საია მთავარ პროკურორს მოუწოდებს, პირად კონრტოლზე აიყვანოს კორცხელის 53-ე საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მომხდარი ძალადობრივი ფაქტების გამოძიება
თარიღი: 22 მაის 2016
2016 წლის 22 მაისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აკვირდებოდა გარდაბნის, კასპის, წყალტუბოს, ოზურგეთის, ხობის, ზუგდიდისა და გლდანის ოლქებში საკრებულოს შუალედურ არჩევნებს.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია სამეგრელოში 53-ე საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე დაახლოებით 13:30 საათისთვის მომხდარი ფიზიკური ძალადობის ფაქტები, რასაც წინ უძღოდა სიტყვიერი შელაპარაკება ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლებსა და უცნობ პირებს შორის. აღნიშნული პირები, სავარაუდოდ სპორტსმენები, დილიდან იყვნენ მობილიზებული საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე.
მომხდარ დაპირისპირებას უშუალოდ შეესწრო საიას დამკვირვებელი, რომელმაც აღნიშნული ინციდენტის ვიდეო გადაღებაც განახორციელა.
განვითარებული მოვლენების დროს, ფიზიკური დაზიანება მიიღეს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლებმა, მედიით გავრცელებული კადრებიდან ჩანს, რომ თავდამსხმელები იყენებდნენ ხელკეტებსაც. ასევე, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ინციდენტის დროს აღნიშნულმა პირებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს მედია საშუალების -რუსთავი ორის, საზოგადოებრივი მაუწყებლის, LIVEPRESS-ის, ტელეკომპანია ოდიშისა და ipress.ge-ს წარმომადგენლებს და/ან ხელი შეუშალეს მათ ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელებაში.
განსაკუთრებით საგანგაშოა ის ფაქტი, რომ ადგილზე იმყოფებოდა პოლიცია, თუმცა არასაკმარისი რაოდენობით და მათ ვერ უზრუნველყვეს ძალადობის პრევენცია.
მედიით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მომხდარ ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლით დაიწყო, რაც ცემას გულისხმობს. მისასალმებელია გამოძიების დროულად დაწყების ფაქტი, თუმცა არსებითია, რომ გამოძიება მივიდეს კონკრეტულ შედეგებამდე და დადგეს შესაბამისი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ საიას შეფასებით, ზემოაღნიშნულ ფაქტებში იკვეთება არამხოლოდ სსკ 125-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნები, არამედ ქმედებები, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს და გამოხატავს მისდამი აშკარა უპატივცემულობას (სსსკ 239-ე მუხლი), ასევე მოიცავს ჟურნალისტებისთვის პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში ხელშეშლის ნიშნებს (სსსკ 154-ე მუხლი).
ქმედების სწორ კვალიფიკაციას არსებითი მნიშვნელობა აქვს შემდგომი დანაშაულების პრევენციისათვის.
აქვე აღსანიშნავია, რომ სავარაუდოდ, ზემოაღნიშნული პირების მობილიზება და ჩაყვანა სამეგრელოში განხორციელდა პარტია „ქართული ოცნების“ მიერ. აღნიშნულთან დაკავშირებით სპეციალური განცხადება გაავრცელა ნაციონალურმა მოძრაობამ. განცხადების შინაარსი მიუთითებს შესაძლო გარემოებებზე, რაც, დადასტურების შემთხვევაში, სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს. თავის მხრივ, ქართული ოცნების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ძალადობა ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლების მიერ იყო პროვოცირებული და ბრალი დასდეს მათ ზონდერების მობილიზებაში.
საქართველოს პროკურატურა ვალდებულია, უზრუნველყოს ცალკე გამოძიება ორივე პარტიის მხრიდან გაკეთებულ განცხადებებში მოყვანილ საკითხებთან დაკავშირებით. ამასთან, აუცილებელია, გამოძიება წარიმართოს მაქსიმალურად გამჭვირვალედ, სწრაფად და სრულყოფილად და საზოგადოებას დროულად მიეწოდოს ინფორმაცია მის შედეგებთან დაკავშირებით.
აღნიშნული შემთხვევაზე ხელისუფლების რეაგირება პირდაპირ გავლენას მოახდენს 2016 წლის ოქტომბრის წინასაარჩევნო გარემოზე და შესაბამისად, უაღრესად მნიშვნელოვანია მომხდარ ფაქტზე რეაგირება იყოს დროული და სრულყოფილი.
საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლებსა და მომხრეებს:
- თავი შეიკავონ ყოველგვარი ძალადობისა და კანონდარღვევისაგან და პატივი სცენ არჩევნების მშვიდ და სამართლიან გარემოში ჩატარების აუცილებლობას;
- ზუსტი სამართლებრივი კვალიფიკაცია მისცენ კორცხელში მომხდარ შემთხვევას, უზრუნველყონ ყველა დამნაშავე პირის დროულად იდენტიფიცირება და მათ მიმართ კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარება;
- დაიცვან ჟურნალისტები ძალადობისგან და უზრუნველყონ ისინი შესაბამისი სამუშაო გარემოთი;
შსს გენერალურ ინსპექციას:
- შეისწავლონ კორცხელში მომხდარი ინცინდენტის დროს რამდენად ჯეროვანი და დროული რეაგირება განხორციელდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან. დისციპლინური გადაცდომის გამოვლენის შემთხვევაში, გამოიყენონ კანონით გათვალისწინებული ზომები.
საქართველოს მთავარ პროკურორს:
- პირად კონტროლზე აიყვანოს კორცხელის 53-ე საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მომხდარი ძალადობრივი ფაქტების და მასთან დაკავშირებით გაკეთებული ზემოაღნიშნული განცხადებების გამოძიება.

The GYLA calls on the Chief Prosecutor to take the investigation of the violent acts that took place in the area adjacent to election precinct no. 53 under his personal control
Date: 22 May 2016
On May 22, 2016, the Georgian Young Lawyers’ Association was observing the by-elections in the districts of Gardabani, Kaspi, Tskaltubo, Ozurgeti, Khobi, Zugdidi and Gldani.
It was particularly disturbing to witness acts of physical violence that took place at about 1:30 PM in the area adjacent to election precinct no. 53 in the village of Kortskheli, Samegrelo region, which were proceeded by a verbal argument between members of the United National Movement (UNM) and strangers. The said persons, who are presumably sportsmen, had been mobilized in the area adjacent to the election precinct from the morning.
The confrontation was witnessed first-hand by an observer of the GYLA who filmed the incident.
At the time of the incident, members of the UNM sustained physical injuries. Footage disseminated by the media shows that the assailants also used clubs. In addition, according to the information at our disposal, during the incident the aforementioned persons physically assaulted representatives of media outlets – Rustavi 2, the Public Broadcaster, Livepress, Odishi TV, and ipress.ge – and/or interfered with their journalistic activities.
It is particularly alarming that the police were on the ground – though in insufficient numbers – but they failed to prevent the violence.
According to news reports, the Ministry of Internal Affairs has launched an investigation into the incident under Article 125 of the Criminal Code, which imposes sanctions for battery. The timely launching of investigation is a welcome fact, though it is of key importance that the investigation yield concrete results and that the relevant persons are held accountable.
It should also be noted that, in the view of the GYLA, the aforementioned acts reveal not only elements of the crime punishable under Article 125 of the Criminal Code but also acts that grossly violate public order and demonstrate clear disrespect towards it (Article 239 of the Criminal Code) and, also, contain elements of unlawful interference with a journalist’s professional activities (Article 154 of the Criminal Code).
Correct legal assessment of these acts is of decisive importance for preventing further crimes.
It should also be noted that the aforementioned assailants were presumably mobilized and taken to Samegrelo by the Georgian Dream party. The UNM released a special statement regarding the aforementioned. The content of the statement indicates possible circumstances which, if confirmed, contain elements of a criminal offense. It their turn, representatives of Georgian Dream stated that the violence had been provoked by the UNM and accused them of mobilizing members of a so-called “zonder group”.
The Prosecutor’s Office of Georgia is obligated to ensure separate investigations regarding the issues mentioned in the statements of both parties. In addition, it is necessary to conduct the investigations as transparently, swiftly and thoroughly as possible and to inform the public of their results in a timely manner.
The way the authorities respond to the aforementioned incident is going to have a direct influence on the environment in the run-up to the elections of October 2016, and, therefore, it is extremely important to ensure that the response to this incident is timely and meaningful.
The GYLA calls upon:
Representatives and supporters of election subjects:
- To refrain from all kinds of violence and violations of law and to respect the necessity of conducting the elections in a quiet and fair environment;
Law enforcement bodies:
- To give an accurate legal assessment to the incident that took place in Kortskheli and to ensure that all the perpetrators are identified in a timely manner and measures envisaged by law are taken in relation to them;
- To protect journalists from violence and to provide them with an appropriate working environment;
The General Inspection of the MIA:
- To study the appropriateness and timeliness of the response of the Ministry of Internal Affairs during the incident and, if disciplinary misconduct is revealed, to apply measures envisaged by law;
The Chief Prosecutor of Georgia:
- To take the investigation of the violent acts that took place in the area adjacent to election precinct no. 53 and of the aforementioned statements made in connection with them under personal control.