საია საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიმართავს რუსეთის ფედერაციის მიერ დაზარალებული მოსახლეობის უფლებების ეფექტიანი დაცვისთვის საერთაშორისო ღონისძიებების გამოყენების თაობაზე
თარიღი: 26 იან 2024
როგორც საზოგადოებისა და სახელმწიფო ინსტიტუტებისთვის ცნობილია, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს წინაშე იცავს 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს საერთაშორისო შეიარაღებული კონფლიქტისა და განგრძობადი ოკუპაციის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ინტერესებს რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ. საია, ასევე, აქტიურად იღებდა და იღებს მონაწილეობას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიციის საქმიანობაში, რომლის მიზანია რუსეთის ფედერაციის მიერ 2008 წელს საქართველოში ჩადენილი დანაშაულებისთვის პასუხისმგებლობის დამკვიდრების ხელშეწყობა და ამგვარი დანაშაულებების შედეგად დაზარალებულთათვის სამართლებრივი დახმარების უზრუნველყოფა.
საგანგაშოა, რომ რუსეთის ფედერაციის მხრიდან განგრძობადად, დღესაც, ადგილი აქვს ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის შევიწროების, უკანონო დაკავებების, თავდასხმის, წამების, მკვლელობისა და დაშინების ადმინისტრაციულ პრაქტიკას, რისი ტრაგიკული მაგალითებიც, მათ შორის, არის დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილის, თამაზ გინტურის მკვლელობები.
ამ ვითარებაში დიდი მნიშვნელობა აქვს საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ სამართლის დროულ აღსრულებას, აგრესორი სახელმწიფოსთვის პასუხისმგებლობის დროულ დაკისრებასა და საერთაშორისო დანაშაულების ჩამდენ პირთა დროულ გამოვლენას.
2023 წლის 28 აპრილს, ევროპულმა სასამართლომ რუსეთის ფედერაციას აგვისტოს ომის საქმეზე საქართველოსთვის 130 მლნ ევროს გადახდა დააკისრა იმ გადაწყვეტილებიდან გამომდინარე, რომელიც მან სახელმწიფოთაშორის დავაზე 2021 წლის 21 იანვარს მიიღო. ინდივიდუალური საჩივრების განხილვა კი, სტრასბურგის სასამართლოში გრძელდება. ასევე, ევროპულმა სასამართლომ 2023 წლის 20 აპრილს საქართველოს მეოთხე სახელმწიფოთაშორისი საჩივარი (no. 39611/18) რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ დასაშვებად ცნო.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის ფედერაცია არ თანამშრომლობს საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და დღევანდელი მდგომარეობით გარიცხულია ევროპის საბჭოდან. ამასთან, მისი გაცხადებული პოლიტიკაა, არ აღასრულოს ევროპული სასამართლოს მიერ მისთვის დაკისრებული ვალდებულებები, მათ შორის, არ გადაიხადოს დაკისრებული საკომპენსაციო თანხა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მიიჩნევს, რომ ევროპის საბჭოში აგვისტოს ომის შედეგად და შემდგომ პერიოდში რუსეთის ფედერაციის მიერ დაზარალებულებისთვის უნდა შეიქმნას საერთაშორისო საკომპენსაციო ფონდი, ხოლო, ამ მიმართულებით, საქართველოს ხელისუფლებამ, კერძოდ, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, სხვა უწყებებთან, მათ შორის, იუსტიციის სამინისტროსთან ერთად, საერთაშორისო დონეზე უნდა გადადგას შესაბამისი ნაბიჯები. 2022 წლის მარტში ეს საკითხი საიამ უკვე დააყენა ევროპული სასამართლოს წინაშე რუსეთის წინააღმდეგ ინდივიდუალური საჩივრების სამართალწარმოების ფარგლებში.
საერთაშორისო საზოგადოების ნების ფორმირებაში საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მანდატის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, სამინისტრომ გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა მექანიზმი, რათა ხსენებული საკითხი დადგეს საერთაშორისო დღის წესრიგში და დაცული იყოს დაზარალებული მოსახლეობის უფლებები.
აღნიშნული მექანიზმი არის ერთადერთი გამოსავალი არსებულ რეალობაში რუსეთის ფედერაციისათვის II სახელმწიფოთაშორის დავაზე ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2023 წლის 28 აპრილს დაკისრებული საკომპენსაციო თანხის მიღების უზრუნველსაყოფად. ფონდმა უნდა უზრუნველყოს რუსეთის ფედერაციის კუთვნილი და მის საზღვრებს გარეთ არსებული მატერიალური აქტივების აკუმულირება და იმ ადამინებისათვის გადაცემა, რომლებსაც რუსეთის ფედერაციის მიერ დაერღვათ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებული უფლებები და თავისუფლებები, მათ შორის, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, საქართველოს მოქალაქეების მიმართ.
ზემოთხსენებული ფონდის ჩამოყალიბება, ასევე, ხელს შეუწყობს იმ ინდივიდუალურ საჩივრებზე მიღებულ გადაწყვეტილებათა აღსრულებას, რომლებშიც დადგინდა საოკუპაციო ძალის პასუხისმგებლობა ადამიანის უფლებათა დარღვევისთვის. ასეთი გადაწყვეტილების ნათელ მაგალითს წარმოადგენს ევროპული სასამართლოს 2023 წლის 19 დეკემბერის გადაწყვეტილება საქმეზე „მატკავა და სხვები რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ“, რომელიც საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ, გიგა ოთხოზორიას მკვლელობას შეეხება და რომლის ფარგლებშიც კომპენსაციის გადახდა დაევალა რუსეთის ფედერაციას.
საიამ მიმართა საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, რათა უწყებამ გამოიყენოს მის ხელთ არსებული რესურსები და განახორციელოს დამატებითი ღონისძიებები. ეს ხელს შეუწყობს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ რუსეთ-საქართველოს II სახელმწიფოთაშორის დავაზე და 2008 წლისა და შემდგომ პერიოდში რუსეთის პასუხისმგებლობის დამდგენ საქმეებზე მიღებული/მისაღები გადაწყვეტილებების აღსრულებას საერთაშორისო საკომპენსაციო ფონდის შექმნის თაობაზე თანმიმდევრული და ეფექტიანი საგარეო ადვოკატირების წარმოებით.

GYLA calls on the Ministry of Foreign Affairs to utilize international measures to ensure that the rights of the victims of the Russian Federation are effectively protected
Date: 26 Jan 2024
As it is known to the public and state institutions, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has been representing the interests of those affected by the 2008 Russia-Georgia international armed conflict and continuous occupation before the European Court of Human Rights against the Russian Federation. Additionally, GYLA has actively participated and continues to participate in the work of the Georgian Coalition for International Criminal Court, aiming to contribute to the establishment of the accountability for crimes committed by the Russian Federation in Georgia in 2008 as well as providing legal support to victims of these crimes.
It is alarming that the Russian Federation persists, to this day, in its administrative practice of harassing, illegally detaining, assaulting, torturing, murdering, and threatening ethnic Georgians, as tragically exemplified by the murders of Davit Basharuli, Giga Otkhozoria, Archil Tatunashvili, Tamaz Ginturi.
In light of these actions, it is vital that international organizations enforce the law promptly, swiftly hold the aggressor state accountable, and identify the perpetrators of international crimes at the earliest possible moment.
On 28 April 2023, the European Court ruled that the Russian Federation must pay Georgia 130 million euros based on the judgment on the inter-state case of 21 January 2021. Currently, individual applications remain under consideration of the Strasbourg Court. Furthermore, on 20 April 2023 the European Court declared Georgia’s fourth inter-state application (no. 39611/18) against the Russian Federation admissible.
It is noteworthy that the Russian Federation does not cooperate with international organizations and as of today has been excluded from the Council of Europe. In addition, its declared policy is not to meet its obligations imposed by the European Court, including not paying just satisfaction.
The Georgian Young Lawyers’ Association suggests establishing an international compensation fund for the victims of the Russian Federation as a result of the August war and subsequent developments under the auspices of the Council of Europe, and in this regard, the Georgian authorities, particularly, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia in collaboration with other state institutions, including the Ministry of Justice, shall take appropriate measures on international level. This proposal was already put forward to the European Court by GYLA during the litigation of individual applications against Russia in March 2023.
Considering the mandate of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia in shaping the will of international community, it is vital that the Ministry employs all mechanisms at its disposal to introduce this issue to the international agenda and safeguard the rights of the affected individuals.
In the current reality, the proposed mechanism constitutes an only mean to ensure the just satisfaction imposed on the Russian Federation by the European Court of Human Rights on 28 April 2023 in the II inter-state case is received. The fund should collect material assets owned by the Russian Federation and located outside its borders and allocate them to those whose rights and freedoms, as guaranteed by the European Convention on Human Rights, were violated by the Russian Federation, including, in this specific case, the citizens of Georgia.
Setting up the above-mentioned fund would also contribute to the execution of the judgments of individual applications in which accountability of the occupying force for human rights violations has been determined. The vivid example is the judgment of the European Court of 19 December 2023 on the case “Matkava and Others v. Russia”, related to the murder of Giga Otkhozoria across the occupation line and the imposed just satisfaction on the Russian Federation.
GYLA has addressed the Ministry of Foreign Affairs of Georgia to utilize available resources and take further actions. It would contribute to the execution of the judgment of the European Court of Human Rights in the II inter-state case of Georgia and already ruled/subsequent judgments establishing Russia’s liability in 2008 and beyond through sustained and effective external advocacy for the creation of an international compensation fund.