საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს ბეჭდური და ონლაინ მედიისათვის დაწესებულ აკრძალვას, გამოაქვეყნოს საზოგადოებრივი აზრის კვლევები
თარიღი: 4 თებ 2020
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ საინფორმაციო ცენტრების ქსელის (ონლაინ-პლატფორმა Reginfo.ge-ს გამომცემელი) სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოში ახალი სარჩელი წარადგინა. საია ასაჩივრებს ნორმას, რომელიც ბეჭდურ და ონლაინ მედიას უკრძალავს არჩევნებამდე 48 საათის განმავლობაში და კენჭისყრის დღეს 20 საათამდე საზოგადოებრივი კვლევების გამოქვეყნებას. საია სადავოდ ხდის ბეჭდური და ონლაინ მედიის მიმართ იმავე რეგულაციების გავრცელებას, რაც დაწესებულია სამაუწყებლო მედიის (ტელევიზია და რადიოს) მიმართ. მოსარჩელისათვის განსაკუთრებით პრობლემურია ონლაინ და ბეჭდური მედიის მიმართ კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ სამართალდარღვევის ოქმის შედგენის უფლებამოსილების მინიჭება. კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ფუნქცია ყოველთვის სამაუწყებლო მედიის რეგულირება წარმოადგენდა, გასაჩივრებული ნორმებით გაფართოვდა ამ კომისიის უფლებამოსილება და მისი რეგულირების სფეროში მოეცა ბეჭდური და ინტერნეტ-მედიაც.
აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ გასაჩივრებული ნორმები მხოლოდ ინტერნეტ მედიას უკრძალავს საზოგადოებრივი აზრის კვლევის გამოქვეყნებას ხმის მიცემის დაწყებამდე 48 საათიდან საარჩევნო უბნების დახურვამდე პერიოდში. ამ აკრძალვის მიზანია, არ მოხდეს ამომრჩევლის ნებაზე მანიპულირება არჩევნებამდე ცოტა ხნით. აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ ეს აკრძალვა არ ვრცელდება სოციალური ქსელის ინდივიდუალურ მომხმარებელზე, რომელმაც შეიძლება თავდაპირველად გამოაქვეყნოს ამგვარი საზოგადოებრივი აზრის კვლევა საკუთარ ფეისბუქ გვერდზე ან იმ მომხმარებელზე, რომელმაც ამგვარი სტატუსი გააზიაროს. თუკი საზოგადოებრივი აზრის კვლევის გამოქვეყნების აკრძალვის მიზანია, არ მოხდეს ამომრჩევლის ნებაზე მანიპულირება, ამგვარი მანიპულირება შეიძლება მოახდინოს ფეისბუქის ინდივიდუალურმა მომხმარებელმაც, თუმცა აკრძალვა მასზე არ ვრცელდება. ამგვარად, საიას მიაჩნია აკრძალვა არ არის ვარგისი საშუალება ლეგიტიმური მიზნის მისაღწევად და შესაბამისად, ეწინააღმდეგება მე-17 მუხლით აღიარებულ გამოხატვის თავისუფლებას.
ზოგადად, ინტერნეტი არის იდეათა თავისუფალი ბაზრის უნიკალური პლატფორმა. ინტერნეტი ყველა ადამიანს აძლევს შესაძლებლობას, თავისი აზრი მიიტანოს ფართო საზოგადოებამდე და ამით ჩართული იყოს საჯარო დისკუსიებში. ინტერნეტი თავის თავში გამორიცხავს ერთი ან რამდენიმე მსოფლმხედველობის თუ პოზიციის დომინირების შესაძლებლობას. ინტერნეტის მეშვეობით ყველას შეუძლია სახელმწიფოს დახმარების გარეშე, ყალბ ინფორმაციას დაუპირისპირდეს სწორი ინფორმაციით, ცილისწამების შემთხვევაში გამოიყენოს პასუხის უფლება. იმის გათვალისწინებით, რომ ინტერნეტი, მათ შორის სოციალური ქსელი, არის აზრის გამოთქმის საყოველთაო და იაფი საშუალება, განსხვავებით, სამაუწყებლო მედიისაგან, საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლით აღიარებულ გამოხატვის და ინტერნეტის თავისუფლებას ეწინააღმდეგება, მედიის ამ სეგმენტის მოქცევა კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის რეგულირების სფეროში. ინტერნეტ-სივრცეში დივერსიფიცირებული ინფორმაციის გავრცელების და მიღების შესაძლებლობას მინიმუმამდე დაჰყავს არჩევნების დღეს ამომრჩევლის ნებაზე მანიპულირების საფრთხე, რაც გამორიცხავს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ ინტერნეტის რეგულირების საჭიროებას.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აღნიშნულ საქმეს აწარმოებს ,,ღია საზოგადოების ფონდის“ მხარდაჭერით.

GYLA MADE AN APPEAL AGAINST PROHIBITION ON PRINT AND ONLINE MEDIA TO PUBLISH PUBLIC OPINION POLLS TO CONSTITUTIONAL COURT
Date: 4 Feb 2020
Today the Georgian Young Lawyers' Association filed a new lawsuit in the Constitutional Court on behalf of the network of information centers (the publisher of online platform Reginfo.ge). GYLA appeals against the norm that prohibits print and online media from publishing public opinion polls for 48 hours prior to elections and up to 20 hours on polling day. GYLA considers disputable the same regulations with regard to print and online media as it applies to broadcast media (television and radio). It is particularly problematic for the plaintiff to be authorized by the Georgian National Communications Commission (GNCC) to draft an offense protocol. The function of the Georgian National Communications Commission has always been to regulate broadcast media; the appealed norms have expanded the authority of this commission and have provided print and online media as well.
It is also noteworthy that the challenged norms only prohibit the Internet media from publishing public opinion polls within 48 hours before the electoral precincts are closed. The purpose of this prohibition is to avoid manipulation of the will of the electorate shortly before the election. It should be noted that this prohibition does not apply to individual users of the social network who may initially post such public opinion surveys on their Facebook page or those who share such status. If the purpose of prohibition the publication of public opinion polls is to avoid manipulation of the will of the voters, an individual Facebook user may also manipulate on their will, but the prohibition does not apply. Thus, the GYLA considers that the prohibition is not an appropriate means of achieving a legitimate aim and therefore contradicts the freedom of expression recognized in Article 17.
In general, the Internet is a unique platform for the free idea market. The Internet gives every person the opportunity to bring his or her opinion to the wider public and thus engage in public discussions. The Internet gives every person the opportunity to bring his or her opinion to the wider public and thus engage in public discussions. The Internet excludes the possibility of dominating one or more worldviews or positions. Anyone through the Internet can, without the help of the government, counteract false information with the right information, and use the right of reply in the event of defamation. Given that the Internet, including the social network, is a universal and inexpensive means of expression unlike broadcast media, the freedom of expression and the Internet recognized by Article 17 of the Georgian Constitution contradicts the inclusion of this segment of the media under the regulation of the Georgian National Communications Commission. The ability to disseminate and receive diversified information in the Internet minimizes the risk of manipulation on the will of voter on the Election Day, eliminating the need for regulation the Internet by the Commission.
The Georgian Young Lawyers' Association is proceeding the case with the support of the Open Society Georgia Foundation.