საია საკუთრების ჩამორთმევის კანონპროექტზე მოსაზრებებს პარლამენტს წარუდგენს
საქართველოს პარლამენტში ინიცირებულია „უცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი, რომლის მიზანს ექსპროპრიაციასთან დაკავშირებული რეგულაციების დახვეწა წარმოადგენს.
საია-მ საკუთარი მოსაზრებები საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა. მომზადებულ დასკვნაში ყურადღება გამახვილებულია ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა:
სასამართლოს როლი იძულებითი ექსპროპრიაციისას - მიუხედავად ექსპროპრიაციის პროცესში სასამართლოს ჩართულობისა, შემოთავაზებული რეგულაცია არ ითვალისწინებს მისი მნიშვნელობის სათანადო ხაზგასმას. არ არის მითითებული, რომ სასამართლო წარმოადგენს გადაწყვეტილების მიღებაზე უფლებამოსილ ერთადერთ სუბიექტს, რომ სწორედ სასამართლო აფასებს აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროების არსებობას და ასეთის არარსებობის შემთხვევაში იგი უფლებამოსილია უარი თქვას ექსპროპრიაციის უფლების მინიჭების თაობაზე. ასეთ პირობებში, ჩნდება განცდა, რომ სასამართლოს ჩართულობა, მხოლოდ ფორმალური ეტაპია, რაც ცხადია ვერ იქნება გამართლებული.
გასაჩივრება - ექსპროპრიაციის თაობაზე პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრება არ აჩერებს აღსრულებას. შესაბამისად, ჯერ კიდევ დაუსრულებელი დავის პირობებში შესაძლებელია განხორციელდეს მესაკუთრისთვის ქონების ჩამორთმევა. ვფიქრობთ, მსაგსი მიდგომა სრულიად უკარგავს გასაჩივრებას აზრს და ვერ ჩაითვლება მიზანშეწონილად.
ექსპროპრიაციის საფუძვლები - შენარჩუნებულია ექსპროპრიაციის განხორციელების ისეთი ფართო საფუძველი, როგორიცაა -საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის აუცილებელი ნაგებობებისა და ობიექტების მშენებლობა/მოწყობა. ასეთ, პირობებში შესაძლო მანევრირების თავიდან ასაცილებლად და საჯარო ინტერესების სრულად გათვალისწინების მიზნით აუცილებელია არსებობდეს შეფასებითი გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობა. აღნიშნული საერთაშორისოდ აღიარებულ პრინციპს წარმოადგენს, რა დროსაც ხდება განსახორციელებელი პროექტის დადებითი და უარყოფითი მხარეების შეპირისპირება და საბოლოო გადაწყვეტილების მიღება მხოლოდ აღნიშნულზე დაყრდნობით.
კომპენსაცია - საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით, საექსპროპრიაციო ქონების ფასის განსაზღვრისას გადამწყვეტია ქონების საბაზრო ღირებულება, იმ პოტენციალის გათვალისწინებით, რომელიც ზოგადად გააჩნია ქონებას და არა საკუთრების უფლების ჩამორთმევის მომენტში. შესაბამისად, კანონპროექტით შემოთავაზებული მიდგომა, რომელიც კომპენსაციის განსაზღვრისას გადმწყვეტ მნიშვნელობას წინასწარ დაუდგენელ მეთოდოლოგიას ანიჭებს, ისევე როგორც გამორიცხავს შეფასების შემდგომი თესვის გათვალისწინებას არ შეიძლება ჩაითვალოს გამართლებულად.
გარდა ზემოთ აღნიშნულისა, საია-ს დასკვნა ყურადღებას ასევე ამახვილებს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა საექსპროპრიაციო ქონების აღწერა-ინვენტარიზაცია, წინასაექსპროპრიაციო ეტაპი, ექსპროპრიაციის საკითხის განხილვა სამინისტროს მიერ, ნოტარიუსის სადეპოზიტო ანგარიში, ექსპროპრიაცია მიმდინარე სააღსრულებო წარმოებისას და სხვა.
იმედს ვიტოვებთ, რომ დასკვნაში მოყვანი საკითხები გაზიარებული იქნება როგორც საკანონმდებლო პაკეტის ავტორისა/ინიატორის, ასევე წამყვანი კომიტეტის მხრიდან.

GYLA submits the opinion to the Parliament concerning the draft law on property expropriation
The draft Law of Georgia on the Procedure for the Expropriation of Property for Pressing Social Needs has been submitted to the Parliament of Georgia the purpose of which is to improve the regulations of expropriation.
GYLA has submitted its opinions to the Parliament of Georgia. The report focuses on the following important issues:
The Court's role in compulsory expropriation - despite the involvement of the Court in the process of expropriation, the proposed regulation does not provide for the proper emphasis of the court’s significance. The law does not specify that the court shall be the sole entity authorized to make a decision, that the Court shall evaluate the existence of pressing social needs and in case of absence thereof it shall be entitled to refuse to the right of expropriation. Under such circumstances, it seems that the court involvement is only a formal stage, which obviously is not recommended.
Appellation – The appellation of the first instance court decisions on expropriation shall not hinder the execution. However, in case of any unsettled dispute, an owner may be deprived of his/her property. We suppose that the idea of appellation is totally devoid of sense due to this approach and cannot be considered expedient.
Grounds for expropriation - The broad basis for expropriation such as construction / arrangement of buildings and facilities for pressing social needs is maintained. Under the conditions, in order to avoid possible maneuvering and to fully take into consideration the public interests, the law should provide for the possibility to make evaluative judgments. It is an internationally recognized principle when advantages and disadvantages of the project to be implemented are confronted and the final decision is made only based on the above aspects.
Compensation – According to the international standards, when determining the price of the property to be expropriated, the key factor shall be the market value of the property taking into account the potential which generally characterizes the property and not the condition at the moment of the expropriation of property rights. Consequently, the proposed draft law, which uses the methodology non-defined in advance in determining the compensation as well as excludes consideration of following assessment, cannot be considered substantiated.
Besides the above, the GYLA's report focuses on other important issues such as description-inventory of expropriation property, pre- expropriation stages, review of the issue of expropriation by the Ministry, deposit account of notary, expropriation during ongoing enforcement proceedings, etc.
We hope that the issues bought up in the report will be shared by the author / initiator of the legislative package and also by the leading committee.