საია საქართველოს პარლამენტის შუალედურ არჩევნებს აფასებს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2015 წლის 31 ოქტომბერს მარტვილსა და საგარეჯოში საქართველოს პარლამენტის შუალედურ არჩევნებს დააკვირდა. საიას ოცამდე დამკვირვებელმა კენჭისყრის დღის დაკვირვება განახორციელა როგორც სტატიკურად, ასევე მობილური ჯგუფების მეშვეობით. ორგანიზაციის სადამკვირვებლო გამოცდილების გათვალისწინებით, ჩვენი განსაკუთრებული ყურადღება მიმართული იყო წინა არჩევნების დროს გამოკვეთილ პრობლემურ უბნებზე, გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ და ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ უბნებზე.
კენჭისყრის დღეს საიას დამკვირვებლებმა საარჩევნო კანონდარღვევის სულ 19 შემთხვევა დააფიქსირეს, მათ შორის: საარჩევნო კომისიის წევრის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის ბრალეული/არაჯეროვანი შესრულების - 4, უბანზე არაუფლებამოსილ პირთა ყოფნის - 2, საარჩევნო უბნის აღჭურვასთან დაკავშირებით - 3, საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე დაპირისპირების - 2, საკონტროლო ფურცლის ხარვეზით შევსების - 5, მარკირების გარეშე ხმის მიცემის - 1, კენჭისყრის შენობის არასათანადოდ მოწყობის - 2 შემთხვევა. ასევე დაფიქსირდა უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე გაურკვეველი სტატუსის მქონე პირთა ჯგუფების ყოფნის 8 შემთხვევა.
დაფიქსირებულ დარღვევებთან დაკავშირებით საიამ საოლქო საარჩევნო კომისიებში საერთო ჯამში 17 საჩივარი წარადგინა, რომლებიც 28 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირებულ დარღვევებს შეეხებოდა. აქედან, 7 საჩივარი წარდგენილ იქნა საგარეჯოს №11 საოლქო საარჩევნო კომისიაში, რომელიც 15 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირებულ დარღვევებს ეხებოდა, ხოლო 10 საჩივარი - მარტვილის №65 საოლქო საარჩევნო კომისიაში, რომელიც 13 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირებულ დარღვევებს ეხებოდა. აღსანიშნავია, რომ ორივე ოლქის მაგალითზე, საოლქო საარჩევნო კომისიებმა დააკმაყოფილეს საიას მოთხოვნა და სხვადასხვა სახის პროცედურული დარღვევების გამო დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომა (შენიშვნა/გაფრთხილება) გამოიყენეს საარჩევნო უბნების თავმჯდომარეების, მდივნებისა და კომისიების შესაბამისი წევრების მიმართ. საგარეჯოს ერთ უბანზე კომისიის მიერ შედგა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი და ადმინისტრაციული ჯარიმის დაკისრების მოთხოვნით საქმე სასამართლოში გადაიგზავნა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ საოლქო საარჩევნო კომისიებმა არ დააკმაყოფილეს საიას საჩივრები 5 უბნის შედეგების გადათვლის თაობაზე. ასევე არ დაკმაყოფილდა საიას ადმინისტრაციული სარჩელი სასამართლოში, რომლითაც მოთხოვნილ იქნა საგარეჯოს 4 საარჩევნო უბნის შედეგების გადათვლა.
რაც შეეხება უშუალოდ 31 ოქტომბრის საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნების შეფასებას, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ არჩევნებს გარკვეული სახის თავისებურებები ახასიათებდა, რაც განასხვავებდა მას სხვა არჩევნებისგან. ამ არჩევნებმა კიდევ ერთხელ შეგვახსენა საარჩევნო კანონმდებლობის ხარვეზები და ნათლად წარმოაჩინა 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ საარჩევნო რეფორმის განხორციელების აუცილებლობა მთელი რიგი მიმართულებებით. გამომდინარე აქედან, გვინდა აღნიშნულ შეფასებაში მეტი ყურადღება დავუთმოთ ყველა იმ პრობლემატურ საკითხს, რაც 31 ოქტომბრის არჩევნებზე გამოიკვეთა. ამავდროულად, წარმოვადგინოთ ჩვენი ხედვა და რეკომენდაციები, რაც თავის მხრივ, ჩვენი აზრით, ხელს შეუწყობს 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების უკეთეს საარჩევნო გარემოში ჩატარებას:
o პირველ რიგში უნდა აღინიშნოს, რომ შუალედური არჩევნები ერთგვარი პოლიტიკური ბოიკოტის პირობებში წარიმართა. როგორც საპარლამენტო, ასევე არასაპარლამენტო ოპოზიციის დიდმა ნაწილმა უარი განაცხადა არჩევნებში მონაწილეობაზე, რამაც არჩევნების დემოკრატიულობის ხარისხი მნიშვნელოვნად დაბლა დაწია.
o ხმის მიცემა დაბალი აქტივობით წარიმართა, თუმცა მაღალი იყო როგორც ცენტრალური ასევე ადგილობრივი ხელისუფლების ჩართულობა წინასაარჩევნო პროცესებში და უშუალოდ არჩევნების დღეს. მართალია, პოლიტიკური თანამდებობის პირების აქტიური ჩართულობის გამო საარჩევნო კანონმდებლობა არ დარღვეულა, თუმცა, მსგავსი ფონი არ ქმნიდა თანაბარი საარჩევნო გარემოს აღქმას.
o ისევე, როგორც ყველა წარსულ არჩევნებზე, უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე კენჭისყრის დღეს შეინიშნებოდნენ გაურკვეველი სტატუსის მქონე პირები, რომლებიც სიებით ხელში აღრიცხავდნენ უბანზე მისულ ამომრჩევლებს. მართალია, ეს არ არის კანონის დარღვევა, თუმცა ჩვენი აზრით, აღნიშნული ქმედება წარმოადგენს ამომრჩევლის ნებაზე ირიბ კონტროლს და ხელს არ უწყობს თავისუფალი არჩევნების პრაქტიკას.
o 31 ოქტომბრის არჩევნებმა კიდევ ერთხელ შეგვახსენა ე.წ სპეც უბნებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო რეგულაციების ხარვეზები. საია წლების განმავლობაში მოუწოდებდა ხელისუფლებას საკითხის სათანადოდ დარეგულირებისაკენ. მართალია, 2012 წლის არჩევნების შემდგომ შეინიშნებოდა ე.წ სპეც უბნების მნიშვნელოვნად შემცირების ტენდენცია, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს, თუმცა სამხედრო მოსამსახურეების მიერ ხმის მიცემის არსებული რეგულაციები კვლავ პრობლემურია და აჩენს ეჭვებს ხელისუფლებაში მყოფი პოლიტიკური ძალის მიერ განსაკუთრებული კატეგორიის მქონე პირების, ამ შემთხვევაში სამხედრო მოსამსახურეების, ხმებით შესაძლო მანიპულაციასთან დაკავშირებით.
o პირველად 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, დაფიქსირდა ფიზიკური დაპირისპირების შემთხვევები საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე. მართალია, ამ ინციდენტებს არ მოუხდენიათ გავლენა უშუალოდ კენჭისყრის პროცესზე, თუმცა მსგავსი ფაქტები ქმნიან დაძაბულობას და ხელს უშლიან საარჩევნო პროცესების მშვიდ ვითარებაში წარმართვას.
o რიგ შემთხვევებში საიას დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს პასიურობა და არაეფექტური რეაგირება სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან. მაგალითად, უჯარმის საარჩევნო უბანზე, რა დროსაც საფრთხე შეექმნა კენჭისყრის უბანზე მყოფი პირების უსაფრთხოებას და არსებობდა სიტუაციის ესკალაციის მაღალი რისკი, ადგილი ჰქონდა სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან დაგვიანებულ რეაგირებას.
o საგარეჯოს ოლქში მიმდინარე არჩევნებზე ოპოზიციური კანდიდატის მომხრეების მხრიდან დაფიქსირდა რიგი პროვოკაციული ქმედებები, რაც ასევე შესწავლის საგანი უნდა გახდეს.
o რიგ შემთხვევებში, საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების კვალიფიკაციის დაბალი დონე და საქმისადმი არაპროფესიული მიდგომა გამოვლინდა. ცალკეულ შემთხვევებში, კვლავ პრობლემას წარმოადგენდა შემაჯამებელი ოქმების შევსებისა და ბალანსის გამოყვანის საკითხები.
o კვლავ აქტუალურია არსებული მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით საპარლამენტო არჩევნების ჩატარების საკითხი, რომელიც უპირატეს მდგომარეობაში აყენებს მმართველ პოლიტიკურ ძალას და ხელს არ უწყობს მრავალპარტიულ დემოკრატიას.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ხელისუფლებამ ეფექტურად უნდა გამოიყენოს დარჩენილი დრო და განახორციელოს შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც ხელს შეუწყობს 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების თავისუფალ, თანასწორ და კონკურენტულ გარემოში წარმართვას.
კერძოდ, მიგვაჩნია, რომ:
- მომავალ საპარლამენტო არჩევნებამდე ხელისუფლებამ უნდა გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები არსებული მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის შესაცვლელად.
- უნდა დაწესდეს მთელი რიგი შეზღუდვები, რაც ხელს შეუწყობს არჩევნების თანაბარ პირობებში წარმართვას. ვფიქრობთ, რომ უნდა მოხდეს ერთის მხრივ, პოლიტიკური თანამდებობის პირთა წრის დავიწროება, ვისაც შეუზღუდავად შეუძლია არჩევნებში მონაწილეობა.
- მეორეს მხრივ, უნდა დაწესდეს ე.წ. „სიჩუმის დღე,“ რათა კენჭისყრის დღეს და რამდენიმე საათით ადრე კენჭისყრის დღემდე, ყველასათვის აიკრძალოს წინასაარჩევნო აგიტაციის წარმოება საჯარო სივრცეში.
- სპეც. უბნების შექმნის საკითხი მკაცრად უნდა დარეგულირდეს. საარჩევნო კოდექსმა უნდა დაადგინოს მკაცრად განსაზღვრული კრიტერიუმები, თუ რა შემთხვევაში უნდა შეიქმნას ან არ შეიქმნას სპეციალური საარჩევნო უბნები, როდესაც ამომრჩეველთა რაოდენობა სამხედრო ნაწილში 50-ს აღემატება, რათა მისი შექმნის, ან არშექმნის თაობაზე გადაწყვეტილება არ იქცეს მანიპულაციის საბაბად. ამასთან, მსგავსად სპეციალურ სიაში შეყვანილი სხვა პირებისა, სამხედრო მოსამსახურე არ უნდა სარგებლობდეს მაჟორიტარულ ან ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობის უპირატესობით, როდესაც იგი იმყოფება იმ ოლქის ფარგლებს გარეთ, სადაც იგი არის დარეგისტრირებული.

GYLA Evaluates By-Elections of the Parliament of Georgia
Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) observed October 31, 2015 by-elections of the Parliament of Georgia in Martvili and Sagarejo. On the Voting Day nearly 20 observers of GYLA monitored elections statically and through mobile groups. Based on its previous experience, GYLA decided to focus on election precincts that have proven to be problematic in the past, the so-called special precincts and areas populated by ethnic minorities.
On the Voting Day GYLA’s observers identified 19 violations, including: 4 instances of inadequate fulfillment of official duties by members of electoral commission; 2 instances of presence of unauthorized persons at polling precincts; 3 instances of equipment malfunction; 2 instances of confrontation outside precincts; 5 instances of inaccurate control sheets; 1 instance of voting without inking and 2 instances of improper set up of polling building. The observers also found 8 instances of presence of unidentified individuals at polling stations.
Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) filed total of 17 complaints with district electoral commissions (DECs) over irregularities detected in 28 electoral precincts during the monitoring. 7 out of the seventeen complaints were filed with Sagarejo no.11 DEC over violations in 15 electoral precincts; 10 complaints were filed in Martvili no.5 DEC over irregularities in 13 electoral precincts. Both DECs ruled in favor of GYLA in all complaints submitted by the observers and ordered disciplinary liability measures (warning/reproof) against chairs, secretaries and members of PECs concerned. A protocol of administrative offence against the secretary of Sagarejo no.19 electoral precinct was drawn up for and filed in court. Notably, DEC’s rejectd GYLA’s requests for re-counting of votes in 5 precincts. GYLA’s complaints on re-counting of votes in 3 precincts were also rejected by court.
In general, certain distinctive characteristics set October 31 by-elections apart from other elections in Georgia as somewhat different. These elections also illustrated yet again the need to reform the election legislation ahead of the 2016 parliamentary elections in a number of ways. Therefore, by focusing on issues identified during the monitoring, we hereby present our vision and recommendations for improving election environment for the upcoming parliamentary election in 2016.
• First we must note that he by-elections were held amid a political boycott; most of the parliamentary and non-parliamentary opposition parties refused to partake in the elections, which had a negative impact on democracy of the elections;
• It was characterized by low voter turnout but with a high level of engagement from central and local government officials in pre-election processes and on the Election Day. Although involvement of these officials did not violate law, it gave an impression of unfair election environment;
• Similar to previous elections, unidentified individuals were observed outside polling stations, actively registering voters who had arrived at the polls and thus exercising indirect control over their free will. Although the said practice does not expressly violate the law, it does constitute an indirect control of voters’ will and therefore, negatively affects practice of free elections;
• The elections once again reminded us of flawed legal norms that regulate the so-called special polling stations. Since 2012 the number of special precincts have decreased, which is a positive development; however, existing regulations about military personnel are still problematic and raise suspicions about possible abuse and manipulation of votes of special categories of voters (in this case, the military servicemen) by the ruling political force.
• For the first time since the 2012 elections, acts of physical confrontation were observed outside polling stations. Although the incidents did not influence final outcomes of the elections, they created a tension and disturbed peaceful administration of elections;
• GYLA’s observers detected passive and ineffective reaction of law-enforcement authorities. For instance, at Ujarma electoral precincts, where there was a real threat to the security of persons present at the station and high risk of escalation, law-enforcement authorities reacted with delay;
• Supporters of an opposition candidates in Sagarejo behaved in a provocative manner; their actions need to be examined;
• In some instances, GYLA’s observers found poorly qualified PEC members acting unprofessionally; in addition, some PEC members had difficulty filling out summary protocols and reconciling numbers.
• Current majoritarian system that gives advantage to the ruling party and discourages multi-party democracy remains to be a problem.
In light of the foregoing, the authorities should utilize remaining time to implement legislative changes required to promote free, equal and competitive election environment for the upcoming 2016 parliamentary elections.
In particular,
• ahead of the upcoming parliamentary elections, the authorities should take specific measures to scrap the majoritarian component of the existing electoral system;
• a number of restrictions facilitating equal environment during elections should be introduced. The list of political officials allowed to participate in the election process without restrictions should be narrowed down;
• pre-election silence should be introduced to prohibit pre-election agitation on and a few hours ahead of the Voting Day;
• norms that regulate the so-called special precincts should be tightened. The Election Code should provide strict criteria for setting up (or not setting up) a special precinct in military units where the number of voters exceeds 50, in order to avoid making of prejudicial decisions. In addition, similar to voters on the special list, military servicemen should be banned from participating in majoritarian and local elections in districts outside the territory of their permanent registration.