საია საარჩევნო კოდექსში შესატან ცვლილებებზე მოსაზრებებს აქვეყნებს
საიამ პარლამენტს საარჩევნო კოდექსში შესატან ცვლილებებზე დასკვნა წარადგინა. ორგანიზაცია მიესალმება საარჩევნო კანონმდებლობის გაუმჯობესებას და მასში ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის 19 აპრილის დოკუმენტის დიდი ნაწილის ასახვას. მოხარული ვართ, რომ დოკუმენტში საიას მოსაზრებების ნაწილიც აისახა.
ამავდროულად, საიას კანონპროექტის მიმართ შენიშვნები გააჩნია:
საოლქო კომისიების დაკომპლექტება. საიას ყურადღებას ამახვილებს ე.წ. „შარლ მიშელის“ დოკუმენტზე, რომლის მიხედვითაც საოლქო საარჩევნო კომისიაში პროფესიული წევრების ასარჩევად ცესკოს 2/3 უნდა განისაზღვროს. ამის საპირისპიროდ კანონპროექტი პირველი წარუმატებელი კენჭიყრის შემდეს გადაწყვეტილების მიღებისთვის საჭირო კვორუმის აბსოლუტურ უმრავლესობამდე შემცირებას ითვალისწინებს. რაც კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს საოლქო კომისიების კონსენსუსზე დაფუძნებული დაკომპლექტების პრინციპს.
ამომრჩევლის ნების კონტროლი. შემოთავაზებული ცვლილებით, მკაცრდება ამომრჩევლის კონტროლის რეგულაციები და იკრძალება კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრის მანძილზე ამომრჩევლის გადაადგილების ფიზიკურად შეფერხება და კენჭისყრის დღეს ამავე დისტანციაზე ადამიანთა შეკრება ან ამომრჩეველთა აღრიცხვა. ამ წესის დარღვევისთვის გათვალისწინებულია ჯარიმა. საია მიიჩნევს, რომ ამ აკრძალვებს ეფექტიანობისთვის უნდა დაემატოს ამავე რადიუსში ნებისმიერი არაუფლებამოსილი პირის ყოფნა.
ადგილობრივი თვითმმართველობის საარჩევნო სისტემა. საკრებულოების დაკომპლექტების შერეული საარჩევნო სისტემის პარალელური მოდელი ვერ უზრუნველყოფს ამომრჩევლის განწყობის წარმომადგენლობით ორგანოში სათანადოდ ასახვას და იწვევს არაპროპორციულ წარმომადგენლობას. ამიტომ საიას აზრით, შემოთავაზებული ვარიანტი უნდა შეიცვალოს დამოკიდებული მოდელით. ამ სისტემის შემთხვევაში სხვადასხვა პრინციპით მიღებული შედეგები ერთმანეთზე ახდენს გავლენას და მის პროპორციულობას უზრუნველყოფს.
საარჩევნო დავების გასაჩივრების ვადები. საია მიიჩნევს, რომ შემოთავაზებული ვადები გასაჩივრების ნაწილში მცირეა და უნდა გაიზარდოს.
სავალდებულო გადათვლა. საია მიიჩნევს, რომ საუბნო კომისია ვალდებული უნდა იყოს გახსნას შესაბამისი საარჩევნო დოკუმენტაცია და ხელახლა დათვალოს კენჭისყრის შედეგები იმ შემთხვევაშიც, როცა კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმში ფიქსირდება დისბალანსი.

GYLA presented its opinions on the amendments to the Election Code to the Parliament. The organization welcomes the improvement in the electoral legislation and the emergence of a significant part of the document proposed by Charles Michel, President of the European Council, on April 19. We are pleased that some of the GYLA's opinions have been reflected in the document.
Nevertheless, GYLA has the following comments concerning the draft law:
Composing district commissions - GYLA focuses on the “Charles Michel document,” according to which two-thirds of the CEC should be devoted to the election of professional members to district election commissions. On the contrary, the bill envisages the reduction of the quorum required for the decision after the first unsuccessful vote to an absolute majority, which calls into question whether the principle of composing the district commissions will be based on the consensus.
Voter control - The proposed amendment tightens voter control regulations and prohibits any physical obstruction of the movement of voters within 100 meters of a polling station and gathering of people at the same distance on Election Day or registering voters. Any violation of the rule shall be punishable by a fine. GYLA believes that these prohibitions should be complemented for better efficiency by a prohibition banning the presence of any unauthorized person within the same range.
Electoral system of local self-government - The parallel model of the mixed electoral system for composing the Sakrebulo does not guarantee that the mood of the voters is reflected properly in the representative body and it also leads to disproportionate representation. Therefore, GYLA believes that the proposed version should be replaced with a dependent model. If the latter system is approved, the results obtained through different principles will influence each other and ensure the proportionality.
Timeframes for appealing electoral disputes - GYLA considers that the proposed timeframes for appealing are short and should be increased.
Mandatory recount of votes- GYLA considers that the Precinct Election Commission should be obliged to open any relevant election documents and recount the voting results, even if there is an imbalance in the final protocol of voting results.