საია ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოთან დაკავშირებულ ცვლილებებს ეხმიანება
საქართველოს პარლამენტი დაჩქრებული წესით განიხილავს საქართველოს კანონის პროექტს „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე,“ რომლის ინიციატორია - საქართველოს მთავრობა. კანონპროექტის მიზანს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ფუნქციონირებისას გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრა და აღნიშნული ინსტიტუტის მარეგულირებელი კანონმდებლობის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანა წარმოადგენს.
უშუალოდ ნორმატიული აქტის პროექტის შინაარსის განხილვამდე, მნიშვნელოვნად მივიჩნევთ საპარლამენტო საქმიანობის ერთ უაღრესად ნეგატიურ ტენდენციაზე ყურადღების გამახვილებას. საკანონმდებლო ორგანოს მიერ კანონის მიღების პრაქტიკის ანალიზი მიუთითებს, აღნიშნული ორგანოს მიერ დაჩქარებული პროცედურის ხშირ გამოყენებაზე. მაგალითად, საგაზაფხულო სესიის ბოლო კვირაში ბიუროს მიერ მიღებული იქნა გადაწყვეტილება ექვსი კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვის თაობაზე. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის თანახმად, კანონის პროექტის დაჩქარებული წესით განხილვა და მიღება გულისხმობს სამივე მოსმენით მის განხილვასა და მიღებას პლენარული სხდომების ერთი კვირის განმავლობაში. ბუნებრივია, არსებობს გარემოებები, რომლებიც გარდაუვალსა და აუცილებელს ხდის რიგ შემთხვევებში აღნიშნული პროცედურის გამოყენებას, თუმცა საგულისხმოა, რომ პრაქტიკაში დაჩქარებული პროცედურის გამოყენების თაობაზე მიღებული გადაწყვეტილება ყოველთვის არ ემყარება მტკიცე არგუმენტაციასა და კანონპროექტის დაჩქარებული წესით მიღების ნეგატიური ასპექტების ჯეროვან ანალიზს. ამასთან, დაჩქარებული პროცედურა უაღრესად მჭიდრო ვადებით ხასიათდება, რაც, ფაქტიურად უსპობს სამოქალაქო საზოგადოებასა და სხვა დაინტერესებულ პირებს მიმდინარე საკანონმდებლო პროცესში სრულყოფილი ჩართულობის შესაძლებლობას. აღსანიშნავია, რომ დაჩქარებული პროცედურის პრობლემურ ბუნებაზე ყურადღება ასევე გამახვილებულია ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს მიერ მომზადებულ ანგარიშში - „საკანონმდებლო პროცესის შეფასება საქართველოში“. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მთავრობამ და პარლამენტმა უნდა გადახედონ მათ რეგლამენტებს უფრო მკაფიო კრიტერიუმების დასადგენად, რათა განისაზღვროს თუ როდის ითვლება კანონპროექტი დაჩქარებული წესით მისაღებად, ამავდროულად საჭიროა მოთხოვნილი იქნეს პროცედურის გამოყენების დასაბუთება.[1] სწორედ ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვნად მივიჩნევთ საქართველოს პარლამენტმა მხედველობაში მიიღოს როგორც ეუთოს რეკომენდაცია, ასევე დაჩქარებული პროცედურის ნეგატიური მხარეები და უახლოეს მომავალში განიხილოს აღნიშნული ინსტიტუტის გამოყენების გაცილებით ვიწრო საკანონმდებლო ჩარჩოს რეგულირების საჭიროება.
რაც შეეხება თავად კანონის პროექტს, ვთვლით, რომ მნიშვნელოვანია ყურადღების გამახვილება შემდეგ საკითხებზე:
ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს საგნობრივი განსჯადობა - კანონპროექტის თანახმად, ახლებურად განისაზღვრება ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს საგნობრივი იურისდიქცია, რაც სისხლის სამართლის კონკრეტულ მუხლებზე მითითებას გულისხმობს. მართალია, აღნიშნული ინსტიტუტის ფუნქციონირება არსებული რეალობითაც გარკვეულ შეზღუდვებს ექვემდებარება, თუმცა სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ითვალისწინებს მყარ გარანტიას მისი სრულყოფილი ამოქმედებისათვის - საქმე განხილული უნდა იქნეს ნაფიც მსაჯულთა მონაწილეობით, თუკი ბრალდება სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას.[2] ამ ეტაპზე საკითხის გადაწყვეტა, ნაცვლად გარდამავალი დებულებებისა, ნორმატიული აქტის ძირითად ნაწილში იგეგმება, რაც ვფიქრობთ გაუმართლებელია. მუდმივი წესის სახით ნაფიც მსაჯულთა განსჯადობის გავრცელება სისხლის სამართლის კერძო ნაწილის მხოლოდ რიგ მუხლებზე აჩენს არაერთ კითხვას, როგორც თანასწორი მოპყრობის პრინციპთან, ასევე იმ კრიტერიუმებთან მიმართებით, რომლებიც აღნიშნულ დანაშაულთა შერჩევის საფუძველი გახდა.[3]
ნაფიც მსაჯულთა შეუთავსებლობა - გაუმართლებლად მივიჩნევთ, გამონაკლისების სიიდან ისეთი პროფესიების ამოღება, როგორიცაა - გამომძიებელი, პოლიციელი, იურისტი, ფსიქოლოგი, ფსიქიატრი. ვთვლით, რომ კონკრეტული პროფესიების შეზღუდვისას კანონმდებლის მიზანს მსაჯულებზე ყოველგვარი ზემოქმედების გამორიხვა წარმოადგენს. დასახელებული პროფესიის ადამიანები ფლობენ იმ განსაკუთრებულ ცოდნასა და უნარებს, რომელთა გამოყენების შემთხვევაში არსებობს მომეტებული რისკი მათი მხრიდან დომინანტური მდგომარეობის მოპოვებისა და დანარჩენ მსაჯულებზე ზემოქმედების განხორციელების, რაც დიდწილად საბოლოო ვერდიქტის განმსაზღვრელი შეიძლება გახდეს. განმარტებით ბარათში მითითებული არგუმენტი მხარეთა დასაბუთებული ან დაუსაბუთებელი აცილების უფლების შესახებ სრულყოფილად ვერ აგვარებს წამოჭრილ პრობლემას, სწორედ ამიტომ ვთვლით, რომ გაზიარებული უნდა იქნეს ისეთი ქვეყნების გამოცდილება, როგორიცაა იტალია, ესპანეთი, შვედეთი, პორტუგალია, დანია, პოლონეთი და შენარჩუნებული იქნეს მსაჯულთა შეუთავსებლობის მოქმედი წესი.
ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომა - ცვლილებების თანახმად, ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის სხდომა ღიაა, თუმცა იგი შეიძლება დაიხუროს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 182-ე მუხლით გათვალისწინებულ შემთხვევებში. აღნიშნული ნორმის თანახმად, სხდომა შეიძლება დაიხუროს პერსონალური მონაცემების, პროფესიული ან კომერციული საიდუმლოების დაცვის მიზნითაც. აღნიშნული ჩანაწერი იმდენად ფართოა, რომ შესაძლებელს ხდის ნაფიც მსაჯულთა შერჩევის ფაქტიურად ყველა სხდომის დახურვას. ცხადია, ანგარიშგასაწევია მსაჯულთა პირადი ცხოვრების დაცვის საჭიროება, თუმცა მაშინ როდესაც როგორც ბრალდების, ასევე დაცვის მხარე, რომელთა მხრიდან ყველაზე მაღალია მსაჯულთა მიმართ ზეწოლის განხორციელების ინტერესი შერჩევის სხომის მონაწილენი არიან, ყოველგვარ ლეგიტიმურ მიზანს მოკლებულია საზოგადოების მიმდინარე პროცესიდან გამორიცხვა. შესაძლებლობა, რომ შერჩევის სხდომათა დიდი ნაწილი დარჩეს სამოქალაქო მონიტორინგის მიღმა, აბსოლუტურად უგულვებელყოფს ყველაზე მნიშვნელოვანი პროცედურული ეტაპის გამჭვირვალობის საჭირო სტანდარტს და დიდწილად ეჭვს ქვეშ აყენებს დახურული სხდომის შედეგად შერჩეული მსაჯულების მიმართ საზოგადოების ნდობას. მაშინ როდესაც, სასამართლოს გააჩნია არაერთი ბერკეტი მსაჯულთა პირადი ცხოვრების დაცვის უზრუნველსაყოფად, როგორიცაა მათი მოხსენიება რიგითი ნომრებით (ნაცვლად სახელისა და გვარისა), განსაკუთრებით სენსიტიურ თემებზე მათთან პირისპირ გასაუბრება და სხვა, უპირობო უპირატესობა სხდომის საჯარო ფორმატს უნდა მიენიჭოს.
ამავდროულად, ინიცირებული კანონპროექტის მიღმა, მნიშვნელოვნია აღინიშნოს საქართველოს კონსტიტუციის 82-ე მუხლის მე-5 პუნქტი, რომელიც ადგენს, რომ „საერთო სასამართლოებში საქმეები ნაფიცი მსაჯულების მიერ განიხილება კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში და წესით.“ ვთვლით, რომ მსგავსი ხასიათის ზოგადი ჩანაწერი იძლევა ფართო ინტერპრეტირების შესაძლებლობას და ხელისუფლებას უტოვებს განუსაზღვრელ უფლებამოსილებას არსებული პოლიტიკური კონტექსტისა და ინტერესების გათვალისწინებით დაადგინოს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს მარეგულირებელი საკანონმდებლო ჩარჩო. მსგავსი მიდგომა გაუმართლებელია და ხელშესახებ რისკებს შეიცავს ინსტიტუტის გამართული ფუნქციონირების კუთხით. აღნიშნულზე დაყრდნობით, მნიშვნელოვნად მივიჩნევთ სამომავლო პერსპექტივაში სახელმწიფომ განიხილოს ქვეყნის უმაღლეს საკანონმდებლო აქტში იმ ძირითადი გარანტიების ჩამოყალიბების მიზანშეწონილობის საკითხი, რომელიც შექმნის სტაბილურ გარემოს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ფუნქციონირებისათვის.
იმედს ვიტოვებთ, რომ საქართველოს პარლამენტი მხედველობაში მიიღებს საია-ს მიერ როგორც კონკრეტულ კანონის პროექტთან, ასევე ზოგადად დაჩქარებული წესით კანონების მიღებასთან დაკავშირებით დასმულ საკითხებს და გადადგმას შესაბამის ნაბიჯებს აღნიშნული პრობლემების მოსაგვარებლად.
[1] specific attention should be paid to the accelerated procedure whereby ‘urgent laws’ are discussed and adopted: the Government and the Parliament may consider reviewing their Rules of Procedure to provide for clearer criteria for defining when draft laws are considered “urgent”, and to require a justification when the accelerated procedure is applied;
[2] სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 226-ე მუხლის პირველი პუნქტი;
[3] ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს განსჯადობის მიღმა რჩება არაერთი დანაშაული, რომელიც სასჯელის სახით 10 წელზე მეტი ვადით ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს,

The GYLA responds to legislative changes related to the jury system
The Parliament of Georgia is considering by the accelerated procedure the Draft Law of Georgia on Amendments to the Code of Criminal Procedure of Georgia, which was initiated by the Government of Georgia. The draft law aims at eliminating deficiencies revealed in the functioning of juries in Georgia and bringing the legislation that regulates the said institution in line with international standards.
Before we discuss the content of the normative act itself, we consider it important to pay particular attention to a very negative trend in the parliamentary activity. Analysis of the practice of adoption of laws by the legislative body indicates that the Parliament often uses the accelerated procedure. For example, in the last week of the spring session, the Bureau decided to discuss six draft laws by the accelerated procedure. According to the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, consideration and adoption of a law means discussing and adopting it in all the three readings during one week of plenary sessions. Naturally, there are circumstances that make it necessary and inevitable to apply the said procedure in certain cases, though it is noteworthy that, in practice, the decision to apply the accelerated procedure is not always based on solid arguments and due analysis of negative aspects of adopting the draft law by the accelerated procedure. In addition, the accelerated procedure is characterized by extremely tight deadlines, which practically deprives the civil society and other stakeholders of the opportunity to get properly involved in the ongoing legislative process. It should be noted that the problematic nature of the accelerated procedure is also emphasized in the report prepared by the OSCE Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) entitled "Assessment of the Legislative Process in Georgia”. The report says that the Government and the Parliament may review their Rules of Procedure to provide for clearer criteria for defining when draft laws are considered “urgent”, and to require a justification when the accelerated procedure is applied. [1] Considering the aforementioned, we believe it important that the Parliament of Georgia take into account both the recommendation of the OSCE and the negative aspects of the accelerated procedure and discuss the need to regulate the use of the aforementioned institution by far narrower legal norms in the nearest future.
As for the draft law itself, we believe that it is important to emphasize the following issues:
Thematic jurisdiction of the jury – The draft law defines the thematic jurisdiction of the jury in a new way which involves reference to concrete articles of the Criminal Code. Although the functioning of the said institution is subject to certain restrictions even in the existing reality, the Code of Criminal Procedure envisages a firm safeguard for its meaningful application – if the charges brought prescribe imprisonment as a sentence, the case shall be heard by a jury. [2] At this stage, it is planned to resolve this issue in the main part of the normative act instead of transitional provisions, which, we think, is unjustifiable. Application of the jurisdiction of the jury to only certain articles of the special part of the Criminal Code as a permanent procedure raises a number of questions with regard to both the principle of equal treatment and the criteria by which the aforementioned crimes were selected. [3]
Incompatibility of members of the jury – We consider it unjustifiable to remove such professions from the list of exceptions as investigator, police officer, lawyer, psychologist, and psychiatrist. We think that restriction of concrete professions by the legislator aims at ruling out all kinds of influence on members of the jury. People with the aforementioned professions possess the special knowledge and skills whose use creates an increased risk that they will acquire a dominant position and exert an influence on other members of the jury, which may largely determine the final verdict. The argument made in the explanatory note regarding the right of the parties to exercise a challenge with or without a cause fails to completely resolve the aforementioned problem; for this very reason, we believe it necessary to share the experience of such countries as Italy, Spain, Sweden, Portugal, Denmark, and Poland and to retain the applicable criteria of incompatibility of members of the jury.
Jury selection session – According to the amendments, the jury selection session should be open, though it may be closed in cases envisaged by Article 182 of the Code of Criminal Procedure. According to the said norm, a session may also be closed for the purpose of protection of personal data and professional or commercial secrets. The said norm is so broad that it makes it possible to close practically all jury selection sessions. Obviously, the need to protect the personal life of jury members should be reckoned with, though when both the prosecution and the defense – who are expected to be most interested in exerting pressure on members of the jury – take part in the jury selection session, excluding the public from the selection process is devoid of all legitimate goals. The possibility of leaving a large part of jury selection sessions outside the civil monitoring absolutely neglects the required standard of transparency of this most important procedural stage and, to a large extent, brings under doubt the public’s trust in jury members selected as a result of a closed session. Whereas the court has a number of levers to ensure the protection of the personal life of jury members, such as referring to them by numbers (instead of using names and surnames), interviewing them face-to-face on particularly sensitive topics, etc., the public format of the sessions should be given an unconditional priority.
At the same time, apart from the initiated draft law, it is important to mention Paragraph 5 of Article 82 of the Constitution of Georgia which establishes that “The cases shall be considered by juries before the courts of general jurisdiction in accordance with a procedure and in cases prescribed by law.” We think that this broad provision allows for broad interpretation and leaves unlimited powers in the hands of the authorities to establish a legal framework for regulating juries in line with the existing political context and interests. Such an approach is unjustifiable and contains tangible risks in terms of orderly functioning of the institution. Based on the aforementioned, we believe it important that the State consider the necessity of forming the basic safeguards in the country’s supreme legislative act which will create a stable environment for the functioning of juries in the future.
We retain hope that the Parliament of Georgia will take into consideration the issues raised by the GYLA regarding both the concrete draft law and the adoption of laws by the accelerated procedure in general, and will take relevant steps to resolve the said problems.
[1] “Specific attention should be paid to the accelerated procedure whereby “urgent laws” are discussed and adopted: the Government and the Parliament may consider reviewing their Rules of Procedure to provide for clearer criteria for defining when draft laws are considered “urgent”, and to require a justification when the accelerated procedure is applied”;
[2] Paragraph 1, Article 226 of the Code of Criminal Procedure;
[3] A number of crimes that are punishable by more than ten years of imprisonment or life imprisonment remain outside the jurisdiction of juries.