საია-ს განცხადება ჰომოფობიის, ტრანსფობიის და ბიფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
თარიღი: 17 მაის 2020
17 მაისი ჰომოფობიის, ტრანსფობიის და ბიფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღეა, რომელიც ოფიციალურად აღიარებულია ევროპის პარლამენტისა და მსოფლიოს არაერთი ქვეყნის მიერ.
ლგბტქი თემი ერთ-ერთ ყველაზე გარიყულ ჯგუფს წარმოადგენს საქართველოში. COVID-19-ის პანდემიის შედეგად კიდევ უფრო მძიმეა მათი როგორც სოციალური ისე უფლებრივი მდგომარეობა მიუხედავად იმისა, რომ საქართველომ ბოლო წლების განმავლობაში სამართლებრივი დაცვის მექანიზმები გარკვეულ ასპექტებში გააუმჯობესა, კერძოდ 2014 წელს საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონი „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“, მთელი რიგი საკითხების საკანონმდებლო მოწესრიგების საჭიროება კვლავაც აქტუალურია.1
განსაკუთრებული გამოწვევაა მოქმედი კანონმდებლობის პრაქტიკაში განხორციელების საკითხი. კერძოდ, პრობლემად რჩება სიძულვილის ენისა და სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიება და ჩამდენ პირთა დასჯა. ასევე, ყურადღების მიღმა რჩება ჯანმრთელობის დაცვისა და სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის სფეროში არსებული პრობლემები.
ლგბტქი თემის შეკრების თავისუფლების რეალიზების საკითხი ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა იყო 2019 წელსაც. კერძოდ, 2019 წელს „თბილისი პრაიდის“ მიერ ორგანიზებული ღირსების მარშის ჩატარება. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 31 მაისს „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზატორებთან გამართული შეხვედრის შემდეგ განცხადება გაავრცელა, რომ „...დაგეგმილ ადგილებზე და ფორმატით ღონისძიებების ჩატარება, პროცესში ჩართული პირების უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული რისკების გათვალისწინებით, შეუძლებელია...2 ამ ნაბიჯით სახელმწიფომ ფაქტობრივად უარი თქვა მისი პოზიტიური ვალდებულების შესრულებაზე.
ქვიარ ადამიანების დისკრიმინაცია შრომით ბაზარზე ახალი არ არის ქართული რეალობისთვის. ლგბტქი ადამიანები ხშირად გენდერისა და სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე დისკრიმინაციის მსხვერპლები ხდებიან. შესაბამისად, სამუშაო ადგილზე ნაწილ მათგანს უწევს ორიენტაციისა და იდენტობის დამალვა, რათა თავი აარიდოს დისკრიმინაციას. ნაწილი მათგანი, კი იძულებული ხდება თავი ირჩინოს სექსმუშაკობით3 და ამით გამოიმუშაოს ფინანსები. პანდემიის შედეგად შექმნილმა მდგომარეობამ მათ საარსებო წყაროსა და კეთილდღეობაზე მკვეთრი ზემოქმედება მოახდინა, რამაც თემის მოწყვლადობა და გარიყულობა კიდევ ერთხელ გამოაჩინა.
სახელმწიფოს მხრიდან Covid-19 -ის პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში დაგეგმილმა ღონისძიებებმა აჩვენა, რომ ლგბტქი პირების საჭიროებების გათვალისწინება არ მომხდარა ან მოხდა ფრაგმენტულად, რამაც ქვიარ ადამიანები ჩააყენა მძიმე, ფინანსურად არასტაბილურ მდგომარეობაში. გამომდინარე იქედან, რომ ნაწილი მათგანი თვითდასაქმებით ირჩენს თავს, სახელმწიფოს მხრიდან პანდემიის შედეგად დაზარალებული ადამიანებისთვის გასაცემი კომპენსაციის გეგმაში ლგბტქი პირები ვერ მოხვდნენ. შესაბამისად, შემოსავლის გარეშე დარჩენილი პირები, საცხოვრებელი ადგილის დაკარგვის რისკის ქვეშ აღმოჩნდნენ4. ამასთანავე, ქვეყანაში არ არსებობს ლგბტქი ადამიანებზე მორგებული სერვისები და პროგრამები, რომლებიც უზრუნველყოფს დისკრიმინაციის მსხვერპლთა უკეთ დაცვასა და რეაბილიტაციას, რაც კიდევ უფრო ნათლად გამოჩნდა კორონა ვირუსის პანდემიის პირობებში.
პანდემიის დროს სახელმწიფოს მხრიდან სათანადო სერვისების მიუწვდომლობა განსაკუთრებულ პრობლემებს უქმნის ლგბტქი პირებს, რომლებსაც ქრონიკული დაავადებების მკურნალობის, ან/და რუტინული სამედიცინო დახმარების საჭიროება გააჩნიათ. მდგომარეობა კიდევ უფრო მძიმეა იმ ფონზე, როდესაც ქვეყანაში საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია, ქვიარ ადამიანებს კი ნაკლებად აქვთ ფინანსური შესაძლებლობა5 გადაადგილდნენ სხვა ტიპის ტრანსპორტით.
2020 წლის აპრილში, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისი გამოეხმაურა პანდემიის დროს ლგბტქი პირთა მდგომარეობას.6 კომისრის ოფისის განცხადებით ლგბტქი ადამიანები რეგულარულად ექვემდებარებიან დისკრიმინაციას. COVID-19 პანდემიის დროს კი შეიძლება განსაკუთრებით დაუცველები იყვნენ. ამიტომაც, გაერო მოუწოდებს სახელმწიფოებს აღიარონ, რომ არსებული კრიზისის დროს ლგბტქი ადამიანების მდგომარეობა განსაკუთრებით კრიტიკულია და აუცილებელია პანდემიის მართვის პირობებში გადადგმული ნაბიჯები ითვალისწინებდეს ლგბტქი ადამიანების საჭიროებებს.
შესაბამისად, საია მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას:
- გააძლიეროს ძალისხმევა, ლგბტქი პირთა მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობის წინააღმდეგ ბრძოლაში;
- უზრუნველყოს, ლგბტქი პირებისათვის აუცილებელი სერვისების შემუშავება, მათ შორის პანდემიით გამოწვეული პრობლემების აღმოსაფხვრელად;
- უზრუნველყოს კორონავირუსის პანდემიის შედეგად დაზარალებულთა კომპენსაციისთვის შემუშავებულ გეგმაში ლგბტქი პირებისთვის დახმარების პაკეტი.
- უზრუნველყოს დროებითი საცხოვრებელი ფართით ლგბტქი ადამიანები, რომლებმაც პანდემიის პირობებში საცხოვრებელი დაკარგეს.
1ტრანსგენდერი მამაკაცის გენდერის სამართლებრივ აღიარებაზე საქართველოს უარი საიამ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გაასაჩივრა. ხელმისაწვდომია https://bit.ly/2DUpSaO
2შსს განცხადება. ხელმისაწვდომია https://bit.ly/2Lxf9Y2
3TRANSGENDER EXPERIENCES IN THE SEX TRADE“, 2015, გვ. 5,  ხელმისაწვდომია ვებ გვერდზე: https://bit.ly/2WWGDeC
4კორონავირუსის პანდემიის შედეგად დაზარალებულთა, საქართველოს მთავრობის მიერ ინიცირებული, კომპენსაციების მიღების ინსტრუქცია, ხელმისაწვდომია ვებ გვერდზე:   https://bit.ly/3dEjVij
5 „კოალიცია თანასწორობისთვის“ განცხადება, 2019, ხელმისაწვდომია ვებ გვერდზე: https://bit.ly/2xZM1FB "

GYLA's statement on the International Day against Homophobia, Transphobia and Biphobia
May 17th is the International Day against Homophobia, Transphobia and Biphobia, which is officially recognized by the European Parliament and many countries around the world.
LGBTQ community is one of the most excluded groups in Georgia. As a result of the COVID-19 pandemic, their social and legal status became even worse, although Georgia has improved its legal protection mechanisms in recent years. Namely, in 2014, the Georgian parliament passed the Law on the “Elimination of All Forms of Discrimination”, but the need for legislative regulation on a number of issues is still relevant.
A particular challenge is the implementation of current legislation in practice. In particular, the effective investigation of hate speech and hate-motivated crimes, as well as bringing the perpetrators to justice, still remains problematic. Also, the problems in the field of health care and registration of civil acts remain beyond attention.
The issue of realizing the freedom of assembly of the LGBTQ community was one of the main challenges in 2019 as well. In particular, in 2019, the Pride March was organized by "Tbilisi Pride". The Ministry of Internal Affairs issued a statement after a meeting with Tbilisi Pride organizers on May 31st stating that "... it is impossible to conduct an event on the planned places and format, taking into account the security risks of those involved in the process ...", the state by this move, has, in fact, refused to fulfill its positive obligation.
Discrimination against Queer people on the labor market is not new to the Georgian reality. LGBTQ people are often victims of discrimination based on gender and sexual orientation. Consequently, some of them have to hide their orientation and identity in the workplace in order to avoid discrimination. Some of them are even forced to choose to work as sex workers and thus earn money. The situation created by the pandemic has had a profound effect on their livelihoods and well-being, which has once again exposed the vulnerability and exclusion of the community.
Measures planned by the state in the fight against the Covid-19 pandemic have shown that the needs of LGBTQ people have not been met or have been met fragmentally, putting Queer people in a difficult, financially unstable situation. Due to the fact that some of them are self-employed, LGBTQ people have not been included in the compensation plan for people affected by the pandemic. Consequently, persons left without income were at risk of losing their place of residence. In addition, there are no services and programs tailored to LGBTQ people in the country that provide better protection and rehabilitation for victims of discrimination, which became even more apparent in the context of the Coronavirus pandemic.
Lack of access to appropriate services provided by the state during a pandemic poses particular problems for LGBTQ individuals in need of treatment for chronic diseases and/ or routine medical care. The situation is even worse when public transport is banned in the country, and Queer people are less likely to be able to afford other types of transport for movement.
In April 2020, the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights responded to the situation of LGBTQ people during the pandemic. The LGBTQ people are regularly subjected to discrimination, according to the Office of the Commissioner. During the COVID-19 pandemic, they can be particularly vulnerable. Therefore, the UN calls on states to recognize that the situation of LGBTQ people is particularly critical during the current crisis, and it is necessary that steps taken under the management of a pandemic take into account the needs of LGBTQ people.
Accordingly, GYLA calls on the Georgian government:
- Step up efforts to combat discrimination against LGBTQ individuals;
- To provide development of services necessary for LGBTQ people, including to eliminate the problems caused by the pandemic;
- Provide a Relief Package for LGBTQ people in the plan developed to compensate victims of the Coronavirus pandemic.