საია შუქრუთელების შეკრების თავისუფლების დარღვევას ეხმიანება
გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, სოფელ შუქრუთის მაცხოვრებლებს, რომლებიც “ჯორჯიან-მანგანეზის“ საქმიანობის შედეგად მათი საცხოვრებელი გარემოსთვის მიყენებულ ზიანს აპროტესტებენ, პოლიცია კარვების გაშლის საშუალებას არ აძლევს. წვიმის მიუხედავად, კარვების გაშლის საშუალება დემონსტრანტებს არ მიეცათ 16 სექტემბრის ღამესაც.
შევახსენებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, რომ კარვის გაშლა შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლებით დაცულ სფეროში ექცევა. კარვის გაშლის უფლების უსაფუძვლო შეზღუდვა ეწინააღმდეგება საკონსტიტუციო და საერთო სასამართოების დადგენილ პრაქტიკას, რომლის მიხედვითაც ,,შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლება მოიცავს შეკრების გამართვის ადგილის, დროის, ფორმისა და შინაარსის არჩევის უფლებას, რაც შესაძლებლად მიიჩნევს დროებითი კონსტრუქციების განთავსების შესაძლებლობას“. იმის გათვალისწინებით, რომ საპროტესტო აქცია არის მშვიდობიანი ხასიათის, ასევე, პროტესტის ადგილზე კარვის გაშლა არ იწვევს გზის ხელოვნურ გადაკეტვას, მოძრაობის ან სხვა სახის შეფერხებას, ცალსახაა, რომ პოლიცია ბლანკეტურად კრძალავს კარვის გაშლას, რითაც არღვევს აქციის მონაწილეების შეკრების თავისუფლებას.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ხანგრძლივი შიმშილობის და ამინდის გათვალისწინებით, კარვის გაშლა, შესაძლოა, საჭირო იყოს პროტესტის მონაწილეებისთვის, რათა მათ შეკრების თავისუფლების რეალიზება მოახერხონ და მათი ჯანრთელობის წინაშე არსებული რისკები შეამცირონ. აღსანიშნავია, რომ მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, აქციის ხუთი მონაწილე 16 დღეა შიმშილობს, 28 წლის ჯამბულ მაჭარაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა კი გუშინ დამძიმდა, რის გამოც სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მიერ დროებით მისი საავადმყოფოში გადაიყვანა გახდა საჭირო.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საპროტესტო აქციაზე კარვის გაშლის უფლების დაუსაბუთებელ შეზღუდვას სახელმწიფო შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის ინსტრუმენტად იყენებს. პარლამენტმა 2023 წელს მიიღო ცვლილებები შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, რომელმაც სამოქალაქო სექტორის, საქართველოს სახალხო დამცველის და საერთაშორისო საზოგადოების, მათ შორის ეუთო/ოდირის კრიტიკა დაიმსახურა. ამჟამად საკანონმდებლო ცვლილებებს პრეზიდენტის ვეტო ადევს. ვეტოს დაძლევის და ცვლილებების ამოქმედების შემთხვევაში, მნიშვნელოვნად გაუარესდება საქართველოში შეკრების და მანიფესტაციის უფლებით რეალისებასთან დაკავშირებულ სამართლებრივი სტანდარტები.
მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, უარი თქვას საპროტესტო აქციებზე კარვების გაშლის ბლანკეტური აკრძალვის კანონსაწინააღმდეგო პრაქტიკაზე და შეწყვიტოს შუქრუთის მოსახლეობის შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების დარღვევა.
1. მაგალითად იხ. სახალხო დამცველის 2018 წლის 12 სექტემბერს განცხადება; საქართველოს სახალხო დამცველის 2023 წლის 2 ივნისის განცხადება; საქართველოს სახალხო დამცველის 2023 წლის 23 ნოემბრის განცხადება;

According to widespread reports, the residents of Shukruti village, who are protesting the damage caused to their living environment by the activities of "Georgian Manganese," have been prevented by the police from setting up their tents. Despite the rain, the demonstrators were not allowed to pitch their tents, even on the night of September 16.
We remind the Ministry of Internal Affairs that raising a tent is protected under the right to freedom of assembly and demonstration. The unjustified restriction of this right contradicts established practices of both the Constitutional and general courts, which affirm that "the right to assembly and demonstration includes the right to choose the place, time, form, and content of the assembly, including the possibility of erecting temporary structures." Given that the protest is peaceful and the raising of a tent at the protest site does not result in the artificial blocking of roads, disruption of traffic, or any other form of disturbance, it is clear that the police's blanket prohibition on setting up tents violates the freedom of assembly of the protestors.
It is also important to note that, given the prolonged hunger strike and adverse weather conditions, pitching a tent may be essential for protestors to exercise their freedom of assembly while minimizing health risks. According to media reports, five participants of the protest have been on hunger strike for 16 days, and the health of 28-year-old Jambul Macharashvili deteriorated yesterday, requiring his temporary transfer to the hospital by emergency medical services.
This is not the first time the state has unjustifiably restricted the right to set up tents at protest rallies as a means of limiting the freedom of assembly. In 2023, the Parliament adopted amendments to the Law on Assembly and Manifestations and the Code of Administrative Offenses, which drew criticism from the civil sector, the Public Defender of Georgia, and the international community, including the OSCE/ODIHR. These legislative changes are currently subject to a presidential veto. If the veto is overridden and the changes are implemented, the legal standards governing the right to assembly and demonstration, particularly in the workplace, will be significantly weakened.
We call on the Ministry of Internal Affairs of Georgia to abandon the illegal practice of blanket bans on raising tents at protest rallies and to cease violating the right to assembly and demonstration of Shukruti residents.
1. For example, see Statement of the Public Defender on September 12, 2018; Statement of the Public Defender of Georgia of June 2, 2023; Statement of the Public Defender of Georgia of November 23, 2023;