLA monitored recruitment of election workers, identified violations and proposed subsequent recommendations. GYLA’s observers have reported that in many cases DECs selected professionals who served as party proxies in election administration in previous elections.[1] Although Georgian legislation does not prohibit such practice, we believe that it called recruitment of independent and unbiased election workers into question and had a negative impact on reputation of election administration as an independent, unbiased and reliable administrative agency. Higher agencies of election administration (CEC, district) should be staffed by professional, apolitical and independent candidates. In addition, number of commission members should be cut and two levels of certification should be introduced. Election workers should be randomly selected from a pre-established database of certified election workers.
Under the existing legislation, DEC members are recruited in an open selection process; however, the selection process does not involve interviews and is based solely on documents submitted to the CEC.[2] The CEC has the right to request an interview with a candidate and invite him/her to a CEC session.[3]
We think that existing rules of competition are problematic and should be amended for a number of reasons: the objective of the competition is to select candidates based on their professional skills, qualification, capacity and personal characteristics, which will ensure that election administration is staffed by highly qualified individuals.[4] In this light, we believe that it is impossible to evaluate candidate’s personal characteristics, capacity and professional skills without an interview and based solely on documents submitted to the CEC. This practice is inadequate to create objective preconditions for selecting qualified, independent and ethical individuals.[5]
On December 11, 2015, GYLA applied to the CEC and requested monitoring of competition for selection of election administration members.[6] Although according to the CEC public access to all stages of the competition is guaranteed by the Election Code and CEC bylaw adopted on the based on the Election Code, the CEC refused to allow us monitor the process. It stated that neither the Election Code nor regulations of competition provide the right of a non-profit (non-commercial) legal entity to monitor the process of selection of DEC members. However, because competition dates coincided with dates of by-elections for Gardabani Municipality Gamgebeli, it explained that if GYLA gained accreditation for monitoring of elections in Gardabani, it would be allowed to monitor CEC sessions by means of registered observers.[7]
The CEC’s refusal to allow GYLA to monitor selection process and attend CEC sessions falls short of requirements of existing laws, as well as resolution adopted by the CEC. We’d like to highlight that neither the Election Code nor competition regulations indicate in any way that competition is closed. To the contrary, competition regulations stipulate that one of the principles of competition is openness. The principle of openness should not be interpreted narrowly – i.e. it does not apply to competition results and general information only. Access to information should be ensured during all stages of competition, whether its dates coincides with election period or not. We believe that CEC sessions should be open and all interested individuals should be able to monitor the process of selection of election workers.
Therefore, we plan to follow closely to the process of selection of DEC members [8] and we will update public about course of the monitoring and trends identified. In addition, considering the high public interest in the process, we urge the CEC to review competition rules and interview each candidate to study them more thoroughly and make objective and substantiated decisions.
[1] Professional election workers for April 27, 2013 interim parliamentary elections included 14 DEC chairs and 15 deputy chairs served as party proxies in election administration 2012 parliamentary elections. Professional election workers during 2013 presidential elections served as party proxies in election administration during 2013 presidential elections. https://gyla.ge/ge/post/arasamtavrobo-organizaciebi-ceskos-ganckhadebas-ekhmaurebian-49
[2] The following individuals are eligible to participate in the competition: citizens of Georgia who have reached the age of 21, speak the state language, have higher education, are certified election workers and fulfill requirements established by paragraphs 11 and 17 of Article 20 of the Election Code of Georgia. Winning candidates receive approval by majority of all members of the CEC.
[3] Article 8.4 of Regulations of Competition for Selection of DEC members adopted under the March 2, 2012 resolution of the CEC
[4] Article 2 of Regulations of Competition for Selection of DEC members adopted under the March 2, 2012 resolution of the CEC
[5] Candidate’s application should indicate his/her name, education, specialization and science degree (if any), address (as stated in his/her ID), workplace and position, current address and telephone number (if any); DEC district and name to which the candidate is applying for. The application should be signed by the candidate and enclosed with a) 2 photos of the candidates; b) copy of ID; c) copy of higher education (and science degree) diploma, if any d) copy of election worker’s certificate; e) candidate’s CV and description of experience of experience working in election administration (if any)