საია პენსიონერთა უფლებების დარღვევის პრაქტიკას აფასებს
საიას მიერ პენსიონერებისათვის გაწეული სამართლებრივი დახმარების პროცესში გამოიკვეთა არაერთი სისტემური, მათ შორის, საკანონმდებლო პრობლემა, რაც შესაბამისი უწყებების მხრიდან დროულ რეაგირებას მოითხოვს. კერძოდ:
პენსიონერებს პენსიის დანიშვნის ეტაპზე არ განემარტებათ პენსიის შეჩერებისა და შეწყვეტის საფუძვლები
პენსიონერებისათვის პენსიის დანიშვნის ეტაპზე პენსიის შეჩერებისა და შეწყვეტის სამართლებრივი საფუძვლების განმარტების საკითხი საკანონმდებლო დონეზე არასრულყოფილად არის მოწესრიგებული. ხშირია პრაქტიკა, როდესაც არასათანადო ინფორმირება პენსიის შეჩერების ან/და შეწყვეტის საფუძველი ხდება. ინფორმირების არარსებობის პირობებში, პენსიონრებს არც შესაძლო გართულებების თავიდან არიდება შეუძლიათ და უფლებების დაცვისთვის სასამართლოში უწევთ ხანგრძლივი დავის დაწყება, რაც მათთვის მძიმე ფინანსური ტვირთია.
პენსიით უზრუნველყოფილ სესხებზე დადგენილი მაღალი საპროცენტო განაკვეთი და სესხებთან დაკავშირებული სხვა პრობლემური საკითხები
2023 წლის 30 სექტემბრის მდგომარეობით, ქვეყანაში საპენსიო სესხით/ოვერდრაფტით მოსარგებლე პენსიონერთა რაოდენობა 305 255 პირს შეადგენს. მზარდია პენსიონერ მსესხებელთა უფლებების დარღვევის ფაქტებზე საჩივრების წარდგენის მაჩვენებელი. მხოლოდ 2023 წელს 1 440 განაცხადი/საჩივარი იყო წარდგენილი „საქართველოს ეროვნულ ბანკში“ საპენსიო სესხებთან დაკავშირებით, რაც წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით, თითქმის 4-ჯერ მეტია.
პრობლემურია, პენსიით უზრუნველყოფილ სესხებზე მაღალი საპროცენტო განაკვეთები და ხელშეკრულებაში არსებული სხვა მძიმე პირობები, რომლებიც პენსიონერებს სრულიად უსამართლო და დაუცველ პირობებში აყენებს. აღსანიშნავია, რომ პანდემიის დროს, 2020 წლის მარტი-მაისის პერიოდში, საპენსიო სესხების გადავადების შემთხვევები „ლიბერთი ბანკის“ მიერ მიღებული ცალმხრივი გადაწყვეტილებით მოხდა. პენსიონერებმა ბანკისაგან მიიღეს მოკლე ტექსტური შეტყობინება, რომ თუ არ სურდათ სესხის გადავადება, უნდა ეცნობებინათ ბანკისათვის, წინააღმდეგ შემთხვევაში ისინი ავტომატურად ისარგებლებდნენ ე. წ. საშეღავათო პერიოდით. ამ პროცესში მსესხებელთა უმეტესობისთვის არ იყო განმარტებული, თუ რა რისკებთან და პირობებთან იყო დაკავშირებული სესხების გადავადება. შედეგად, საშეღავათო პერიოდით სარგებლობის გამო მათ მნიშვნელოვნად გაეზარდათ გადასახდელი თანხის ოდენობა და ხანგრძლივობა. ხშირ შემთხვევაში 2-3 თვიანი საშეღავათო პერიოდით სარგებლობის გამო მათ რამდენიმე წლითაც კი გაიზარდა სესხის დაფარვის ვადა.
აღსანიშნავია, რომ „ლიბერთი ბანკი“, როგორც სახელმწიფო გასაცემლის (პენსიის) გამცემი ერთადერთი საბანკო დაწესებულება, სხვა ბანკებთან შედარებით სარგებლობს უპირატესობით. ხელშეკრულებაში გათვალისიწინებული პირობის
მიხედვით, სასესხო ვალდებულების არსებობისას პენსიონერს სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე უკავებს პენსიას, მანამ, სანამ ვალდებულება სრულად არ დაიფარება. ხშირ შემთხვევაში, ეს ვალდებულება რამდენჯერმე აღემატება სესხის ძირითად თანხას და არც ამ პროცესში აქვთ პენსიონერებს შესაბამისი ინფორმაცია მიღებული საბანკო დაწესებულებიდან. აღნიშნული პრაქტიკა ეწინააღმდეგება „სახელმწიფო პენსიების შესახებ“ საქართველოს კანონსაც და სასამართლოს მიერ დადგენილ პრაქტიკასაც. ბანკის წინააღმდეგ ამ საკითხებთან დაკავშირებით არაერთმა პენსიონერმა უკვე მოიგო სასამართლო დავა, თუმცა, სასამართლოს მიერ დადგენილი პრაქტიკის მიუხედავად, არ იცვლება ხელშეკრულების უკვე მრავალჯერ ბათილად ცნობილი პირობები და უკანონო პრაქტიკა. ამასთან, დაფიქსირდა არაერთი შემთხვევა, როდესაც ბანკი მსესხებლებს არ აძლევს მათთან დადებულ ხელშეკრულებებს, იმ მიზეზით, რომ არქივში ვერ მოიძებნა შესაბამისი დოკუმენტი.
პრობლემური პრაქტიკის გამოსწორების მიზნით, მოვუწოდებთ:
სსიპ - სოციალური მომსახურების სააგენტოს:
- შეიმუშავოს სპეციალური წესი, რომლის მიხედვითაც განისაზღვრება პენსიის დანიშვნისას პენსიონერებისათვის მათი უფლებებისა და მოვალეობების განმარტების პროცედურა. კერძოდ, განისაზღვროს პენსიონერებისათვის პენსიის შეჩერებისა და შეწყვეტის სამართლებრივი საფუძვლების შესახებ ინფორმაციის წერილობითი ფორმით მიწოდების ვალდებულება.
საქართველოს ეროვნულ ბანკს:
- სათანადო და დროული რეაგირება ჰქონდეს პენსიონერების მიერ შეტანილ განცხადებებთან დაკავშირებით, რომლებიც შეეხება ბანკის მიერ მათი უფლებების სავარაუდო დარღვევის ფაქტებს;
- წარდგენილი განცხადებებიდან გამოიკვეთოს ის სისტემური ხარვეზები, რომლებიც არსებობს საპენსიო სესხებთან დაკავშირებით და ამ მიმართულებით მოახდინოს ეფექტიანი კონტროლი საბანკო დაწესებულების საქმიანობაზე.
ს. ს. „ლიბერთი ბანკს“:
- გადახედოს საპენსიო სესხის ხელშეკრულების სტანდარტულ პირობებს. ამ პროცესში მხედველობაში მიიღოს ამ საკითხებთან დაკავშირებით სასამართლოების მიერ დადგენილი პრაქტიკა;
- შეიცვალოს სასესხო ვალდებულებების გამო სასამართლოს განჩინების/ გადაწყვეტილების გარეშე საპენსიო თანხების დაქვითვის უკანონო პრაქტიკა;
- პენსიონერებს დროულად და სრულად მიეწოდოთ ის ხელშეკრულებები, რომლებიც დადებულია მათთან;
- საბანკო პროდუქტების შეთავაზებისას პენსიონერებს სახელშეკრულებო პირობები სრულად და ამომწურავად განემარტოთ. შეთავაზება და პირობების განმარტება განხორციელდეს მათი ასაკისა და ფიზიკური მდგომარეობის გათვალისწინებით.

GYLA evaluates the practice of violating pensioners' rights
In the process of legal assistance provided by GYLA to pensioners, a number of systemic, including legislative problems were identified, which requires timely response from the relevant agencies. In particular:
1. At the stage of awarding pensions the grounds for suspension and termination of pension are not explained to pensioners
At the stage of awarding pensions for pensioners, the issue of defining the legal grounds for suspension and termination of pension is incompletely settled at the legislative level. It is common practice when improper information becomes the basis for suspension and/or termination of pension. In the absence of information, pensioners are deprived of an opportunity to avoid possible compilations and have to start a long dispute in court to protect their rights, which is a heavy financial burden for them.
2. High interest rates and other problematic issues related to loans are set for loans secured by pensions
As of September 30, 2023, the number of pensioners using pension loans/overdrafts in the country is 305,255. The amount of complaints about violations of the rights of pensioner borrowers is increasing. Only in 2023, 1,440 applications/complaints were submitted to the "National Bank of Georgia" regarding pension loans, which is almost 4 times more than the figure of the previous year.1
The issue of high interest rated on pension-backed loans and other harsh terms in a contract, which put pensioners in a completely unfair and vulnerable situation is also problematic. It is worth noting that during the pandemic, in the period of March-May 2020, the cases of postponement of pension loans occurred due to a unilateral decision made by “Liberty Bank”. The pensioners received a short text message from the bank, according which, if the pensioners were against to postpone the load, they should have informed the bank otherwise they would automatically benefit from a year so-called grace period. In this process, it was not explained to most of the borrowers what risks and conditions were associated with the deferral of loans. As a result, due to taking advantage of the grace period, they significantly increased the amount and the duration of the loans. In many cases, due to taking advantage of the grace period for 203 months, they even extended the loan repayment period by several years.
It should be highlighted that “Liberty Bank”, as the only banking institution issuing state payments (pension), enjoys an advantage compared to other banks. According to the provision of the contract, in the presence of a loan obligation, the pension is withheld from the pensioner without a court decision, until the obligation is fulfilled. In many cases, the mentioned obligation is several times higher than
the principal amount of the loan, and even in this process, pensioners do not have access to the relevant information from the banking institution.
The mentioned practice is against the law of Georgia “On State Pensions” and the practice established by the court. A number of pensioners have already won a court case against the bank regarding these issues, however, despite the practice established by the court, the conditions and illegal practices of the contract, which have been invalidated many times, do not change.2 In addition, there have been several cases where the bank does not provide the borrowers with the agreements concluded with them, due to the fact that the relevant document could not be found in the archive.
In order to correct problematic practices, we call for:
Social Services Agency:
· To develop a special rule, according which the procedure for explaining the rights and duties of pensioners while awarding a pension is defined. In particular, the obligation to provide pensioners with written information about the legal grounds for suspension and termination of pension should be defined.
National Bank of Georgia:
· To have a proper and timely response regarding the statements made by the pensioners, which concern the facts of alleged violation of their rights by the bank;
· From the submitted statements, to highlight the systemic flaws that exist in connection with pension loans and in this direction to effectively control the activities of the banking institution.
Liberty Bank:
· Review the standard terms of the pension loan agreement. In this process, to take into account the practice established by the courts in relation to above-mentioned issues;
· To change the illegal practice of deducting pension funds without a court ruling/decision due to loan obligations;
· To provide pensioners with timely and complete contracts concluded with them;
· When offering banking products, fully and comprehensively explain the contractual conditions to pensioners. The offer and the explanation of the conditions should be made in a way of taking into account borrowers age and their physical condition.