საია-ს განცხადება ანტიდისკრიმინაციული კანონის მიღების 5 წელთან დაკავშირებით
2014 წლის 2 მაისს საქართველოს პარლამენტმა „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ კანონი მიიღო.
კანონის მოქმედების 5 წლის განმავლობაში საია-ს სტრატეგიულ სამართალწარმოებაში პრიორიტეტული ადგილი უჭირავს დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეებს. ამ პერიოდში საია-მ საერთო სასამართლოებსა და საქართველოს სახალხო დამცველთან 30-ზე მეტი საქმე აწარმოა. კანონის ამოქმედებიდან 5 წლის განმავლობაში საია აწარმოებდა სქესის, ასაკის, შეზღუდული შესაძლებლობის, რელიგიის, ეთნიკური წარმომავლობის, მოქალაქეობის, პოლიტიკური, პროფესიული კავშირის წევრობის და სხვა ნიშნებით დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეებს.
2018 წლის განმავლობაში, ისევე როგორც წინა წლებში, საია-ს წარმომადგენლობით წარმოებულ არაერთ საქმეზე დადგინდა დისკრიმინაცია სასამართლოს და სახალხო დამცველის მიერ.
- ერთ-ერთი საქმე, რომელზეც 2018 წელს საქალაქო სასამართლომ დისკრიმინაცია დაადგინა, შეეხებოდა 56 წლის ქალის დამლაგებლის პოზიციიდან გათავისუფლებას. სასამართლომ მიიჩნია, რომ მოპასუხემ ვერ დაადასტურა მოსარჩელის მიერ ავადმყოფობისა და სხვა პირადი მიზეზების საფუძვლით, სხვა დამლაგებელთა ან თანამშრომელთა მიერ მოსარჩელის შრომითი ვალდებულებების შესრულების ფაქტი, რასაც ის შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის მიზეზად მიუთითებდა. ასევე, მოპასუხემ ვერ წარმოაჩინა, თუ რა ნიშნით არ შეესაბამებოდა მოსარჩელის კვალიფიკაცია და უნარ-ჩვევები დაკავებულ თანამდებობას, მაშინ როცა იგი კომპანიაში მუშაობდა 2013 წლიდან, რა დროის განმავლობაში დისციპლინური სახდელი არასდროს შეფარდებია. ამასთან, სასამართლომ განმარტა, რომ მოსარჩელემ, მასზე დაკისრებული მტკიცების ტვირთის ფარგლებში, დაადასტურა, რომ მის სამუშაო ადგილზე ახალგაზრდა თანამშრომლის მიღების სურვილის გამო, ყოველგვარი კანონიერი საფუძვლის გარეშე დაითხოვეს სამსახურიდან. შესაბამისად, სასამართლომ ჩათვალა, რომ მოსარჩელის მიმართ განხორციელდა არათანაბარი მოპყრობა - პირდაპირი დისკრიმინაცია, რაც გამოხატა ასაკის ნიშნით შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტაში.
- გასულ წელს საია-ს განცხადების საფუძველზე საქართველოს სახალხო დამცველმა დისკრიმინაციულად მიიჩნია ქ. თბილისის საკრებულოს მიერ დადგენილი წესი, რომლის თანახმად, სპეციალური პარკირების ადგილებით სარგებლობის უფლება მხოლოდ მკვეთრად გამოხატულ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს აქვთ მინიჭებული. სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ შეზღუდული შესაძლებლობის სოციალური მოდელის გათვალისწინებით, აუცილებელია, რომ პირის საჭიროებების, მათ შორის, სპეციალური სადგომით სარგებლობის საკითხი გადაწყდეს პირის ინდივიდუალური შეფასების და არა სამედიცინო დიაგნოზის საფუძველზე.
- საია-ს კიდევ ერთი საქმე, რომლის საფუძველზეც 2018 წელს სახალხო დამცველმა შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნით დისკრიმინაცია დაადგინა, შეეხებოდა უსინათლო პირის ოფიციალურ დოკუმენტზე მისაწვდომობის საკითხს. განმცხადებელი, რომელიც უსინათლოა, სარგებლობდა სოციალური შემწეობით. მისი ოჯახის სოციალურ-ეკონომიური მდგომარეობის მორიგი შეფასების შემდეგ, გადამოწმების მიზნით, შეფასებაზე უფლებამოსილმა პირმა განმცხადებელს წაუკითხა დეკლარაციაში მითითებული ინფორმაცია, რის შემდეგაც განმცხადებელმა დეკლარაციას ხელი მოაწერა. მოგვიანებით, განმცხადებელმა დეკლარაციაში აღმოაჩინა შეცდომა, რის საფუძველზეც მის ოჯახს სოციალური შემწეობა შეუწყდა. აღნიშნული განცხადების საფუძველზე სახალხო დამცველმა დაადგინა ირიბი დისკრიმინაცია, რადგან მიიჩნია, რომ ბრაილის შრიფტის ან სხვა ალტერნატიული საშუალების არარსებობის პირობებში ნებისმიერი პირი, რომელსაც აქვს შეზღუდული მხედველობა ან სრულად აქვს დაქვეითებული მხედველობა, მოკლებულია შესაძლებლობას პირადად გაეცნოს ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ დეკლარაციაში ჩაწერილ არსებითად მნიშვნელოვან ინფორმაციას. მოცემულ საქმეში განმცხადებელს ეპყრობიან იმ პირების თანასწორად, ვისაც არ აქვს მხედველობის პრობლემა. ამდენად, განმცხადებელი არსებითად უთანასწორო მდგომარეობაშია იმ პირებთან მიმართებით, ვისაც სპეციალური საჭიროება არ გააჩნია.
- საია-ს მიერ ნაწარმოები კიდევ ერთი წარმატებული საქმე შეეხებოდა ქალის მიმართ განხორციელებულ სექსუალურ შევიწროებას, როდესაც განმცხადებელი შემავიწროებელს სამსახურებრივ გეგმებთან დაკავშირებით შეხვდა. აღნიშნული განცხადება ერთ-ერთია სამთაგან, რომლის საფუძველზეც სახალხო დამცველმა გამოიყენა სექსუალურ შევიწროებასთან დაკავშირებული მტკიცების ტვირთის ქალის მიერ გონივრული აღქმის სტანდარტი (reasonable women’s standard) და პრეზუმფცია, რომ შემავიწროებელს უნდა სცოდნოდა მსხვერპლისთვის ქმედების არასასურველობის შესახებ (ought to have known). არსებული ფაქტობრივი გარემოებების გათვალისწინებით, სახალხო დამცველმა სექსუალური შევიწროება დაადგინა.
სამართალწარმოების პარალელურად, საია აქტიურად ადვოკატირებდა დისკრიმინაციასთან ბრძოლის შესახებ კანონმდებლობის დახვეწის მიზნით. 2019 წლის თებერვალში კანონში შევიდა მნიშვნელოვანი ცვლილება, რომლითაც შევიწროება და სექსუალური შევიწროება დისკრიმინაციის ფორმებად გაიწერა. თუმცა, უარი გონივრულ მისადაგებაზე, როგორც დისკრიმინაციის ფორმა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მიმართ, საქართველოს კანონმდებლობით დღემდე არ არის აღიარებული.
საია, ასევე, არსებითად მიიჩნევს უფლების აღდგენის მექანიზმების ეფექტიანობის გაძლიერებას. ამ მხრივ, მნიშვნელოვანია საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატის გაძლიერება კერძო პირებთან მიმართებით, რაც ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მიერ სახალხო დამცველისთვის ინფორმაციის მიწოდების დავალდებულების და აღსრულების მექანიზმის შექმნას გულისხმობს. ასევე, მსხვერპლის მიერ სასამართლოს მექანიზმის უფრო ეფექტიანად გამოყენებისთვის მნიშვნელოვანია მიმართვის სამთვიანი ვადის გაზრდა.
სამწუხაროდ, მხოლოდ ნორმატიული ჩარჩოს მოწესრიგება თანასწორობის მისაღწევად საკმარისი არ არის. როგორც საია-ს წარმოებაში არსებული საქმეები ცხადყოფს, დისკრიმინაციის განმაპირობებელი ფაქტორი, ხშირად, დაუცველი ჯგუფების ინტერესების და საჭიროებების არასათანადო გააზრება და უგულებელყოფაა. ადამიანების ძირითადი უფლებების და თავისუფლებების შეზღუდვის მიზეზი, ხშირად, სწორედ წლების განმავლობაში დამკვიდრებულ მცდარ სტერეოტიპებს უკავშირდება. თავის მხრივ, სახელმწიფო სათანადოდ ვერ აცნობიერებს არსებითი თანასწორობის გარანტირების და დაუცველი ჯგუფების ინტერესებზე მორგებული პოლიტიკის მნიშვნელობას, რაც რომელიმე ნიშნის საფუძველზე ადამიანების საზოგადოებაში ინტეგრაციას აფერხებს.
საია მომავალშიც განაგრძობს დისკრიმინაციასთან დაკავშირებული საქმეების წარმოებას სასამართლოების და სახალხო დამცველის წინაშე და ხელს შეუწყობს ამ მიმართულებით საკანონმდებლო სივრცის და პოლიტიკის გაუმჯობესებას.

GYLA’S Statement regarding the 5th anniversary of Anti-discrimination Law Adoption
On 2 May 2014, the Parliament of Georgia adopted the Law "On Elimination of All Forms of Discrimination."
Discrimination related proceedings were a priority in GYLA’s strategic litigations for the last five-year period since the adoption of the law. During the period, GYLA filed more than 30 cases with the common courts and the Public Defender of Georgia. GYLA has conducted the cases related to discrimination based on sex, age, disability, religion, ethnic origin, citizenship, political or trade union membership and other characteristics within five years after the enactment of the law.
In 2018 as well as in the previous years, the court and the Public Defender found discrimination in a number of cases litigated by GYLA.
- One of the cases where the City Court established discrimination in 2018 was related to dismissal of a 56-year-old woman from the position of a cleaner. The Court found that the respondent could not confirm the fact of the applicant’s absence from work due to health issues and other reasons, and performance of the labor obligations of the applicant by other cleaners or employees, that the employer indicated as the grounds for the termination of the employment agreement. Moreover, the respondent could not present the grounds confirming the incompatibility of the applicant's qualifications and skills to the position, as she had worked for the company since 2013, during which time no disciplinary penalty had been ever issued against the applicant. In addition, the Court explained that the applicant, within the burden of proof imposed on her, confirmed that she had been dismissed without any legitimate grounds due to the employer’s desire to hire a younger employee for her position. Consequently, the Court held that the applicant was subjected to an unequal treatment - direct discrimination, which was expressed in the termination of her employment contract because of her age.
- Last year, based on the GYLA’s statement, the Public Defender of Georgia found discrimination in the regulation adopted by Tbilisi City Hall, according to which only people with serious disabilities were granted the right to use special parking places. The Public Defender considered that, taking into consideration the social model of disability, a particular person’s needs, including the issue of using special car parking, should be resolved based on individual assessment of the person rather than on medical diagnosis.
- Another case managed by GYLA, based on which the Public Defender found discrimination on the ground of disability in 2018, was related to the possibility of access for blind persons to an official document. The applicant, who is blind, received social assistance. After another routine assessment of the socio-economic situation of his family, the authorized person, in order to double check, read out for the applicant the information indicated in the declaration, after which the applicant affixed his signature to the document. Later, the applicant discovered an inaccuracy in the declaration due to which his family was deprived of the social allowance. On the basis of his application, the Public Defender established an indirect discrimination as it was found that in the absence of the Braille or other alternative means, any blind or visually impaired individual is deprived of the possibility to check substantially important information regarding the family's social-economic status provided in the declaration. In the given case, the applicant was treated equally to those who do not have vision problems. Thus, the applicant was placed in an essentially unequal situation compared to those with no special needs.
- Another successful case litigated by GYLA concerned the sexual harassment against a woman, which occurred when the applicant and her employer met to discuss work-related plans. The application is one of the three, on the basis of which the Public Defender applied the reasonable women's standard of burden of proof and the presumption in sexual harassment cases that the abuser ought to have known about the undesirability of the action for the victim. Considering the existing factual circumstances, the Public Defender established sexual harassment.
In parallel to the litigations, GYLA actively advocated for the improvement of the discrimination legislation. In February 2019, the law was amended to envisage harassment and sexual harassment as a form of discrimination. However, refusal to a reasonable adjustment, as a form of discrimination against persons with disabilities, has not yet been recognized by the Georgian legislation.
GYLA also deems essential to strengthen the effectiveness of the mechanisms available for restoring violated rights. In this regard, it is important to reinforce the mandate of the Public Defender of Georgia with respect to private individuals, which envisages development and enforcement of a mechanism for obligating physical and legal entities to report to the Public Defender. Also, it is important to increase the three-month application term for victims to enable them to use the judicial system more efficiently.
Unfortunately, only the regulation of the normative framework is not sufficient to achieve equality goals. As the cases litigated by the GYLA show, the key factor promoting discrimination is often low sensitivity and neglect of the interests and needs of vulnerable groups. The reason for limiting the basic human rights and freedoms is often related to false stereotypes rooted in the society over the years. On the other hand, the State fails to properly understand the importance of providing the guarantees of equality and policies tailored to the interests of vulnerable groups, which hinders the integration of persons of any sign into the society.
GYLA will further continue to conduct discrimination related litigations before the courts and the Public Defender and will promote the improvement of the legislative base and policies in this respect.