საია-ს შეფასება 2019 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ
71 წლის წინ, 1948 წლის 10 დეკემბერს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაცია მიიღო. ადამიანის უფლებების დაცვა და პატივისცემა არის ყველა სახელმწიფოს ვალდებულება და მიზანი, რომლისკენაც დემოკრატიული საზოგადოებები უნდა მიისწრაფოდნენ.
მთელი წლის განმავლობაში საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აქტიურად აგრძელებდა მუშაობას ადამიანის უფლებათა დასაცავად, როგორც სამართალწარმოების, ასევე მონიტორინგის, ადვოკატირებისა და საკანონმდებლო პროცესში ჩართულობის გზით.
საია-ს შეფასებით, წლის განმავლობაში აქტუალურ თემებს შორის იყო შეკრების და მანიფესტაციის უფლების უხეში დარღვევის ფაქტები, არაპროპორციული პოლიციური ძალის გამოყენების შემთხვევები, სასამართლოში ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეების ფორმალური განხილვის პრაქტიკა, სისხლის სამართლის საქმეებზე მოსამართლის ფორმალური როლი ადამიანის უფლებების დაცვაზე სასამართლო კონტროლის განხორციელებისას, საოკუპაციო ხაზთან არსებული მძიმე ჰუმანიტარული კრიზისი, მედია გარემოს მიმართულებით შექმნილი საფრთხეები.
დადებით შეფასებას იმსახურებს სექსუალური შევიწროების საკითხის კანონმდებლობით დარეგულირება, წინ გადადგმული ნაბიჯია ბავშვის უფლებათა კოდექსის მიღება, ასევე შრომის უსაფრთხოების შესახებ ორგანული კანონის მიღება. მისასალმებელია სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო ნაწილის ამოქმედება, მიუხედავად მისი შეზღუდული მანდატისა და უფლებამოსილებისა, დადებითად უნდა შეფასდეს საკანონმდებლო ცვლილება, რომლის მიხედვითაც მოსამართლეს აქვს უფლებამოსილება, ბრალდებულის/მსჯავრდებულის მიმართ წამების, დამამცირებელი ან/და არაადამიანური მოპყრობის განხორციელების შემთხვევაში, მიმართოს შესაბამის უწყებას.
ქვემოთ წარმოდგენილია განცხადების სრული ვერსია, სადაც დეტალურად არის საუბარი ადამიანის უფლებათა სფეროში ის ძირითადი გამოწვევები, რომელიც საია-მ გამოავლინა 2019 წლის განმავლობაში.

GYLA ASSESSES HUMAN RIGHTS SITUATION IN GEORGIA IN 2019
71 years ago, on 10 December 1948, the General Assembly of the United Nations adopted the Universal Declaration of Human Rights. Protection and respect of human rights to which democratic societies should aspire shall be the key obligation and goal of every state.
Throughout the year, the Georgian Young Lawyers' Association has worked hard to protect human rights through litigations, monitoring, advocacy and involvement in the law-making process.
GYLA notes that the most pressing issues during the year were cases of gross violations of the right to assembly and manifestation, disproportionate use of police force, the formal hearing of administrative cases in the court, the formal role of the judge when overseeing the protection of human rights in criminal proceedings, the severe humanitarian crisis on the occupation line, and threats to the media environment.
Regulating the issue of sexual harassment in a law has earned a positive assessment as well as the adoption of the Code on the Rights of the Child and the Organic Law “On Labour Safety” can be considered a step forward. The launch of the Investigative Division of the State Inspector, despite its limited mandate and powers, is a welcoming fact and an amendment that allows the judge to apply to a relevant authority in case of torture, degrading and / or inhuman treatment of the accused / convicted should be highly appreciated.
Below you can see a full version of the statement detailing the key human rights challenges identified by the GYLA in 2019.