საია შსს-ს ავტორობით მომზადებული საკანონმდებლო პაკეტის პრობლემურ ასპექტებზე საუბრობს
2016 წლის 07 მარტს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე განხილულ იქნა „საგზაო მოძრაობის შესახებ“საქართველოს კანონსა და სხვა თანმდევ საკანონმდებლო აქტებში ინიცირებული ცვლილებები. საკანონმდებლო პაკეტის ავტორია შინაგან საქმეთა სამინისტრო, ხოლო ინიციატორი - საქართველოს მთავრობა. საქმე ეხება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით ე.წ. უკონტაქტო პატრულირების დანერგვას, რაც პრაქტიკაში სათანადო გამაფრთხილებელი ნიშნის გარეშე, პოლიციის სარგებლობაში არსებული ამოსაცნობი ნიშნების მქონე ან ამგვარი ამოსაცნობი ნიშნების არ მქონე ავტოსატრანსპორტო საშუალებაზე ავტომატური ფოტოტექნიკის (რადარი) და ვიდეოტექნიკის დამონტაჟებას/განთავსებას გულისხმობს. მიუხედავად, არსებული მოლოდინისა, რომ საპარლამენტო განხილვებისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის დასკვნის გათვალისწინებით, განხორციელდებოდა შემოთავაზებული საკანონმდებლო პაკეტის არსებითი დახვეწა, აღნიშნული ამ დრომდე არ მომხდარა. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვნად მივიჩნევთ, საზოგადოებისა და საკანონმდებლო ორგანოს ყურადღების გამახვილებას იმ პრობლემატურ საკითხებზე, რომელიც საია-ს მოსაზრებით დამახასიათებელია შსს-ს ავტორობით მომზადებული ინიციატივისათვის.
უპირველეს ყოვლისა აღსანიშნავია, რომ პირადი ცხოვრების უფლება ფართო და მრავალმხრივი შინაარსის მატარებელია. იგი, თავის თავში მოიცავს არამხოლოდ კერძო, არამედ საჯარო სივრცესაც. მიუხედავად იმისა, რომ პრივატული სივრცისგან განსხვავებით, საჯარო სივრცეში გაცილებით ნაკლებია კონფიდენციალურობის დაცვის მოლოდინი, აღნიშნული არ გულისხმობს უფლებით დაცული სფეროს სრულად უგულვებელყოფას. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე Case of Peck v. The United Kingdom ((2003) Application no. 44647/98. §58) აღნიშნა - პირადი ცხოვრების დაცული სფერო წარმოიშვება, თუკი საზოგადოებრივ სივრცეში მომხდარი მოვლენების აღბეჭვდა ხორციელდება სისტემური და მუდმივი ჩანაწერების წარმოების გზით. აღნიშნული ადასტურებს, რომ პირადი ცხოვრება პირის თანმდევია, არ არის დამოკიდებული კონკრეტულ ადგილზე და მისი არეალი განვცრობადია, როგორც კერძო, ისე საზოგადოებრივ გარემოზე.
პირადი ცხოვრების უფლებით დაცული სეგმენტის სამართლებრივი ბუნებიდან და მნიშვნელობიდან გამომდინარე საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებულია მისი დაცვის განსაკუთრებით მაღალი სტანდარტი, რაც გულისხმობს დაცულ სფეროში ჩარევას, მხოლოდ მოსამართლის ბრძანების ან კანონით გათვალისწინებული გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძველზე.[1] სამართლებრივი დაცვის გარანტიები, განსაკუთრებით მყარია ჩარევის არახილვად მეთოდებთან მიმართებით. ვინაიდან, მათი ფარული ხასიათიდან გამომდინარე მეტია უფლებამოსილების გადამეტებისა და ბოროტად გამოყენების რისკი.[2]
კანონპროექტით გათვალისწინებული უკონტაქტო პატრულირება, თავისი შინაარსით წარმოადგენს პირადი ცხოვრების დაცულ სფეროში ფარული ხასიათის ჩარევას, რა დროსაც ინდივიდისათვის უცნობია თუ კონკრეტულად დროის რომელ მონაკვეთში, რა ვითარებასა და გარემოებაში განხორციელდება სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან მისი ფოტო/ვიდეო ვიზუალიზაცია. საგულისხმოა, რომ საქართველოს კანონმდებლობა ისეთი მნიშვნელოვანი ლეგიტიმური მიზნის მისაღწევად, როგორიც დანაშაულის გამოძიება, სისხლისამართლებრივი დევნა და მართლმსაჯულების განხორციელებაა შესაძლებლად მიიჩნევს პირად ცხოვრებაში ჩარევას, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების გზით. თუმცა, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული რიგი გარანტიები უზრუნველყოფს ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების ერთგვარ პრევენციას. აღნიშნულის პარალელურად, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების მიზნებისათვის, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა აღსაკვეთად, შინაარსობრივად მსგავსი ღონისძიების შემოტანა, რომელიც იწვევს ადამიანის პირად ცხოვრებაში ჩარევას, სასამართლო კონტროლის გვერდის ავლით, ყოველგვარ ლოგიკურ დასაბუთებასაა მოკლებული. შემოთავაზებული რეგულირება და თანმდევი განმარტებითი ბარათი ვერ უზრუნველყოფს, დამატებითი უფლებამოსილების გამოყენების რეალური აუცილებლობის დასაბუთებას და აჩენს კითხვას, ხომ არ არის შესაძლებელი იმავე მიზნის მიღწევა სახელმწიფო ორგანოების ნაკლებად შემზღუდველი მექანიზმებითაც.
ამავდროულად, საკანონმდებლო პაკეტი წინააღმდეგობაშია „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის როგორც ზოგად პრინციპებთან, ასევე ვიდეო თვალთვალის განხორციელების კონკრეტულ წესებთან. განსაკუთრებით, საგულისხმოა ისეთი შემთხვევები, როდესაც ფოტო/ვიდეო ფირზე დანაშაულის ნიშნების შემცველი ქმედების დაფიქსირება ხდება. ასეთ დროს წარმოიქმნება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით მოპოვებული მასალის შემდგომი - განსხვავებული მიზნით გამოყენების შესაძლებლობა. აღნიშნული კი მონაცემთა კანონით გათვალისწინებული პრინციპების დარღვევით დამუშვებას გულისხმობს.
გარდა ამისა, გარკვეული ბუნდოვანება იქმნება, მსგავსი ფოტო/ვიდეო მასალის სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულების სახით დართვასთან მიმართებითაც. სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა ერთმნიშნვნელოვნად განმარტავს, რომ საგამოძიებო მოქმედება, რომელიც ზღუდავს პირად ცხოვრებას ტარდება მხარის შუამდგომლობის საფუძველზე სასამართლო განჩინებით. შესაბამისად, იმ პირობებში, როდესაც მასალა კანონით დადგენილი წესით უკვე მოპოვებულია სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან (საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების მიზნით), ისმის კითხვა, კონკრეტულად რომელი საგამოძიებო მოქმედების განხორციელების შედეგად მოხდება აღნიშნული ფოტო/ვიდეო ფირის მტკიცებულების სახით მოპოვება და როგორ იქნება უზრუნველყოფილი მსგავს შემთხვევებზე მხარის შუამდგომლობით სასამართლო განჩინების მოპოვების ვალდებულების შესრულება.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მივიჩნევთ, რომ კანონპროექტის შემოთავაზებული ვერსია წინააღმდეგობაშია საქართველოს კონსტიტუციასთან და „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონთან და დაუშვებელია მისი ამ სახით მიღება. იმედს ვიტოვებთ, რომ ჩვენს მიერ დაყენებული საკითხები მხედველობაში იქნება მიღებული როგორც კანონპროექტის ავტორის, ასევე საკანონმდებლო ორგანოს მხრიდან და უზრუნველყოფილი იქნება დამატებითი კონსულტაციების გამართვა საზოგადოებისათვის მნიშვნელოვან საკითხზე საერთო კონსენსუსის უზრუნველსაყოფად.

GYLA highlights problematic aspects of the legislative package prepared by the Ministry of Internal Affairs
Date: 11 Mar 2016
On March 7, 2016, the Committee for Protection of Human Rights and Civic Integration discussed proposed amendments to the Law of Georgia on Road Traffic and related legislative acts, prepared by the Ministry of Internal Affairs of Georgia and initiated by the Government of Georgia. The legislative package introduces the so-called “remote patrolling”, which entails placement/installment of automatic photo equipment (a radar) or video equipment, without any warning sign, on police vehicles that bear or do not bear any identifying marks. Although it was expected that in view of parliamentary discussions and findings of the Inspector for Protection of Personal Data, the legislative package would be substantially improved, no such work has been undertaken so far. Therefore, we believe it is important to present our views to public and the legislature about the problematic issues associated with the initiative drafted by the MIA.
First, right to privacy is a broad notion that encompasses many issues, including in private as well as in public domain. Although unlike private space, there is a much less expectation that confidentiality will be protected in a public field, it does not mean that fields protected by the right to privacy should be completely disregarded. In its decision delivered in case of Peck v The United Kingdom (2003) (Application no.44647/98.para.58), the European Court of Human Rights stated: “private life considerations may arise however once any systematic or permanent record comes into existence of such material from the public domain.” This statement confirms that private life considerations may arise in any situation, notwithstanding a concrete place, and the scope of its application is extendable both to private and public domains.
Because of the legal nature and importance of the field protected by the right to privacy, the Constitution of Georgia foresees a very high standard for its protection by allowing interference in right to privacy based on court’s warrant only or in an event of an urgent necessity.[1] Invisible methods of interference are subject to especially powerful legal safeguards because their invisibility poses higher risk for abuse or excessive use of power. [2]
Remote patrolling contained by the legislative package is essentially a type of secret interference in the field protected by the right to privacy, because an individual concerned is not aware of when, how and under what circumstances he or she is subjected to photo and video surveillance by law enforcement authorities. Notably, to achieve an important legitimate goal of investigation of crime, criminal prosecution and administration of justice, Georgian legislation allows interference in private life by means of secret investigative measures; however, a number of measures foreseen by the Criminal Procedure Code ensure prevention of abuse of power. Introducing measures similar to existing secret investigative measures with the aim of ensuring traffic safety and eliminating administrative offences, which results in interference in private life of an individual without court’s warrant, is far beyond any logical reasoning. Proposed regulations and its explanatory note do not provide sufficient evidence to substantiate necessity to exercise additional authority, which begs the question of whether the same goal can be achieved by less restrictive mechanisms used by the state bodies.
In addition, the legislative package contradicts the Law of Georgia on Protection of Personal Data – its general provisions and concrete rules about video surveillance. What happens after capturing a possible crime on photo/video is especially interesting – this allows for further (different) use of material obtained for the purpose of ensuring traffic safety, which entails processing of data in violation of principles foreseen by the Law on Protection of Personal Data.
Inclusion of photo/video material as evidence in a criminal case file is also ambiguous. Criminal procedural legislation expressly stipulates that an investigative action that restricts personal life must be carried on the basis of a motion of a party and under a court’s warrant. Therefore, when the material has already been obtained by law enforcement authorities under applicable legislation (for traffic safety purposes), which investigative action in particular will be used to obtain photo/video footage as evidence and how will the obligation to obtain court’s warrant on the basis of a motion of a party be fulfilled?
In light of the foregoing, we believe that the proposed new regulations contradict the Constitution of Georgia and the law of Georgia on Protection of Personal Data and therefore, should not be adopted without further improvement and revision. We believe that issues raised hereby will be take into account by the author of the draft law and the legislature, and will result in additional consultations to achieve a consensus around the issue of public importance.