საია სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს მიმართავს შეწყვიტოს შპს „ინტერნეიშენალ ივენთ”-თან დადებული ხელშეკრულება
თარიღი: 13 მარ 2018
2016-2017 წლებში, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ გამოაქვეყნა კვლევები, რომლებიც ეხებოდა სახელმწიფოსა და შპს ინტერნეიშენალ ივენთს შორის 2007 წელს გაფორმებული ხელშეკრულების შესრულების დეტალებს. კვლევებით დასტურდებოდა, რომ შპს ინტერნეიშენალ ივენთს თბილისის საკონცერტო დარბაზი (ფილარმონია) 49 წლიანი იჯარით აქვს გადაცემული. ასევე, შესაძლოა, რომ საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრს, მიხეილ გიორგაძესა და მინისტრის მოადგილე კახი კანდელაკს, დღემდე აქტიური კავშირი ჰქონდეთ აღნიშნულ კომპანიასთან.
2018 წლის თებერვალში, საიამ მიიღო განახლებული ინფორმაცია კომპანიის არსებული დავალიანების შესახებ. ოფიციალური ინფორმაციით, 2018 წლის თებერვლის მდგომარეობით, ხელშეკრულების ფარგლებში არსებული დავალიანება გადაუხდელი მართვის საზღაურისათვის შეადგენს - 950,140 ლარს, ხოლო დაკისრებული პირგასამტეხლო კი,1,512,330 ლარსა და 10,102 აშშ დოლარს.
სსიპ სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, კომპანიას დავალიანების გადასახდელად ვადა მიეცა 2018 წლის 3 მარტამდე, თუმცა, მათივე ინფორმაციით, შპს ინტერნეიშენალ ივენთსმა აღნიშნული ვადაც დაარღვია და დღემდე არაფერი გადაუხდია.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საია მიმართავს სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს, რომ იხელმძღვანელოს ხელშეკრულებით მინიჭებული უფლებამოსილებით და ცალმხრივად შეწყვიტოს შპს ინტერნეიშენალ ივენთსთან დადებული ხელშეკრულება.

GYLA addresses the National Agency of State Property to terminate the agreement with LLC "International Events"
Date: 13 Mar 2018
In 2016-2017, the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA) published a number of studies on the execution of the agreement signed between the State and LLC “International Events”. The studies have confirmed that Tbilisi Concert Hall (Philarmonia) has been transferred under a lease agreement to LLC “International Events” for 49 year term. Mikheil Giorgadze, the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia and Kakhi Kandelaki, the Deputy Minister may still have an active connection with the above-mentioned company.
In February 2018, GYLA obtained updated information about the company's current liabilities. According to the official information, as of February 2018, the liability under the agreement for the unpaid management accounts for 950,140 GEL, and the penalty imposed 1,512,330 GEL and 10,102 USD.
According to LEPL National Agency of State Property, the company has been granted a deadline until March 3, 2018 to cover the liabilities, however, according to the same information the LLC “International Events” neglected the above timeframe and has made no payments so far.
Given the above GYLA addresses to the National Agency of State Property to exercise the authority granted under the Agreement and unilaterally terminate the contract with LLC International Events.