საია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანებას საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
თარიღი: 16 ნოე 2020
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ნათია შავაძის სახელით კონსტიტუციური სარჩელით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. საია სადავოდ ხდის „პროფესიული ტესტირების ჩატარების დებულების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების მუხლს[1]. სადავო ნორმა პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოხვედრის მსურველ აპლიკანტებს ასაკობრივი ნიშნით ყოფს, რის გამოც თითოეულ ასაკობრივ კატეგორიაში მყოფი აპლიკანტების სასურველ პროფესიულ სასწავლებელში მოხვედრის შესაძლებლობა ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება. კერძოდ, 19 წლამდე და 19-დან 29 წლამდე ასაკობრივი კატეგორიაში მყოფი აპლიკანტების გამოცდაზე მიღებული ქულა მრავლდება 1.3 და 1.1 კოეფიციენტებზე, ხოლო 29 წელს ზემოთ მყოფი პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოხვედრის მსურველთა ქულა რჩება უცვლელი. აპლიკანტების მიერ მიღებული ქულების კოეფიციენტებზე გადამრავლების შემდეგ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი ადგენს ერთიან სარეიტინგო სიას, რომელიც განსაზღვრავს აპლიკანტთა სასურველ პროფესიულ სასწავლებელში მოხვედრის შედეგებს.
საია მიიჩნევს, რომ სადავო ნორმით მოსარჩელეს ეზღუდება საქართველოს კონსტიტუციით დაცული თანასწორობისა და განათლების უფლებები. სადავო ნორმის მიხედვით, 19 წლამდე ასაკობრივი კატეგორიის აპლიკანტებს ყოველთვის 23 ქულიანი, ხოლო 19-დან 29 წლამდე ასაკის კატეგორიის აპლიკანტებს ყოველთვის 9 ქულიანი უპირატესობა აქვთ 29 წლის ზემოთ მყოფი ასაკობრივი კატეგორიის აპლიკანტებთან მიმართებით. ამდენად, უფრო რეალური შანსი აქვთ მოხვდნენ მათთვის სასურველ პროფესიულ პროგრამაზე და დაეუფლონ პროფესიას.
საიას პოზიციით, სადავო ნორმის ლეგიტიმურ მიზანს შესაძლოა წარმოადგენდეს 15-დან 29-წლამდე ასაკობრივ კატეგორიაში მყოფ აპლიკანტებში უმუშევრობის დონის აღმოფხვრა. უმუშევრობის აღმოფხვრა ნამდვილად წარმოადგენს დაუძლეველ სახელმწიფო მიზანს, თუმცა, სადავო ნორმის მოქმედების პირობებში პრივილეგია ენიჭებათ ყველა 19 წლამდე და 19-29 წლამდე აპლიკანტს, მიუხედავად მათი სოციალური მდგომარეობისა და კონკურენტუნარიანობისა. ასეთ პირობებში კი შესაძლოა პროგრამის გარეთ დარჩნენ ის აპლიკანტები, რომლებსაც ყველაზე მეტად შეიძლება სჭირდებოდეთ პროგრამა უმუშევრობის დასაძლევად და იმყოფებოდნენ 29 წელს ზემოთ ასაკობრივ კატეგორიაში. სწორედ ამიტომ, სადავო ნორმა არ წარმოადგენს მიზნის მიღწევის გამოსადეგ საშუალებას. ამასთან, სადავო ნორმა არ არის აუცილებელი საშუალება, რადგან იგივე მიზნის მიღწევის მისაღწევად სახელმწიფოს შეუძლია პროფესიულ სასწავლებელში მიღების ისეთი სისტემა შეიმუშაოს, რომელიც სწორედ იმ ადამიანებს მიანიჭებს უპირატესობას, რომლებსაც ნამდვილად სჭირდებათ უპირატესობის მინიჭება.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, ვინაიდან სადავო ნორმა ვერ აკმაყოფილებს თანაზომიერების ტესტის გამოსადეგობისა და აუცილებლობის მოთხოვნებს, საია მიიჩნევს, რომ სადავო ნორმის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც 19 წლამდე, ასევე 19-დან 29 წლამდე ასაკობრივ კატეგორიის აპლიკანტებს, 29 წელზე ზემოთ მყოფ აპლიკანტებთან მიმართებით პროფესიული გამოცდების ჩაბარებისას აყენებს უპირატეს მდგომარეობაში არაკონსტიტუციურად უნდა იქნეს ცნობილი საქართველოს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის პირველი პუნქტისა (თანასწორობის უფლება) და 27-ე მუხლის პირველ პუნქტებთან (განათლების უფლება) მიმართებით.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია აღნიშნულ საქმეს USAID/PROLoG-ის მხარდაჭერითაწარმოებს.
[1] „პროფესიული ტესტირების ჩატარების დებულების დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2013 წლის 27 სექტემბრის N152/ნ ბრძანების 24-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტი.

GYLA is appealing the order of the Minister of Education and Science of Georgia to the Constitutional Court
Date: 16 Nov 2020
Today, the Georgian Young Lawyers' Association filed a constitutional claim on behalf of Natia Shavadze with the Constitutional Court of Georgia. GYLA disputes the article of the Order of the Minister of Education and Science of Georgia, "On the Approval of the Regulations for conducting of the Vocational Testing"[1]. The disputed norm divides the applicants wishing to enter a vocational educational institution by age, due to which the applicants in each age category have the opportunity to enter the desired vocational institution significantly different from each other. In particular, the scores obtained on the exam of applicants in the age category of up to 19 and from 19 to 29 years are multiplied by the coefficients of 1.3 and 1.1, while those above 29 years wishing to enter a vocational educational institution remains unchanged. After multiplying the applicants' scores by the coefficients, the National Center for Assessment and Examinations compiles a unified ranking list, which determines the results of the applicants' admission to the desired vocational institution.
GYLA considers that the disputed norm restricts the plaintiff's rights to equality and education protected by Georgia's Constitution. Under the disputed norm, applicants under the age of 19 always have a 23-point advantage, while applicants between the ages of 19 and 29 always have a 9-point advantage over applicants over the age of 29. Thus, they have a more realistic chance to get into the professional program they want and master the profession.
According to GYLA, the disputed norm's legitimate aim may be to eliminate the unemployment rate among applicants in the age group from 15 to 29 years. Elimination of unemployment is indeed an insurmountable state goal; however, under the terms of the disputed norm, privilege is granted to all applicants under the age of 19 and 19-29, regardless of their social status and competitiveness. In such circumstances, those applicants who may have needed the program the most to overcome unemployment and were in the age group above 29 may be left out of the program. That is why the disputed norm is not a useful means of achieving the goal. Meanwhile, the disputed norm is not a necessary means to achieve the same goal; the state can develop a system of admission to a vocational institution, which would give preference to those who really need to be given the preference.
Given the above, since the disputed norm does not meet the requirements for the usefulness and necessity of the proportionality test, GYLA considers that the normative content of the disputed norm, which applies to applicants under 19 and from 19 to 29 years of age, when taking vocational exams puts them in an advantageous position over the applicants over 29 years - must be declared unconstitutional concerning the first paragraph of Article 11 of the Constitution of Georgia (right to equality) and the first paragraph of Article 27 (right to education).
The Georgian Young Lawyers' Association is conducting the litigation of the case with the support of USAID / PROLoG.