საია-ს შეფასება 2020 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ
72 წლის წინ, 1948 წლის 10 დეკემბერს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა ასამბლეამ ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაცია მიიღო. დეკლარაცია არის გარდამტეხი დოკუმენტი, რომელიც ეფუძნება საერთო ღირებულებას, რომ ყველა ადამიანი იბადება თავისუფალი და თანასწორი თავისი ღირსებითა და უფლებებით. სწორედ ამ დოკუმენტის მიღების თარიღი აღინიშნება ყოველწლიურად, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღე.
2020 წელი ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით განსხვავებული და გამოწვევებით სავსე იყო. ამ წლის უმთავრეს თემას Covid-19-ის პანდემია წარმოადგენდა. ვირუსის გავრცელებით გამოწვეულმა კრიზისმა მსოფლიოს მასშტაბით ხელი შეუწყო სიღარიბის გაზრდას, უთანასწორობისა და ადამიანის უფლებათა სხვა პრობლემური საკითხების გაღრმავებას.
მიუხედავად ეპიდემიოლოგიური სიტუაციის შედეგად წარმოშობილი ბარიერებისა, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მთელი წლის განმავლობაში აქტიურად აგრძელებდა მუშაობას ადამიანის უფლებათა დასაცავად, როგორც სამართალწარმოების, ასევე მონიტორინგის, ადვოკატირებისა და საკანონმდებლო პროცესში ჩართულობის გზით.
საია-ს შეფასებით, წლის განმავლობაში პრობლემურ თემებს შორის იყო საქართველოს პარლამენტის მიერ საკარანტინო ღონისძიებების განსაზღვრის უფლებამოსილების საქართველოს მთავრობაზე დელეგირება, მთელი რიგი მოწყვლადი ჯგუფების მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის მიღმა დატოვება, გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებებში ადამიანის უფლებების გაუთვალისწინებლობა, საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების მიერ თანამდებობის გაუმჭვირვალე და დაუბალანსებელი პროცედურებით დაკავება, სისხლის სამართლის პროცესების საჯაროობის კუთხით არსებული პრობლემები, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების დარღვევებით ჩატარება და სხვა საკითხები.
დადებითად უნდა შეფასდეს საქართველოს შრომის კოდექსში შესული ცვლილებები, რომლითაც გარკვეულწილად გაუმჯობესდა დასაქმებულთა შრომითი უფლებები. განსაკუთრებით მისასალმებელია შრომის ინსპექციის ინსტიტუციური გაძლიერება და მისი უფლებამოსილებების გაზრდა. თუმცა, სამწუხაროდ ცვლილებებმა მხოლოდ ფრაგმენტულად უპასუხა ქვეყანაში არსებულ მძიმე შრომით პირობებს. COVID-19-ის პანდემიის პირობებში, დასაქმებული პირების უსაფრთხოების და შრომითი უფლებების საკითხი კიდევ უფრო მწვავედ დადგა. აღნიშნული განსაკუთრებით შეეხო სამედიცინო სექტორში დასაქმებულ პირებს (ექიმები/ექთნები/სანიტრები), მაღაროებსა და შახტებში დასაქმებული პირების ისედაც მძიმე შრომითი პირობები პანდემიის შედეგად კიდევ უფრო მეტად დამძიმდა, პრობლემურია მეტროს თანამშრომლების სამუშაო პირობები და სხვ.
ქვემოთ წარმოდგენილია განცხადების სრული ვერსია, სადაც დეტალურად არის აღწერილი ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებული ის ძირითადი გამოწვევები, რომელიც საია-მ 2020 წლის განმავლობაში გამოავლინა.

GYLA ASSESSES HUMAN RIGHTS SITUATION IN GEORGIA IN 2020
Seventy-two years ago, on December 10, 1948, the United Nations General Assembly adopted the Universal Declaration of Human Rights. The Declaration is a milestone document, which is based on the common value suggesting that all people are born free and equal in dignity and rights. The date of adoption of the document is celebrated annually as International Human Rights Day.
The year 2020 was different and full of challenges in terms of human rights. The main topic of the year was the Covid-19 pandemic. The crisis caused by the spread of the virus has contributed to increasing poverty, inequality, and deepening other problematic human rights issues across the world.
Despite the obstacles posed by the epidemiological situation, the Georgian Young Lawyers' Association has been actively working to protect human rights throughout the year by means of litigation, monitoring, advocacy, and participation in legislative processes.
According to GYLA, problematic issues during the year were delegating powers by the Parliament of Georgia to the Government of Georgia to determine quarantine measures, leaving a number of vulnerable groups beyond the government's anti-crisis plan, disregarding human rights in environmental decisions, appointing judges of the Constitutional Court through obscure and unbalanced procedures, challenges regarding the publicity of criminal proceedings, violations during the 2020 parliamentary elections, and other issues.
The amendments introduced to the Labor Code of Georgia, which have somewhat improved the labor rights of employees, should be positively assessed. The institutional strengthening of the Labor Inspectorate and the increase of its powers must be particularly appreciated. However, the amendments unfortunately only partially responded to difficult working conditions existing in the country. In the wake of the COVID-19 pandemic, the issue of employee safety and labor rights has become even more acute. This is especially true for those employed in the medical sector (doctors/nurses/sanitary assistants), as the working conditions of mineworkers have further exacerbated, the same as of metro employees whose working conditions are problematic as well, etc.
Below you can view a full version of the statement detailing the key human rights challenges identified by the GYLA in 2020.