საია ოზურგეთის საკრებულოში მომხდარ ინციდენტს აფასებს
საია მიიჩნევს, რომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრის − ბესო ქათამაძის ფიზიკური შეურაცხყოფა, შესაძლოა, წარმოადგენდეს ადამიანის დევნას სიტყვის, აზრის გამოხატვის გამო, ანდა მის პოლიტიკურ, საზოგადოებრივ, პროფესიულ საქმიანობასთან დაკავშირებით.
ქათამაძის განცხადებით, მიმდინარე წლის 15 ივნისს, ამავე საკრებულოს რამდენიმე წევრმა მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.[1] დაპირისპირების მიზეზი გახდა მის მიერ სოციალური ქსელის საშუალებით გავრცელებული კრიტიკული მოსაზრებები ოზურგეთის საკრებულოს წევრების მიმართ.[2] დაზარალებული აღნიშნავს, რომ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრებმა ის დაიბარეს საკრებულოს შენობაში, სადაც მას ფიზიკურად გაუსწორდნენ. შედეგად კი, მიიღო სხეულის არაერთი დაზიანება.
ზემოაღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის პოლიციის სამმართველოში გამოძიება დაიწყო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ დანაშაულზე, რაც გულისხმობს ცემას ან სხვაგვარ ძალადობას, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ტკივილი გამოიწვია.
საია მიიჩნევს, რომ სისხლის სამართლის საქმის წარმოება, სავარაუდოდ, ხარვეზებით მიმდინარეობს:
- სისხლისსამართლებრივი დევნა მიმდინარეობს ერთი პირის მიმართ, მიუხედავად იმისა, რომ ბესო ქათამაძეს ფიზიკური შეურაცხყოფა დიდი ალბათობით, რამდენიმე პირმა მიაყენა;
- გამოძიება მიმდინარეობს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი ნაწილით, მიუხედავად იმისა, რომ ბესო ქათამაძის მიმართ განხორციელებული ქმედება დიდი ალბათობით, შეიცავს სისხლის სამართლის კოდექსის 156-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ პუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის შემადგენლობას. კერძოდ, − ძალადობით, ან ძალადობის მუქარით ადამიანის დევნას სიტყვის, აზრის, სინდისის, აღმსარებლობის, რწმენის ან მრწამსის გამო, ანდა მის პოლიტიკურ, საზოგადოებრივ, პროფესიულ, რელიგიურ ან მეცნიერულ მოღვაწეობასთან დაკავშირებით.
მივმართავთ საგამოძიებო ორგანოს, მსგავსი ფაქტების პრევენციის მიზნით, გამოძიება აწარმოოს მაქსიმალურად შემჭიდროვებულ ვადაში, ყოველმხრივ, სრულად და ობიექტურად, სისხლის სამართლის საქმის შესაბამისი კვალიფიკაციით.

GYLA evaluates the incident occurred at Ozurgeti City Assembly
GYLA believes that the physical assault on the member of Ozurgeti City Assembly- Beso Katamadze might be a persecution of a person because of his speech, expression of opinion or his political, social and professional activities.
According to Katamadze, on June 15th of this year, a few members of the same City Assembly physically assaulted him. [1] The cause of the confrontation was critical opinions against the members of Ozurgeti City Assembly spread by him through a social network. [2] The victim notes that the members of the Ozurgeti City Assembly summoned him to the building of the City Assembly where he was physically assaulted by them. As a result, he has numerous injuries to the body.
Regarding the above mentioned fact, the investigation has launched in Ozurgeti Municipality Police Division on the crime envisaged by the first part of the Article 126 of the Criminal Code of Georgia, which implies beating or other violence that has caused physical pain to the injured.
GYLA believes that the Criminal Case proceedings are underway supposedly with deficiencies:
-The Criminal persecution is underway against one person, despite the fact that Beso Katamadze was physically assaulted very likely by several persons.
-The investigation is ongoing under the first part of the Article 126 of the Criminal Code of Georgia, despite the fact that the action taken against Beso Katamadze is very likely to contain components of the crime envisaged by Paragraph “a” of the Second part of the Article 156 of the Criminal Code. Namely, persecution of persons by violence or threat of violence, because of their speech, opinion, conscience, confession, faith or creed, or political, social, professional, religious or scientific activities.
We call upon the investigative body to conduct the investigation in the shortest possible time, in every way, completely and objectively, with the qualification relevant to the criminal case, in order to prevent such facts.