საია სატრანსპორტო საშუალების ნარკოტიკული/ფსიქოტროპული/ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების ქვეშ მართვის შემთხვევების რეგულირების ახალ წესს განმარტავს
თარიღი: 1 აპრ 2019
2019 წლის 1 აპრილიდან ამოქმედდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 276-ე მუხლის ახალი რედაქცია, რომლითაც გათვალისწინებულია პასუხისმგებლობა სატრანსპორტო საშუალების ნარკოტიკული, ფსიქოტროპული ან ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ მართვისათვის და რომელიც სანქციის სახით ითვალისწინებს ჯარიმას ანდა თავისუფლების აღკვეთას ვადით ერთ წლამდე.
აღსანიშნავია, რომ კონკრეტული ნორმით გათვალისწინებული ქმედების ნარკოტიკული/ფსიქოტროპული/ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ ჩადენა დგინდება კლინიკური და ლაბორატორიული დასკვნებით, ხოლო ლაბორატორიულ გამოკვლევაზე უარის თქმის შემთხვევაში - მხოლოდ კლინიკური დასკვნით.
საქართველოს შინაგან საქმეთა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრების ერთობლივი ბრძანებით[1] განისაზღვრა სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ შემთხვევაში ზემოქმედების ქვეშ სატრანსპორტო საშუალების მართვის ფაქტის დადგენის წესი.
აღნიშნული ბრძანების მიხედვით, თუ არსებობს საკმარისი საფუძველი ვარაუდისთვის, რომ პირი სატრანსპორტო საშუალებას მართავს ნარკოტიკული/ფსიქოტროპული/ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ, პოლიციელი პორტატული ნარკოტესტერის მეშვეობით უზრუნველყოფს პირის შემოწმებას. იმ შემთხვევაში, თუ პირს დაუდასტურდა ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ ყოფნის ფაქტი, პოლიციელი უფლებამოსილია, მძღოლი წარადგინოს კლინიკური ან/და ლაბორატორიული გამოკვლევისთვის (ქიმიო-ტოქსიკოლოგიური) საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ დეპარტამენტში. აღნიშნულ დეპარტამენტში გამოკვლევის ჩატარება ხდება ბიოლოგიური მასალის ნერწყვის გამოკვლევით.
ხაზგასასმელია, რომ თუ მძღოლი უარს აცხადებს ნარკოტესტერის მეშვეობით შემოწმებაზე, პოლიციელი მძღოლს წარადგენს საექსპერტო-კრიმინალისტიკურ დეპარტამენტში ნარკოტიკული/ფსიქოტროპული/ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების ზემოქმედების/სიმთვრალის დასადგენად, ხოლო თუ მძღოლი უარს იტყვის ნარკოტესტერის შემდგომ კლინიკურ ან/და ლაბორტორიულ (ქიმიო-ტოქსიკოლოგიური) გამოკვლევაზე, ნარკოტესტირების დადებითი პასუხი მიიჩნევა კლინიკური სიმთვრალის დამადასტურებელ ფაქტად/დასკვნად.
ბრძანების მიხედვით, მძღოლს უფლება აქვს მოითხოვოს, საკუთარი ხარჯით, ალტერნატიული გამოკვლევის ჩატარების მიზნით 1 თვის განმავლობაში ბიოლოგიური მასალის (ნერწყვის) საკონტროლო ულუფის შენახვა.
მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ სისხლის სამართლის კოდექსის 276-ე მუხლი და მინისტრების ერთობლივი ბრძანება არ ითვალისწინებს კონკრეტულ განსაზღვრებას, თუ როგორ უნდა მოხდეს თავად პორტატული ნარკოტესტერის მეშვეობით პირის ზემოქმედების ქვეშ მყოფად მიჩნევა. მაგალითისთვის, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსი ითვალისწინებს, თუ რა ჩაითვლება ალკოჰოლური სიმთვრალის მდგომარეობად, რაც წარმოადგენს მძღოლის სისხლში 0,3 პრომილეზე მეტი ოდენობით ეთანოლის შემცველობას. როდესაც ქმედება ითვალისწინებს სისხლის სამართლის წესით გათვალისწინებულ პასუხიმგებლობას, კანონმდებელი ვალდებულია, განსაკუთრებული სიზუსტით განსაზღვროს, თუ რა შემთხვევაში შეიზღუდება ადამიანის უფლება. პირმა უნდა მიიღოს მკაფიო შეტყობინება სახელმწიფოსგან, რათა მოახერხოს ნორმის სწორი აღქმა, განსაზღვროს, რომელი ქმედებაა კანონით აკრძალული და რომელ ქმედებას შეიძლება მოჰყვეს სამართლებრივი პასუხისმგებლობა. პირს უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა, განჭვრიტოს საკუთარ ქმედებაში აკრძალული ქმედების ნიშნები და წარმართოს საკუთარი ქცევა კანონმდებლობით დადგენილი წესების შესაბამისად.[2] აქვე აღვნიშნავთ, რომ ეს კრიტერიუმები მითითებული უნდა იყოს სისხლის სამართლის კოდექსში, ისევე, როგორც ეს არის განსაზღვრული საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 116-ე მუხლის შენიშვნის მე-10 ნაწილით, რადგან ქმედების დანაშაულებრიობა და დასჯადობა უნდა განისაზღვროს სისხლის სამართლის კოდექსით.
ასევე, საია კანონპროექტის განხილვის პროცესში აღნიშნავდა, რომ მცენარე კანაფის ან მარიხუანას ზემოქმედების ქვეშ მექანიკური სატრანსპორტო საშუალების მართვისთვის პასუხისმგებლობა უნდა განსაზღვრულიყო ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ სატრანსპორტო საშუალების მართვისთვის პასუხისმგებლობის მსგავსად.
საკონსტიტუციო სასამართლომ 2018 წლის 30 ივლისის გადაწყვეტილებაში განმარტა, რომ სატრანსპორტო საშუალების მართვა მარიხუანას ზემოქმედების ქვეშ, არის ზიანის მომტანი, ისევე, როგორც ალკოჰოლური თრობის ქვეშ სატრანსპორტო საშუალების მართვისას. სასამართლოს არ განუმარტავს, თუ რომელი ნივთიერება უფრო მეტად მავნებელი შეიძლება იყოს მოცემულ დროს, თუმცა გადაწყვეტილების ზოგადი კონტექსტიდან გამომდინარეობს, რომ დაუშვებელია ამ კუთხით განსხვავებული მიდგომის დაწესება და ვფიქრობთ, რომ როგორც ალკოჰოლის, ისევე მარიხუანას შემთხვევაში, უნდა დადგინდეს პასუხისმგებლობის ერთი და იგივე სახე, ხოლო იქნება ეს სისხლისსამართლებრივი თუ ადმინისტრაციულსამართლებრივი - ამის გადაწყვეტის დისკრეციული უფლებამოსილება კანონმდებელს გააჩნია.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია, სისხლის სამართლის კოდექსით განისაზღვროს ნარკოტიკული საშუალების ზემოქმედების ქვეშ ყოფნის შეფასების განჭვრეტადი კრიტერიუმები ისე, როგორც ეს არის განსაზღვრული ალკოჰოლური სიმთვრალის მდგომარეობის შემოწმებისას.
[1] „ნარკოტიკული, ფსიქოტროპული ან/და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების მოხმარების/ზემოქმედების ქვეშ ყოფნის ფაქტის დადგენის წესის დამტკიცების შესახებ“.
[2] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2013 წლის 14 მაისის №2/2/516,542 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქეები - ალექსანდრე ბარამიძე, ლაშა ტუღუში, ვახტანგ ხმალაძე და ვახტანგ მაისაია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II, 30

GYLA clarifies a new rule regulating the cases of driving under the influence of narcotic/psychotropic/new psychotropic substances
Date: 1 Apr 2019
A new edition of Article 276 of the Criminal Code of Georgia enacted since April 1, 2019, envisages responsibility for driving under the influence of narcotic, psychotropic or new psychotropic substances and imposes a fine as a mean of sanction or imprisonment for up to one year.
It is noteworthy that clinical or laboratory conclusions determine whether the action envisaged by specific norms is committed under the influence of narcotic/psychotropic/new psychotropic substances, and in case of laboratory examination denial – the responsibility of identifying above noted lies only in the clinical conclusion.
The joint order[1] of the Ministers of Internal Affairs (MIA) and IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia defined the rule of identifying the fact (in case if it is envisaged by the Criminal Code) of driving under the influence.
According to the order noted, if there is sufficient reason to assume that a person drives the vehicle under the influence of narcotic/psychotropic/new psychotropic substances, a police officer provides inspection with a portable narcotics scanner. If the fact of being under the influence of narcotic substance is confirmed, the police officer is authorized to present the driver for clinical or/and laboratory examination (chemical-toxicological) at the Forensic-Criminalistics Department (FCD) of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA). The field of expertise in the department noted is the biological material – saliva.
To emphasize, if the driver denies to be tested through the narcotics scanner, the police officer takes them to the Forensic-Criminalistics Department (FCD) to identify the influence of narcotic/psychotropic/new psychotropic substances, and if the driver refuses further clinical or/and laboratory (chemical-toxicological) expertise, the positive result shown on the narcotics scanner is considered to be the confirmation of clinical intoxication.
Relying on the order, the driver is entitled to demand keeping the control portion of the biological material (saliva) for one-month period, to conduct an alternative examination, at their own expense.
It is crucial to mention that Article 276 of the Criminal Code and the Joint Order of the Ministers fail in envisaging specific definition of how to consider the person being intoxicated through the portable narcotics scanner. For instance, the Code of Administrative Offenses considers the amount of ethanol in the blood of the driver over 0.3 per-mile as the state of alcohol intoxication. When the action imposes criminal liability, legislators are obliged to show special precision while defining the circumstances restricting human rights. An individual should be sent a clear message from the state to properly percept the norm, also determine which action is banned by the law and which might result in legal responsibility. An individual ought to have the opportunity to foresee the signs of prohibited action in their own behavior and act according[2] to the rules established by the legislation. It should also be noted that these criteria ought to be specified in the Criminal Code in the same manner as determined by the note 10th of the Article 116 of the Code of Administrative Offenses of Georgia, since the criminal nature of the action and liability should be established by the Criminal Code.
Besides, in the course of draft law consideration, GYLA believed that the liability for driving a mechanical vehicle under the influence of cannabis or marijuana and alcohol intoxication should be identically determined.
The Constitutional Court explained in its decision of July 30, 2018 that driving vehicles under the influence of marijuana is harmful, as well as driving under the alcohol intoxication. The Court had not defined which substance might cause more detriment at the given situation, however, from the general context of the conclusion, it is inadmissible to establish different approaches in this regard and we still believe that as with alcohol so with marijuana liabilities should be one and the same kind, and the classification of infraction whether it is criminal or administrative – is the discretionary authority of legislators.
On the grounds of above noted, the Criminal Code should determine criteria for predicting narcotic intoxication, as defined while identifying the state of alcohol intoxication.
[1] ,,Regarding the rules identifying the fact of use/influence of narcotic/psychotropic or/and new psychotropic substances.’’
[2] Decision №2/2/516,542 of the Constitutional Court of Georgia of May 14,2013 ,,Citizens of Georgia – Aleksandre Baramidze, Lasha Tugushi, Nakhtang Khmaladze and Vakhtang Maisaia vs. Parliament of Georgia’’, II, 30